Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Sáhnutí na zadek, pusa nebo objetí ve fotbale. Češi upozornili na diskriminaci LGBT v Rusku, získali zlato

 

gay rusko amnesty big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

13
prosince
2018

Sáhnutí na zadek, pusa spoluhráči nebo objetí. I takové projevy emocí bývají součástí fotbalových zápasů. Podle ruského zákona proti gay propagandě mohou hráči dostat za sáhnutí na zadek až 15 dní za mřížemi, pokutu za projevení náklonnosti nebo být deportováni za pusu spoluhráči. Česká reklamní agentura Havas Prague ve spolupráci s Amnesty International proto využila mistrovství světa ve fotbale konané v Rusku, aby na absurditu zákona upozornila. A jejich kampaň nyní získala prestižní ocenění za reklamní kreativitu Epica Awards.

gay rusko amnesty 1

Evdokia Romanovová sdílela články o rovnoprávnosti LGBT osob a odkazy na organizace, které se věnují pomoci těmto lidem. Byla odsouzena za propagaci homosexuality a za sdílení článků dostala pokutu 19 tisíc korun. 24letý Dmitrij Isakov byl zatčen jen pár hodin poté, co zákon vešel v zemi v platnost. Za transparent „Svobodu lesbám a homosexuálům v Rusku, stop fašistům a homofobům" byl odsouzen k pokutě 4000 rublů. Elena Klimova za provozování online podpůrné skupiny pro LGBT mládež na VKontakte a Facebooku dostala pokutu 50 000 rublů.

Zákon proti gay propagandě

Zákon zakazující propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi mladistvými byl v Rusku schválen v roce 2013. Jeho cílem má být ochrana mladistvých před obsahem, který představuje homosexualitu jako variantu normy. „Amnesty má za to, že takový zákon zasahuje do práva na svobodu projevu, a bojuje za jeho zrušení. Zákon má negativní dopad na snahy LGBT+ organizací i jednotlivých aktivistů,“ uvedl Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International v České republice. K tomuto názoru se přiklání také Evropský soud, který rozhodl, že zákon porušuje právo na svobodu projevu a zákaz diskriminace. Zákon platí také pro cizince, kteří mohou být zatčeni až na 15 dní, pokutováni a deportováni ze země.

gay rusko amnesty 2

Nepřípustná diskriminace ve sportu

Již v roce 2014 v rámci Olympijských her v Soči považovali mnozí kritici zákon neslučitelný s Olympijskou chartou, která zaručuje ochranu před diskriminací na základě rasy, náboženství, politického názoru, pohlaví i sexuální orientace. Někteří LGBT sportovci i jejich příznivci proto v rámci těchto her proti zákonu vystoupili. Například australská snowboardistka Belle Brockhoffová, kanadská bruslařka Anastasie Bucsi, olympijský vítěz v krasobruslení Brian Boitano nebo finský plavec Ari-Pekka Liukkonen. I FIFA již v té době s ruskou vládou předběžně projednávala možné dopady na fotbalový turnaj. Ruská vláda slíbila, že na sportovce ani jejich fanoušky nebude mít zákon dopad. Zdůraznila však, že pro ruské fanoušky zákon stále platí.

„Chtěli jsme zvýšit povědomí o tomto absurdním diskriminačním zákonu za hranicemi Ruska. Nafotili jsme civilní modely ve fotbalových dresech připomínajících národní dresy. A to v pozicích, které se běžně na fotbalových hřištích při oslavě gólu objevují,” vysvětluje pro HFC kreativní ředitel ve společnosti Havas Prague Petr Čech a dodává, že snímky byly vypuštěny právě při mistrovství světa ve fotbale. „Bylo jasné, že fotbalisté z celého světa při něm budou vidět v ,choulostivých’ pozicích, které k oslavám gólu přirozeně patří, a právě tím by se mohli překvapivě ocitnout na hraně zákona,” doplňuje. Hráči na snímcích v kampani Illegal Celebration si například sahají na zadek, líbají nebo objímají spoluhráče.

gay rusko amnesty 3

A kampaň slaví úspěch. Nejprve si jí všimla organizace Amnesty International a nyní si odvezla zlato z Epica Arward, prestižních ocenění udělovaných novináři. 

Foto: Havas Prague / Amnesty International

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.