Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Češka na úřadě potkala osamělého seniora a změnila mu život. Nejlepšími přáteli jsou už více než rok

 

vendulka frantisek big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

5
září
2019

„Můj nejlepší kamarád je skoro o padesát let starší než já,” říká Vendulka Hrušková z Ústí nad Labem. Při návštěvě úřadu se dala do řeči se seniorem Františkem, který tam byl odnést papíry sousedce. Z náhodného setkání vzniklo pevné přátelství trvající již déle než rok. „Doporučuji všem najít si takového kámoše. Uděláte tím radost sobě i jemu, osamělému člověku uděláte život hezčí,” doporučuje.

vendulka frantisek 1

Čtyřicetiletá Vendulka pracovala jako dobrovolnice. Nyní však její plnou péči potřebuje šestiletý autistický syn. Přesto se i dál věnuje řadě dobrovolných aktivit - chodí číst dětem do školky, namlouvá knihy pro nevidomé děti a čas si udělá i na úklid okolní krajiny. Čtyřikrát týdně se pak vídá se svým nejlepším přítelem, seniorem Františkem. Tato netradiční dvojice se poprvé setkala na úřadě. Vendulku v té době čekal kurz, aby mohla jako dobrovolnice pracovat v domově důchodců. František ji proto požádal, zda by s ním zašla na kávu, jelikož žije sám a nemá nikoho, s kým by si povídal. „Takto začalo naše báječné přátelství,” uvedla Vendulka na svém facebookovém profilu.

vendulka frantisek 5

Výlety, dovolená i návštěvy kaváren

U jedné kávy nakonec nezůstalo. Vendulka a František se vídají již více než rok. „Podnikáme výlety do okolních měst, kde navštěvujeme galerie, výstavy, muzea, knihovny, hrady i místní kavárny. Pan František má rád kafíčko, já zase dortíčky, vyhledáváme restaurace, kde mají vegan či raw výrobky,” popisuje pro HFC Vendulka. „Návštěva muzea je velký zážitek s panem Františkem, protože je to pamětník a vše vždy oživí vyprávěním a vzpomínkami. Vymyslela jsem, že sepíšeme jeho životní zážitky z války i komunismu,” dodává.

vendulka frantisek 2

A Františka vřele přijala i celá Vendulčina rodina. „Moje rodina přijala pana Františka kladně, děti ho vnímají jako hodného dědečka,” přibližuje Vendulka. Senior se tak zúčastnil i mnoha rodinných aktivit, například dovolené v kempu. „František byl kupodivu na dovolené podruhé v životě a na houbách poprvé, takže si to moc užil,” popisuje zážitek jeho kamarádka. Vendulka se také snaží splnit některá ze seniorových přání. Uspořádala proto pro něj například filatelisticko-numismatické setkání. „Také rád chodí po obchodech s oblečením. Jeho žena se ráda pěkně oblékala a on chodil vybírat oblečení s ní, tak chodíme spolu okukovat v obchodech,” doplňuje.

vendulka frantisek 4

Dobrý skutek a inspirace

„Věkový rozdíl nepociťujeme, jsme prostě bezva kámoši, kteří si ze sebe utahují a hodně se spolu smějí. A mohu prohlásit, že ho prostě zbožňuji. Má energii na rozdávání, je aktivní, jde do každé taškařice. Přitom je také velký kritik na mne i okolí, který se nestydí říct, co si myslí. Je prostě úžasný muž a srandista a výborně vaří,” hodnotí přátelství Vendulka. Svou zkušenost se proto rozhodla sdílet s dalšími lidmi, které by ráda inspirovala. „Toto přátelství bych doporučila všem. Je mnoho opuštěných lidí různých věkových skupin, které by to mohlo navnadit. Je to dobrý skutek a pomoc pro člověka, který je sám. Ale i nás jeho společnost velice obohatila, především jeho vyprávění z dob minulých. Navíc mé děti vidí, co dělám, a jdu tím jim i okolí příkladem,” uzavírá.

Foto: Vendulka Hrušková

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.