Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Češka na úřadě potkala osamělého seniora a změnila mu život. Nejlepšími přáteli jsou už více než rok

 

vendulka frantisek big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

5
září
2019

„Můj nejlepší kamarád je skoro o padesát let starší než já,” říká Vendulka Hrušková z Ústí nad Labem. Při návštěvě úřadu se dala do řeči se seniorem Františkem, který tam byl odnést papíry sousedce. Z náhodného setkání vzniklo pevné přátelství trvající již déle než rok. „Doporučuji všem najít si takového kámoše. Uděláte tím radost sobě i jemu, osamělému člověku uděláte život hezčí,” doporučuje.

vendulka frantisek 1

Čtyřicetiletá Vendulka pracovala jako dobrovolnice. Nyní však její plnou péči potřebuje šestiletý autistický syn. Přesto se i dál věnuje řadě dobrovolných aktivit - chodí číst dětem do školky, namlouvá knihy pro nevidomé děti a čas si udělá i na úklid okolní krajiny. Čtyřikrát týdně se pak vídá se svým nejlepším přítelem, seniorem Františkem. Tato netradiční dvojice se poprvé setkala na úřadě. Vendulku v té době čekal kurz, aby mohla jako dobrovolnice pracovat v domově důchodců. František ji proto požádal, zda by s ním zašla na kávu, jelikož žije sám a nemá nikoho, s kým by si povídal. „Takto začalo naše báječné přátelství,” uvedla Vendulka na svém facebookovém profilu.

vendulka frantisek 5

Výlety, dovolená i návštěvy kaváren

U jedné kávy nakonec nezůstalo. Vendulka a František se vídají již více než rok. „Podnikáme výlety do okolních měst, kde navštěvujeme galerie, výstavy, muzea, knihovny, hrady i místní kavárny. Pan František má rád kafíčko, já zase dortíčky, vyhledáváme restaurace, kde mají vegan či raw výrobky,” popisuje pro HFC Vendulka. „Návštěva muzea je velký zážitek s panem Františkem, protože je to pamětník a vše vždy oživí vyprávěním a vzpomínkami. Vymyslela jsem, že sepíšeme jeho životní zážitky z války i komunismu,” dodává.

vendulka frantisek 2

A Františka vřele přijala i celá Vendulčina rodina. „Moje rodina přijala pana Františka kladně, děti ho vnímají jako hodného dědečka,” přibližuje Vendulka. Senior se tak zúčastnil i mnoha rodinných aktivit, například dovolené v kempu. „František byl kupodivu na dovolené podruhé v životě a na houbách poprvé, takže si to moc užil,” popisuje zážitek jeho kamarádka. Vendulka se také snaží splnit některá ze seniorových přání. Uspořádala proto pro něj například filatelisticko-numismatické setkání. „Také rád chodí po obchodech s oblečením. Jeho žena se ráda pěkně oblékala a on chodil vybírat oblečení s ní, tak chodíme spolu okukovat v obchodech,” doplňuje.

vendulka frantisek 4

Dobrý skutek a inspirace

„Věkový rozdíl nepociťujeme, jsme prostě bezva kámoši, kteří si ze sebe utahují a hodně se spolu smějí. A mohu prohlásit, že ho prostě zbožňuji. Má energii na rozdávání, je aktivní, jde do každé taškařice. Přitom je také velký kritik na mne i okolí, který se nestydí říct, co si myslí. Je prostě úžasný muž a srandista a výborně vaří,” hodnotí přátelství Vendulka. Svou zkušenost se proto rozhodla sdílet s dalšími lidmi, které by ráda inspirovala. „Toto přátelství bych doporučila všem. Je mnoho opuštěných lidí různých věkových skupin, které by to mohlo navnadit. Je to dobrý skutek a pomoc pro člověka, který je sám. Ale i nás jeho společnost velice obohatila, především jeho vyprávění z dob minulých. Navíc mé děti vidí, co dělám, a jdu tím jim i okolí příkladem,” uzavírá.

Foto: Vendulka Hrušková

Čtěte dále

„Neměla jsem sílu žít, nikdo nic netušil,” říká česká moderátorka. Čelila posttraumatu a depresím

Lucie Vopálenská patří mezi přední české moderátorky. Začínala ve slovenské redakci Českého rozhlasu, pokračovala v Rádiu Svobodná Evropa. V České televizi osm let připravovala populární diskusní pořad Na hraně, za nějž v roce 1998 získala Cenu Ferdinanda Peroutky. Dnes působí v Českém rozhlasu Plus. Od dětství se potýká s úzkostí, později se přidaly i deprese. Po traumatickém zážitku z nočního vloupání do bytu, kde spala, se při-dala také posttraumatická stresová porucha, která Lucii paralyzovala, omezovala ji jak v osobním životě, tak v práci. „Moderovala jsem pořad a měla jsem problém rozumět tomu, o čem ti lidé mluví. Moderátorka by se k něčemu takovému vůbec neměla přiznávat. Já jsem ale opravdu měla dojem, že vůbec nevím, co se děje. Byla jsem v hrozném stresu, abych to měla pod kontrolou, což jsem pak ale vůbec neměla,” vzpomíná. Vyhledala proto lékařskou pomoc a psychiatrům se ji poda ...

V 18 se rozhodla pro změnu pohlaví. Sáhla si na dno, rovnováhu našla v meditaci

Jmenuji se Romana Ezrová a je mi 29 let. V osmnácti letech jsem se rozhodla pro změnu pohlaví, abych mohla být ženou, tedy sama sebou. Řadu let jsem hledala sama sebe, sáhla jsem si až na dno. Svou cestu jsem nakonec našla díky meditační technice OMChanting. Dnes pomáhám LGBT lidem projít obtížnými situacemi.

Romana Ezrová 23. 1. 2020

„Jako malá jsem vídala matku v minisukni. Dnešní Afghánistán se velmi liší,” říká tamní aktivistka

Nebezpečné povolání? Horia Mosadiq je novinářka a bojovnice za lidská práva v Afghánistánu. „Připadám si jako ten malý komár, bzučím u ucha těm, kdo porušují lidská práva a snažím se jim znepříjemňovat život. Řešila jsem například případ, kde byla žena se svými třemi dcerami gangem místního velitele a jeho muži znásilněna. Ten velitel byl spojen s velice mocnými lidmi, ministry afghánského kabinetu,“ vysvětluje. Po celé zemi mapuje zločiny Tálibánu a dalších ozbrojených skupin, mapuje ale také zločiny spojenců. „Afghánistán, který vidíme dneska, se velmi liší od toho, ve kterém jsem vyrostla. Každý den například dochází k sebevražedným útokům, při kterých jsou zabíjeny a zraňovány desítky lidí,“ popisuje realitu běžného života a dodává: „Vyrostla jsem v liberálním a moderním státě. Víte, v té době byla v Afghánistánu docela otevřená a tolerantní společnost. Chodili jsme do ki ...

„Lidi často strčí Romy do jednoho pytle a tečka,“ říká režisér Marhoul

Z vůbec nejdiskutovanějšího filmu české kinematografie diváci hromadně neodcházejí, jak hlásaly první senzacechtivé titulky. Naopak – jen do kin jich už přišlo bezmála sto tisíc. A to scénárista a režisér vůbec nečekal. „Narovinu říkám, nezlobte se, promiňte, já to nějak špatně odhadl,“ vzkazuje zdejším divákům Václav Marhoul.


Rena Horváthová 23. 1. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.