Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Syřané se vracejí do svých domovů. Nacházejí však trosky, své životy budují od začátku

 

rodina syrie souran big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

14

března
2019

Trosky budov v syrských městech jsou připomínkou toho, co vyhnalo z domovů miliony Syřanů. Někteří se sice do svých domovů po 8 letech trvání konfliktu navracejí. Často je to pro ně ale velmi drsný návrat, který před ně staví řadu nových problémů.

Zahida, 35letá matka pěti dětí, utekla z města Sauran v roce 2016, kdy se ho zmocnila ozbrojená armáda. „Popadla jsem děti a utekli jsme,“ vypráví pro UNHCR, který přinesl její příběh. Zahida v rozhovoru s Vysokým komisařem Filippem Grandim uvedla, že se vrátila domů do Sauranu nejen proto, že v Libanonu byl nedostatek práce a vysoký nájem, ale především proto, že život v exilu si vybíral těžkou daň na jejích dětech. Její 14letý syn odešel ze školy, aby mohl finančně pomáhat rodině prací v holičství. Ani tak ale jím vydělané peníze nestačily na pokrytí nákladů na studium jeho sester, které kvůli tomu s výukou zaostávaly. Po návratu do vlasti se její děti opět vracejí do škol, nicméně další spousta dětí promeškala měsíce až roky školní docházky. Přeplněné třídy nyní slouží žákům, kteří mají mezi sebou i dva nebo tři roky věku rozdíl. To je případ například 9leté Maram a 10letého Ahmada, kteří se vrátili z Libanonu zpět do vlasti a zameškali několik let školní docházky. Nyní tak chodí s mladšími dětmi do první třídy. Když se Zahida s dětmi vrátila do Sauranu, našla svůj dvoupodlažní dům v troskách. „Když jsem to viděla, byl to ten nejsmutnější okamžik v mém životě.“ Domů si je k sobě vzali příbuzní. I u nich však domu chyběla okna i dveře.  „Neměli jsme ani vodu, ani elektřinu,“ popsala. „Cítili jsme se jako v době kamenné. Ale kousek po kousku jsme naši situaci zlepšovali,“ dodala Zahida. 

rodina syrie souran 1

Město Sauran bylo před válkou domovem 47 tisíc obyvatel, mnoho z nich se živilo farmařením, obchodováním a dělnickými profesemi. Když ozbrojená armáda město v srpnu 2016 obsadila, Sauran se během několika dnů vylidnil. Někteří jeho obyvatelé hledali bezpečí v Turecku nebo Libanonu, jiní uprchli do nedalekého Hamá a dalších částí Sýrie. „Rozhodnutí vrátit se zpět je velmi těžké, musíme vzít v úvahu to, že ne všichni uprchlíci a ne všichni vnitřně vysídlení lidé učiní toto rozhodnutí rychle,“ vysvětlil Vysoký komisař OSN pro uprchlíky, Filippo Grandi, který v rámci svého úřadu navštívil začátkem března Sýrii a mapoval zde objem potřebné humanitární pomoci. Zároveň uvedl, že je potřeba těm, kteří se rozhodli vrátit domů, pomoci – „alespoň jim poskytnout základní pomoc a usnadnit jim počáteční znovuzačlenění do komunity,“ dodal.

rodina syrie souran 2

Ve městě Souran, které leží necelých 20 kilometrů severně od západosyrského Hamá, strávil Vysoký komisař Grandi čas s několika rodinami, které se dobrovolně vrátily poté, co byly vysídleny, často i několikrát, a to na několik měsíců až let. Setkal se také s nově utvořenou ženskou skupinou, navštívil základní školu, která byla znovu otevřena v říjnu, a také pekárnu, jejíž provoz byl zahájen v lednu. Jedním z těch, kteří odešli do Hamá, byl také Abdelkarim. Jak řekl Filippu Grandimu, častý prudký nárůst nájmu přinutil jeho rodinu stěhovat se z místa na místo víc než rok. Po návratu do Sauranu našel svůj dům plný trosek a zbavený všeho, co mělo nějakou cenu. „Nebyly tam ani dveře, ani vodovodní potrubí, chyběly i hřebíky,“ popsal pro UNHCR své bydlení Abdelkarim, který se svou rodinou ani nemohl v noci spát kvůli krysám a hmyzu. Rozhodl se proto svůj dům opravit. Znovu vztyčil vnitřní zdi a s podporou UNHCR instaloval dveře a okna.  

rodina syrie souran 3

Členky ženské skupiny, s nimiž se Filippo Grandi také setkal, vyprávěly, že toužily po návratu domů, kde chtějí znovu vybudovat svou důstojnost. Začínají však od nuly. „Doufáme, že budeme mít dostatek sil znovu vybudovat své životy, budeme ale potřebovat pomoc od druhých,“ uvedla pro UNHCR jedna z žen.

UNHCR se snaží pomoci vysídleným lidem jak v Sýrii, tak v zahraničí a pomoci zajistit těm, kteří se dobrovolně vracejí domů a znovu se usazují ve svých komunitách, humanitární pomoc, kterou zoufale potřebují. Do města Sauran se vrátilo přibližně 33 tisíc lidí, především ti, kteří uprchli do nedalekých oblastí Sýrie. Velká část původních obyvatel však stále žije někde jinde. Lidé, kteří se navracejí do Sýrie, jsou v celkovém počtu syrských uprchlíků menšinou. Po osmi letech násilí a zkázy zůstávají miliony lidí vnitřně vysídlených a dalších 5,6 milionu uprchlíků stále žije v sousedních zemích a více než milion Syřanů se rozptýlil do světa. 

Foto: UNHCR/Andrew McConnell

Čtěte dále

11letá dívka byla donucena k porodu poté, co byla znásilněna. Argentinské úřady jí nepovolily potrat

Argentinská nezletilá dívka byla znásilněna přítelem své babičky. Ačkoliv lékaře prosila, aby „vyndali, co do mě ten starý muž dal,” nebylo jí umožněno potrat podstoupit. Musela prodělat operaci podobnou císařskému řezu a ačkoliv se dítě narodilo živé, zemřelo po jedenácti dnech života.


Nina Djukanovićová 26. 3. 2019

Kvůli šikaně nedokončila základku. Dnes učí na univerzitě a je úspěšnou spisovatelkou

Život dnes úspěšné spisovatelky a univerzitní profesorky Oksany Marafioti by vydal na tragikomický cestopisný detektivní román, který ona sama nakonec doopravdy napsala a ve Spojených státech jí přinesl věhlas i úspěch. Narodila se v Sovětském svazu a dětství strávila na cestách s úspěšným romským hudebním souborem svých prarodičů. Těsně před revolucí s rodiči emigrovala do USA, kde rodiče toužili dosáhnout úspěchu a slávy v Hollywoodu. To se však nekonalo a oni se naopak propadli do chudoby a bydleli v jednopokojovém bytě se šváby. Rodina se brzy rozpadla a otec se pak vedle hraní po barech začal věnovat okultismu, stal se dokonce vyhledávaným exorcistou. Přestože Oksana v Rusku nedokončila základní školu kvůli šikaně, nastoupila v USA na prestižní střední hudební školu v Hollywoodu. Později pracovala u filmu a nakonec skončila u psaní a vyučování na univerzitě v Las Vegas. Její úspěšná kniha American ...

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.