Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Malala apeluje na barmskou vůdkyni Su Ťij, aby odsoudila brutální jednání s Rohingya muslimy

 

malala big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

6
září
2017

Nejmladší nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Yousafzai apelovala v neděli na nositelku stejné ceny z roku 1991 a současnou vůdkyni Myanmaru (dříve známého jako Barma) Aun Schan Su Ťij přes svůj účet na Twitteru. Ve svém vyjádření volá po ukončení násilí vůči Rohingyům, argumentuje pro udělení občanství této skupině obyvatel Myanmaru a vyzývá ostatní země, aby přijaly rodiny utíkající před násilím. “V průběhu několika uplynulých let jsem opakovaně odsuzovala toto tragické a hanebné jednání. Stále čekám kdy má spolulaureátku Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij, udělá totéž,” píše Malala. 

malala status barma

Rohingyové jsou etnickou muslimskou minoritou ve většinově budhistickém Myanmaru (dříve známém jako Barma) a mnohými humanitárními organizacemi jsou považováni za nejvíce persekuovanou skupinu na světě. V roce 1982 byl schválen diskriminující myanmarský Národností zákon, který odmítl legálně uznat Rohingya muslimy jako občany Myanmaru, v důsledku čehož jsou až do dnešního dne bez jakékoliv státní příslušnosti. Jejich lidská práva jsou podle organizací porušována, jejich svoboda pohybu omezena, stejně jako přístup k potravinám, zdravotnictví a vzdělání. Vojáci Myanmaru vypalují celé vesnice v oblasti Rakhine, kde je Rohingya muslimů nejvíce. Diskriminace, náboženská intolerance a antimuslimské nálady zesilují, jak popisuje Amnesty International ve své zprávě Myanmar 2016/2017.

UNHCR, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, oznámil, že již přes 123 000 uprchlíků uprchlo ze západního Myanmaru od 25. srpna, především do sousední Bangladéše. Neznámé množství uprchlíků je také stále zablokováno mezi hranicemi na území nikoho. Myanmarské autority navíc zastavili veškerou humanitární pomoc OSN namířenou Rohingya civilistům, což by mohlo vést k humanitární katastrofě.

Vůdkyně Myanmaru Su Ťij, která byla 15 let v domácím vězení za svůj boj za demokracii ve vojensky ovládaném Myanmaru, se stala mezinárodním symbolem mírumilovného odboje, podobně jako Martin Luther King nebo Mahatma Gandhi, a v roce 1991 ji byla udělena Nobelova cena za mír.

Nyní však její ohlušující mlčení vůči porušování lidských práv myanmarské muslimské menšiny překvapuje celý svět. Ve svém rozhovoru pro BBC v dubnu letošního roku dokonce popřela, že jakékoliv etnické čistky Rohingyů probíhají, navzdory rozsáhlým zprávám dokazujícím opak. V reakci na její mlčení již přes 300 000 lidí podepsalo petici usilující o odebrání Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Malala, která přežila postřelení do hlavy pákistánským Talibánem v roce 2012, napsala: “Svět čeká a Rohingya muslimové čekají.”

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

„Uprchl jsem před radikály. Zde mě považují za jednoho z nich,“ říká jezídský umělec

Pětadvacetiletý umělec Dachil Sado pochází ze severního Iráku z pronásledované komunity Jezídů. Po sérii útoků a poprav ve svém okolí se rozhodl vlast opustit. Do Berlína přišel v lednu 2015 a Německo mu udělilo azyl. Po příjezdu do Evropy ho však překvapily postoje části veřejnosti: „Z Iráku jsem utekl kvůli radikálním islamistickým skupinám a pak přijdu sem, kde se na mě lidé dívají, jako bych byl jedním z těch radikálů.“ Dachil se v Německu začal věnovat umění a v říjnu nastupuje na prestižní uměleckou školu Weissensee. Aktuálně má do 21. září výstavu v brněnské Galerii Klubovna. Jak se žije Jezídům v Iráku a proč jsou napříč historií pronásledovaní? Jaké byly Dachilovy začátky v novém domově? Proč se začal věnovat umění a z jakého důvodu mu vadí označení „uprchlík“? I o tom je následující rozhovor.


Lukáš Houdek 2 ...

Vyrůstala s afroamerickými bratry. “Nežila jsem s barvami,” říká

Elenini rodiče, kteří byli běloši, v roce 1969 adoptovali dva čtyřměsíční chlapce afroamerického původu. Elena Kennedy se narodila o rok později. Rodina tak vznikla jen dva roky poté, kdy byly zrušeny zákony zakazující mezirasová manželství, a pouhých pět let od přijetí zákona o občanských právech, který zakázal diskriminaci na základě rasy a rasovou diskriminaci ve školách. „Mnoho lidí se mě za ta léta ptalo, jaké to bylo vyrůstat s afroamerickými bratry. Nudná pravda je, že moje rodina byla úplně normální. Jenom já jsem bílá. Moji adoptovaní bratři jsou černí,“ říká Elena. Přiznává ale, že ačkoliv jsou sourozenci, nedívá se na ně společnost stejně a stále se objevuje řada situací, kde je na její bratry pohlíženo odlišně.


Marie Škardová 20. 9. 2017

"Škola by neměla být izolovaným ostrovem," říká expert Hruda

„Je stále důležitější, aby škola odpovídala reálnému životu a reálným potřebám. Dovednosti získáváme jednoduše tím, že jsme jejich přijímání vystaveni. Větší variabilita dává i příležitost poznat rozdílné názory, postoje a role,“ říká k inkluzivnímu vzdělávání Tomáš Hruda. Je absolventem ekonomie a mezinárodních vztahů na FSV UK. Mimo jiné působil také jako náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školství. Je spoluzakladatelem projektu Education Republic, který si klade za cíl podporovat pravidelné vzdělávání jako nedílnou součást života. Ve škole by se podle něj mělo více pracovat se vstupní motivací, která má obrovský vliv na výsledek učení. „Do školy nechodíme, abychom dokazovali, co všechno umíme. Chodíme tam, abychom se naučili něco nového,“ dodává.


Klára Malá 19. 9. 2017

...

HateFree Zone: Síť míst bez násilí a nenávisti!

HateFree Culture představuje vznikající síť zón bez násilí a nenávisti. Ty vznikají po celé České republice pod značkou HateFree Zone.


HateFree Culture 11. 2. 2015

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.