Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Léčba rakoviny i zkoumání vesmíru. České vědkyně, které přispěly k rozvoji zdejší i světové vědy

 

zeny veda big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
února
2019

Robosoutěž Českého vysokého učení technického měla v loňském roce nečekaného vítěze. Poprvé v historii zvítězil dívčí tým. Alena Gorčíková, Elisabet Truhlářová a Vu Hoang Anh vyhrály v konkurenci 97 týmů. „Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ uvedl pro server Novinky hlavní organizátor soutěže, Martin Hlinovský z ČVUT. Přesto však podle statistik UNESCO celosvětově pouze 28 % výzkumných a vědeckých pracovníků tvoří ženy. V České republice je pak žen ve vědě pouze 27 %. Zásadní úlohu žen ve vědeckém světě připomněl 11. února Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci něj prostřednictvím kampaně na sociálních sítích připomnělo vědkyně, které přispěly k rozvoji české i světové vědy. „V roce 2018 měly ženy na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ uvedla vedoucí NKC – gender a věda Marcela Linková.

zeny veda 5

Jednatřicetiletá jaderná chemička Martina Benešová vyvinula molekulu PSMA-617, která ničí nádorové buňky ozařováním přímo v těle pacientů. Lék, který prochází poslední fází testování, už nyní pomohl stovkám mužů s rakovinou prostaty. Mezi šesti členy posádky simulované mise NASA na Mars byla i slovenská astrobioložka Michaela Musilová. Mise, která měla zkoumat možnosti budoucího života na této planetě, byla nakonec zrušena, Musilová však i nadále zůstává jednou z důležitých světových odbornic na vesmír.

zeny veda 4

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Způsob testování enzymů kvasinek, které způsobující nepříjemné infekce kůže a tkání, objevila studentka gymnázia v Pardubicích Sylva Neradová. I přes svůj nízky věk již o svém výzkumu publikovala v mezinárodním odborném časopise. Přínos těchto a dalších čtyřiceti vědkyň připomnělo Národní kontaktní centrum – gender a věda v rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Svátek, který má podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti, vzdělávání a zaměstnanost i odstranění právních, hospodářských, sociálních a kulturních překážek, vyhlásilo před pěti lety valné shromáždění Organizace spojených národů. Připadá každoročně na 11. únor. Do kampaně se letos zapojily desítky jednotlivců, řada vědeckých osobností i institucí jako například Vysoké učení technické Brno, Jihočeská univerzita, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Slezská univerzita v Opavě a další.

zeny veda 2

27 procent žen

Přestože poměr žen mezi studujícími stále stoupá, trend se neodráží v jejich zastoupení mezi výzkumníky a vědci v České republice. Na magisterském stupni studia poměr žen tvoří 60 %, na doktorském studiu se situace obrací a zastoupení žen je již pouze 44 %. Na pozici výzkumníka u nás v roce 2015 pak působilo pouze 26,9 % žen. Česká republika se také mezi evropskými státy řadí ve většině indikátorů mezi podprůměr. Co je příčinou tohoto nepoměru a důvodem, že se stav dlouhodobě nezlepšuje?

zeny veda 3

Podle Národního kontaktního centra mohou být příčinou především dlouhodobá rodičovská péče v České republice, genderové stereotypy a předsudky, převaha mužů na vedoucích pozicích a tím vznikající segregace žen v některých odvětvích apod. NKC se proto dlouhodobě zaměřuje na zlepšení situace v tuzemských firmách i na výzkumných pracovištích. „Je pro mě důležité, když lidi umí dávat dohromady dobrou vědeckou práci a společenskou odpovědnost," komentuje pro HFC vedoucí NKC Marcela Linková.

zeny veda 6

Pracovní skupina pro změnu

V lednu 2015 proto v rámci NKC vznikla Pracovní skupina pro změnu. „Jejím cílem je podpořit vysokoškolské a výzkumné instituce při zavádění opatření na podporu genderové rovnosti, tedy budování takového prostředí a kultury, které budou ženám-vědkyním nakloněné stejně jako jejich mužským kolegům. Konkrétních oblastí změn, na které se v rámci společných setkání zaměřujeme, je celá řada – od eliminace role genderových stereotypů při výběru pracovních sil a kariérním postupu, přes opatření usnadňujících slaďování pracovního a osobního života, až po to, jak začlenit genderovou perspektivu do obsahu výuky a výzkumu,” přibližuje pro HFC Jana Dvořáčková z NKC. Skupina se schází přibližně jednou za dva měsíce. Zapojit se do ní může kdokoli, kdo má zájem se podílet na změnách ve své instituci, rozvíjet své kompetence v oblasti genderové rovnosti a sdílet zkušenosti z praxe.

zeny veda 1

Na další medailonky vědkyň se můžete podívat na stránkách Národního kontaktního centra.

Úvodní foto: Vědkyně Martina Bunčeka (Foto: Česká televize)

Ostatní foto: NKC - Gender a věda

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.