Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Stal se obětí brutálního domácího násilí. „Zůstal jsem s ní ze strachu, že mě zabije,” říká

 

alex skeel big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

26

února
2019

Jordan Worth, bývalá přítelkyně Brita Alexe Skeela, muže bila, bodala, způsobila mu popáleniny, odpírala mu jídlo a držela ho od jeho rodiny. Stala se první ženou ve Velké Británii odsouzenou za omezující a násilné chování. Alex nyní otevřeně mluví o své zkušenosti a volá po větším pochopení pro mužské oběti domácího násilí.

Alex Skeel a Jordan Worth se potkali, když jim oběma bylo šestnáct let. Skeel zdůrazňuje, že týrání začalo pomalu a nenápadně. „Ráda hrála hry, líbilo se jí, když jsem si dělal starosti, v podstatě si hrála s mou myslí. Myslel jsem si, že má prostě ráda pozornost nebo tak něco, ale snažila se získat nade mnou kontrolu,” popsal vloni v rozhovoru pro BBC. Podle něj byl čtyři roky psychicky týraný. Worth mu rozbila všechny mobilní telefony, aby nemohl kontaktovat svou rodinu, a během jedné příležitosti mu řekla, že její matka dostala zprávu o tom, že jeho děda zemřel. „Uprostřed mého pláče řekla: ,Nechceš si o tom jít dolů promluvit s mojí mámou?’ Takže si myslíte, že to je skutečné,” řekl Skeel. Ale poté, co Worth sledovala dvě hodiny, jak přítel brečí, mu prozradila, že jeho dědeček ve skutečnosti nezemřel a vynadala mu za to, že mu záleží na jeho rodině.

Po psychických útocích Worth přešla i k těm fyzickým. „Posledních devět měsíců, když jsme spolu bydleli ve vlastním bytě, mě začala bít skleněnými lahvemi. Pak přešla ke kladivu a pak to bylo tak, že když jsem si zvykl na nějakou bolest, tak ji zvýšila na další úroveň. Nakonec to došlo tak daleko, že mě řezala a bodala a vylila na mě dvakrát vařící vodu,” popisuje v aktuálním rozhovoru pro BBC Skeel. „Jednou jsem se probudil tím, že mi vylila vařící vodu na záda,” vylíčil dříve jeden z drastických momentů. Worth pak partnerovi nedovolila vyhledat lékařskou pomoc, a tak se sám musel zotavovat, jak nejlépe mohl. „Měl jsem infekci kvůli popáleninám více méně po celém těle. Naštěstí se jim podařilo mě vyléčit,” uvedl vloni Skeel pro deník The Independent.

alex skeel 2

Ačkoliv musel být Alex Skeel několikrát hospitalizovaný, vždy se vrátil do domu, který sdílel se svou přítelkyní. „Nic jsem nemohl dělat, nikoho jsem nemohl kontaktovat. A řekla mi, že kdybych se někdy pokusil odejít, zabije mě,” vysvětlil Skeel své obavy. Také zdůraznil, že opustit násilnického partnera je mnohem těžší, než si lidé mohou myslet. „Uvědomil jsem si, že nemůžete někomu jen tak říct, ať odejde. Myslím si, že je důležité, aby si společnost uvědomila, že se to děje, protože když jste obětí čehokoliv, jste pod obrovským tlakem. Takže kdybych teď měl říct do kamery „mluv o tom a odejdi”, bude to pro ně ještě větší tlak. A to by je mohlo vyděsit,” říká Skeel v aktuálním rozhovoru pro BBC. „Myslím si, že je úkol společnosti uvědomit si, že se to děje i mužům, a pak nakonec bude jednodušší i pro muže o tom mluvit. Už se to trochu posunulo, ale pořád je před námi ještě dlouhá cesta. Ještě toho zbývá hodně,” dodává.

Zneužívání skončilo až v červnu 2017, když soused zavolal policii poté, co slyšel křik z jejich domu. Ačkoliv Alex Skeel nejprve odmítal vypovědět, co se děje, strážník ho přesvědčil, aby řekl pravdu. Jen díky tomu pak mohl vyhledat adekvátní péči a zotavit se z dlouholetého týrání. „V nemocnici mi řekli, že jsem byl deset dní od smrti,” uvedl pro The Independent.

alex skeel 1

Jordan Worth přiznala svou vinu za těžké ublížení na zdraví i omezující a násilné chování. Vloni v dubnu byla odsouzena k sedmi a půl rokům vězení. „Poprvé po několika letech se můžu ohlédnout za sebe, aniž bych se musel strachovat. Už to samotné je úžasný pocit, protože víte, že ta osoba tam není a už tam nejspíš nikdy nebude,” uvedl tehdy Alex Skeel.

Pokud sami potřebujete vyhledat pomoc či podporu v Česku, můžete zavolat na bezplatnou telefonickou linku 116 006 nebo navštivte speciální webové stránky.

Foto: Archiv Alexe Skeela

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.