Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dobrá káva i pocit. Stále více brněnských kaváren podporuje z každé prodané kávy služby pro nevidomé

 

zrnko kavy big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

5
června
2019

Může jedno zrnko kávy pomoci? Tuto otázku si položila Romana, která je nevidomá a pracuje jako fundraiser pro organizaci TyfloCentrum Brno. Tato organizace právě lidem s vadami zraku pomáhá. Spojila tak svoji práci, zkušenosti a zálibu v jedno. „Jsem požitkář a mám ráda okolo sebe fajn lidi, dobré jídlo a pití. Zrnko kávy pro nevidomé se zrodilo právě v jedné kavárně, kde jsem popíjela kávu a přemýšlela, jak bych mohla portfolio činností centra obohatit o zajímavý projekt,” komentuje.

„Zastavila se k nám do dvorní kavárny Romana se svým pejskem a naprosto nás okouzlila svým přístupem k životu a ke své práci. Paní, i přes to, že je nevidomá, se snaží pomáhat ostatním. V tuto chvíli jsme si uvědomili, že projekt, který vymyslela, je právě ten pravý pro naši kavárničku,” popisuje pro HFC tým kavárny Café Localité, která je jednou z brněnských kaváren zapojených do projektu Zrnko kávy pro nevidomé. „Spočívá v tom, že každý, kdo si u nás dá jakoukoli kávu, přispěje tím symbolickou jednou korunou právě na nevidomé. Zdá se to jako maličkost, ale v součtu káv to za rok udělá pěknou částku, která půjde na dobrou věc,” vysvětluje tým Café Localité. „Lidé budou pomáhat tím pomyslným zrnkem, to je jedna koruna z kávy,” říká Romana pro HFC a dodává, že možností, jak se zapojit, vymyslela pro kavárny více. Mohou tak přispět jednorázovým darem, korunou z každé kávy nebo domluveným procentem z výnosů z prodeje kávy.

zrnko kavy 1

Romana

Zrnko kávy pro nevidomé začala Romana realizovat v březnu. Během dvou měsíců se jí podařilo zapojit sedm brněnských kaváren. „Také se nám nabídly další dvě kavárny, které jsou menší a nemohou pomoci finančně a zvolily jinou formu spolupráce, kterou bude zapůjčení prostor třeba pro autorské čtení nevidomých. Což je také krásná pomoc,” doplňuje Romana.

Plnohodnotný život nevidomých

Romana pracuje jako fundraiser pro organizaci TyfloCentrum Brno. „Nejsem typ člověka, který fundraising staví na dopisech s žádostmi. Snažím si vždy domluvit schůzku s konkrétním člověkem, kdy mu nastíním, o čem projekt je. A taky jsem tak trochu živým svědectvím, když přijdu jen já s vodícím psem, že i nevidomý člověk pracuje, společensky žije, má každodenní radosti a starosti,” popisuje Romana. „A také vysvětlím, že jsou i lidé, kteří potřebují pomoc a jsou osamělí, a proto je tu právě TyfloCentrum Brno, které pomáhá v zapojení do života,” dodává.

Většinu práce zastane Romana sama. Pokud potřebuje něco graficky upravit či opravit, pomáhá jí kolegyně, která zrakové postižení nemá. Z kompenzačních pomůcek pak využívá počítač s hlasovým výstupem a mluvící mobilní telefon. „Mobil pro mě je obrovský pomocník. Zjistím si, kde se určitá kavárna nachází, vyhledám si jízdní řád a mohu tak plánovat, kdy a kam pojedu, když si s kavárnou smluvím schůzku,” hodnotí. „Velkou pomocnicí je mi i moje vodící fenka Ursa, která mě na schůzky doprovází a je to moje druhé já. A díky její veselé náladě jsou schůzky ihned uvolněné a v podstatě Ursa je úžasný komunikátor a bourač předsudků,” doplňuje.

Dům služeb pro nevidomé

Romana je jedním z lidí, kterým pomohlo právě TyfloCentrum Brno. To podporuje nevidomé v samostatném a spokojeném životě. Nyní centrum staví Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky neboli Chaloupku. Ten přes 70 let sloužil lidem s vadami zraku díky básníku Josefu Chaloupkovi, jenž jim ho před svou smrtí odkázal. Budova byla v dezolátním stavu, aktuálně probíhá její přestavba. Nová Chaloupka bude nabízet sociální poradenství, asistenční a aktivizační služby, rehabilitace i chráněné dílny. A právě na dokončení budovy putují ,zrnka kávy’, kterými kavárny i jejich zákazníci přispívají.

Zrnko kávy

„Projekt Zrnko kávy pro nevidomé u nás začne běžet od července a vyvrcholí v listopadu, kdy budeme mít v nabídce i ,cupcake pro nevidomé’. Z každého zakoupeného cupcaku pro nevidomé darujeme deset korun a z každé kávy jednu korunu,” prozrazuje plán Lucie z Cupcakekárny na Svoboďáku. „U projektu Zrnko kávy pro nevidomé jsme neváhali, jen jsme chvíli přemýšleli a konzultovali, jak pomoci i jiným způsobem. Protože nejsme klasická kavárna, kde se připraví stovky káv denně. U nás si zákazníci chodí hlavně pro cupcakes, tak jsme je chtěly do projektu zahrnout,” dodává.

zrnko kavy 2

„V dnešní době se lidé bojí přispívat kamkoliv, ale tady u nás mají právě tu svoji korunu schovanou v klasické ceně jakékoliv kávy, a tak to nikoho ani nijak nepostihne a člověk může mít jen radost, že svojí kávou může přispět na dobrou věc,” připojuje se tým kavárny Café Localité. A projekt podpořila také Kavárna a pražírna Monro. „Do zapojení nás motivovala obyčejná lidskost,” komentují.

Podpora

Romana nyní do projektu zve další podniky, které chtějí myšlenku a služby pro nevidomé podpořit. Zapojit se může kdokoliv z celé republiky. „Pokud někdo má chuť podporovat TyfloCentrum Brno a je třeba z velké dálky, budeme velmi rádi. Kavárny tak mohou napomoci mnoha věcem. Ať už podpořit sociální a rehabilitační služby, což znamená, že lidé se tu bezplatně učí na počítači nebo mohou získat kulinářské dovednosti v kuchyni. Také lze přispět na stavbu nové Chaloupky,” popisuje. „Nebojte se komunikovat s námi. I když nám chybí pro mnohé tak důležitý smysl, jakým je zrak, jsme lidé, kteří žijí plnohodnotným životem a máme stejné radosti a starosti jako vy,” dodává vzkaz pro všechny.

Foto: Zrnko kávy

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.