Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Léčba rakoviny i zkoumání vesmíru. České vědkyně, které přispěly k rozvoji zdejší i světové vědy

 

zeny veda big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
února
2019

Robosoutěž Českého vysokého učení technického měla v loňském roce nečekaného vítěze. Poprvé v historii zvítězil dívčí tým. Alena Gorčíková, Elisabet Truhlářová a Vu Hoang Anh vyhrály v konkurenci 97 týmů. „Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ uvedl pro server Novinky hlavní organizátor soutěže, Martin Hlinovský z ČVUT. Přesto však podle statistik UNESCO celosvětově pouze 28 % výzkumných a vědeckých pracovníků tvoří ženy. V České republice je pak žen ve vědě pouze 27 %. Zásadní úlohu žen ve vědeckém světě připomněl 11. února Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci něj prostřednictvím kampaně na sociálních sítích připomnělo vědkyně, které přispěly k rozvoji české i světové vědy. „V roce 2018 měly ženy na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ uvedla vedoucí NKC – gender a věda Marcela Linková.

zeny veda 5

Jednatřicetiletá jaderná chemička Martina Benešová vyvinula molekulu PSMA-617, která ničí nádorové buňky ozařováním přímo v těle pacientů. Lék, který prochází poslední fází testování, už nyní pomohl stovkám mužů s rakovinou prostaty. Mezi šesti členy posádky simulované mise NASA na Mars byla i slovenská astrobioložka Michaela Musilová. Mise, která měla zkoumat možnosti budoucího života na této planetě, byla nakonec zrušena, Musilová však i nadále zůstává jednou z důležitých světových odbornic na vesmír.

zeny veda 4

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Způsob testování enzymů kvasinek, které způsobující nepříjemné infekce kůže a tkání, objevila studentka gymnázia v Pardubicích Sylva Neradová. I přes svůj nízky věk již o svém výzkumu publikovala v mezinárodním odborném časopise. Přínos těchto a dalších čtyřiceti vědkyň připomnělo Národní kontaktní centrum – gender a věda v rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Svátek, který má podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti, vzdělávání a zaměstnanost i odstranění právních, hospodářských, sociálních a kulturních překážek, vyhlásilo před pěti lety valné shromáždění Organizace spojených národů. Připadá každoročně na 11. únor. Do kampaně se letos zapojily desítky jednotlivců, řada vědeckých osobností i institucí jako například Vysoké učení technické Brno, Jihočeská univerzita, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Slezská univerzita v Opavě a další.

zeny veda 2

27 procent žen

Přestože poměr žen mezi studujícími stále stoupá, trend se neodráží v jejich zastoupení mezi výzkumníky a vědci v České republice. Na magisterském stupni studia poměr žen tvoří 60 %, na doktorském studiu se situace obrací a zastoupení žen je již pouze 44 %. Na pozici výzkumníka u nás v roce 2015 pak působilo pouze 26,9 % žen. Česká republika se také mezi evropskými státy řadí ve většině indikátorů mezi podprůměr. Co je příčinou tohoto nepoměru a důvodem, že se stav dlouhodobě nezlepšuje?

zeny veda 3

Podle Národního kontaktního centra mohou být příčinou především dlouhodobá rodičovská péče v České republice, genderové stereotypy a předsudky, převaha mužů na vedoucích pozicích a tím vznikající segregace žen v některých odvětvích apod. NKC se proto dlouhodobě zaměřuje na zlepšení situace v tuzemských firmách i na výzkumných pracovištích. „Je pro mě důležité, když lidi umí dávat dohromady dobrou vědeckou práci a společenskou odpovědnost," komentuje pro HFC vedoucí NKC Marcela Linková.

zeny veda 6

Pracovní skupina pro změnu

V lednu 2015 proto v rámci NKC vznikla Pracovní skupina pro změnu. „Jejím cílem je podpořit vysokoškolské a výzkumné instituce při zavádění opatření na podporu genderové rovnosti, tedy budování takového prostředí a kultury, které budou ženám-vědkyním nakloněné stejně jako jejich mužským kolegům. Konkrétních oblastí změn, na které se v rámci společných setkání zaměřujeme, je celá řada – od eliminace role genderových stereotypů při výběru pracovních sil a kariérním postupu, přes opatření usnadňujících slaďování pracovního a osobního života, až po to, jak začlenit genderovou perspektivu do obsahu výuky a výzkumu,” přibližuje pro HFC Jana Dvořáčková z NKC. Skupina se schází přibližně jednou za dva měsíce. Zapojit se do ní může kdokoli, kdo má zájem se podílet na změnách ve své instituci, rozvíjet své kompetence v oblasti genderové rovnosti a sdílet zkušenosti z praxe.

zeny veda 1

Na další medailonky vědkyň se můžete podívat na stránkách Národního kontaktního centra.

Úvodní foto: Vědkyně Martina Bunčeka (Foto: Česká televize)

Ostatní foto: NKC - Gender a věda

Čtěte dále

11letá dívka byla donucena k porodu poté, co byla znásilněna. Argentinské úřady jí nepovolily potrat

Argentinská nezletilá dívka byla znásilněna přítelem své babičky. Ačkoliv lékaře prosila, aby „vyndali, co do mě ten starý muž dal,” nebylo jí umožněno potrat podstoupit. Musela prodělat operaci podobnou císařskému řezu a ačkoliv se dítě narodilo živé, zemřelo po jedenácti dnech života.


Nina Djukanovićová 26. 3. 2019

Kvůli šikaně nedokončila základku. Dnes učí na univerzitě a je úspěšnou spisovatelkou

Život dnes úspěšné spisovatelky a univerzitní profesorky Oksany Marafioti by vydal na tragikomický cestopisný detektivní román, který ona sama nakonec doopravdy napsala a ve Spojených státech jí přinesl věhlas i úspěch. Narodila se v Sovětském svazu a dětství strávila na cestách s úspěšným romským hudebním souborem svých prarodičů. Těsně před revolucí s rodiči emigrovala do USA, kde rodiče toužili dosáhnout úspěchu a slávy v Hollywoodu. To se však nekonalo a oni se naopak propadli do chudoby a bydleli v jednopokojovém bytě se šváby. Rodina se brzy rozpadla a otec se pak vedle hraní po barech začal věnovat okultismu, stal se dokonce vyhledávaným exorcistou. Přestože Oksana v Rusku nedokončila základní školu kvůli šikaně, nastoupila v USA na prestižní střední hudební školu v Hollywoodu. Později pracovala u filmu a nakonec skončila u psaní a vyučování na univerzitě v Las Vegas. Její úspěšná kniha American ...

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.