Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsem Rom, jsem gay, jsem táta,“ říká Jaroslav Parči

 

parci big

telvakova karolinaKarolína Telváková
Autorka

Karolína Telváková je romská fotografka a publicistka. Spolupracuje se serverem Romea.cz a časopisem Romano voďi

28

květnna
2019

„Jsem Rom, jsem gay, jsem táta,“ říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel coming outem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.

Na hudební scéně není Jaroslav Parči žádným nováčkem. Od dob, kdy se poprvé před dvanácti lety veřejnosti představil jako účinkující jedné z řad Česko hledá SuperStar, pravidelně vystupuje, tvoří, skládá a profesně se zdokonaluje. Kromě zpěvu se na podiu totiž objevuje i v roli moderátora.

parci 1

Vždycky toužil po vlastní sólové kariéře, ale než k tomu dospěl, vystřídal hned několik hudebních stylů – od rocku a klasických popových skladeb či soulu až po dnes světově uznávaný latino styl. A právě latino styl, který se vyznačuje afroamerickými kořeny a tradicemi, Parčiho natolik uchvátil, že vedle převzatých písniček, které dobyly světové hitparády, se nebrání ani vlastní tvorbě.
„Hledal jsem se docela dlouho a našel se. Lidé jsou jako zrcadlo, které vám ukazuje směr, a je už jen na vás, zda se po něm vydáte. Romštinu mám rád, jsem Rom, ale rád zpívám a tvořím ve španělštině, protože je to melodický a zvučný jazyk,“ prozrazuje Parči. Jak sám říká, je v České republice jediný, kdo se latino stylu ve španělštině věnuje.

„Přál bych si, aby se i více Romů prezentovalo právě v latinu, protože ve světě i u nás nabírá na síle,“ vysvětluje Parči. Nedávno vystoupil v televizní pěvecké soutěži The Voice, kterou vnímá jako skvělou zkušenost a příležitost zviditelnit se a prezentovat v pozitivním světle i romské umělce. „Zprvu jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych se soutěže zúčastnil, ale moje dobrá známá mě poprosila, abych se přihlásil společně s její dcerou Barborkou Cinovou, která měla z celého účinkování obavy a chtěla, abych ji svojí spoluúčastí podpořil, a to jsem nemohl odmítnout, protože Barunka je skvělá zpěvačka,“ prozrazuje Jaroslav a dodává, že i on sám si něco ze soutěže odnáší.

parci 2

„Spolupráce s živou kapelou je vždy úžasná, a pokud je takhle kvalitní a profesionální, tak ještě o to víc,“ pochvaluje si zpěvák, který se v počátku soutěže rozhodoval mezi dvěma kouči – Pepou Vojtkem a Kalim. Nakonec se přeci jenom rozhodl pro slovenského rappera. „Doufal jsem, že mi pomůže zdokonalit se v rapu,“ vysvětluje zpětně svoje rozhodnutí. V soutěži před pár týdny skončil v K.O. kolech a do dalšího kola soutěže nepostoupil.

Už jako dítě jsem se viděl na divadelních prknech

Parčimu není účinkování v českých i zahraničních soutěžích cizí. Už před třinácti lety se vyzpíval jako semifinalista do povědomí veřejnosti během pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Od té doby se začal objevovat i v muzikálech, v současné době dokonce rovnou ve čtyřech. „Muzikály byly, jsou a budou u lidí oblíbené, protože jejich obsazení bývá hvězdné a to je pro lidi dostatečným lákadlem a zárukou kvality,“ objasňuje Parči. Fanoušci ho mohou vidět v muzikálu Galileo, kde v roli studenta zpívá píseň Odplouvá loď. Objevuje se i v Mefistu nebo v Čase růží v Divadle Karlín.

O svém působení v muzikálech říká, že to není vždy cesta plná pozlátka, zpěvák na sobě musí hodně pracovat a mít i dobrou fyzickou kondici. Stejně jako i pro jiné osobnosti z umělecké branže i pro Jaroslava je vzhled důležitý. „Jako zpěvák a milovník latino stylu jezdím často při svých vystoupeních po republice, mnohdy i na Slovensko a vždy se snažím dát do vystoupení maximum. Skutečně dá velký zápřah udýchat celý koncert, když jsou mé písničky v rychlém tempu, dynamické a já do toho ještě tančím. Zpěvák, který se jen postaví doprostřed pódia zas tolik fyzičku řešit nemusí,“ vysvětluje, proč se rozhodl radikálně změnit svůj dosavadní život, přidal pohyb a dodržuje zdravý jídelníček, který mu dopomohl shodit 15 kilo.

Romové jsou přesvědčeni, že jim nedá nikdo šanci

Už od dětských let Parči snil, že bude jednou zpívat na divadelních prknech. Jeho cesta ale nebyla jednoduchá, sám říká, že je jasným důkazem, že pokud se člověk nebojí a jde do všeho po hlavě, tak mu nikdo dveře nezavře. I proto ho mrzí, že se daleko více Romů neobjevuje právě na divadelních prknech, ačkoli mají talent a podle Parčiho k hudbě a tanci nejblíže.

parci 3

„Talentovaní Romové se bojí odmítnutí, chybí jim často sebevědomí, ale pokud to překonají, určitě mohou prorazit a změnit svůj život,“ říká zpěvák, který si uvědomuje, že romské zpěváky může společnost, ve které žijeme, jistým způsobem udupávat. Podle něj je to i tím, čím si Romové museli jako etnická skupina v minulosti projít. Jako příklad nevzdávat se uvádí sám sebe, je totiž důkazem, že pokud se za něčím ženete, často se to i povede. „Během tří let jsem se objevil v osmi muzikálech a všechny byly odpremiérované, což považuji za úspěch. Ale i když mám k divadlu úctu, nejraději zpívám sólově. Dává mi to jak hlasovou, tak pohybovou svobodu.“

Jsem gay a táta a v žilách mi koluje romská krev

Jaroslav Parči o sobě otevřeně říká, že je gay, který žije sedm let ve spokojeném registrovaném partnerství se svým mužem Václavem. Komunitu LGBT vnímá jako umělecky nadanou nejen v zahraničí, ale i doma. „Mnoho osobností, které společnosti daly směr a styl a jsou světově uznávané třeba v designu, v hudbě, stylingu, tanci nebo v návrhářství, jsou právě gayové a lesby,“ objasňuje Parči a dodává, že v poslední době sleduje rozruch, který se kolem manželství a adopce dětí páry stejného pohlaví objevuje.

„Ačkoli si s Václavem nehodláme žádné děti adoptovat, jelikož já dítě mám, jsem tátou dnes už osmnáctiletého syna, tak se o osvojení dětí zajímám a sleduji i reakce na sociálních sítích. Většina lidí s tím má problém, ale já bych to tak černě neviděl. Myslím si, že homosexuální páry mohou někdy být daleko lepšími rodiči, než je tomu u párů heterosexuálních, které sice tvoří tu klasickou rodinu – máma, táta a potomci –, ale také se nejvíce rozvádějí. Koneckonců Česká republika se vyznačuje jednou z největších rozvodovostí ve světě,“ upozorňuje zpěvák.

parci 4

Na vlastní kůži nikdy útlak ze strany společnosti jenom proto, že se ke své homosexualitě otevřeně hlásí, nepocítil. „Nestalo se, aby se mi někdo vysmíval nebo odsuzoval za to, že žiju s partnerem, a ne s partnerkou,“ odpovídá Parči, který si myslí, že pokud jde o chování jednotlivců z LGBT komunity, je důležité nevyčnívat. „Na zženštilé mladíky si česká společnost nikdy nezvykne,“ říká.
Už v létě Jaroslav vypustí do světa další singl, jak jinak než v tanečním a latino duchu, současně však pracuje i na další desce, která by měla vyjít do dvou let. „Těšit se můžete na několik zajímavých spoluprací, například se skupinou Kubanazo,“ prozrazuje zpěvák, který se i přes svůj nabitý program nezapomíná celoročně věnovat projektům na pomoc potřebným. Podporuje hned na několika různých místech, nejčastěji v dětských domovech nebo domovech pro seniory, kde vždy rád zazpívá a potěší i dary. Výtěžek z jeho prvního CD Příběh života věnoval na dětskou onkologii v Brně. Teď naposledy proběhl koncert na podporu malého pacienta s obrnou a několika dalšími nemocemi. „Kde se dá, tam rád pomůžu,“ uzavírá rozhovor Jaroslav Parči.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Článek vyšel v časopise Romano voďi.

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.