Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Viola Franca. Italka, která si odmítla vzít muže, co ji znásilnil

 

viola franca big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

2
prosince
2017

Viola Franca se v roce 1966 stala první ženou v Itálii, která si odmítla vzít muže, jenž ji unesl a znásilnil, a místo toho vzala svůj případ před soud. Případ se stal nesmírně sledovaným a Viola se tak stala symbolem emancipace a vzorem pro ženy po celém světě. V době, kdy se ženy i nadále setkávají s kritikou a obviňováním obětí (tzv. victim blaming) ve chvílích, kdy se rozhodnou nahlásit znásilnění nebo jinou formu sexuálního obtěžování, je příběh Francy Violy stále aktuální.

Viola vyrostla v malém městečku Alcamo na severu Sicílie jako dcera farmáře a jeho ženy. Několik let poté, co se rozešla se synovcem mafiána Filippem Melodia, se Melodia snažil znovu dostat do jejího života, pronásledoval ji a vyhrožoval jejímu otci i novému příteli. 26. prosince 1965 se se svými patnácti kamarády vloupal do Violina domu, zbili její matku a unesli ji i jejího osmiletého bratra Mariana, který se odmítl sestry pustit. Marian byl o několik hodin později propuštěn, ale Violu odvlekli na odlehlý statek, kde ji v jejích sedmnácti letech více než týden drželi a znásilňovali.

viola franca 1

Viola vypovodá na policii po tom, co byla osvobozena ze zajetí

Melodia pak Viole nabídnul tzv. matrimonio riparatore (reparativní manželství). Tím, že by si ho vzala, by bylo Melodiovi soudně odpuštěno jeho násilí a Viola by zachránila svoji “čest”. Toto byla ještě v 70. letech minulého století v jižní Itálii běžná praxe, ukotvena v italském trestním řádu - násilník, který by si vzal svou oběť, byl automaticky zproštěn viny. Místo toho se Viola rozhodla Melodiu a jeho přátele dostat před soud za únos, tělesné násilí a zastrašování, a přijmout svůj status nestydaté ženy, která přišla o své panenství před svatbou.

viola franca 3

Viola se skrývá před blesky fotoaparátů během procesu / Filippo Melodia a jeho komplici čekají na proces

Soudní proces se stal naprostou senzací, psali o něm i New York Times, zatímco se Viola i celá její rodina stala terčem urážek a výhrůžek. Soud nakonec shledal Melodiu vinným a odsoudil ho k 11 letům za mřížemi (později sníženo na 10 let) a sedm jeho přátel si odsedělo čtyři roky.

viola franca 4

Dav mužů před veřejnou debatou o procesu

Italská režisérka Marta Savina znovu oživila Violin případ svým patnáctiminutovým filmem Viola, Franca (2017). „Jsme zvyklí na to, abychom si představovali vůdce a lidi, kteří mění historii, jako někoho přímého,“ říká Savina, která chtěla poukázat na to, že se Viola díky svému odporu stala vzorem pro mnohé, ačkoliv žila celý svůj život v ústraní. Film, který vyhrál na Raindance filmovém festivalu cenu za nejlepší krátký film, také upozorňuje na to, jak důležitou roli hrají muži v boji proti sexismu a sexuálním obtěžování, a poukazuje tím na Violina otce, který ji po celou dobu procesu podporoval.

 

V roce 1968 si Viola vzala svého kamaráda z dětství Giuseppa Ruisiho, se kterým má dvě děti a dodnes žijí v Alcamu. Tehdejší italský prezident i ministr dopravy zaslali novomanželům manželské dary. Zákon o tom, že se násilník může vyhnout svému trestu pokud si vezme svou oběť v reparativním manželství však nebyl zrušen až do roku 1981. I tak se ale Violin případ zapsal do historie jako zásadní moment v poválečné Itálii, kdy se definice pohlaví, sexuality a manželství měnili v nově moderní společnosti.

Foto: Sbírka Daisy Alioto

 

Čtěte dále

Manipulace: Nově mohou volit cizinci bez českého občanství. Umožnil to Hamáček

Tomio Okamura v neděli zveřejnil na svém facebookovém profilu nové video, ve kterém uvádí, že nově budou mít možnost v České republice volit a být voleni i cizinci bez českého občanství. Ve videu dále tvrdí, že poté, co se předseda ČSSD Jan Hamáček stal ministrem vnitra, umožnil, aby již v letošních říjnových komunálních volbách mohli v České republice takoví cizinci volit. Skandální na celé věci je dle něj především to, že „tyto návrhy k nám tlačí EU, jelikož nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu pod diktátem Bruselu”.


HateFree Culture 17. 7. 2018

„Česká společnost je citlivější k nacismu než komunismu,” domnívá se vnitro

Na facebookové stránce HateFree Culture proběhla v nedávné době bouřlivá diskuze o tom, zda je propagace či podpora nacistických hnutí v praxi více řešena a potlačována než u hnutí komunistických a zda je i ve společnosti vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. „Zákonná úprava nikterak nerozlišuje mezi zločiny spáchanými tou či onou formou totality. Výslovně je to uvedeno v § 405 trestního zákoníku, který postihuje schvalování, zpochybňování, popírání či ospravedlňování těchto zločinů. Je však třeba říci, že orgány činné v trestním řízení se v současnosti více zaměřují na problematiku kriminality pravicových extremistů, kterou považují za větší hrozbu pro bezpečnost a demokracii České republiky,“ uvádí v rozhovoru pro HFC Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra. „Ve společnosti přetrvává vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. Nac ...

V 60 udělala řidičák, v 65 odmaturovala. Je idolem mnohých Romů

Olga Fečová se narodila za války do silných romských rodů na východním Slovensku. Tam zažila tradiční život, ze kterého čerpá dodnes, přestože se rodina po válce přestěhovala do Prahy za prací. Pochází ze vzdělané muzikantské rodiny, hudba i škola byla tedy v jejím životě všudypřítomná. Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. „Já jsem se vždycky vlastně starala o ostatní a na sebe jsem furt neměla čas,” říká. Když odrostly i její děti, rozhodla se to změnit. „V šedesáti jsem si pak řekla: ,Holka, už bys sis mohla taky udělat čas na sebe.` A udělala jsem si řidičák,” směje se a s ironií dodává, že nyní funguje v systému pětiletek. V 65 letech složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat. Vedle celoživotní práce v továrnách a úklidu se však s ...

Ukaž, že je Česko super. Vyfoť to!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Účastnit soutěže se může každý, fotografie vyjadřující národní hrdost ale musí vzniknout v České republice, každý může přihlásit právě jeden snímek. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o letošním jubileu založení Československa. HateFree Culture je jejím partnerem.


HateFree Culture 12. 7. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.