Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Petici za možnost manželství také pro gaye a lesby podepsalo téměř 70 tisíc Čechů

 

petice 68 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
května
2018

Vloni v prosinci vypsalo sdružení neziskových organizací Jsme fér petici. Jejím cílem bylo sesbírat do 1. května 50 tisíc podpisů lidí, kteří podporují manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Registrované partnerství má totiž limity a mezi ním a skutečným manželstvím je na úrovni legislativy víc než sto rozdílů. „Doufali jsme, že poslanci a poslankyně nás vyslyší, pokud za námi bude stát 50 tisíc lidí,“ uvádějí pořadatelé. Nyní organizace Jsme fér oznámila, že po sečtení podpisů pod peticemi, které na přelomu dubna a května doputovaly ze všech koutů republiky, jich je neuvěřitelných 68 tisíc! „Přišel konec dubna a začaly chodit obálky. Zprvu pár, pak víc a víc, až na konci dubna chodily stohy - každý den. A když jsme je otevřeli, viděli jsme podpisy z celé republiky, viděli jsme krásné, dojemné vzkazy od lidí psané s podporou a láskou. To nám přineslo hodně energie a vzpruhy pro další pokračování,“ popisuje šéf organizace Jsme fér Czeslaw Walek. 

Manželství pro všechny podporuje podle průzkumů veřejného mínění 75 % populace. Tady však šlo o víc. Vytisknout petiční arch, obejít své známé, příbuzné nebo přátele. Zřídit petiční místo. Podepsané archy odnést na poštu a odeslat je do Prahy. „To už chce skutečné odhodlání, časovou investici. Velmi si vážíme každého podpisu. Jsme skutečně dojatí,“ uvádějí pořadatelé. „Je to závazek. Pevně věřím, že stejně dojati jako já budou naše poslankyně a poslanci a uvědomí si, že česká společnost je připravená na změnu. Není to velká změna – je to změna tří slov v občanském zákoníku. Je čas, aby zákonodárci konali a příslušnou změnu předložili a schválili,“ doplňuje Czeslaw Walek

A co dál?

Primárním cílem kampaně Jsme fér za manželství pro všechny je změna legislativy. Sněmovní Petiční výbor zpravidla vyslechne předkladatele každé petice, která má alespoň 10 tisíc podpisů, takové slyšení pak je tradičně veřejné. „Vzhledem k tomu, že petice za manželství pro všechny má téměř sedm krát víc podpisů, než je třeba k veřejnému projednání, věříme, že nás Petiční výbor vyslyší. Tam pak bude možné konkrétní návrhy na změnu legislativy prodiskutovat přímo s poslanci a poslankyněmi,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička Jsme fér.

Chceme být fér pro všechny

Členům organizace nyní přináší velkou radost také gratulace a slova podpory, které dostávají. „Snahu o zrovnoprávnění vztahů mezi lidmi stejné sexuální orientace vnímám jako přirozenou lidskou touhu po spravedlnosti. Tu nelze nikdy zahubit. Rovnému zacházení lze bránit a oddalovat jej, ale dříve nebo později si svou cestu najde. Nevidím důvod, proč bychom měli lidem se stejnou sexuální orientací bránit plnoprávně upravovat své vztahy. Vždyť jde přeci v konečném důsledku o to, aby nebyli diskriminovaní ve snaze projevovat si vzájemnou lásku, úctu a věrnost v časech dobrých i zlých. Gratuluji Vám k podpoře, kterou jste získali, a věřím, že se nakonec zrovnoprávnění dočkáte,“ napsal například prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Jeho postoje si velmi ceníme,“ komentuje organizace.

Manželství pro stejnopohlavní páry má v legislativě 26 zemí světa, kromě Itálie a Švýcarska celá západní Evropa. „Rádi bychom se stali první zemí bývalého východního bloku, která se k nim připojí. Teď je to v rukou poslanců a poslankyň ve sněmovně. Jednáme s nimi napříč politickým spektrem, vědí, za co bojujeme, mnoho z nich chce být fér spolu s námi a podporují nás. Věříme, že úspěšná petice přiměje i další z nich, aby se naším tématem začali zabývat,“ uzavírají organizátoři petice.

Foto: Pixabay

Čtěte dále

Násilí ze strany partnera nebo dětí. Stále více zoufalých seniorů volá na krizovou linku

„Jsem seniorka a žiji již několik let se svým partnerem. Ten se ke mně ale nechová dobře. Stále mi nadává, chce po mně, abych všechno uklízela a vařila, i když mi není dobře. On nedělá doma nic. Několikrát už mě srazil ve vzteku na zem, měla jsem všude modřiny i v obličeji a naražená žebra. Ale já to musím nějak vydržet. Splácím dluh, který jsem hloupě udělala, a z důchodu mi zůstává jen necelých šest tisíc korun. Kam bych tak asi šla? Jsem tu jako vězeň,“ svěřuje se se svou tíživou situací paní Alena, která před časem zavolala na Linku seniorů, kterou provozuje proseniorská organizace Elpida. Každý den na ni zavolá nejméně jedna seniorka nebo senior, kteří jsou oběťmi domácího násilí. Počet volání tak meziročně narůstá. Senioři totiž splňují všechny charakteristiky potenciální oběti domácího násilí. Mají zhoršený zdravotní stav, jsou méně samostatní, nebo zcela závislí na péči ...

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají. Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl ...

„Označovat dlouhodobě nezaměstnané za parazity nikam nevede. Motivovat je se vyplatí,” říká sociální pracovnice

Úřady práce evidují množství lidí dlouhodobě nezaměstnaných, tedy těch, kteří jsou bez práce více než půl roku a jsou v jejich evidenci opakovaně. Podle Hany Doležalové z mostecké organizace K srdci klíč, která s těmito lidmi pracuje, jim v úspěšném návratu na pracovní trh často brání různé překážky. „Standardně jsou to tři věci. Buď je to závislost, rodina, nebo zdraví,” říká. Vrátit je zpět do pracovního procesu možné je, je však podle ní nutné překážku odstranit a člověka motivovat. Podle ní se taková píle dlouhodobě vyplatí. „ I kdybychom ty lidi zaměstnali jen na snížené úvazky, nebudeme je tolik dotovat, budou spíše schopni žít život v kladných číslech, budou odvádět do státní pokladny a budou se učit nové věci. Největší nadstavbou ale podle mě je, že to budou učit své děti,” vysvětluje. Právě organizace, v níž Hana Doležalová působí, se snaží v rámci nového progr ...

HOAX: Migranti znásilnili dvě holčičky v Kostelci

Na Facebooku se v posledních dnech začala šířit zpráva o údajném útěku dvou migrantů z Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí. Tito migranti měli znásilnit dvě dívky, které jsou nyní v péči psychiatra. Zpráva dále uvádí informaci o tom, že televize vše natočila, ale policie zakázala záznam odvysílat a o případu se nesmí mluvit. Zde je vyjádření Policie ČR.


HateFree Culture 5. 1. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.