Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Z kluka z děcáku majitelem úspěšného barber shopu

 

laky barber big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

6
prosince
2017

Lukáš Vlačuha alias Laky se hned po narození ocitl v kojeneckém ústavu, kam ho odložila matka. Pak se dostal do dětského domova v Opavě, kde vyrůstal a zůstal tam až do plnoletosti. Dnes je 26letý Laky, který má romské kořeny, majitelem jednoho z úspěšných barber shopů v Praze, má stálou klientelu a vlastní rodinu. „Se svou minulostí jsem srovnaný. Všechno mělo nějaký důvod,“ říká Laky v talkshow Desetiminutovka na Romea.cz.

laky barber 1

Říká o sobě, že je komediant a je rád středem pozornosti. Už během dětství hodně sportoval, tety v dětském domově ho v tom podporovaly. A stejně tak v tom, aby se vyučil kadeřníkem. „Chtěl jsem být kuchař, uměl jsem vařit a bavilo mě to. Jedna teta mi ale řekla, že bych měl být kadeřníkem,“ popisuje Laky svoje rozhodování, kam jít na školu, a pokračuje: „Už v děcáku jsem ostatním dětem stříhla vlasy a vyholoval obrazce na hlavě.“ Nakonec se tedy rozhodl pro studium na kadeřníka. „Motivací pro mě bylo i to, že tam bylo 25 holek,“ směje se, vzápětí ale dodává, že byl nakonec rád, že měl ve třídě i dva spolužáky.

laky barber 2

Školu dokončil, jenže po odchodu z dětské domova nevěděl, co dál. „Děcák mě naučil se nějak chovat, ale nepřipravil mě na reálný život,“ říká Laky a dodává, že všichni mladí odchází z děcáku naprosto nepřipravení na to, co přijde. I tak je ale tetám v domově vděčný. „Mám k nim silnější vztah než k vlastním rodičům. Moje rodina je děcák, jsem s tím srovnaný,“ svěřuje se Laky. Jeho rodiče se o něj příliš nezajímali, otec se sice občas ozval, ale pomoc mu nakonec nabídli přátele a pak sestra. „Skončil jsem na ulici, pak jsem spal u kámoše v autě,“ popisuje první měsíce po odchodu z domova. „Pak mě sestra nabídla, ať jdu do Prahy, tak jsem šel a ze začátku jsem jí hlídal a venčil psy,“ usmívá se svým pražským začátkům.

laky barber 3

Během času získal práci v restauraci, kde působil jako číšník. Díky svému přístupu k zákazníkům a povaze se poměrně rychle stal vrchním. Na kariéru v barber shopu si ale ještě musel počkat. Když ho poprvé odmítli v jednom salonu, nebral si to osobně. „Přišel jsem tam, prohlídli si mě od hlavy až k patě a řekli, že nemají místo,“ říká a doplňuje, že ani neotestovali, jak pracuje a co umí. V podniku, kde pracoval jako obsluha, si ale postupně získal i zákazníky na stříhání. To, že nedostal nic zadarmo a musel se snažit, bere jako nutnou součást svojí cesty k úspěchu. Ten přišel – kariéru barbera začal v Thomas's Barber Shop, později si otevřel vlastní salon – Laky Royal Cut. A přizpůsobil si ho podle sebe.

laky barber 4

„Zažil jsem ulici, takže i Royal Cut je ve street stylu,“ představuje svůj salon Laky. Jedním z jeho VIP klientů je rapper Rytmus. Chodí k němu ale prý různí lidé. „Chudí i bohatí, je to různý. Barber není ale jen kadeřník, je to i psycholog a určuje styl,“ popisuje svoje povolání Laky. Sám se neustále zdokonaluje a chce svým zákazníkům nabízet to nejlepší. Zároveň pomáhá třeba mladým sportovcům – těm, co se věnují bojovým sportům, které on sám má moc rád. „Podporuju je, aspoň jim věnuju oblečení, dostávají střihy zdarma,“ vyjmenovává. Šanci u něj v barber shopu dostal i bývalý zákazník. „Chodil k nám a pak se dostal do blbý situace, neměl ani na zaplacení. Tak jsem ho zaměstnal, naučil se stříhat a teď má vlastní klienty,“ vysvětluje.

 

Laky má dnes ženu a syna, a ačkoli říká, že je rád středem pozornosti a je bavič, jakmile prý opustí salon, je z něj kliďas od rodiny. „Žádné party nebo hospoda, hezky domů za rodinou,“ přiznává. Malou výjimkou jsou akce, které pořádá právě Rytmus. „My už jsme známá dvojka,“ vrací se k raperovi a přiznává, že dřív pro něj byl vzorem. „Myslím si, že pokud se chtějí děcka vyrůstající v děcáku někam dostat, měli by poslouchat Rytmuse. V mnoha jeho textech jsem se našel,“ říká. Na to, že má romské kořeny, je prý hrdý. „Jsem poloviční Cigán,“ říká o sobě a dodává se smíchem: „Jsem od každýho kus, i v tom jsem jiný.“

Foto: FB Laky Royal Cut

Čtěte dále

Manipulace: Nově mohou volit cizinci bez českého občanství. Umožnil to Hamáček

Tomio Okamura v neděli zveřejnil na svém facebookovém profilu nové video, ve kterém uvádí, že nově budou mít možnost v České republice volit a být voleni i cizinci bez českého občanství. Ve videu dále tvrdí, že poté, co se předseda ČSSD Jan Hamáček stal ministrem vnitra, umožnil, aby již v letošních říjnových komunálních volbách mohli v České republice takoví cizinci volit. Skandální na celé věci je dle něj především to, že „tyto návrhy k nám tlačí EU, jelikož nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu pod diktátem Bruselu”.


HateFree Culture 17. 7. 2018

„Česká společnost je citlivější k nacismu než komunismu,” domnívá se vnitro

Na facebookové stránce HateFree Culture proběhla v nedávné době bouřlivá diskuze o tom, zda je propagace či podpora nacistických hnutí v praxi více řešena a potlačována než u hnutí komunistických a zda je i ve společnosti vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. „Zákonná úprava nikterak nerozlišuje mezi zločiny spáchanými tou či onou formou totality. Výslovně je to uvedeno v § 405 trestního zákoníku, který postihuje schvalování, zpochybňování, popírání či ospravedlňování těchto zločinů. Je však třeba říci, že orgány činné v trestním řízení se v současnosti více zaměřují na problematiku kriminality pravicových extremistů, kterou považují za větší hrozbu pro bezpečnost a demokracii České republiky,“ uvádí v rozhovoru pro HFC Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra. „Ve společnosti přetrvává vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. Nac ...

V 60 udělala řidičák, v 65 odmaturovala. Je idolem mnohých Romů

Olga Fečová se narodila za války do silných romských rodů na východním Slovensku. Tam zažila tradiční život, ze kterého čerpá dodnes, přestože se rodina po válce přestěhovala do Prahy za prací. Pochází ze vzdělané muzikantské rodiny, hudba i škola byla tedy v jejím životě všudypřítomná. Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. „Já jsem se vždycky vlastně starala o ostatní a na sebe jsem furt neměla čas,” říká. Když odrostly i její děti, rozhodla se to změnit. „V šedesáti jsem si pak řekla: ,Holka, už bys sis mohla taky udělat čas na sebe.` A udělala jsem si řidičák,” směje se a s ironií dodává, že nyní funguje v systému pětiletek. V 65 letech složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat. Vedle celoživotní práce v továrnách a úklidu se však s ...

Ukaž, že je Česko super. Vyfoť to!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Účastnit soutěže se může každý, fotografie vyjadřující národní hrdost ale musí vzniknout v České republice, každý může přihlásit právě jeden snímek. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o letošním jubileu založení Československa. HateFree Culture je jejím partnerem.


HateFree Culture 12. 7. 2018

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.