Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Odmítla opustit bělošské místo v kině. Nyní bude první ženou tmavé pleti na kanadské bankovce

 

viola desmond big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

10

dubna
2018

Viola Desmond, o které se často mluví jako o kanadské Rose Parks, se stala první osobou černé pleti, jež bude zdobit kanadskou bankovku. Tato podnikatelka a kosmetička z Halifaxu se zapsala do historie roku 1946, kdy odmítla opustit místo určené bělošským divákům kina. Byla z něj odvlečena a odvezena do vězení. Později jí byla uložena pokuta. Přestože neuspěla ani s odvoláním u Nejvyššího soudu, stala se inspirací pro řadu dalších aktivistů. Banka Kanady odhalila podobu nové desetidolarové bankovky s Desmondiným portrétem začátkem března, u příležitosti Mezinárodního dne žen.

 

Kanadský ministr financí Bill Morneau a guvernér kanadské centrální banky Stephen S. Poloz společně odhalili podobu nové bankovky v hodnotě deseti kanadských dolarů 8. března, na Mezinárodní den žen. Morneau vybral Violu Desmond jako osobu zobrazenou na nové bankovce poté, co vyhlásil otevřené výběrové řízení, ve kterém mohl každý nominovat některou z ikonických Kanaďanek. „V tento den před dvěma lety - na Mezinárodní den žen - jsem já a premiér Trudeau vyhlásili, že nastal čas, aby byla kanadská žena reprezentována na kanadské bankovce. Od té doby, z velké části díky její sestře Wandě, se víc a víc Kanaďanů dozvědělo o pozoruhodném osobním příběhu Violy Desmond, o odvaze a důstojnosti. Slouží jako inspirace všem Kanaďanům a působí jako silná připomínka toho, jak činy jedné osoby mohou pomoci spustit změnu napříč generacemi,” řekl ministr Morneau.

viola desmond 1

Viola Desmond se zapsala do historie v listopadu 1946, když téměř deset let před tím, než Rosa Parks zažehla hnutí za občanská práva ve Spojených státech, podobným aktem odporu rozbouřila Kanadu. Tehdy dvaatřicetiletá podnikatelka a kosmetička z Halifaxu v Novém Skotsku nechtěla nic jiného, než zabít čas sledováním filmu, zatímco se jí opravovalo auto. Aniž by si byla vědoma toho, že se v místním kině očekávalo od černochů, že budou sedět na balkoně, požádala pokladní o lístek do hlavního, spodního patra kina. Ta jí ale dala lístek na balkón, což Desmond zjistila, až když podávala lístek uvaděči. Jelikož si myslela, že došlo k chybě, vrátila se k pokladní a požádala, aby jí lístek vyměnila. Pokladní ale odmítla: „Není mi dovoleno prodávat lístek dolů vašim lidem.” Jakmile si Desmond uvědomila, že jí není umožněno posadit se, kam chce, na základě rasy, vrátila se do kina a sedla si dolů. Desmond se odmítla zvednout, když ji o to uvaděč požádal, a byla nakonec z kina vyvlečena a odvezena do vězení. Byla odsouzena za vyhýbání se poplatku - nezaplatila totiž plnou cenu za dražší lístek na hlavní patro, měla jen lístek na balkón. Rozdíl v ceně v porovnání s lístkem na balkon byl tehdy jeden cent.

viola desmond 2

Foto: Archiv Nova Scotia

Ačkoliv v Kanadě neplatily segregační zákony jako ve Spojených státech, které vyžadovaly, aby rasy byly oddělené, mnohé kanadské soukromé podniky jako kino, do kterého šla Desmond, si vynucovaly nepsaná pravidla o segregaci. Desmond se proti rozsudku odvolala až u nejvyššího soudu Nového Skotska, ale neuspěla. I tak ale inspirovala aktivisty z černošských komunit po celé Kanadě, což nakonec vedlo k desegregaci země. „Jak usilujeme o rovnost napříč naší ekonomií a ve všech stránkách naší země, doufáme, že tato neustálá připomínka Violina příběhu pomůže inspirovat nové generace žen, mužů, dívek a chlapců, aby bojovali za to, v co věří, zaujali svá místa a vytvořili lepší budoucnost pro sebe a pro všechny Kanaďany,” řekl o příběhu Desmond a jejím portrétu na nové bankovce ministr Morneau.

viola desmond 3

Foto: Canada Post

Viola Desmond zemřela ve svých padesáti letech v New Yorku roku 1965. Pocty, které se Desmond dostávají za její prostý, avšak odvážný čin, nekončí u bankovky. V roce 2012 byla zobrazena v rámci Měsíce černé historie na kanadské známce. V Halifaxu po ní pojmenovali trajekt i ulici. Její portrét visí v Domě vlády, oficiálního sídla guvernéra provincie Nové Skotsko. Ale ze všeho nejdůležitější - v roce 2013 byla Viole Desmond in memoriam udělena oficiální omluva za její zatčení a odsouzení a byla zproštěna viny.

 

„Bankovka není unikátní jen v tom, že jako první zobrazuje osobu černé pleti. Jedná se také o první vertikálně orientovanou bankovkou, což umožní, aby fotografie Violy Desmond byla výraznější,” uvedla ve formálním prohlášení Banka Kanady. Viola Desmond se také stane první samostatně zobrazenou ženou na bankovce, která není členkou Britské královské rodiny. Nová bankovka má být uvedena do oběhu na konci roku 2018.

Banka Kanady chce nadále oslavovat ikonické Kanaďany ve spolupráci se širokou veřejností a brzy vyhlásí nové výběrové řízení a konzultační proces ohledně toho, kdo bude zobrazen na bankovce kanadských pěti dolarů.

Úvodní foto: Beaton Institute, Cape Breton University/ Wanda Robson Collection

Čtěte dále

Manipulace: Nově mohou volit cizinci bez českého občanství. Umožnil to Hamáček

Tomio Okamura v neděli zveřejnil na svém facebookovém profilu nové video, ve kterém uvádí, že nově budou mít možnost v České republice volit a být voleni i cizinci bez českého občanství. Ve videu dále tvrdí, že poté, co se předseda ČSSD Jan Hamáček stal ministrem vnitra, umožnil, aby již v letošních říjnových komunálních volbách mohli v České republice takoví cizinci volit. Skandální na celé věci je dle něj především to, že „tyto návrhy k nám tlačí EU, jelikož nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu pod diktátem Bruselu”.


HateFree Culture 17. 7. 2018

„Česká společnost je citlivější k nacismu než komunismu,” domnívá se vnitro

Na facebookové stránce HateFree Culture proběhla v nedávné době bouřlivá diskuze o tom, zda je propagace či podpora nacistických hnutí v praxi více řešena a potlačována než u hnutí komunistických a zda je i ve společnosti vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. „Zákonná úprava nikterak nerozlišuje mezi zločiny spáchanými tou či onou formou totality. Výslovně je to uvedeno v § 405 trestního zákoníku, který postihuje schvalování, zpochybňování, popírání či ospravedlňování těchto zločinů. Je však třeba říci, že orgány činné v trestním řízení se v současnosti více zaměřují na problematiku kriminality pravicových extremistů, kterou považují za větší hrozbu pro bezpečnost a demokracii České republiky,“ uvádí v rozhovoru pro HFC Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra. „Ve společnosti přetrvává vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. Nac ...

V 60 udělala řidičák, v 65 odmaturovala. Je idolem mnohých Romů

Olga Fečová se narodila za války do silných romských rodů na východním Slovensku. Tam zažila tradiční život, ze kterého čerpá dodnes, přestože se rodina po válce přestěhovala do Prahy za prací. Pochází ze vzdělané muzikantské rodiny, hudba i škola byla tedy v jejím životě všudypřítomná. Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. „Já jsem se vždycky vlastně starala o ostatní a na sebe jsem furt neměla čas,” říká. Když odrostly i její děti, rozhodla se to změnit. „V šedesáti jsem si pak řekla: ,Holka, už bys sis mohla taky udělat čas na sebe.` A udělala jsem si řidičák,” směje se a s ironií dodává, že nyní funguje v systému pětiletek. V 65 letech složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat. Vedle celoživotní práce v továrnách a úklidu se však s ...

Ukaž, že je Česko super. Vyfoť to!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Účastnit soutěže se může každý, fotografie vyjadřující národní hrdost ale musí vzniknout v České republice, každý může přihlásit právě jeden snímek. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o letošním jubileu založení Československa. HateFree Culture je jejím partnerem.


HateFree Culture 12. 7. 2018

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.