Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Petici za možnost manželství také pro gaye a lesby podepsalo téměř 70 tisíc Čechů

 

petice 68 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
května
2018

Vloni v prosinci vypsalo sdružení neziskových organizací Jsme fér petici. Jejím cílem bylo sesbírat do 1. května 50 tisíc podpisů lidí, kteří podporují manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Registrované partnerství má totiž limity a mezi ním a skutečným manželstvím je na úrovni legislativy víc než sto rozdílů. „Doufali jsme, že poslanci a poslankyně nás vyslyší, pokud za námi bude stát 50 tisíc lidí,“ uvádějí pořadatelé. Nyní organizace Jsme fér oznámila, že po sečtení podpisů pod peticemi, které na přelomu dubna a května doputovaly ze všech koutů republiky, jich je neuvěřitelných 68 tisíc! „Přišel konec dubna a začaly chodit obálky. Zprvu pár, pak víc a víc, až na konci dubna chodily stohy - každý den. A když jsme je otevřeli, viděli jsme podpisy z celé republiky, viděli jsme krásné, dojemné vzkazy od lidí psané s podporou a láskou. To nám přineslo hodně energie a vzpruhy pro další pokračování,“ popisuje šéf organizace Jsme fér Czeslaw Walek. 

Manželství pro všechny podporuje podle průzkumů veřejného mínění 75 % populace. Tady však šlo o víc. Vytisknout petiční arch, obejít své známé, příbuzné nebo přátele. Zřídit petiční místo. Podepsané archy odnést na poštu a odeslat je do Prahy. „To už chce skutečné odhodlání, časovou investici. Velmi si vážíme každého podpisu. Jsme skutečně dojatí,“ uvádějí pořadatelé. „Je to závazek. Pevně věřím, že stejně dojati jako já budou naše poslankyně a poslanci a uvědomí si, že česká společnost je připravená na změnu. Není to velká změna – je to změna tří slov v občanském zákoníku. Je čas, aby zákonodárci konali a příslušnou změnu předložili a schválili,“ doplňuje Czeslaw Walek

A co dál?

Primárním cílem kampaně Jsme fér za manželství pro všechny je změna legislativy. Sněmovní Petiční výbor zpravidla vyslechne předkladatele každé petice, která má alespoň 10 tisíc podpisů, takové slyšení pak je tradičně veřejné. „Vzhledem k tomu, že petice za manželství pro všechny má téměř sedm krát víc podpisů, než je třeba k veřejnému projednání, věříme, že nás Petiční výbor vyslyší. Tam pak bude možné konkrétní návrhy na změnu legislativy prodiskutovat přímo s poslanci a poslankyněmi,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička Jsme fér.

Chceme být fér pro všechny

Členům organizace nyní přináší velkou radost také gratulace a slova podpory, které dostávají. „Snahu o zrovnoprávnění vztahů mezi lidmi stejné sexuální orientace vnímám jako přirozenou lidskou touhu po spravedlnosti. Tu nelze nikdy zahubit. Rovnému zacházení lze bránit a oddalovat jej, ale dříve nebo později si svou cestu najde. Nevidím důvod, proč bychom měli lidem se stejnou sexuální orientací bránit plnoprávně upravovat své vztahy. Vždyť jde přeci v konečném důsledku o to, aby nebyli diskriminovaní ve snaze projevovat si vzájemnou lásku, úctu a věrnost v časech dobrých i zlých. Gratuluji Vám k podpoře, kterou jste získali, a věřím, že se nakonec zrovnoprávnění dočkáte,“ napsal například prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Jeho postoje si velmi ceníme,“ komentuje organizace.

Manželství pro stejnopohlavní páry má v legislativě 26 zemí světa, kromě Itálie a Švýcarska celá západní Evropa. „Rádi bychom se stali první zemí bývalého východního bloku, která se k nim připojí. Teď je to v rukou poslanců a poslankyň ve sněmovně. Jednáme s nimi napříč politickým spektrem, vědí, za co bojujeme, mnoho z nich chce být fér spolu s námi a podporují nás. Věříme, že úspěšná petice přiměje i další z nich, aby se naším tématem začali zabývat,“ uzavírají organizátoři petice.

Foto: Pixabay

Čtěte dále

„Češi bývali nejmilejší národ v Evropě. Dnes je ovlivňuje populismus,“ říká Egypťan žijící v Praze

Abdalla Gamal je šestatřicetiletý Egypťan žijící kousek za Prahou. Narodil se do vzdělané rodiny ve městě Zagazig na severu země. Jeho otec působí jako veterinář v Rijádu v Saúdské Arábii, bratr pracuje pro tamní magistrát v IT oblasti a jeho sestra je lékařkou. Maminka je v domácnosti. Abdalla prožil v Saúdské Arábii s rodinou šest let, chodil tam na střední gymnázium. Později vystudoval češtinu na prestižní káhirské fakultě Al Alsun. V rámci studií se dostal na rok do Prahy, která ho okamžitě uchvátila. O pár let později se tu rozhodl oženit a založit rodinu. Jak vnímá silné protimuslimské nálady v české společnosti a jak se dotýkají jeho rodiny? Proč studoval právě češtinu a jaká místa má v Praze nejraději?


Lukáš Houdek 22. 5. 2018

„Češi si často lebedí v roli oběti,“ říká cestovatel Petr Horký

Petr Horký je jedním z nejvýznamnějších českých cestovatelů současnosti. Nejprve se prosadil v televizi moderováním pořadů Hip Hap Hop, Pyramida nebo Studio 6. Jako cestovatel, dokumentarista a spisovatel pak navštívil desítky zemí. K rozhodnutí cestovat mu pomohlo mládí prožité za komunistického režimu. „Navenek všichni vypadali stejně, ale uvnitř byla podezřívavost, ublížení, strach… jako mladý jsem přesně věděl, co mi nejvíc chybí: svoboda a cestování,“ popisuje svou motivaci. Na začátku bojoval s vlastními předsudky. „Můj stereotyp byl úplně stejný, jako má většina lidí, než poprvé někam odjedou, a sice připadal jsem si chytře a přemýšlel jsem, proč ti kolem jsou tak blbí, že žijí jinak.“


Jiří Pasz 22. 5. 2018

Otec egyptské lesby prošel nečekanou přeměnou. Od homofobie k toleranci

Gayové a lesby z Blízkého východu a severní Afriky často čelí velké diskriminaci jak na společenské, tak i na státní úrovni. Příběh Dalie, lesby z Egypta, a dalších LGBT aktivistů ale ukazuje, že je jejich okolí přesto mnohdy pochopilo a podpořilo. Nová kampaň od Human Rights Watch a Arab Foundation for Freedoms and Equality vyzdvihuje kreativní snahy těchto aktivistů v regionu a dodává naději do budoucna v otázce práv LGBT osob.


Nina Djukanovićová 20. 5. 2018

Zdravotní sestra změnila po misích v Jordánsku a Iráku názory. „Jsou to lidé jako my,“ říká

Zdravotnický humanitární program MEDEVAC začal během války v Jugoslávii evakuacemi raněných civilistů do českých nemocnic. Postupně se rozrostl a nyní především jezdí čeští lékaři do zahraničí, kde ročně provedou více než 800 operací. Některé z nich zachraňují životy lidem v různých oblastech zasažených krizí. „Jsou to humanitární krize, přírodní katastrofy, ozbrojené konflikty, pomáháme lidem v místech, kde není dostupná zdravotnická péče,“ říká Lukáš Němec, jeden z koordinátorů programu. Komu přesně čeští lékaři pomáhají? „Představte si maminku, mladou ženu, jakou můžete běžně potkat na ulici, na zastávce, cestou do práce… akorát žije na Ukrajině, v Iráku, v Jordánsku. V noci na její barák spadne bomba. Pomáháme obyčejným lidem, kteří si ne vlastní vinou nemohou dovolit životně důležitou lékařskou péči,“ popisuje Němec. Pacienti do programu jsou pečlivě vybíráni za ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.