Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Petici za možnost manželství také pro gaye a lesby podepsalo téměř 70 tisíc Čechů

 

petice 68 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
května
2018

Vloni v prosinci vypsalo sdružení neziskových organizací Jsme fér petici. Jejím cílem bylo sesbírat do 1. května 50 tisíc podpisů lidí, kteří podporují manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Registrované partnerství má totiž limity a mezi ním a skutečným manželstvím je na úrovni legislativy víc než sto rozdílů. „Doufali jsme, že poslanci a poslankyně nás vyslyší, pokud za námi bude stát 50 tisíc lidí,“ uvádějí pořadatelé. Nyní organizace Jsme fér oznámila, že po sečtení podpisů pod peticemi, které na přelomu dubna a května doputovaly ze všech koutů republiky, jich je neuvěřitelných 68 tisíc! „Přišel konec dubna a začaly chodit obálky. Zprvu pár, pak víc a víc, až na konci dubna chodily stohy - každý den. A když jsme je otevřeli, viděli jsme podpisy z celé republiky, viděli jsme krásné, dojemné vzkazy od lidí psané s podporou a láskou. To nám přineslo hodně energie a vzpruhy pro další pokračování,“ popisuje šéf organizace Jsme fér Czeslaw Walek. 

Manželství pro všechny podporuje podle průzkumů veřejného mínění 75 % populace. Tady však šlo o víc. Vytisknout petiční arch, obejít své známé, příbuzné nebo přátele. Zřídit petiční místo. Podepsané archy odnést na poštu a odeslat je do Prahy. „To už chce skutečné odhodlání, časovou investici. Velmi si vážíme každého podpisu. Jsme skutečně dojatí,“ uvádějí pořadatelé. „Je to závazek. Pevně věřím, že stejně dojati jako já budou naše poslankyně a poslanci a uvědomí si, že česká společnost je připravená na změnu. Není to velká změna – je to změna tří slov v občanském zákoníku. Je čas, aby zákonodárci konali a příslušnou změnu předložili a schválili,“ doplňuje Czeslaw Walek

A co dál?

Primárním cílem kampaně Jsme fér za manželství pro všechny je změna legislativy. Sněmovní Petiční výbor zpravidla vyslechne předkladatele každé petice, která má alespoň 10 tisíc podpisů, takové slyšení pak je tradičně veřejné. „Vzhledem k tomu, že petice za manželství pro všechny má téměř sedm krát víc podpisů, než je třeba k veřejnému projednání, věříme, že nás Petiční výbor vyslyší. Tam pak bude možné konkrétní návrhy na změnu legislativy prodiskutovat přímo s poslanci a poslankyněmi,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička Jsme fér.

Chceme být fér pro všechny

Členům organizace nyní přináší velkou radost také gratulace a slova podpory, které dostávají. „Snahu o zrovnoprávnění vztahů mezi lidmi stejné sexuální orientace vnímám jako přirozenou lidskou touhu po spravedlnosti. Tu nelze nikdy zahubit. Rovnému zacházení lze bránit a oddalovat jej, ale dříve nebo později si svou cestu najde. Nevidím důvod, proč bychom měli lidem se stejnou sexuální orientací bránit plnoprávně upravovat své vztahy. Vždyť jde přeci v konečném důsledku o to, aby nebyli diskriminovaní ve snaze projevovat si vzájemnou lásku, úctu a věrnost v časech dobrých i zlých. Gratuluji Vám k podpoře, kterou jste získali, a věřím, že se nakonec zrovnoprávnění dočkáte,“ napsal například prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Jeho postoje si velmi ceníme,“ komentuje organizace.

Manželství pro stejnopohlavní páry má v legislativě 26 zemí světa, kromě Itálie a Švýcarska celá západní Evropa. „Rádi bychom se stali první zemí bývalého východního bloku, která se k nim připojí. Teď je to v rukou poslanců a poslankyň ve sněmovně. Jednáme s nimi napříč politickým spektrem, vědí, za co bojujeme, mnoho z nich chce být fér spolu s námi a podporují nás. Věříme, že úspěšná petice přiměje i další z nich, aby se naším tématem začali zabývat,“ uzavírají organizátoři petice.

Foto: Pixabay

Čtěte dále

Zažil šikanu učitelů i útoky neonacistů. Dnes je úspěšným moderátorem. Rodina ho zavrhla kvůli orientaci

„Dělám si ze sebe srandu, že kdyby žil Hitler, byl bych první v plynu,” směje se Gerhard Hadi. „Jako Rom, žid a gay to myslím stačí,” vysvětluje. Pětatřicetiletý rodák z Košic se totiž narodil do židovsko-romské vzdělané rodiny. Vyrůstal v době, kdy v regionu vzkvétala neonacistická hnutí, a to se promítlo i do života jeho rodiny. Sám Gerhard byl jako školák opakovaně napaden neonacisty. Rodina proto ze strachu odjela do Německa, kde požádala o azyl. Stesk po domově a příbuzných ji však o pár let později přivedl zpět. Na základní škole na Slovensku pak pro svůj romský původ čelil šikaně. Ne však jen ze strany spolužáků, ale zejména učitelů. Nejhorší to podle něj bylo na němčině, kde učitelka směrem k němu při jedné hře opakovaně říkávala: Ich bin schmutzig (Jsem špinavý). „Nechápal jsem to. Chodil jsem domů s pláčem,” popisuje. 


...

V Amsterdamu vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky. Pomáhá jim s novými začátky

Získat po příchodu do nové země potřebné zkušenosti, pracovní trénink, jazykové dovednosti i velmi cenné sociální vazby. To jsou cíle unikátního projektu v nizozemské metropoli, kde vloni vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky ve spolupráci s místními sociálními pracovníky. Hotel s restaurací dočasně otevřel vloni, a to v poměrně nezvyklém místě - v bývalé věznici na jihu Amsterdamu. A provozovatelé právě na této skutečnosti postavili propagaci. „Nechte se pohodlně zamknout v Amsterdamu,” zní jeden ze sloganů. Hotel nesl název Movement Hotel. Pozornější čtenář si všimne minulého času - hotel totiž před pár týdny zavřel. Brzy dojde k demolici vězeňských věží, aby uvolnily cestu výstavbě nových bytů. Restaurace v bývalé vězeňské prádelně však zatím funguje dál a podobně jako i dříve hotel nemá problém s nedostatkem zákazníků. „Hosté hotel milovali, protože byl jiný,” vy ...

„Není tu bezpečno a chybí školy. Se změnou pomáhá český slabikář,” říká středoafrická učitelka

Irène Célestine Ngono je koordinátorka vesnických škol v regionu Baoro ve Středoafrické republice (SAR), která je v současnosti považována za druhou nejméně rozvinutou zemi světa. Jak vypadá život v takzvaném zhrouceném státě? „V běžném životě se zhroucený stát projevuje například špatným stavem silnic. Nyní, v období dešťů, je naprosto žalostný a jakékoliv cestování je velice nebezpečné,“ říká Irène a dodává, že prioritou by měla být hlavně bezpečnost. „V zemi není bezpečno. Jeden den dojde ke krveprolití tady, druhý den tamhle a tak pořád dokola. Obyvatelstvo je vystavené naprosté nejistotě.“ Zvlášť velkou výzvou je v SAR i vzdělávání, se kterým pomáhají i Češi z organizace SIRIRI. I dnes tu jsou některé školy prosté chýše z bambusu nebo slámy, některé učitele trápí hlad. „Učitelé jsou špatně placení,“ tvrdí Irène a vysvětluje, proč je to problém: „Učitel o sebe musí d ...

„Neposmívejte se nám,” apeluje 14letá nedoslýchavá dívka. Chce se stát psycholožkou

Čtrnáctiletá Anička Poláková se narodila jako nedoslýchavá. Lékařům se na to podařilo přijít až později a Anička dostala naslouchadlo, když jí byly čtyři roky. Do školy, kde si našla řadu kamarádů, se nemohla dočkat. Některé děti se jí ale kvůli jejímu hendikepu posmívaly. S posměšky a nepochopením se setkává i dnes. „Je to pro nás těžký a fakt se snažíme. Neposmívejte se nám, protože za to nemůžeme a můžeme být kvůli tomu hodně smutní,” říká. „Neslyšící se nemají za co stydět, protože jsme stejně chytří a šikovní jako ostatní,” dodává. Hodně se věnuje gymnastice a atletice, ráda by se věnovala cheerleadingu. V dospělosti by se ráda stala psycholožkou, která by pomáhala dětem s postižením.


Bára Schneiderová 10. 10. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.