Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Malala apeluje na barmskou vůdkyni Su Ťij, aby odsoudila brutální jednání s Rohingya muslimy

 

malala big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

6
září
2017

Nejmladší nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Yousafzai apelovala v neděli na nositelku stejné ceny z roku 1991 a současnou vůdkyni Myanmaru (dříve známého jako Barma) Aun Schan Su Ťij přes svůj účet na Twitteru. Ve svém vyjádření volá po ukončení násilí vůči Rohingyům, argumentuje pro udělení občanství této skupině obyvatel Myanmaru a vyzývá ostatní země, aby přijaly rodiny utíkající před násilím. “V průběhu několika uplynulých let jsem opakovaně odsuzovala toto tragické a hanebné jednání. Stále čekám kdy má spolulaureátku Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij, udělá totéž,” píše Malala. 

malala status barma

Rohingyové jsou etnickou muslimskou minoritou ve většinově budhistickém Myanmaru (dříve známém jako Barma) a mnohými humanitárními organizacemi jsou považováni za nejvíce persekuovanou skupinu na světě. V roce 1982 byl schválen diskriminující myanmarský Národností zákon, který odmítl legálně uznat Rohingya muslimy jako občany Myanmaru, v důsledku čehož jsou až do dnešního dne bez jakékoliv státní příslušnosti. Jejich lidská práva jsou podle organizací porušována, jejich svoboda pohybu omezena, stejně jako přístup k potravinám, zdravotnictví a vzdělání. Vojáci Myanmaru vypalují celé vesnice v oblasti Rakhine, kde je Rohingya muslimů nejvíce. Diskriminace, náboženská intolerance a antimuslimské nálady zesilují, jak popisuje Amnesty International ve své zprávě Myanmar 2016/2017.

UNHCR, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, oznámil, že již přes 123 000 uprchlíků uprchlo ze západního Myanmaru od 25. srpna, především do sousední Bangladéše. Neznámé množství uprchlíků je také stále zablokováno mezi hranicemi na území nikoho. Myanmarské autority navíc zastavili veškerou humanitární pomoc OSN namířenou Rohingya civilistům, což by mohlo vést k humanitární katastrofě.

Vůdkyně Myanmaru Su Ťij, která byla 15 let v domácím vězení za svůj boj za demokracii ve vojensky ovládaném Myanmaru, se stala mezinárodním symbolem mírumilovného odboje, podobně jako Martin Luther King nebo Mahatma Gandhi, a v roce 1991 ji byla udělena Nobelova cena za mír.

Nyní však její ohlušující mlčení vůči porušování lidských práv myanmarské muslimské menšiny překvapuje celý svět. Ve svém rozhovoru pro BBC v dubnu letošního roku dokonce popřela, že jakékoliv etnické čistky Rohingyů probíhají, navzdory rozsáhlým zprávám dokazujícím opak. V reakci na její mlčení již přes 300 000 lidí podepsalo petici usilující o odebrání Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Malala, která přežila postřelení do hlavy pákistánským Talibánem v roce 2012, napsala: “Svět čeká a Rohingya muslimové čekají.”

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny předst ...

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.