Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

 

respekt konsent big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
února
2019

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy, který tvoří síť podniků, jejichž zaměstnanci se naučí obtěžování aktivně řešit.

respekt konsent 1

S podobnou zkušeností, jakou má Angela, se na facebookové stránce organizace Konsent svěřily další uživatelky sociální sítě. „Po dlouhé době jsem byla v sobotu tancovat. Čtyřikrát na mě začali cizí muži, se kterými jsem neměla žádný předchozí kontakt, úmyslně nevhodně sahat. Takže tak, snad osvěta pomůže, už mě to nebaví,” napsala Fifi Marešová. „Proto jsme někdy chodily s kamarádkami do gay klubu,” svěřila se Andrea Bartíková. „Přesně, já jinam než do gay barů tancovat nechodím. Gayové jsou galantní, umí tancovat, hezky voní, a když říkají, že mám hezký šaty, fakt mluví o šatech, ideální,” doplnila ji Žany Květinová.

respekt konsent 2

Obtěžování nemusí být normou

Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí i sekundární viktimizaci napadených, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcházet. „Podobné projevy dokážou člověku zkazit večírek, ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak,” uvádějí na webu. „Bary a kluby jsou prostředí, kam se lidi chodí bavit a odpočinout, a mělo by přestat být normou, že vás někdo obtěžuje,” okomentovala pro Radio Wave jedna ze zakladatelek Johanna Nejedlová. „Snažíme se vytvořit prostředí, kde bude moct návštěvník, když zažije obtěžování, zajít za barmanem, ochrankou a ten by mu měl pomoct problém vyřešit,“ dodala.

respekt konsent 3

Proto vznikl nový projekt Respekt je sexy. Jeho cílem je vytvořit síť podniků, které budou sexuální obtěžování ve svých prostorách aktivně řešit. Zaměstnanci těchto míst budou proškoleni, aby dokázali zasáhnout a podpořit oběť, která se na ně s takovým problémem obrátí. Inspirací jsou kluby v zahraničí. „V Berlíně, Londýně i Tel Avivu je běžně v baru zaměstnanec, který umí s podobnými situacemi zacházet,” popisují na webu. A projekt by měl mít i širší přesah. „Jeden americký průzkum ukázal, že muži považují za sexuální obtěžování něco jiného než ženy. Proto je potřeba o tom začít mluvit. Přijde nám důležitá třeba situace, kdy sedíte u stolku, někdo si k vám chce přisednout, vy nechcete, ale on na tom trvá a nemůžete se ho zbavit. Tohle je obtěžování,“ vysvětluje Johanna.

Respekt je sexy

Školení by tak mělo zaměstnancům přiblížit, co je sexuální obtěžování a naučit je na něj adekvátně reagovat. „Klíčové bude, aby se zaměstnanci naučili používat vlastní hlavu a vyhodnotit nejlepší možné řešení problému s ohledem na to, co si přeje obtěžovaný či obtěžovaná. Je tedy potřeba, aby sami usoudili, jestli se dá problém řešit jen domluvou a upozorněním. Pokud obtěžující vypadá, že se s ním nedá domluvit, pak teprve bude potřeba přistoupit k tvrdším opatřením a dotyčného třeba z podniku vykázat,” vysvětluje pro HFC Johanna.

respekt konsent 4

V baru či klubu bude dále umístěn viditelný nápis Respekt je sexy. Hosté tak budou vědět, že pokud zažijí něco nepříjemného, mají možnost požádat obsluhu o pomoc. „Zároveň nechceme, aby obsluha fungovala jako flirtovací policie, spíš chceme vytvářet prostředí, kde budou lidé vědět, že si můžou stěžovat a že se setkají s pochopením. Často se totiž stává, že lidé vnímají obtěžování jako věc, která k noční zábavě patří. My chceme ukázat, že to tak být nemusí a že si nikdo nemusí nechat líbit nic, co mu není příjemné,” uzavírá.

respekt konsent 5

Projekt začíná už v květnu

Do projektu se již zapojily pražské kluby Swim, Patra, Fuchs, Stalin, v Brně pak klub Bajkazyl. Zakladatelky chystají také spolupráci s Up Festivalem a pražským Prague Pride. „18. května chystáme s Radiem Wave spouštěcí večírek v klubu Swim, na kterém odpremiérujeme video spot, který se tématu obtěžování vtipným způsobem věnuje. V něm účinkují i Tatiana a Ondřej Gregor Brzobohatí a Alena Doláková, kteří náš projekt podporují,” přibližuje nejbližší plány pro HFC Johanna Nejedlová. „Protože se chystáme spolupracovat s Prague Pride, máme připravený i spot, který není heteronormativní a věnuje se sexuálnímu obtěžování v queer komunitě,” doplňuje.

Zaujala vás myšlenka projektu a chcete na jeho fungování přispět? O tom, jak projekt podpořit, najdete více zde.

Foto: Konsent

Čtěte dále

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

Jako dítě čelil šikaně, později se stal terčem pokusu o vraždu. Dnes bojuje za práva albínů

Jako dítě se coby albín v západoafrické Ghaně potýkal se šikanou ze strany vrstevníků a spolužáků. Čelil také výzvám ve školní lavici, kde kvůli špatnému zraku následkem nedostatku melaninu neviděl na tabuli a ve škole tak, podobně jako jiné albínské děti v oblasti, zaostával. Vzepřel se a už jako dítě vybojoval lepší podmínky pro učení. Dnes pracuje na inspektorátu, je výrazným ghanským albínským aktivistou. Těží však také ze své zkušenosti, kdy se málem stal obětí rituální vraždy na ghanském venkově. Díky tehdejším kolegům, kteří ho chránili vlastními těly, přežil. Jak sám říká, jde o zkušenost, po níž kompletně přehodnotil způsob své práce.


 

Lukáš Houdek 8. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.