Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Stal se obětí brutálního domácího násilí. „Zůstal jsem s ní ze strachu, že mě zabije,” říká

 

alex skeel big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

26

února
2019

Jordan Worth, bývalá přítelkyně Brita Alexe Skeela, muže bila, bodala, způsobila mu popáleniny, odpírala mu jídlo a držela ho od jeho rodiny. Stala se první ženou ve Velké Británii odsouzenou za omezující a násilné chování. Alex nyní otevřeně mluví o své zkušenosti a volá po větším pochopení pro mužské oběti domácího násilí.

Alex Skeel a Jordan Worth se potkali, když jim oběma bylo šestnáct let. Skeel zdůrazňuje, že týrání začalo pomalu a nenápadně. „Ráda hrála hry, líbilo se jí, když jsem si dělal starosti, v podstatě si hrála s mou myslí. Myslel jsem si, že má prostě ráda pozornost nebo tak něco, ale snažila se získat nade mnou kontrolu,” popsal vloni v rozhovoru pro BBC. Podle něj byl čtyři roky psychicky týraný. Worth mu rozbila všechny mobilní telefony, aby nemohl kontaktovat svou rodinu, a během jedné příležitosti mu řekla, že její matka dostala zprávu o tom, že jeho děda zemřel. „Uprostřed mého pláče řekla: ,Nechceš si o tom jít dolů promluvit s mojí mámou?’ Takže si myslíte, že to je skutečné,” řekl Skeel. Ale poté, co Worth sledovala dvě hodiny, jak přítel brečí, mu prozradila, že jeho dědeček ve skutečnosti nezemřel a vynadala mu za to, že mu záleží na jeho rodině.

Po psychických útocích Worth přešla i k těm fyzickým. „Posledních devět měsíců, když jsme spolu bydleli ve vlastním bytě, mě začala bít skleněnými lahvemi. Pak přešla ke kladivu a pak to bylo tak, že když jsem si zvykl na nějakou bolest, tak ji zvýšila na další úroveň. Nakonec to došlo tak daleko, že mě řezala a bodala a vylila na mě dvakrát vařící vodu,” popisuje v aktuálním rozhovoru pro BBC Skeel. „Jednou jsem se probudil tím, že mi vylila vařící vodu na záda,” vylíčil dříve jeden z drastických momentů. Worth pak partnerovi nedovolila vyhledat lékařskou pomoc, a tak se sám musel zotavovat, jak nejlépe mohl. „Měl jsem infekci kvůli popáleninám více méně po celém těle. Naštěstí se jim podařilo mě vyléčit,” uvedl vloni Skeel pro deník The Independent.

alex skeel 2

Ačkoliv musel být Alex Skeel několikrát hospitalizovaný, vždy se vrátil do domu, který sdílel se svou přítelkyní. „Nic jsem nemohl dělat, nikoho jsem nemohl kontaktovat. A řekla mi, že kdybych se někdy pokusil odejít, zabije mě,” vysvětlil Skeel své obavy. Také zdůraznil, že opustit násilnického partnera je mnohem těžší, než si lidé mohou myslet. „Uvědomil jsem si, že nemůžete někomu jen tak říct, ať odejde. Myslím si, že je důležité, aby si společnost uvědomila, že se to děje, protože když jste obětí čehokoliv, jste pod obrovským tlakem. Takže kdybych teď měl říct do kamery „mluv o tom a odejdi”, bude to pro ně ještě větší tlak. A to by je mohlo vyděsit,” říká Skeel v aktuálním rozhovoru pro BBC. „Myslím si, že je úkol společnosti uvědomit si, že se to děje i mužům, a pak nakonec bude jednodušší i pro muže o tom mluvit. Už se to trochu posunulo, ale pořád je před námi ještě dlouhá cesta. Ještě toho zbývá hodně,” dodává.

Zneužívání skončilo až v červnu 2017, když soused zavolal policii poté, co slyšel křik z jejich domu. Ačkoliv Alex Skeel nejprve odmítal vypovědět, co se děje, strážník ho přesvědčil, aby řekl pravdu. Jen díky tomu pak mohl vyhledat adekvátní péči a zotavit se z dlouholetého týrání. „V nemocnici mi řekli, že jsem byl deset dní od smrti,” uvedl pro The Independent.

alex skeel 1

Jordan Worth přiznala svou vinu za těžké ublížení na zdraví i omezující a násilné chování. Vloni v dubnu byla odsouzena k sedmi a půl rokům vězení. „Poprvé po několika letech se můžu ohlédnout za sebe, aniž bych se musel strachovat. Už to samotné je úžasný pocit, protože víte, že ta osoba tam není a už tam nejspíš nikdy nebude,” uvedl tehdy Alex Skeel.

Pokud sami potřebujete vyhledat pomoc či podporu v Česku, můžete zavolat na bezplatnou telefonickou linku 116 006 nebo navštivte speciální webové stránky.

Foto: Archiv Alexe Skeela

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.