Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nepálky žijí při menstruaci v izolovaných přístřešcích. Několik v nich každoročně zahyne

 

menstruace nepal big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

12

února
2019

Mladá žena z nepálské provincie Bajura byla začátkem ledna, podobně jako většina tamních žen, během menstruace izolovaná od svých příbuzných. Věří se totiž, že je žena v době periody nečistá a její přítomnost přináší smůlu. Uchýlila se proto se svými dvěma syny do malé chatky bez oken. Všichni zemřeli na udušení dýmem z ohně, který žena rozdělala, aby udržela sebe a své děti v teple. Jak varují odborníci i aktivisté, jejich případ není ojedinělý.

Pětatřicetiletá Amba Bohora a její dva synové, dvanáctiletý Suresh a devítiletý Ramit, začátkem ledna zemřeli kvůli udušení dýmem poté, co museli strávit noc v malé boudě z kamenů a hlíny a bez oken. Bohora rozdělala v boudě oheň, aby v ní se svými dětmi přes noc neumrzla. Zástupci úřadů uvedli pro BBC Nepali, že se domnívají, že všichni tři zemřeli ve spánku.
Ženu a děti nalezli jejich příbuzní, se kterými žila, zatímco její manžel odjel pracovně do Indie. „Bouda byla tak malá, že se tam Amba a její dva synové sotva vešli. Musíte se skrčit, abyste v chatce stáli,” uvedl pro Kathmandu Post Khadak Bohora.

Izolování menstruujících žen je tradiční praktika jménem chhaupadi, která je spojena s hinduismem. Podle této tradice menstruující ženy a ženy, které právě porodily, jsou vnímány svým okolím jako nečisté a jako nosičky neštěstí. Nesmějí se dotýkat mužů nebo dobytku, nesmějí jíst některé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina a mléčné výrobky. Tradice také udává, že těhotné ženy by měly rodit bez asistence, což negativně přispívá k už tak vysoké úmrtnosti matek a novorozenců. Ženy v době periody nemají mnohdy dovolen vstup do domu a někdy jim je tak dokonce zakazován přístup k toaletám a koupelnám v domě. Také mohou být vystaveny extrémní zimě a mohou se stát oběťmi kriminálních útoků. Mladé dívky nesmějí během menstruace chodit do školy.

Malé příbytky, do kterých jsou ženy posílány, jsou často stavěny samotnými ženami a právě pro tyto účely. V roce 2015 nejvyšší nepálský soud tuto praktiku zakázal a v roce 2017 kriminalizoval. Podle zákona může kdokoliv, kdo přinutí ženu dodržovat chhaupadi, být odsouzen až ke třem měsícům vězení a pokutě ve výši 27 dolarů. Aktivisté ale zdůrazňují, že zákon není dostatečně vymáhán. Studie zveřejněná před několika týdny uvádí, že 77 % dospívajících dívek v západním Nepálu tuto tradici musí stále dodržovat.

Nejedná se o první úmrtí spojené s praktikováním chhaupadi. Každým rokem ženy a dívky kvůli chhaupadi umírají. Nejčastěji umírají na uštknutí jedovatými zvířaty, jako jedna dospívající dívka v roce 2017, nebo stejně jako Amba kvůli udušení kouřem z ohně, který ženy rozdělají, aby přežily chladné himálajské noci. Časté jsou také případy znásilnění a sexuálního napadení muži, kteří vyhledávají ženy ve chvíli, kdy jsou samy. Podle Rewati Raman Bhandari, bývalého zákonodárce a jednoho z autorů zákonu o kriminalizaci chhaupadi, je nesmírně těžké tuto praktiku vymýtit, protože to není v zájmu vesničanů, policie ani místních politiků. „Tradice je silnější než zákon,” říká pro The New York Times.

Ilustrační foto: Maxpixel

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.