Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Vánoce nahrávají dárcovství. Češi přes svátky obdarovali tisíce potřebných

 

darcovstvi cesi big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
ledna
2019

„Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, ale také pomoci druhým. Lidé jsou obecně více naladění na vlnu solidarity a tudíž více otevření charitě,” uvádí Karolina Emanuelová z organizace ADRA ČR. „Dosavadní objem nakoupených darů v našem e-shopu eDonation.cz se v uplynulých týdnech vyšplhal na částku 326 tisíc korun,” dodává pro HFC. Některé z českých organizací proto nabízejí vánoční sbírky nebo dárkové certifikáty, kterými můžete potěšit blízké a navíc udělat dobrý skutek. Od ADRY tak můžete koupit hejno slepic s kohoutem do poválečného Mosulu v Iráku, obědy pro malé školáky v Bangladéši nebo pitnou vodu rodině v Etiopii.

darcovstvi cesi 6

Kromě dárkových certifikátů nabízejí některé organizace také možnost zapojit se do vánočních sbírek. Jednu z nich uspořádal spolek Brnem s lidmi bez domova. „Na konci listopadu přišla jedna z našich kolegyň s tím, že v Denním centru pro lidi bez domova Diecézní Charity Brno mají velký nedostatek zimního oblečení pro lidi v bytové nouzi. Rozhodli jsme se tedy uspořádat nárazovou sbírku oblečení, která trvala první týden v prosinci. Jako sběrné místo nám posloužil Šuplig - dobročinný obchůdek, který spravuje organizace Liga lidských práv,” říká pro HFC člen týmu Brnem s lidmi bez domova. A sbírka měla nebývalý úspěch. „Milí přátelé, překročili jsme naše hranice! Včera jsem strávila celý den v dodávce a vozila oblečení od vás ze Šuplígu. U nás není vůbec problém ho rozdat, máme návštěvnost sto lidí denně. Ale nemůžeme zavřít dveře v šatníku (a není vidět, že v místnosti jsou okna :-) Tohle byla nejúspěšnější sbírka v naší historii,” napsala ve facebookovém příspěvku zaměstnankyně Charity Zuzana Csontosová.

darcovstvi cesi 4

Brněnská vánoční sbírka pro lidi bez domova

Oblečení do sbírky přinesly i Jana Kozlová a Sandra Lahodová. „Občas přispívám na Nocleženky a teď jsem přispěla také na farmu, kde zapojují do pracovního procesu lidi po výkonu trestu nebo sociálně slabší. Občas přispěju i na děti nebo uprchlíky,” popisuje pro HFC Jana Kozlová. „Motivace pro zapojení se do sbírky byla taková přirozená potřeba a touha pomáhat těm lidem, kteří to potřebují. Klaním se před všemi dobročinnými obchůdky, organizacemi, které pomáhají, i před jednotlivci, že se snaží pomáhat. Je to pohlazení pro duši v tom dnešním konzumním uspěchaném světě. Sbírky aktivně nevyhledávám. Nechávám to náhodě, co na mě mrkne na sociálních sítích,” připojuje se Sandra Lahodová. Podle ADRA ČR jsou mezi Čechy právě takové jednorázové dary oblíbené. Na pravidelné dárcovství dle organizace u nás ještě nejsou lidé zvyklí.

darcovstvi cesi 5

Jak se Češi staví k dárcovství?

A jaké formy pomoci mezi Čechy vedou? Z průzkumu organizace ADRA ČR, který provedla výzkumná agentura IPSOS vyplývá, že až 83 % dotázaných dává přednost tuzemským projektům oproti zahraničním. A až 95 % lidí vnímá jako nejdůležitější hlediska transparentnost a adresnost - přispívají nejvíce na projekty, u kterých mají přehled, jak jsou jejich peníze využity. To potvrzuje i Jana Kozlová: „U mě hraje roli nejvíc asi smysl sbírky, když je zima, přispívám na Nocleženky, protože je mi líto lidí nebo dětí, ať jsou české nebo ,uprchlické’. Občas koupím Nový prostor. Ráda podpořím lidi, kteří se ,snaží dostat zpět do společnosti’,” vysvětluje. „Předvánoční čas ale hraje asi také roli. Člověk možná přemýšlí víc o rodině a je mu líto lidí, kteří jsou sami,” dodává.

Vánoce

Že předvánoční čas hraje roli, potvrzují i další organizace. „Období kolem vánočních svátků tradičně vede lidi k větší solidaritě. Vnímáme to například u sbírkové akce Krabice od bot, kterou Diakonie každoročně pořádá, aby potěšila pěknými vánočními dárky děti z chudých rodin napříč celou republikou. Letos se zapojilo obrovské množství lidí a na 87 sběrných místech se vybralo rekordních 28 tisíc dárků,” říká pro HFC Pavel Hanych z Diakonie ČCE.

darcovstvi cesi 3

Jedna z podpořených dívek v Bangladéši (Foto: ADRA ČR)

Diakonie celoročně provozuje Dárkový portál, na kterém mohou lidé nakupovat smysluplné dárky u nás i v zahraničí. Před Vánoci dárci mohli také v rámci akce Krabice od bot mimořádně poslat dárek i finanční pomoc dětem a maminkám v azylových domech. Dárce pak obdrží certifikát s konkrétním jménem rodiny. „Nemáme ještě k dispozici statistiky za celou organizaci, ale například jen ve zmíněné Krabici online se dosud vybralo více než 600 tisíc korun,” popisuje Pavel Hanych.

darcovstvi cesi 1

Samira s vajíčky od darovaného hejna slepic (Foto: ADRA)

Co dárce odrazuje?

Dvě třetiny lidí, kteří se zúčastnili průzkumu postojů Čechů k dárcovství, si myslí, že dárcovství je příliš složité. V nabídce neziskových organizací se neorientují a mají pocit, že projektů je příliš velké množství. Více jak polovinu dotázaných pak od dárcovství odrazuje i netransparentnost dárcovských projektů. Čtyři z deseti respondentů se také obávají, že si neziskové organizace nechávají většinu z darovaných peněz pro sebe. „Při fundraisingu čelíme hned několika výzvám, především zjednodušení celého procesu finanční pomoci. Data nám potvrdila, že se dlouhodobě ubíráme správným směrem - důležitou součástí naší práce jsou projekty v České republice a je pro nás samozřejmostí poskytovat transparentní informace dárcům o tom, kam jejich příspěvky směřují,” uvádí ředitel ADRA ČR Radomír Špinka. „Věříme, že máme jejich důvěru, ale je pravdou, že výroky některých státních činitelů na účet neziskových organizací snižují důvěryhodnost celého sektoru a dopadají negativně i na tuto oblast,” uzavírá. 

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.