Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Viola Franca. Italka, která si odmítla vzít muže, co ji znásilnil

 

viola franca big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

2
prosince
2017

Viola Franca se v roce 1966 stala první ženou v Itálii, která si odmítla vzít muže, jenž ji unesl a znásilnil, a místo toho vzala svůj případ před soud. Případ se stal nesmírně sledovaným a Viola se tak stala symbolem emancipace a vzorem pro ženy po celém světě. V době, kdy se ženy i nadále setkávají s kritikou a obviňováním obětí (tzv. victim blaming) ve chvílích, kdy se rozhodnou nahlásit znásilnění nebo jinou formu sexuálního obtěžování, je příběh Francy Violy stále aktuální.

Viola vyrostla v malém městečku Alcamo na severu Sicílie jako dcera farmáře a jeho ženy. Několik let poté, co se rozešla se synovcem mafiána Filippem Melodia, se Melodia snažil znovu dostat do jejího života, pronásledoval ji a vyhrožoval jejímu otci i novému příteli. 26. prosince 1965 se se svými patnácti kamarády vloupal do Violina domu, zbili její matku a unesli ji i jejího osmiletého bratra Mariana, který se odmítl sestry pustit. Marian byl o několik hodin později propuštěn, ale Violu odvlekli na odlehlý statek, kde ji v jejích sedmnácti letech více než týden drželi a znásilňovali.

viola franca 1

Viola vypovodá na policii po tom, co byla osvobozena ze zajetí

Melodia pak Viole nabídnul tzv. matrimonio riparatore (reparativní manželství). Tím, že by si ho vzala, by bylo Melodiovi soudně odpuštěno jeho násilí a Viola by zachránila svoji “čest”. Toto byla ještě v 70. letech minulého století v jižní Itálii běžná praxe, ukotvena v italském trestním řádu - násilník, který by si vzal svou oběť, byl automaticky zproštěn viny. Místo toho se Viola rozhodla Melodiu a jeho přátele dostat před soud za únos, tělesné násilí a zastrašování, a přijmout svůj status nestydaté ženy, která přišla o své panenství před svatbou.

viola franca 3

Viola se skrývá před blesky fotoaparátů během procesu / Filippo Melodia a jeho komplici čekají na proces

Soudní proces se stal naprostou senzací, psali o něm i New York Times, zatímco se Viola i celá její rodina stala terčem urážek a výhrůžek. Soud nakonec shledal Melodiu vinným a odsoudil ho k 11 letům za mřížemi (později sníženo na 10 let) a sedm jeho přátel si odsedělo čtyři roky.

viola franca 4

Dav mužů před veřejnou debatou o procesu

Italská režisérka Marta Savina znovu oživila Violin případ svým patnáctiminutovým filmem Viola, Franca (2017). „Jsme zvyklí na to, abychom si představovali vůdce a lidi, kteří mění historii, jako někoho přímého,“ říká Savina, která chtěla poukázat na to, že se Viola díky svému odporu stala vzorem pro mnohé, ačkoliv žila celý svůj život v ústraní. Film, který vyhrál na Raindance filmovém festivalu cenu za nejlepší krátký film, také upozorňuje na to, jak důležitou roli hrají muži v boji proti sexismu a sexuálním obtěžování, a poukazuje tím na Violina otce, který ji po celou dobu procesu podporoval.

 

V roce 1968 si Viola vzala svého kamaráda z dětství Giuseppa Ruisiho, se kterým má dvě děti a dodnes žijí v Alcamu. Tehdejší italský prezident i ministr dopravy zaslali novomanželům manželské dary. Zákon o tom, že se násilník může vyhnout svému trestu pokud si vezme svou oběť v reparativním manželství však nebyl zrušen až do roku 1981. I tak se ale Violin případ zapsal do historie jako zásadní moment v poválečné Itálii, kdy se definice pohlaví, sexuality a manželství měnili v nově moderní společnosti.

Foto: Sbírka Daisy Alioto

 

Čtěte dále

Zapomenout na přetrvávající traumata. Burundské fotbalistky sní o účasti na olympiádě

„Když hraju fotbal, zapomenu, že jsem v uprchlickém táboře. Jako bych byla v jiné zemi. Strašně ho miluju,“ svěřuje se 16letá Emerance z Burundi ze země, která se od roku 2015 podle údajů UNHCR zmítá v občanském konfliktu. Statisíce lidí opustily své domovy a uchýlily se do bezpečí zejména sousedních států. Emerance je kapitánkou dívčího fotbalového družstva Morning Stars (Ranní hvězdy) složeného z mladých uprchlic žijících v táboře Lusenda, největším uprchlickém zařízení v Demokratické republice Kongo. Členky týmu, které se dříve neznaly, se při hře sblížily a spolupracují i mimo hřiště. Pomáhají si jak ve škole, tak při povinnostech kolem domácnosti. Jejich životy však stále obestírá stín smutku. Sama Emerance musela spolu s rodinou uprchnout v noci za svištění kulek. „Byla noc. Všude kolem našeho domu jsem slyšela střelbu. Bála jsem se, že mě nějaká zbloudilá kulka zasáhne a já zemř ...

Obchodníci s chudobou a zneužívání dávek. Odhalil zástupce ombudsmanky neznámé problémy?

V posledním týdnu se v českém online prostoru šíří článek s názvem „Křeček odhalil okrádání státu: Rodiny v Sokolově berou na sociálních dávkách 70 tisíc korun“ ze serveru Byznys noviny. Článek reaguje na facebookový příspěvek Stanislava Křečka z 5. března 2018. Zástupce ombudsmana v příspěvku komentuje svoji návštěvu v Sokolově. V příspěvku se zaměřuje na problematiku obchodování s chudobou a zneužívání dávek pěstounské péče. Server Byznys noviny pak celou problematiku dává do souvislosti s Romy. „Romové však nejsou většinovými příjemci žádných dávek,” říká Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi.


HateFree Culture 16. 3. 2018

„Je to nikdy nekončící nepohodlí,“ říká český trans muž Viktor

Svou transgender identitu si Viktor naplno připustil až v momentě, kdy kvůli depresím začal docházet k terapeutce. Do té doby se své pocity snažil zakrývat, od řešení ho odrazovalo i jeho okolí. „Nikdy jsem nezapadal do škatulek, do kterých jsem měl, a nevypadal jsem jako ta holčička, za kterou by mě maminka chtěla mít,“ říká. Dobu, než se rozhodl k procesu změny pohlaví, popisuje jako nikdy nekončící diskomfort, kdy člověk neustále podvědomě řeší, co si vzít na sebe, aby zakryl hrudník, nebo jak o sobě mluvit. Je to právě čeština, kde člověk neustále deklaruje svůj rod. Což mnohé trans lidi stresuje. „Ten jazyk mi byl hrozně protivný. Když jsem musel mluvit v ženském rodě. Dohánělo mě to k šílenství,“ přiznává. Dnes říká, že je se sebou relativně spokojený. Pro okolí je i díky hormonální terapii tím, kým vždy chtěl být. Před třemi lety spolu s dalšími trans lidmi založil organizaci Trans ...

„Nežila jsem. Má sebeúcta a duše byly zlomeny,” řekla v kongresu ke znásilnění herečka Woods

Známá americká herečka Evan Rachel Wood, která se proslavila především rolí v televizním seriálu Westworld, promluvila koncem února před Kongresem Spojených států amerických. Svým svědectvím tak podpořila snahy o zavedení Sexual Assault Survivors’ Rights Act (zákon o právech osob, které se staly terčem sexuálního napadení) ve všech státech USA.


Nina Djukanovićová 14. 3. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.