Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Elektrošoky a bití tyčí. Další z mužů popsal mučení gayů v Čečensku

 

cecensko 2018 big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

11

března
2018

Čečenský uprchlík, který vystupuje pod jménem Alihan, našel nedávno útočiště v kanadském Torontu. Mnozí takové štěstí neměli a stále nemají. Přes traumatizující vzpomínky se rozhodl o své zkušenosti promluvit a popsat, čím si jako gay v Čečně musel projít.

Téměř před rokem svět zjistil díky opozičnímu deníku Novaja Gazeta, že v Čečně, autonomní republice Ruské federace, jsou homosexuální muži mučeni a v některých případech i vražděni. Razie na gaye ale údajně začaly už v prosinci 2016.

V utajovaných táborech bylo podle dřívějších výpovědí  drženo více než sto mužů a nejméně tři z nich zemřeli. V některých případech byli dokonce muži údajně propuštěni pod podmínkou, že je zavraždí jejich vlastní příbuzní. Rádio Svobodná Evropa narazila na nejméně dva takové případy, nicméně toto tvrzení je téměř nemožné ověřit, jelikož čečenská policie nezahajuje  trestní stíhání v případě tzv. „vraždy ze cti.”

Alihan, jeden z mužů, který si těmito hrůzami prošel, popsal pro server BuzzFeed News, co zažil: „Mohl jsem zemřít. Když jsem se postavil, nemohl jsem dýchat.” Když se po mučení konečně dostal domů, jeho záda zapáchala hnilobou. Během týdnů strávených ve vězení bez toho, aniž by byl z čehokoliv obžalovaný, byl týrán natolik, až krev pod jeho kůží začala zasychat a infikovat se. Ačkoliv nutně potřeboval lékařskou pomoc, jeho rodina se příliš bála vzít ho do nemocnice.

Osudová schůzka

Alihan byl mezi prvními oběťmi razie. Během loňského února začal dostávat výhružné telefonáty. Pak mu zavolal muž, kterého znal a který chtěl, aby se sešli v jeho bytě. Alihan souhlasil. Potkali se na dětském hřišti, muž ale naléhal, aby vešli do budovy. Ze strachu z toho, co by si pomysleli lidé, kdyby viděli dva muže spolu. „Šel jsem za ním, ale nebyl jsem si tím jistý,” popisuje Alihan. Vystoupali až do druhého patra, když změnil názor a chtěl se vrátit. „Byl to opožděný pud sebezáchovy.” Když se však otočil, někdo na něj zaútočil zezadu a byl odvlečen do třetího patra. Tam čekal další muž, který se zeptal jestli „to je ona”, čímž měl na mysli Alihana. Prohledali ho, přičemž ho osahávali na hýždích, genitáliích i hrudi. „Bylo to odporné. Bylo to tak odporné, že si to doteď pamatuju,” popisuje  Alihan.

Útočníci mu také zabavili telefon, který nejprve prohledali. Podle deníku Novaja Gazeta čečenský režim Ramzana Kadyrova vedl razie na homosexuály právě tímto způsobem - přes zabavené telefony mučených obětí hledali další a další gaye. Alihan uvedl, že ačkoliv si po rozchodu vymazal telefonní číslo jediného muže, se kterým byl v kontaktu, vláda později získala jeho telefonní záznamy, aby číslo našla. I přesto na něj však naléhali, aby jim prozradil jména dalších homosexuálních mužů. Bili ho, dokud se jim nesvěřil, že zná dalšího gaye, ale nepamatuje si jeho číslo. Zavezli ho tedy k jeho domu, muž tam ale nebyl a Alihan byl odvlečen zpět do bytu, ve kterém byl vězněn.

Elektrické šoky a bití tyčí

Nakonec byl Alihan spolu s dalšími přesunut do jednoho z několika zařízení, která jsou zahraničními médii často přirovnávána ke koncentračním táborům. Tam byli mučeni, biti a nuceni prozrazovat jména dalších mužů menšinové orientace. „Dávali nám elektrické šoky, ale nejčastěji mě bili tyčí. Mé nohy byly oteklé. Nemohl jsem se normálně nadechnout kvůli bolesti v zádech. Celkově rádi bili oběti, které byly velmi hubené, menšího vzrůstu a atraktivnější muži,” popisuje mučení Alihan. Podle jeho slov byl také nucen smývat krev z vězeňských zdí, která zbyla po ostatních mučených mužích. Jiní museli tančit „jako ženy,” mlátit hlavou do zdi nebo čistit auta dozorcům uprostřed zimy.

Zaslíbená Kanada

Alihan a desítky dalších Čečenců byli převezeni do Kanady. Program vedený kanadskou vládou funguje  v utajení z důvodu obav o bezpečnost uprchlíků i jejich rodin v Čečně. Jen díky pocitu bezpečí, který Alihan v Kanadě získal, dokázal nyní promluvit o svých traumatech. Vychutnává si nový pocit otevřenosti a svobody, ačkoliv se bojí toho, že bude muset pracovat na špatně placených pozicích nebo brigádách, jako je to běžné i u ostatních imigrantů. Ale také má sny a naděje. Rád  by pracoval jako módní fotograf nebo v novinách.

Alihan za svou záchranu a nový život v Kanadě vděčí příběhu, který vyvolal mezinárodní pobouření a který pro Novaja Gazeta popsala novinářka Elena Milashina: „Myslel jsem si, že nás zastřelí, kdyby nebylo Milashiny a zbytku světa, který tomu věnoval pozornost,” říká mladý Čečenec. Spojené státy uvalily mezinárodní sankce na několik osob, u kterých se prokázalo, že nesou za mučení gayů odpovědnost, jako třeba na Ayuba Kataeva, Apti Alaudinova a Magomeda Daudova. V důsledku toho byly také účty Kadyrova na Instagramu a Facebooku smazány. Tento krok následně vyvolal  u čečenského vůdce rozhořčení, které si údajně vybil na čečenských neziskových organizacích, které z tohoto kroku viní.

Stesk

Přes to všechno Alihanovi chybí domov. Popisuje krásy Čečny, ve které většina lidí vyznává islám, a říká, že kdyby tam nebylo tak nebezpečno, byla by to úžasná země, kterou stojí za to navštívit. Říká, že dříve bylo v Čečně možné i pro gaye a lesby, aby vedli normální život: „Na rozdíl od ostatních jsem nic nemusel předstírat. Měl jsem skvělý život, měl jsem věci, se kterými jsem se mohl chlubit,” říká závěrem.

Ilustrační foto: Pixabay

Čtěte dále

Zapomenout na přetrvávající traumata. Burundské fotbalistky sní o účasti na olympiádě

„Když hraju fotbal, zapomenu, že jsem v uprchlickém táboře. Jako bych byla v jiné zemi. Strašně ho miluju,“ svěřuje se 16letá Emerance z Burundi ze země, která se od roku 2015 podle údajů UNHCR zmítá v občanském konfliktu. Statisíce lidí opustily své domovy a uchýlily se do bezpečí zejména sousedních států. Emerance je kapitánkou dívčího fotbalového družstva Morning Stars (Ranní hvězdy) složeného z mladých uprchlic žijících v táboře Lusenda, největším uprchlickém zařízení v Demokratické republice Kongo. Členky týmu, které se dříve neznaly, se při hře sblížily a spolupracují i mimo hřiště. Pomáhají si jak ve škole, tak při povinnostech kolem domácnosti. Jejich životy však stále obestírá stín smutku. Sama Emerance musela spolu s rodinou uprchnout v noci za svištění kulek. „Byla noc. Všude kolem našeho domu jsem slyšela střelbu. Bála jsem se, že mě nějaká zbloudilá kulka zasáhne a já zemř ...

Obchodníci s chudobou a zneužívání dávek. Odhalil zástupce ombudsmanky neznámé problémy?

V posledním týdnu se v českém online prostoru šíří článek s názvem „Křeček odhalil okrádání státu: Rodiny v Sokolově berou na sociálních dávkách 70 tisíc korun“ ze serveru Byznys noviny. Článek reaguje na facebookový příspěvek Stanislava Křečka z 5. března 2018. Zástupce ombudsmana v příspěvku komentuje svoji návštěvu v Sokolově. V příspěvku se zaměřuje na problematiku obchodování s chudobou a zneužívání dávek pěstounské péče. Server Byznys noviny pak celou problematiku dává do souvislosti s Romy. „Romové však nejsou většinovými příjemci žádných dávek,” říká Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi.


HateFree Culture 16. 3. 2018

„Je to nikdy nekončící nepohodlí,“ říká český trans muž Viktor

Svou transgender identitu si Viktor naplno připustil až v momentě, kdy kvůli depresím začal docházet k terapeutce. Do té doby se své pocity snažil zakrývat, od řešení ho odrazovalo i jeho okolí. „Nikdy jsem nezapadal do škatulek, do kterých jsem měl, a nevypadal jsem jako ta holčička, za kterou by mě maminka chtěla mít,“ říká. Dobu, než se rozhodl k procesu změny pohlaví, popisuje jako nikdy nekončící diskomfort, kdy člověk neustále podvědomě řeší, co si vzít na sebe, aby zakryl hrudník, nebo jak o sobě mluvit. Je to právě čeština, kde člověk neustále deklaruje svůj rod. Což mnohé trans lidi stresuje. „Ten jazyk mi byl hrozně protivný. Když jsem musel mluvit v ženském rodě. Dohánělo mě to k šílenství,“ přiznává. Dnes říká, že je se sebou relativně spokojený. Pro okolí je i díky hormonální terapii tím, kým vždy chtěl být. Před třemi lety spolu s dalšími trans lidmi založil organizaci Trans ...

„Nežila jsem. Má sebeúcta a duše byly zlomeny,” řekla v kongresu ke znásilnění herečka Woods

Známá americká herečka Evan Rachel Wood, která se proslavila především rolí v televizním seriálu Westworld, promluvila koncem února před Kongresem Spojených států amerických. Svým svědectvím tak podpořila snahy o zavedení Sexual Assault Survivors’ Rights Act (zákon o právech osob, které se staly terčem sexuálního napadení) ve všech státech USA.


Nina Djukanovićová 14. 3. 2018

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.