Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Léčba rakoviny i zkoumání vesmíru. České vědkyně, které přispěly k rozvoji zdejší i světové vědy

 

zeny veda big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
února
2019

Robosoutěž Českého vysokého učení technického měla v loňském roce nečekaného vítěze. Poprvé v historii zvítězil dívčí tým. Alena Gorčíková, Elisabet Truhlářová a Vu Hoang Anh vyhrály v konkurenci 97 týmů. „Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ uvedl pro server Novinky hlavní organizátor soutěže, Martin Hlinovský z ČVUT. Přesto však podle statistik UNESCO celosvětově pouze 28 % výzkumných a vědeckých pracovníků tvoří ženy. V České republice je pak žen ve vědě pouze 27 %. Zásadní úlohu žen ve vědeckém světě připomněl 11. února Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci něj prostřednictvím kampaně na sociálních sítích připomnělo vědkyně, které přispěly k rozvoji české i světové vědy. „V roce 2018 měly ženy na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ uvedla vedoucí NKC – gender a věda Marcela Linková.

zeny veda 5

Jednatřicetiletá jaderná chemička Martina Benešová vyvinula molekulu PSMA-617, která ničí nádorové buňky ozařováním přímo v těle pacientů. Lék, který prochází poslední fází testování, už nyní pomohl stovkám mužů s rakovinou prostaty. Mezi šesti členy posádky simulované mise NASA na Mars byla i slovenská astrobioložka Michaela Musilová. Mise, která měla zkoumat možnosti budoucího života na této planetě, byla nakonec zrušena, Musilová však i nadále zůstává jednou z důležitých světových odbornic na vesmír.

zeny veda 4

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Způsob testování enzymů kvasinek, které způsobující nepříjemné infekce kůže a tkání, objevila studentka gymnázia v Pardubicích Sylva Neradová. I přes svůj nízky věk již o svém výzkumu publikovala v mezinárodním odborném časopise. Přínos těchto a dalších čtyřiceti vědkyň připomnělo Národní kontaktní centrum – gender a věda v rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Svátek, který má podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti, vzdělávání a zaměstnanost i odstranění právních, hospodářských, sociálních a kulturních překážek, vyhlásilo před pěti lety valné shromáždění Organizace spojených národů. Připadá každoročně na 11. únor. Do kampaně se letos zapojily desítky jednotlivců, řada vědeckých osobností i institucí jako například Vysoké učení technické Brno, Jihočeská univerzita, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Slezská univerzita v Opavě a další.

zeny veda 2

27 procent žen

Přestože poměr žen mezi studujícími stále stoupá, trend se neodráží v jejich zastoupení mezi výzkumníky a vědci v České republice. Na magisterském stupni studia poměr žen tvoří 60 %, na doktorském studiu se situace obrací a zastoupení žen je již pouze 44 %. Na pozici výzkumníka u nás v roce 2015 pak působilo pouze 26,9 % žen. Česká republika se také mezi evropskými státy řadí ve většině indikátorů mezi podprůměr. Co je příčinou tohoto nepoměru a důvodem, že se stav dlouhodobě nezlepšuje?

zeny veda 3

Podle Národního kontaktního centra mohou být příčinou především dlouhodobá rodičovská péče v České republice, genderové stereotypy a předsudky, převaha mužů na vedoucích pozicích a tím vznikající segregace žen v některých odvětvích apod. NKC se proto dlouhodobě zaměřuje na zlepšení situace v tuzemských firmách i na výzkumných pracovištích. „Je pro mě důležité, když lidi umí dávat dohromady dobrou vědeckou práci a společenskou odpovědnost," komentuje pro HFC vedoucí NKC Marcela Linková.

zeny veda 6

Pracovní skupina pro změnu

V lednu 2015 proto v rámci NKC vznikla Pracovní skupina pro změnu. „Jejím cílem je podpořit vysokoškolské a výzkumné instituce při zavádění opatření na podporu genderové rovnosti, tedy budování takového prostředí a kultury, které budou ženám-vědkyním nakloněné stejně jako jejich mužským kolegům. Konkrétních oblastí změn, na které se v rámci společných setkání zaměřujeme, je celá řada – od eliminace role genderových stereotypů při výběru pracovních sil a kariérním postupu, přes opatření usnadňujících slaďování pracovního a osobního života, až po to, jak začlenit genderovou perspektivu do obsahu výuky a výzkumu,” přibližuje pro HFC Jana Dvořáčková z NKC. Skupina se schází přibližně jednou za dva měsíce. Zapojit se do ní může kdokoli, kdo má zájem se podílet na změnách ve své instituci, rozvíjet své kompetence v oblasti genderové rovnosti a sdílet zkušenosti z praxe.

zeny veda 1

Na další medailonky vědkyň se můžete podívat na stránkách Národního kontaktního centra.

Úvodní foto: Vědkyně Martina Bunčeka (Foto: Česká televize)

Ostatní foto: NKC - Gender a věda

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.