Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

 

respekt konsent big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
února
2019

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy, který tvoří síť podniků, jejichž zaměstnanci se naučí obtěžování aktivně řešit.

respekt konsent 1

S podobnou zkušeností, jakou má Angela, se na facebookové stránce organizace Konsent svěřily další uživatelky sociální sítě. „Po dlouhé době jsem byla v sobotu tancovat. Čtyřikrát na mě začali cizí muži, se kterými jsem neměla žádný předchozí kontakt, úmyslně nevhodně sahat. Takže tak, snad osvěta pomůže, už mě to nebaví,” napsala Fifi Marešová. „Proto jsme někdy chodily s kamarádkami do gay klubu,” svěřila se Andrea Bartíková. „Přesně, já jinam než do gay barů tancovat nechodím. Gayové jsou galantní, umí tancovat, hezky voní, a když říkají, že mám hezký šaty, fakt mluví o šatech, ideální,” doplnila ji Žany Květinová.

respekt konsent 2

Obtěžování nemusí být normou

Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí i sekundární viktimizaci napadených, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. „Podobné projevy dokážou člověku zkazit večírek, ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak,” uvádějí na webu. „Bary a kluby jsou prostředí, kam se lidi chodí bavit a odpočinout, a mělo by přestat být normou, že vás někdo obtěžuje,” okomentovala pro Radio Wave jedna ze zakladatelek Johanna Nejedlová. „Snažíme se vytvořit prostředí, kde bude moct návštěvník, když zažije obtěžování, zajít za barmanem, ochrankou a ten by mu měl pomoct problém vyřešit,“ dodala.

respekt konsent 3

Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy. Jeho cílem je vytvořit síť podniků, které budou sexuální obtěžování ve svých prostorách aktivně řešit. Zaměstnanci těchto míst budou proškoleni, aby dokázali zasáhnout a podpořit oběť, která se na ně s takovým problémem obrátí. Inspirací jsou kluby v zahraničí. „V Berlíně, Londýně i Tel Avivu je běžně v baru zaměstnanec, který umí s podobnými situacemi zacházet,” popisují na webu. A projekt by měl mít i širší přesah. „Jeden americký průzkum ukázal, že muži považují za sexuální obtěžování něco jiného než ženy. Proto je potřeba o tom začít mluvit. Přijde nám důležitá třeba situace, kdy sedíte u stolku, někdo si k vám chce přisednout, vy nechcete, ale on na tom trvá a nemůžete se ho zbavit. Tohle je obtěžování,“ vysvětluje Johanna.

Respekt je sexy

Školení by tak mělo zaměstnancům přiblížit, co je sexuální obtěžování a naučit je na něj adekvátně reagovat. „Klíčové bude, aby se zaměstnanci naučili používat vlastní hlavu a vyhodnotit nejlepší možné řešení problému s ohledem na to, co si přeje obtěžovaný či obtěžovaná. Je tedy potřeba, aby sami usoudili, jestli se dá problém řešit jen domluvou a upozorněním. Pokud obtěžující vypadá, že se s ním nedá domluvit, pak teprve bude potřeba přistoupit k tvrdším opatřením a dotyčného třeba z podniku vykázat,” vysvětluje pro HFC Johanna.

respekt konsent 4

V baru či klubu bude dále umístěn viditelný nápis Respekt je sexy. Hosté tak budou vědět, že pokud zažijí něco nepříjemného, mají možnost požádat obsluhu o pomoc. „Zároveň nechceme, aby obsluha fungovala jako flirtovací policie, spíš chceme vytvářet prostředí, kde budou lidé vědět, že si můžou stěžovat a že se setkají s pochopením. Často se totiž stává, že lidé vnímají obtěžování jako věc, která k noční zábavě patří. My chceme ukázat, že to tak být nemusí a že si nikdo nemusí nechat líbit nic, co mu není příjemné,” uzavírá.

respekt konsent 5

Projekt začíná už v květnu

Do projektu se již zapojily pražské kluby Swim, Patra, Fuchs, Stalin, v Brně pak klub Bajkazyl. Zakladatelky chystají také spolupráci s Up Festivalem a pražským Prague Pride. „18. května chystáme s Radiem Wave spouštěcí večírek v klubu Swim, na kterém odpremiérujeme video spot, který se tématu obtěžování vtipným způsobem věnuje. V něm účinkují i Tatiana a Ondřej Gregor Brzobohatí a Alena Doláková, kteří náš projekt podporují,” přibližuje nejbližší plány pro HFC Johanna Nejedlová. „Protože se chystáme spolupracovat s Prague Pride, máme připravený i spot, který není heteronormativní a věnuje se sexuálnímu obtěžování v queer komunitě,” doplňuje.

Zaujala vás myšlenka projektu a chcete na jeho fungování přispět? O tom, jak projekt podpořit, najdete více zde.

Foto: Konsent

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.