Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

 

respekt konsent big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
února
2019

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy, který tvoří síť podniků, jejichž zaměstnanci se naučí obtěžování aktivně řešit.

respekt konsent 1

S podobnou zkušeností, jakou má Angela, se na facebookové stránce organizace Konsent svěřily další uživatelky sociální sítě. „Po dlouhé době jsem byla v sobotu tancovat. Čtyřikrát na mě začali cizí muži, se kterými jsem neměla žádný předchozí kontakt, úmyslně nevhodně sahat. Takže tak, snad osvěta pomůže, už mě to nebaví,” napsala Fifi Marešová. „Proto jsme někdy chodily s kamarádkami do gay klubu,” svěřila se Andrea Bartíková. „Přesně, já jinam než do gay barů tancovat nechodím. Gayové jsou galantní, umí tancovat, hezky voní, a když říkají, že mám hezký šaty, fakt mluví o šatech, ideální,” doplnila ji Žany Květinová.

respekt konsent 2

Obtěžování nemusí být normou

Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí i sekundární viktimizaci napadených, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. „Podobné projevy dokážou člověku zkazit večírek, ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak,” uvádějí na webu. „Bary a kluby jsou prostředí, kam se lidi chodí bavit a odpočinout, a mělo by přestat být normou, že vás někdo obtěžuje,” okomentovala pro Radio Wave jedna ze zakladatelek Johanna Nejedlová. „Snažíme se vytvořit prostředí, kde bude moct návštěvník, když zažije obtěžování, zajít za barmanem, ochrankou a ten by mu měl pomoct problém vyřešit,“ dodala.

respekt konsent 3

Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy. Jeho cílem je vytvořit síť podniků, které budou sexuální obtěžování ve svých prostorách aktivně řešit. Zaměstnanci těchto míst budou proškoleni, aby dokázali zasáhnout a podpořit oběť, která se na ně s takovým problémem obrátí. Inspirací jsou kluby v zahraničí. „V Berlíně, Londýně i Tel Avivu je běžně v baru zaměstnanec, který umí s podobnými situacemi zacházet,” popisují na webu. A projekt by měl mít i širší přesah. „Jeden americký průzkum ukázal, že muži považují za sexuální obtěžování něco jiného než ženy. Proto je potřeba o tom začít mluvit. Přijde nám důležitá třeba situace, kdy sedíte u stolku, někdo si k vám chce přisednout, vy nechcete, ale on na tom trvá a nemůžete se ho zbavit. Tohle je obtěžování,“ vysvětluje Johanna.

Respekt je sexy

Školení by tak mělo zaměstnancům přiblížit, co je sexuální obtěžování a naučit je na něj adekvátně reagovat. „Klíčové bude, aby se zaměstnanci naučili používat vlastní hlavu a vyhodnotit nejlepší možné řešení problému s ohledem na to, co si přeje obtěžovaný či obtěžovaná. Je tedy potřeba, aby sami usoudili, jestli se dá problém řešit jen domluvou a upozorněním. Pokud obtěžující vypadá, že se s ním nedá domluvit, pak teprve bude potřeba přistoupit k tvrdším opatřením a dotyčného třeba z podniku vykázat,” vysvětluje pro HFC Johanna.

respekt konsent 4

V baru či klubu bude dále umístěn viditelný nápis Respekt je sexy. Hosté tak budou vědět, že pokud zažijí něco nepříjemného, mají možnost požádat obsluhu o pomoc. „Zároveň nechceme, aby obsluha fungovala jako flirtovací policie, spíš chceme vytvářet prostředí, kde budou lidé vědět, že si můžou stěžovat a že se setkají s pochopením. Často se totiž stává, že lidé vnímají obtěžování jako věc, která k noční zábavě patří. My chceme ukázat, že to tak být nemusí a že si nikdo nemusí nechat líbit nic, co mu není příjemné,” uzavírá.

respekt konsent 5

Projekt začíná už v květnu

Do projektu se již zapojily pražské kluby Swim, Patra, Fuchs, Stalin, v Brně pak klub Bajkazyl. Zakladatelky chystají také spolupráci s Up Festivalem a pražským Prague Pride. „18. května chystáme s Radiem Wave spouštěcí večírek v klubu Swim, na kterém odpremiérujeme video spot, který se tématu obtěžování vtipným způsobem věnuje. V něm účinkují i Tatiana a Ondřej Gregor Brzobohatí a Alena Doláková, kteří náš projekt podporují,” přibližuje nejbližší plány pro HFC Johanna Nejedlová. „Protože se chystáme spolupracovat s Prague Pride, máme připravený i spot, který není heteronormativní a věnuje se sexuálnímu obtěžování v queer komunitě,” doplňuje.

Zaujala vás myšlenka projektu a chcete na jeho fungování přispět? O tom, jak projekt podpořit, najdete více zde.

Foto: Konsent

Čtěte dále

„Neměla by míň papat? Neměla bys už mít dítě?” ptají se nadživotní kresby v ulicích Prahy

Až do poloviny června bude v pražském veřejném prostoru k vidění výstava kreseb slovenské autorky Ivany Šátekové. Ta na několikametrových panelech Galerie Artwall na zdi pod Letenskými sady tematizuje situace, v nichž se ženy setkávají v různých obdobích svého života s kritikou nebo nepochopením, které autorka vnímá jako genderově podmíněné. „Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava je zaměřená na stereotypy o ženách a odkrývá skrytý sexismus a ageismus – tedy předsudky a diskriminaci na základě pohlaví a věku,” uvádí jedna z kurátorek výstavy Lenka Kukurová. „Otázky vypovídají o vžitých společenských představách o tom, jak by se měla chovat ,správná žena'. Mnohé z nich ale vycházejí z předsudků, které se opakov ...

Děti migrantů se setkávají s českými při hrách a sportu. Učí se česky a navazují přátelství

Skupina jednadvaceti dětí se v posledních měsících nenudila. Během čtyř lekcí parkouru se učily základy bezpečnosti, skoky, parakotouly, udržení se na zdi a také týmovému duchu. Při bubnování během měsíce nacvičily společně s lektory rytmickou skladbu. Street dance lekce přinesly možnost naučit se základním pohybům. Děti zaujal zejména break dance a hip hop. Na výtvarných workshopech pak malovaly abstraktní obrazy pomocí barevných tuší a pěny na holení, pracovaly s linorytem a vytvořily také obrovské puzzle, do nichž každé dítě vytvořilo svůj vlastní dílek. Nabídnout dětem možnost si vyzkoušet různorodé aktivity je jedním z cílů mezinárodního projektu LAB 31. V České republice jej realizuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Dalším z cílů je podpora integrace. Proto projekt spojuje české děti s dětmi cizinců. Zapojeny jsou děti ve věku osmi až patnácti let z devíti zemí sv ...

„Mýty o válečném násilí vychovávají ženy, aby sexuální násilí čekaly a nebránily se,“ říká expertka

Maďarská Židovka Judith Magyar Isaacson se narodila v roce 1925. V červenci roku 1944, když jí bylo devatenáct let, byla deportována do koncentračního tábora Osvětim a následně nucena k pracím v Hessisch Lichtenau. Ve své autobiografii popsala neustálý strach ze sexuálního násilí a také své pocity, když jí jednoho dne velitel koncentračního tábora Lichtenau řekl, aby ho následovala. „Dědí ženy vzpomínky na znásilnění?” pomyslela si při tom Judith. Vzpomněla si na mýtus o únosu Sabinek Římany a na další příběhy násilí na ženách. „Můj úděl není výjimečný, řekla jsem si. Zasáhlo mě starověké právo sexu a války.” Mýty a příběhy o válečném násilí na ženách připravují ženy na tuto možnost a ženy jsou tak vychovávány k tomu, aby sexuální násilí očekávaly a aby se mu případně nebránily.


Nina Djukanovićová 21

HFFest: Brno ovládne festival extrémních pochutin. Nabídne hmyz nebo kuřecí pařáty

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Akce potrvá od 10:00 do 18:00 a nabídne exotickou kuchyni, neobvyklé nápoje a bohatý doprovodný program. Festival proběhne na známém fotbalovém stadionu Za Lužánkami a pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí pojídajících smažený hmyz na jednom místě. Festival se letos hlásí k označení HateFree Fest, čímž dává najevo, že je otevřený všem návštěvníkům bez rozdílu. Kromě jiného si na něm tak budete moci vyzvednout naše placky nebo nálepky.


HateFree Culture 21. 5. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.