Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Pomáhají mazlíčkům lidí bez domova. Nyní získali ocenění

 

casovana bota big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
května
2019

Fenka Čertice má degenerativní změny na páteři, trpí artrózou a srůsty a z toho důvodu ochrnula. „To je moje rodina. Nikoho jiného nemám, jenom jí,” říká pro TV Prima majitel Zdeněk. Přestože je Zdeněk bez domova, rozhodl se o fenčino zdraví bojovat. S péčí o nemocného psa mu nyní pomáhá organizace Psí život. Čertice tak dochází dvakrát týdně na intenzivní rehabilitace a její nohy se pomalu osvalují. Psí život jako jediná organizace v České republice pomáhá zvířatům, jejichž majitelé se dostali do tíživé životní situace, jsou bez domova, žijí ve vyloučených lokalitách nebo užívají návykové látky. Těmto zvířatům zpřístupňuje potřebnou péči. Za svůj přínos nyní byla nyní Českou asociací streetwork oceněna cenou ČASovaná bota.

U lidí bez domova v Čechách i na Slovensku žijí tisíce zvířat. Přestože se snaží o svá zvířata starat, v případě nouze mnohdy nemají prostředky na zajištění potřebné péče. Častým problémem jsou také neočkovaná zvířata a nekontrolovatelné množení v prostředí ulice. „Zvířatům nabízíme východisko ve chvílích, které jejich majitelé nedokáží kvůli své sociální či finanční situaci sami řešit. Jde zejména o léčení nemocných a zraněných zvířat, očkování, kastrace, zbavování vnitřních a vnějších parazitů a zajišťování kvalitního krmiva zvířatům v rekonvalescenci,” uvádí na svém webu organizace Psí život. Organizace se také kromě akutní pomoci snaží zajistit plošnou ochranu lidí i jejich mazlíčků. Od zvířat žijících v nevyhovujících podmínkách totiž hrozí riziko nákazy včetně nemocí přenosných na člověka. Ročně tak pomůže více jak tisícům zvířat.
casovana bota 2

Foto: Psí život

ČASovaná botaNyní byla za svou činnost oceněna cenou ČASovaná bota, která je každoročně udělována lidem a týmům, kteří dlouhodobě pracují v náročném prostředí ulice v oblasti nízkoprahových sociálních služeb. Cena také poukazuje na fakt, že těmto pracovníkům se i přes jejich každodenní pomoc lidem v těžkých životních situacích často nedostává odpovídajícího ocenění. „Pracují na ulici, a to většinou v místech, kterým se jiní vyhýbají. Pomáhají lidem bez domova, drogově závislým, ale i dětem a teenagerům. Jejich platové ohodnocení je nízké a kvalifikační nároky jsou naopak vysoké,” uvádí Česká asociace streetwork, která cenu vyhlašuje a uděluje, v tiskové zprávě. „Cena je putovní. Jedná se o dlažební kostku vážící asi osm kilo, na které je připevněná bota a kterou před více než dvaceti lety prošlapala jedna naše kolegyně streetworkerka Alena Vosáhlová. Je to takové symbolické, protože při této práci nachodíte opravdu stovky kilometrů,” říká ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová. Organizace Psí život získala ocenění Správní rady ČAS za mimořádný přínos.

casovana bota 1

Foto: Ponton

Pomoc dětem v plzeňském krajiDalší oceňovanou kategorií je Tým roku pro zařízení provozující nízkoprahovou sociální službu. Cenu v letošním roce získal terénní program COM.PASS organizace Ponton, který pracuje s dětmi a mladistvými v plzeňském kraji. Jejich klientem je například šestnáctiletý Karel, který pochází ze sociálně vyloučené lokality Plac v Plzni. S pracovníky terénního programu se připravoval na zkoušky na obor Elektrotechnické a strojně montážní práce. Po jeho přijetí však rodině, ve které žije několik menších dětí, chyběly prostředky na nákup školních pomůcek. Pracovník COM.PASSu tedy pomohl Karlovi sepsat žádost pro Restart. Díky tomu se podařilo získat finance na montérky, pracovní boty i rýsovací potřeby. Karel tak může studovat a na praxích má nyní velice dobré výsledky.casovana bota 5

Foto: Ponton

Na službu se také obrátila šestice kluků z Plzně s přáním více se věnovat fotbalu. Problémem byl však nedostatek peněz na komerční sportovní aktivity. Pracovníci terénního programu tak s chlapci vypracovali individuální plán, v rámci kterého založili tým vlastní. COM.PASS jim pomohl s organizací a zároveň začínajícím sportovcům zapůjčil potřebný sportovní materiál. Díky této podpoře nyní pravidelně trénují, zúčastnili se turnajů a sami již také jeden turnaj zorganizovali.casovana bota 6

Foto: Ponton

„Děti a teenagery musíte zaujmout, získat jejich důvěru. Nejčastěji s našimi klienty řešíme vzdělání, vztahy, rizikové chování, volný čas. Se staršími samozřejmě zaměstnání, bydlení, úřady, dluhy,” uvedla terénní pracovnice týmu COM.PASS Petra Káčerková. Tým se pohybuje v prostředí vyloučených lokalit již dvanáct let. Podporuje děti a mladé lidi ve vzdělání, zájmech a dovednostech i v obtížných životních situacích. Úspěšně se mu tak daří snižovat rizika související s dospíváním, jako je předčasné ukončení školní docházky, nezaměstnanost nebo problematické trávení volného času.Pomoc uživatelům drogOcenění ČASovaná bota v kategorii Osobnost roku si letos odnesla psychoterapeutka a streetworkerka Svitlana Golubyeva z organizace Sananim. Svitlana pracuje v terénu již více než čtrnáct let. Jejím úkolem je navazovat kontakt převážně s rusky mluvícími uživateli drog v Praze. „V zemích bývalého Sovětského svazu je situace ohledně prevence rizik užívání drog a provozování služeb harm reduction kritická. Na mnoha místech tyto služby vůbec neexistují. Rusky mluvící klienti také často nevědí, že takové služby vůbec existují. Jedním z největších přínosů práce Svity je proto vysvětlování klientům smysl služeb, neboť v jejich domovině jsou za užívání drog vězněni či jinak perzekvováni,” píší o její práci kolegové, kteří Svitlanu nominovali. Během let tak již řadu uživatelů dostala do legální substituce a motivovala ke zdravějšímu životnímu stylu i nalezení práce a změně života.čas - svitlana

Foto: Sananim

Práce v první liniiPodle České asociace streetwork terénní a nízkoprahové služby v Česku poskytuje zhruba šest set zařízení, v nichž pracuje dva a půl tisíce pracovníků. Aby byly pokryty potřeby všech, kteří je využívají, jako jsou mladí lidé, lidé bez domova, lidé pracující v sexbyznysu, drogově závislí a další, byl by však dle ní potřeba zhruba dvojnásobek pracovníků. „Preventivní služby, které poskytujeme, jsou velice levné v porovnání s tím, kolik stojí pobytové služby nebo zdravotní úkony, jejichž vzniku se snažíme předcházet,” uvádí ředitelka Martina Zikmundová.

casovana bota 7

Foto: Ponton

„Jednoho dne přišel do práce ve velmi špatné náladě náš kolega streetworker. Hned si začal stěžovat, že prochodil daný rok již třetí boty. A v ruce držel rozbitou tenisku a mával s ní na důkaz kolem sebe. A začal si stýskat. Jak je nepěkné počasí, ve kterém musí šlapat terén. Jak je jeho práce špatně placená. Že už si musel zase půjčovat, aby vyšel. A přesto ještě ten samý den vzal tašku terénního programu, deštník, botu si oblepil izolačkou a vyrazil s úsměvem na rtech do terénu, kde odvedl dobrou práci,” popisují pracovníci České asociace streetwork. „V tu chvíli nám přišlo nutné a nezbytné nějakou formou vyjádřit uznání lidem, kteří obětavě a za málo peněz pracují v první linii,” dodávají. Tak vznikla cena, kterou ze žulové kostky a ochozené oranžové ,gladiátorky’ vytvořil Michal Zahradník. Letos již po devatenácté oceňuje a připomíná práci a přínos těchto lidí.

Úvodní foto: Psí život

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.