Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Vánoce nahrávají dárcovství. Češi přes svátky obdarovali tisíce potřebných

 

darcovstvi cesi big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
ledna
2019

„Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, ale také pomoci druhým. Lidé jsou obecně více naladění na vlnu solidarity a tudíž více otevření charitě,” uvádí Karolina Emanuelová z organizace ADRA ČR. „Dosavadní objem nakoupených darů v našem e-shopu eDonation.cz se v uplynulých týdnech vyšplhal na částku 326 tisíc korun,” dodává pro HFC. Některé z českých organizací proto nabízejí vánoční sbírky nebo dárkové certifikáty, kterými můžete potěšit blízké a navíc udělat dobrý skutek. Od ADRY tak můžete koupit hejno slepic s kohoutem do poválečného Mosulu v Iráku, obědy pro malé školáky v Bangladéši nebo pitnou vodu rodině v Etiopii.

darcovstvi cesi 6

Kromě dárkových certifikátů nabízejí některé organizace také možnost zapojit se do vánočních sbírek. Jednu z nich uspořádal spolek Brnem s lidmi bez domova. „Na konci listopadu přišla jedna z našich kolegyň s tím, že v Denním centru pro lidi bez domova Diecézní Charity Brno mají velký nedostatek zimního oblečení pro lidi v bytové nouzi. Rozhodli jsme se tedy uspořádat nárazovou sbírku oblečení, která trvala první týden v prosinci. Jako sběrné místo nám posloužil Šuplig - dobročinný obchůdek, který spravuje organizace Liga lidských práv,” říká pro HFC člen týmu Brnem s lidmi bez domova. A sbírka měla nebývalý úspěch. „Milí přátelé, překročili jsme naše hranice! Včera jsem strávila celý den v dodávce a vozila oblečení od vás ze Šuplígu. U nás není vůbec problém ho rozdat, máme návštěvnost sto lidí denně. Ale nemůžeme zavřít dveře v šatníku (a není vidět, že v místnosti jsou okna :-) Tohle byla nejúspěšnější sbírka v naší historii,” napsala ve facebookovém příspěvku zaměstnankyně Charity Zuzana Csontosová.

darcovstvi cesi 4

Brněnská vánoční sbírka pro lidi bez domova

Oblečení do sbírky přinesly i Jana Kozlová a Sandra Lahodová. „Občas přispívám na Nocleženky a teď jsem přispěla také na farmu, kde zapojují do pracovního procesu lidi po výkonu trestu nebo sociálně slabší. Občas přispěju i na děti nebo uprchlíky,” popisuje pro HFC Jana Kozlová. „Motivace pro zapojení se do sbírky byla taková přirozená potřeba a touha pomáhat těm lidem, kteří to potřebují. Klaním se před všemi dobročinnými obchůdky, organizacemi, které pomáhají, i před jednotlivci, že se snaží pomáhat. Je to pohlazení pro duši v tom dnešním konzumním uspěchaném světě. Sbírky aktivně nevyhledávám. Nechávám to náhodě, co na mě mrkne na sociálních sítích,” připojuje se Sandra Lahodová. Podle ADRA ČR jsou mezi Čechy právě takové jednorázové dary oblíbené. Na pravidelné dárcovství dle organizace u nás ještě nejsou lidé zvyklí.

darcovstvi cesi 5

Jak se Češi staví k dárcovství?

A jaké formy pomoci mezi Čechy vedou? Z průzkumu organizace ADRA ČR, který provedla výzkumná agentura IPSOS vyplývá, že až 83 % dotázaných dává přednost tuzemským projektům oproti zahraničním. A až 95 % lidí vnímá jako nejdůležitější hlediska transparentnost a adresnost - přispívají nejvíce na projekty, u kterých mají přehled, jak jsou jejich peníze využity. To potvrzuje i Jana Kozlová: „U mě hraje roli nejvíc asi smysl sbírky, když je zima, přispívám na Nocleženky, protože je mi líto lidí nebo dětí, ať jsou české nebo ,uprchlické’. Občas koupím Nový prostor. Ráda podpořím lidi, kteří se ,snaží dostat zpět do společnosti’,” vysvětluje. „Předvánoční čas ale hraje asi také roli. Člověk možná přemýšlí víc o rodině a je mu líto lidí, kteří jsou sami,” dodává.

Vánoce

Že předvánoční čas hraje roli, potvrzují i další organizace. „Období kolem vánočních svátků tradičně vede lidi k větší solidaritě. Vnímáme to například u sbírkové akce Krabice od bot, kterou Diakonie každoročně pořádá, aby potěšila pěknými vánočními dárky děti z chudých rodin napříč celou republikou. Letos se zapojilo obrovské množství lidí a na 87 sběrných místech se vybralo rekordních 28 tisíc dárků,” říká pro HFC Pavel Hanych z Diakonie ČCE.

darcovstvi cesi 3

Jedna z podpořených dívek v Bangladéši (Foto: ADRA ČR)

Diakonie celoročně provozuje Dárkový portál, na kterém mohou lidé nakupovat smysluplné dárky u nás i v zahraničí. Před Vánoci dárci mohli také v rámci akce Krabice od bot mimořádně poslat dárek i finanční pomoc dětem a maminkám v azylových domech. Dárce pak obdrží certifikát s konkrétním jménem rodiny. „Nemáme ještě k dispozici statistiky za celou organizaci, ale například jen ve zmíněné Krabici online se dosud vybralo více než 600 tisíc korun,” popisuje Pavel Hanych.

darcovstvi cesi 1

Samira s vajíčky od darovaného hejna slepic (Foto: ADRA)

Co dárce odrazuje?

Dvě třetiny lidí, kteří se zúčastnili průzkumu postojů Čechů k dárcovství, si myslí, že dárcovství je příliš složité. V nabídce neziskových organizací se neorientují a mají pocit, že projektů je příliš velké množství. Více jak polovinu dotázaných pak od dárcovství odrazuje i netransparentnost dárcovských projektů. Čtyři z deseti respondentů se také obávají, že si neziskové organizace nechávají většinu z darovaných peněz pro sebe. „Při fundraisingu čelíme hned několika výzvám, především zjednodušení celého procesu finanční pomoci. Data nám potvrdila, že se dlouhodobě ubíráme správným směrem - důležitou součástí naší práce jsou projekty v České republice a je pro nás samozřejmostí poskytovat transparentní informace dárcům o tom, kam jejich příspěvky směřují,” uvádí ředitel ADRA ČR Radomír Špinka. „Věříme, že máme jejich důvěru, ale je pravdou, že výroky některých státních činitelů na účet neziskových organizací snižují důvěryhodnost celého sektoru a dopadají negativně i na tuto oblast,” uzavírá. 

Čtěte dále

Oliver se narodil s genetickým onemocněním. Rodiče v Česku iniciovali výzkum léčby vzácných onemocnění

Oliver se narodil před dvěma a půl lety těsně před Vánoci. Již v prvních měsících si rodiče všimli mírného zpoždění ve vývoji, které se časem stále prohlubovalo. Ve čtrnácti měsících se pak rodina dozvěděla diagnózu - Angelmanův syndrom, vzácné genetické onemocnění, které se v Česku a na Slovensku týká asi padesáti lidí. „Nikdy nezapomenu okamžik, kdy jsem si poprvé přečetla, co to je Angelmanův syndrom. Okamžik, kdy se vám zastaví srdce. Sevře hrdlo. Zaplaví vás tolik bolesti v jednom okamžiku. Moment, kdy máte pocit, že už se nikdy nenadechnete! Bylo vám sděleno, že vaše dítě je nevyléčitelně nemocné, do konce života zcela závislé na vás,” popisuje Oliverova maminka Lenka Matějková. Rodinu však zjištění nezlomilo a kromě Oliverka se rozhodla pomoci i dalším lidem s genetickými poruchami. Ve spolupráci s českými vědci a odborníky iniciovala ojedinělý výzkum léčby vz ...

Romové často neznají detaily o perzekuci svých předků. To teď mění mezinárodní tým badatelů

O romském holokaustu se začalo více mluvit až v posledních letech. V našem prostředí zejména v souvislosti s výkupem a bouráním prasečáku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. I z toho důvodu dosud řada pozůstalých nezná historii své rodiny, která v koncentračních táborech nebo táborech smrti skončila. To se nyní snaží změnit Ústav pro soudobé dějiny ve spolupráci s washingtonským Muzeem holokaustu. Zejména Romům a Sintům z Česka nabízí zdarma jedinečnou možnost prohledání bohatých archivů amerického muzea i dalších databází a v případě úspěšného pátrání předání detailů o perzekvovaném příbuzenstvu. „Nemusí se vždy jednat o rodiny, které o svých předcích nevědí, může jít také o pátrání po konkrétních místech a událostech týkajících se příbuzných v dobových dokumentech a databázích, ke kterým mají pozůstalí obtížný přístup,” uvádí Renata Berkyov ...

„Při rasistických urážkách mají fotbalisté přestat hrát a odejít. Nastaví hranice,” říká odborník

Fotbal je nejrozšířenější sport na planetě. Rozděluje nás nebo spojuje? Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International a odborník na extremismus ve fotbale, si myslí, že neexistuje téma, které by lidi spojovalo více. „Na pólu, v posledním slumu, všude lze vzít míč a s kýmkoliv si zahrát nebo zabřednout do diskuze, zda Barcelona, nebo Real, zda Messi, či Ronaldo.“ Přesto má fotbalové fandění své stinné stránky, objevuje se v něm násilí i rasismus. „Existuje pro nás spousta omezení. Fotbal je jedno z mála prostředí, kde se můžete veřejně projevit doslova jako zvíře, bez zábran, a přitom je to chování sociálně tolerované. Lidi se jdou odreagovat, jdou se ,vyřádit'. To funguje u 95 % lidí. Těch zbylých 5 % ale posunuje rasismus či nenávist za hranu,“ vysvětluje Martin a dodává: „Celý fotbal je postavený na hecování, ironii, špičkování se, je to hra na válku.“

Pochází z Ghany, vystudoval v Československu. Působil jako prorektor na brněnské univerzitě

Na začátku 80. let přijel Samuel Darkwah z Ghany do Československa. Byl jedním z vybraných studentů, kteří tu v rámci mezivládních dohod mohli vystudovat a pak se vrátit do své domoviny a pokračovat ve své profesi. Nejhorší byly první Vánoce bez jídla, krkolomná komunikace, ale také propaganda, kdy Samuelovi ukazovali jen vzorová zemědělská družstva. Po revoluci pracoval na Mendelově univerzitě a od roku 2016 byl prorektorem na své alma mater.


Judita Matyášová 9. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.