Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Sáhnutí na zadek, pusa nebo objetí ve fotbale. Češi upozornili na diskriminaci LGBT v Rusku, získali zlato

 

gay rusko amnesty big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

13
prosince
2018

Sáhnutí na zadek, pusa spoluhráči nebo objetí. I takové projevy emocí bývají součástí fotbalových zápasů. Podle ruského zákona proti gay propagandě mohou hráči dostat za sáhnutí na zadek až 15 dní za mřížemi, pokutu za projevení náklonnosti nebo být deportováni za pusu spoluhráči. Česká reklamní agentura Havas Prague ve spolupráci s Amnesty International proto využila mistrovství světa ve fotbale konané v Rusku, aby na absurditu zákona upozornila. A jejich kampaň nyní získala prestižní ocenění za reklamní kreativitu Epica Awards.

gay rusko amnesty 1

Evdokia Romanovová sdílela články o rovnoprávnosti LGBT osob a odkazy na organizace, které se věnují pomoci těmto lidem. Byla odsouzena za propagaci homosexuality a za sdílení článků dostala pokutu 19 tisíc korun. 24letý Dmitrij Isakov byl zatčen jen pár hodin poté, co zákon vešel v zemi v platnost. Za transparent „Svobodu lesbám a homosexuálům v Rusku, stop fašistům a homofobům" byl odsouzen k pokutě 4000 rublů. Elena Klimova za provozování online podpůrné skupiny pro LGBT mládež na VKontakte a Facebooku dostala pokutu 50 000 rublů.

Zákon proti gay propagandě

Zákon zakazující propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi mladistvými byl v Rusku schválen v roce 2013. Jeho cílem má být ochrana mladistvých před obsahem, který představuje homosexualitu jako variantu normy. „Amnesty má za to, že takový zákon zasahuje do práva na svobodu projevu, a bojuje za jeho zrušení. Zákon má negativní dopad na snahy LGBT+ organizací i jednotlivých aktivistů,“ uvedl Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International v České republice. K tomuto názoru se přiklání také Evropský soud, který rozhodl, že zákon porušuje právo na svobodu projevu a zákaz diskriminace. Zákon platí také pro cizince, kteří mohou být zatčeni až na 15 dní, pokutováni a deportováni ze země.

gay rusko amnesty 2

Nepřípustná diskriminace ve sportu

Již v roce 2014 v rámci Olympijských her v Soči považovali mnozí kritici zákon neslučitelný s Olympijskou chartou, která zaručuje ochranu před diskriminací na základě rasy, náboženství, politického názoru, pohlaví i sexuální orientace. Někteří LGBT sportovci i jejich příznivci proto v rámci těchto her proti zákonu vystoupili. Například australská snowboardistka Belle Brockhoffová, kanadská bruslařka Anastasie Bucsi, olympijský vítěz v krasobruslení Brian Boitano nebo finský plavec Ari-Pekka Liukkonen. I FIFA již v té době s ruskou vládou předběžně projednávala možné dopady na fotbalový turnaj. Ruská vláda slíbila, že na sportovce ani jejich fanoušky nebude mít zákon dopad. Zdůraznila však, že pro ruské fanoušky zákon stále platí.

„Chtěli jsme zvýšit povědomí o tomto absurdním diskriminačním zákonu za hranicemi Ruska. Nafotili jsme civilní modely ve fotbalových dresech připomínajících národní dresy. A to v pozicích, které se běžně na fotbalových hřištích při oslavě gólu objevují,” vysvětluje pro HFC kreativní ředitel ve společnosti Havas Prague Petr Čech a dodává, že snímky byly vypuštěny právě při mistrovství světa ve fotbale. „Bylo jasné, že fotbalisté z celého světa při něm budou vidět v ,choulostivých’ pozicích, které k oslavám gólu přirozeně patří, a právě tím by se mohli překvapivě ocitnout na hraně zákona,” doplňuje. Hráči na snímcích v kampani Illegal Celebration si například sahají na zadek, líbají nebo objímají spoluhráče.

gay rusko amnesty 3

A kampaň slaví úspěch. Nejprve si jí všimla organizace Amnesty International a nyní si odvezla zlato z Epica Arward, prestižních ocenění udělovaných novináři. 

Foto: Havas Prague / Amnesty International

Čtěte dále

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

„Vegan se musí neustále morálně obhajovat,” říká popularizátorka vědy a veganka Selinger

V České republice žije odhadem asi sto tisíc veganů. Co vlastně dnes veganství znamená? Eliška Selinger, popularizátorka vědy a veganka, tvrdí: „Je to snaha vyhnout se zneužívání zvířat, jak nejvíce je to možné.“ To zahrnuje především nekonzumaci živočišných produktů, nekupování oblečení ze zvířat a kosmetiky testované na nich. Eliška se jako veganka nejčastěji setkává s nepochopením právě svých etických principů. „Lidé to velmi často vidí jen jako zdravotní volbu, navíc samozřejmě špatnou (smích) a z toho podle mě pramení velká řada dalších nedorozumění,” přibližuje budoucí lékařka a výzkumnice. Podle Elišky se vegani necítí morálně nadřazení, ač je jim to často vyčítáno. „Pokud někdo dává najevo, že je nadčlověk, tak to není veganstvím nebo jakoukoliv jeho jinou etickou volbou, ale tím, že je to prostě blbec. A blbce bohužel najdeme v každé lidské skupině, tomu lze jen velmi ...

Rakovina kůže sužuje albíny v Ghaně. Čeští vědci našli řešení. Vyvinuli pro ně levný ochranný krém

Lidé s albinismem se v Africe potýkají s předsudky, diskriminací i násilím a také s řadou zdravotních problémů. Nejvíce je ohrožená jejich světlá kůže. „Kůži chybí melanin, a to je ochrana před UV zářením. Pokud melanin nemáš a vystavíš se sluníčku, budeš mít popáleniny. A ty mohou vést k rakovině kůže. Slunci se u nás ale vyhneš jen těžko,” vysvětluje albínský sociální pracovník Kwame Andrews Daklo. „Opalovací krémy se v Ghaně dají sehnat, ale pouze ve velmi drahých nákupních centrech v hlavním městě. Mnozí si je nemohou dovolit,” upřesňuje. Spousta lidí tak na rakovinu předčasně zemře. S možným řešením nyní přicházejí Češi pod vedením Lukáše Houdka z HateFree Culture, který se situaci albínů věnuje. Brněnský chemik Vojta Kundrát mu nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení a s kolegy z FCH VUT - Ústavu chemie potravin a biotechnologie tak z lokál ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.