Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Sáhnutí na zadek, pusa nebo objetí ve fotbale. Češi upozornili na diskriminaci LGBT v Rusku, získali zlato

 

gay rusko amnesty big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

13
prosince
2018

Sáhnutí na zadek, pusa spoluhráči nebo objetí. I takové projevy emocí bývají součástí fotbalových zápasů. Podle ruského zákona proti gay propagandě mohou hráči dostat za sáhnutí na zadek až 15 dní za mřížemi, pokutu za projevení náklonnosti nebo být deportováni za pusu spoluhráči. Česká reklamní agentura Havas Prague ve spolupráci s Amnesty International proto využila mistrovství světa ve fotbale konané v Rusku, aby na absurditu zákona upozornila. A jejich kampaň nyní získala prestižní ocenění za reklamní kreativitu Epica Awards.

gay rusko amnesty 1

Evdokia Romanovová sdílela články o rovnoprávnosti LGBT osob a odkazy na organizace, které se věnují pomoci těmto lidem. Byla odsouzena za propagaci homosexuality a za sdílení článků dostala pokutu 19 tisíc korun. 24letý Dmitrij Isakov byl zatčen jen pár hodin poté, co zákon vešel v zemi v platnost. Za transparent „Svobodu lesbám a homosexuálům v Rusku, stop fašistům a homofobům" byl odsouzen k pokutě 4000 rublů. Elena Klimova za provozování online podpůrné skupiny pro LGBT mládež na VKontakte a Facebooku dostala pokutu 50 000 rublů.

Zákon proti gay propagandě

Zákon zakazující propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi mladistvými byl v Rusku schválen v roce 2013. Jeho cílem má být ochrana mladistvých před obsahem, který představuje homosexualitu jako variantu normy. „Amnesty má za to, že takový zákon zasahuje do práva na svobodu projevu, a bojuje za jeho zrušení. Zákon má negativní dopad na snahy LGBT+ organizací i jednotlivých aktivistů,“ uvedl Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International v České republice. K tomuto názoru se přiklání také Evropský soud, který rozhodl, že zákon porušuje právo na svobodu projevu a zákaz diskriminace. Zákon platí také pro cizince, kteří mohou být zatčeni až na 15 dní, pokutováni a deportováni ze země.

gay rusko amnesty 2

Nepřípustná diskriminace ve sportu

Již v roce 2014 v rámci Olympijských her v Soči považovali mnozí kritici zákon neslučitelný s Olympijskou chartou, která zaručuje ochranu před diskriminací na základě rasy, náboženství, politického názoru, pohlaví i sexuální orientace. Někteří LGBT sportovci i jejich příznivci proto v rámci těchto her proti zákonu vystoupili. Například australská snowboardistka Belle Brockhoffová, kanadská bruslařka Anastasie Bucsi, olympijský vítěz v krasobruslení Brian Boitano nebo finský plavec Ari-Pekka Liukkonen. I FIFA již v té době s ruskou vládou předběžně projednávala možné dopady na fotbalový turnaj. Ruská vláda slíbila, že na sportovce ani jejich fanoušky nebude mít zákon dopad. Zdůraznila však, že pro ruské fanoušky zákon stále platí.

„Chtěli jsme zvýšit povědomí o tomto absurdním diskriminačním zákonu za hranicemi Ruska. Nafotili jsme civilní modely ve fotbalových dresech připomínajících národní dresy. A to v pozicích, které se běžně na fotbalových hřištích při oslavě gólu objevují,” vysvětluje pro HFC kreativní ředitel ve společnosti Havas Prague Petr Čech a dodává, že snímky byly vypuštěny právě při mistrovství světa ve fotbale. „Bylo jasné, že fotbalisté z celého světa při něm budou vidět v ,choulostivých’ pozicích, které k oslavám gólu přirozeně patří, a právě tím by se mohli překvapivě ocitnout na hraně zákona,” doplňuje. Hráči na snímcích v kampani Illegal Celebration si například sahají na zadek, líbají nebo objímají spoluhráče.

gay rusko amnesty 3

A kampaň slaví úspěch. Nejprve si jí všimla organizace Amnesty International a nyní si odvezla zlato z Epica Arward, prestižních ocenění udělovaných novináři. 

Foto: Havas Prague / Amnesty International

Čtěte dále

Oliver se narodil s genetickým onemocněním. Rodiče v Česku iniciovali výzkum léčby vzácných onemocnění

Oliver se narodil před dvěma a půl lety těsně před Vánoci. Již v prvních měsících si rodiče všimli mírného zpoždění ve vývoji, které se časem stále prohlubovalo. Ve čtrnácti měsících se pak rodina dozvěděla diagnózu - Angelmanův syndrom, vzácné genetické onemocnění, které se v Česku a na Slovensku týká asi padesáti lidí. „Nikdy nezapomenu okamžik, kdy jsem si poprvé přečetla, co to je Angelmanův syndrom. Okamžik, kdy se vám zastaví srdce. Sevře hrdlo. Zaplaví vás tolik bolesti v jednom okamžiku. Moment, kdy máte pocit, že už se nikdy nenadechnete! Bylo vám sděleno, že vaše dítě je nevyléčitelně nemocné, do konce života zcela závislé na vás,” popisuje Oliverova maminka Lenka Matějková. Rodinu však zjištění nezlomilo a kromě Oliverka se rozhodla pomoci i dalším lidem s genetickými poruchami. Ve spolupráci s českými vědci a odborníky iniciovala ojedinělý výzkum léčby vz ...

Romové často neznají detaily o perzekuci svých předků. To teď mění mezinárodní tým badatelů

O romském holokaustu se začalo více mluvit až v posledních letech. V našem prostředí zejména v souvislosti s výkupem a bouráním prasečáku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. I z toho důvodu dosud řada pozůstalých nezná historii své rodiny, která v koncentračních táborech nebo táborech smrti skončila. To se nyní snaží změnit Ústav pro soudobé dějiny ve spolupráci s washingtonským Muzeem holokaustu. Zejména Romům a Sintům z Česka nabízí zdarma jedinečnou možnost prohledání bohatých archivů amerického muzea i dalších databází a v případě úspěšného pátrání předání detailů o perzekvovaném příbuzenstvu. „Nemusí se vždy jednat o rodiny, které o svých předcích nevědí, může jít také o pátrání po konkrétních místech a událostech týkajících se příbuzných v dobových dokumentech a databázích, ke kterým mají pozůstalí obtížný přístup,” uvádí Renata Berkyov ...

„Při rasistických urážkách mají fotbalisté přestat hrát a odejít. Nastaví hranice,” říká odborník

Fotbal je nejrozšířenější sport na planetě. Rozděluje nás nebo spojuje? Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International a odborník na extremismus ve fotbale, si myslí, že neexistuje téma, které by lidi spojovalo více. „Na pólu, v posledním slumu, všude lze vzít míč a s kýmkoliv si zahrát nebo zabřednout do diskuze, zda Barcelona, nebo Real, zda Messi, či Ronaldo.“ Přesto má fotbalové fandění své stinné stránky, objevuje se v něm násilí i rasismus. „Existuje pro nás spousta omezení. Fotbal je jedno z mála prostředí, kde se můžete veřejně projevit doslova jako zvíře, bez zábran, a přitom je to chování sociálně tolerované. Lidi se jdou odreagovat, jdou se ,vyřádit'. To funguje u 95 % lidí. Těch zbylých 5 % ale posunuje rasismus či nenávist za hranu,“ vysvětluje Martin a dodává: „Celý fotbal je postavený na hecování, ironii, špičkování se, je to hra na válku.“

Pochází z Ghany, vystudoval v Československu. Působil jako prorektor na brněnské univerzitě

Na začátku 80. let přijel Samuel Darkwah z Ghany do Československa. Byl jedním z vybraných studentů, kteří tu v rámci mezivládních dohod mohli vystudovat a pak se vrátit do své domoviny a pokračovat ve své profesi. Nejhorší byly první Vánoce bez jídla, krkolomná komunikace, ale také propaganda, kdy Samuelovi ukazovali jen vzorová zemědělská družstva. Po revoluci pracoval na Mendelově univerzitě a od roku 2016 byl prorektorem na své alma mater.


Judita Matyášová 9. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.