Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

 

edward dorothy big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

16

dubna
2019

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

edward dorothy 1

Edward a Dorothy ve školní jídelně

Edward a Dorothy jsou celkem z pěti sourozenců. Všichni se narodili s albinismem. „V rodině mojí matky byl jeden člověk s albinismem, má to tedy asi původ tam,” říká sedmadvacetiletá Dorothy. „Bylo to obrovské překvapení, když jsme se postupně takhle rodili. V rodině matky sice jeden albín byl, ale v té mého otce ne. A tak jsme byli v rodině za ty divné,” říká.

V ghanské společnosti je dosud narození dětí s albinismem pro celé příbuzenstvo, zejména pro četné mýty a pověry, obrovským stigmatem. Široká rodina sourozenců žila pospolu. Před rodiči příbuzní nic neříkali, ale jakmile odešli, začaly podle nich pomluvy. „Po tom, co můj otec zemřel, jsme je už nikdy neviděli,” odhaluje Dorothy. Detaily si nechává pro sebe a odvrátí pohled do země.

edward dorothy 5

Edward, Dorothy a Linda

Vevnitř

„Bylo hrozně těžké vyrůstat takový, jaký jsem. Vždycky, když jsem šel ven, tak se mi smáli. Z jejich chování vůči mně mi došlo, že jsem jiný. A tak jsem neustále vevnitř. Ven nechodím,” říká sklesle jednadvacetiletý Edward. „Vlastně jsem nechodil ven vůbec. Jako opravdu vůbec.” Lidé na něj totiž pokřikovali posměšná lokální označení pro albíny, nadávali mu. „Pořád se mě navíc ironicky ptali: ‚Vidíš vůbec? Vidíš mě?’ Takové otázky přitom nebyly vůbec nutné,” říká Edward a sklopí oči, podobně jako sestra, do podlahy. Už jeho posed značí stres a sklíčenost. „Jen jsem seděl doma, sám a přemýšlel jsem o svém životě,” promlouvá po delší odmlce. „I dnes vlastně chodím jen do kostela.”

edward dorothy 6

Dnes je podle Edwarda situace trochu lepší. Spolu s Dorothy a sedmnáctiletou sestrou Lindou studuje právě na internátní škole pro nevidomé děti v Akropongu. On sám nevidomý není, kvůli absenci melaninu ale vidí podstatně hůře. „Učíme se tu Braillovo písmo a i výuka tu je pro nás lepší,” vysvětluje. Řada dětí s albinismem se totiž v klasických školách potýká s problémy, kdy nevidí na tabuli. Mnozí si pak stěžují, že učitelé ani spolužáci na jejich hendikep nebrali zřetel a oni proto pak často končí se špatnými studijními výsledky. To je i případ Edwardovy sestry Dorothy, která dnes nevidí téměř vůbec. S problémy s očima se potýká od samého dětství, její zrak se však stále zhoršuje. „Jako dítě jsem viděla celkem dobře. Ale jak jde čas, upadá. Trochu ještě vidím, ale nedokážu například číst tištěný text,” přiznává. Přesto se jí podařilo před čtyřmi lety dokončit střední školu. Nyní se vrátila zpět do základní školy, speciální, aby se připravila na dobu, kdy neuvidí vůbec. „Učíme se zde číst a psát v písmu pro slepce,” vysvětluje. „Je to tu dobré, protože čteme skrz naše prsty, ne oči. A to se mi líbí.”

Strašně smutný

„Jsem strašně smutný,” opakuje stále dokola Edward, když se ho ptám, proč odpovídá vždy jen jedním slovem. „Prostě vidím, že jsem jiný. Na první pohled. Všichni kolem jsou černí, jedině já bílý. A oni mě vždycky budou pošťuchovat. Proto jsem tak smutný.” Na druhou stranu se potýká s tím, že se ho lidé neustále dotýkají. Chtějí podle něj vyzkoušet, co se v takovém případě stane.

Přestože se obětí fyzického útoku nikdy nestal, ta možnost ho děsí. Dodnes se totiž podle odborníků i četných lidí s albinismem zejména v některých částech země odehrávají utajované rituální vraždy albínů. Někteří totiž věří, že části jejich těla mají magické účinky a přinesou člověku bohatství. „Strašně se bojím toho, že mi někdo ublíží kvůli rituálům. Vždy, když někam musím jít, rozhlížím se kolem. Mám hrozný strach.” Nechodí proto ani k holiči. Není mu totiž příjemné, když se lidé vrhají na jeho vlasy padající k podlaze.

edward dorothy 3

Strach pohybovat se mimo bezpečí prostředí domova má také o pár let starší Dorothy. Zejména pro nadávky, kterými je častována, nebo proto, že si na ni lidé ukazují a smějí se. „Moje zkušenost od raného dětství až dodnes je o vyhýbání ostatních. I dneska se všichni bojí, aby se vaše kůže nedotkla jejich. Nevnímají nás jako lidské bytosti, takže k vám blíže jít nechtějí, nechtějí si s vámi hrát jako s dítětem,” vykresluje. „Když už k vám nějaký člověk přistoupí, pokládá vám strašně divné otázky. Na některé vůbec nevím, jak odpovědět,” usmívá se konečně. „Myslí si totiž, že neumíráme, ale mizíme. Nebo že v pátek nechodíme na záchod,” dává se na chvilku smíchu. Pak opět zvážní. „Dokonce vás používají jako strašidlo pro své děti. Když dítě zlobí, straší je, že si je odnesete. Jsme pro ně démoni.

edward dorothy 2

Oba sourozenci se shodují, že nejtěžší na jejich životě je osamělost. „Kamarády sice mám, ale... oni se mi pořád smějí. Už s nimi ani moc nemluvím,” přiznává Edward a Dorothy dodává, že i ona je po většinu času tichá a smutná. „Jsem strašně osamělá. Každý den. Jsem prostě izolovaná. I když za nimi třeba přijdeš sám, nebudou se s tebou bavit.”

Záchrana ve vzdělání

Edward, Dorothy i nejmladší a usměvavá Linda se pro to všechno nyní upínají ke studiu. Jelikož ti dva starší nemají příznivé vyhlídky ohledně svého zraku, museli ke svému zklamání své životní sny přehodnotit. „Chtěl bych být stavební inženýr. Vždycky jsem po tom toužil. Ale s mým zrakem...,” odmlčí se náhle. „Musím si prostě najít něco jiného. Možná bych mohl být učitel.”

edward dorothy 4

Linda

Dorothy by byla moc ráda zdravotní sestrou. „Nedávno jsem ale musela své sny změnit. Kvůli zraku se budu muset vydat dráhou učitelky.” Přestože jí je líto, že svého nejmilejšího povolání s největší pravděpodobností nedosáhne, na dráhu učitelky se těší. Dopřeje jí určitý stupeň samostatnosti a navíc ji práce s dětmi baví.

Boží plány

Vedle studia pak sourozence drží nad vodou ještě víra. Edward totiž říká, že si ke svému stavu našel přes všechny útrapy cestu a má sám sebe rád. „Bůh mě takhle stvořil. Takže si nemůžu stěžovat. On sám ví, proč mě udělal takového, jaký sem. Musel mít nějaký důvod. Jsem na to hrdý,” popisuje. „Ale ano, jsem moc smutný z toho, jak se ke mně lidé chovají, když jdu ven. Vždycky mě ale podpoří, když potkám jiné lidi s albinismem. Najednou se mnou někdo mluví, zajímá se o mě a já jsem pak najednou moc hrdý a šťastný.” Dívá se při tom na sociálního pracovníka Kwameho, který získal místo u zahraniční organizace Engange Now Africa a nyní se snaží ostatním lidem s albinismem pomoci. Ne jen materiálně a po zdravotní stránce, ale zejména emocionálně. Když pak proto na Edwarda s Dorothy spustí svou dávku motivačních vět prokládanou insiderskými vtipy, burácí ředitelna konečně spontánním řehotem.

Foto: Lukáš Houdek

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.