Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Vánoce nahrávají dárcovství. Češi přes svátky obdarovali tisíce potřebných

 

darcovstvi cesi big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
ledna
2019

„Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, ale také pomoci druhým. Lidé jsou obecně více naladění na vlnu solidarity a tudíž více otevření charitě,” uvádí Karolina Emanuelová z organizace ADRA ČR. „Dosavadní objem nakoupených darů v našem e-shopu eDonation.cz se v uplynulých týdnech vyšplhal na částku 326 tisíc korun,” dodává pro HFC. Některé z českých organizací proto nabízejí vánoční sbírky nebo dárkové certifikáty, kterými můžete potěšit blízké a navíc udělat dobrý skutek. Od ADRY tak můžete koupit hejno slepic s kohoutem do poválečného Mosulu v Iráku, obědy pro malé školáky v Bangladéši nebo pitnou vodu rodině v Etiopii.

darcovstvi cesi 6

Kromě dárkových certifikátů nabízejí některé organizace také možnost zapojit se do vánočních sbírek. Jednu z nich uspořádal spolek Brnem s lidmi bez domova. „Na konci listopadu přišla jedna z našich kolegyň s tím, že v Denním centru pro lidi bez domova Diecézní Charity Brno mají velký nedostatek zimního oblečení pro lidi v bytové nouzi. Rozhodli jsme se tedy uspořádat nárazovou sbírku oblečení, která trvala první týden v prosinci. Jako sběrné místo nám posloužil Šuplig - dobročinný obchůdek, který spravuje organizace Liga lidských práv,” říká pro HFC člen týmu Brnem s lidmi bez domova. A sbírka měla nebývalý úspěch. „Milí přátelé, překročili jsme naše hranice! Včera jsem strávila celý den v dodávce a vozila oblečení od vás ze Šuplígu. U nás není vůbec problém ho rozdat, máme návštěvnost sto lidí denně. Ale nemůžeme zavřít dveře v šatníku (a není vidět, že v místnosti jsou okna :-) Tohle byla nejúspěšnější sbírka v naší historii,” napsala ve facebookovém příspěvku zaměstnankyně Charity Zuzana Csontosová.

darcovstvi cesi 4

Brněnská vánoční sbírka pro lidi bez domova

Oblečení do sbírky přinesly i Jana Kozlová a Sandra Lahodová. „Občas přispívám na Nocleženky a teď jsem přispěla také na farmu, kde zapojují do pracovního procesu lidi po výkonu trestu nebo sociálně slabší. Občas přispěju i na děti nebo uprchlíky,” popisuje pro HFC Jana Kozlová. „Motivace pro zapojení se do sbírky byla taková přirozená potřeba a touha pomáhat těm lidem, kteří to potřebují. Klaním se před všemi dobročinnými obchůdky, organizacemi, které pomáhají, i před jednotlivci, že se snaží pomáhat. Je to pohlazení pro duši v tom dnešním konzumním uspěchaném světě. Sbírky aktivně nevyhledávám. Nechávám to náhodě, co na mě mrkne na sociálních sítích,” připojuje se Sandra Lahodová. Podle ADRA ČR jsou mezi Čechy právě takové jednorázové dary oblíbené. Na pravidelné dárcovství dle organizace u nás ještě nejsou lidé zvyklí.

darcovstvi cesi 5

Jak se Češi staví k dárcovství?

A jaké formy pomoci mezi Čechy vedou? Z průzkumu organizace ADRA ČR, který provedla výzkumná agentura IPSOS vyplývá, že až 83 % dotázaných dává přednost tuzemským projektům oproti zahraničním. A až 95 % lidí vnímá jako nejdůležitější hlediska transparentnost a adresnost - přispívají nejvíce na projekty, u kterých mají přehled, jak jsou jejich peníze využity. To potvrzuje i Jana Kozlová: „U mě hraje roli nejvíc asi smysl sbírky, když je zima, přispívám na Nocleženky, protože je mi líto lidí nebo dětí, ať jsou české nebo ,uprchlické’. Občas koupím Nový prostor. Ráda podpořím lidi, kteří se ,snaží dostat zpět do společnosti’,” vysvětluje. „Předvánoční čas ale hraje asi také roli. Člověk možná přemýšlí víc o rodině a je mu líto lidí, kteří jsou sami,” dodává.

Vánoce

Že předvánoční čas hraje roli, potvrzují i další organizace. „Období kolem vánočních svátků tradičně vede lidi k větší solidaritě. Vnímáme to například u sbírkové akce Krabice od bot, kterou Diakonie každoročně pořádá, aby potěšila pěknými vánočními dárky děti z chudých rodin napříč celou republikou. Letos se zapojilo obrovské množství lidí a na 87 sběrných místech se vybralo rekordních 28 tisíc dárků,” říká pro HFC Pavel Hanych z Diakonie ČCE.

darcovstvi cesi 3

Jedna z podpořených dívek v Bangladéši (Foto: ADRA ČR)

Diakonie celoročně provozuje Dárkový portál, na kterém mohou lidé nakupovat smysluplné dárky u nás i v zahraničí. Před Vánoci dárci mohli také v rámci akce Krabice od bot mimořádně poslat dárek i finanční pomoc dětem a maminkám v azylových domech. Dárce pak obdrží certifikát s konkrétním jménem rodiny. „Nemáme ještě k dispozici statistiky za celou organizaci, ale například jen ve zmíněné Krabici online se dosud vybralo více než 600 tisíc korun,” popisuje Pavel Hanych.

darcovstvi cesi 1

Samira s vajíčky od darovaného hejna slepic (Foto: ADRA)

Co dárce odrazuje?

Dvě třetiny lidí, kteří se zúčastnili průzkumu postojů Čechů k dárcovství, si myslí, že dárcovství je příliš složité. V nabídce neziskových organizací se neorientují a mají pocit, že projektů je příliš velké množství. Více jak polovinu dotázaných pak od dárcovství odrazuje i netransparentnost dárcovských projektů. Čtyři z deseti respondentů se také obávají, že si neziskové organizace nechávají většinu z darovaných peněz pro sebe. „Při fundraisingu čelíme hned několika výzvám, především zjednodušení celého procesu finanční pomoci. Data nám potvrdila, že se dlouhodobě ubíráme správným směrem - důležitou součástí naší práce jsou projekty v České republice a je pro nás samozřejmostí poskytovat transparentní informace dárcům o tom, kam jejich příspěvky směřují,” uvádí ředitel ADRA ČR Radomír Špinka. „Věříme, že máme jejich důvěru, ale je pravdou, že výroky některých státních činitelů na účet neziskových organizací snižují důvěryhodnost celého sektoru a dopadají negativně i na tuto oblast,” uzavírá. 

Čtěte dále

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

„Vegan se musí neustále morálně obhajovat,” říká popularizátorka vědy a veganka Selinger

V České republice žije odhadem asi sto tisíc veganů. Co vlastně dnes veganství znamená? Eliška Selinger, popularizátorka vědy a veganka, tvrdí: „Je to snaha vyhnout se zneužívání zvířat, jak nejvíce je to možné.“ To zahrnuje především nekonzumaci živočišných produktů, nekupování oblečení ze zvířat a kosmetiky testované na nich. Eliška se jako veganka nejčastěji setkává s nepochopením právě svých etických principů. „Lidé to velmi často vidí jen jako zdravotní volbu, navíc samozřejmě špatnou (smích) a z toho podle mě pramení velká řada dalších nedorozumění,” přibližuje budoucí lékařka a výzkumnice. Podle Elišky se vegani necítí morálně nadřazení, ač je jim to často vyčítáno. „Pokud někdo dává najevo, že je nadčlověk, tak to není veganstvím nebo jakoukoliv jeho jinou etickou volbou, ale tím, že je to prostě blbec. A blbce bohužel najdeme v každé lidské skupině, tomu lze jen velmi ...

Rakovina kůže sužuje albíny v Ghaně. Čeští vědci našli řešení. Vyvinuli pro ně levný ochranný krém

Lidé s albinismem se v Africe potýkají s předsudky, diskriminací i násilím a také s řadou zdravotních problémů. Nejvíce je ohrožená jejich světlá kůže. „Kůži chybí melanin, a to je ochrana před UV zářením. Pokud melanin nemáš a vystavíš se sluníčku, budeš mít popáleniny. A ty mohou vést k rakovině kůže. Slunci se u nás ale vyhneš jen těžko,” vysvětluje albínský sociální pracovník Kwame Andrews Daklo. „Opalovací krémy se v Ghaně dají sehnat, ale pouze ve velmi drahých nákupních centrech v hlavním městě. Mnozí si je nemohou dovolit,” upřesňuje. Spousta lidí tak na rakovinu předčasně zemře. S možným řešením nyní přicházejí Češi pod vedením Lukáše Houdka z HateFree Culture, který se situaci albínů věnuje. Brněnský chemik Vojta Kundrát mu nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení a s kolegy z FCH VUT - Ústavu chemie potravin a biotechnologie tak z lokál ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.