Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Petici za možnost manželství také pro gaye a lesby podepsalo téměř 70 tisíc Čechů

 

petice 68 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
května
2018

Vloni v prosinci vypsalo sdružení neziskových organizací Jsme fér petici. Jejím cílem bylo sesbírat do 1. května 50 tisíc podpisů lidí, kteří podporují manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Registrované partnerství má totiž limity a mezi ním a skutečným manželstvím je na úrovni legislativy víc než sto rozdílů. „Doufali jsme, že poslanci a poslankyně nás vyslyší, pokud za námi bude stát 50 tisíc lidí,“ uvádějí pořadatelé. Nyní organizace Jsme fér oznámila, že po sečtení podpisů pod peticemi, které na přelomu dubna a května doputovaly ze všech koutů republiky, jich je neuvěřitelných 68 tisíc! „Přišel konec dubna a začaly chodit obálky. Zprvu pár, pak víc a víc, až na konci dubna chodily stohy - každý den. A když jsme je otevřeli, viděli jsme podpisy z celé republiky, viděli jsme krásné, dojemné vzkazy od lidí psané s podporou a láskou. To nám přineslo hodně energie a vzpruhy pro další pokračování,“ popisuje šéf organizace Jsme fér Czeslaw Walek. 

Manželství pro všechny podporuje podle průzkumů veřejného mínění 75 % populace. Tady však šlo o víc. Vytisknout petiční arch, obejít své známé, příbuzné nebo přátele. Zřídit petiční místo. Podepsané archy odnést na poštu a odeslat je do Prahy. „To už chce skutečné odhodlání, časovou investici. Velmi si vážíme každého podpisu. Jsme skutečně dojatí,“ uvádějí pořadatelé. „Je to závazek. Pevně věřím, že stejně dojati jako já budou naše poslankyně a poslanci a uvědomí si, že česká společnost je připravená na změnu. Není to velká změna – je to změna tří slov v občanském zákoníku. Je čas, aby zákonodárci konali a příslušnou změnu předložili a schválili,“ doplňuje Czeslaw Walek

A co dál?

Primárním cílem kampaně Jsme fér za manželství pro všechny je změna legislativy. Sněmovní Petiční výbor zpravidla vyslechne předkladatele každé petice, která má alespoň 10 tisíc podpisů, takové slyšení pak je tradičně veřejné. „Vzhledem k tomu, že petice za manželství pro všechny má téměř sedm krát víc podpisů, než je třeba k veřejnému projednání, věříme, že nás Petiční výbor vyslyší. Tam pak bude možné konkrétní návrhy na změnu legislativy prodiskutovat přímo s poslanci a poslankyněmi,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička Jsme fér.

Chceme být fér pro všechny

Členům organizace nyní přináší velkou radost také gratulace a slova podpory, které dostávají. „Snahu o zrovnoprávnění vztahů mezi lidmi stejné sexuální orientace vnímám jako přirozenou lidskou touhu po spravedlnosti. Tu nelze nikdy zahubit. Rovnému zacházení lze bránit a oddalovat jej, ale dříve nebo později si svou cestu najde. Nevidím důvod, proč bychom měli lidem se stejnou sexuální orientací bránit plnoprávně upravovat své vztahy. Vždyť jde přeci v konečném důsledku o to, aby nebyli diskriminovaní ve snaze projevovat si vzájemnou lásku, úctu a věrnost v časech dobrých i zlých. Gratuluji Vám k podpoře, kterou jste získali, a věřím, že se nakonec zrovnoprávnění dočkáte,“ napsal například prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Jeho postoje si velmi ceníme,“ komentuje organizace.

Manželství pro stejnopohlavní páry má v legislativě 26 zemí světa, kromě Itálie a Švýcarska celá západní Evropa. „Rádi bychom se stali první zemí bývalého východního bloku, která se k nim připojí. Teď je to v rukou poslanců a poslankyň ve sněmovně. Jednáme s nimi napříč politickým spektrem, vědí, za co bojujeme, mnoho z nich chce být fér spolu s námi a podporují nás. Věříme, že úspěšná petice přiměje i další z nich, aby se naším tématem začali zabývat,“ uzavírají organizátoři petice.

Foto: Pixabay

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.