Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tisíce syrských dětí se díky manželům Clooneyovým vrátí do školy

 

clooney big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

9
července
2017

„Nechceme ztratit celou generaci jenom proto, že měly tu smůlu a narodily se na špatném místě ve špatnou dobu,“ prohlásili o dětech ze Sýrie Amal a George Clooneyovi. Tisícům syrských dětí, které uprchly ze Sýrie do sousedního Libanonu, chtějí pomoci vrátit se do školních lavic. Spojí proto síly se společnostmi Google a HP Inc. a otevřou pro ně v Libanonu několik veřejných škol. Dětem tak zajistí bezplatnou školní docházku. Podle OSN žije v Libanonu až 200 tisíc dětí, kterým se nedostává vzdělání.

To se rozhodl změnit George Clooney se svou manželkou Amal a chtějí třem tisícům syrských dětí, které uprchly do Libanonu, pomoci vrátit se do školních lavic.

Manželé Clooneyovi založili minulý rok nadaci The Clooney Foundation for Justice, v rámci níž chtějí zajistit spravedlnost nejen v soudních síních, ale také ve školních třídách po celém světě. „Věříme, že spravedlnost znamená bojovat za práva jedinců, kteří se neprávem stali terčem represivních vlád. Spravedlnost je víc než to, o co jde při soudních jednáních. Prosazování spravedlnosti znamená také prosazovat spravedlnost pro oběti války, spravedlnost pro zranitelné děti, které byly zbaveny možnosti studovat, a spravedlnost pro uprchlíky, kteří chtějí znovu vybudovat svůj život v zahraničí,“ uvádějí Amal a George na stránkách své nadace.

Na cestě k zajištění školní docházky syrským dětem v Libanonu chtějí spojit síly se společnostmi Google a HP Inc. a pomoci tak libanonskému ministerstvu školství ve spolupráci s organizací UNICEF otevřít sedm veřejných škol pro děti syrských uprchlíků. Společně chtějí přispět více než třemi miliony dolarů na zajištění přepravy, školních pomůcek, počítačů a kurzů pro učitele. „Tisícům mladých syrských uprchlíků hrozí, že se nikdy nestanou produktivní součástí společnosti. Oficiální výuka to může změnit,“ věří Clooneyovi.

Libanonský ministr školství Marwan Hamade iniciativu George a Amal Clooneyových vítá s nadšením: „Libanonská vláda je nesmírně vděčná za práci George a Amal Clooneyových a jejich nadace. Jsme nesmírně potěšeni, že se nadace rozhodla podpořit naše snahy otevřít více veřejných škol a zajistit tak každému dítěti, které v současnosti žije v Libanonu, bezplatnou školní docházku. Každé dítě, kterému bude umožněn přístup ke vzdělání a novým metodám učení, představuje změnu k lepšímu. Grant nadace Clooneyových proto představuje zcela zásadní investici do budoucích generací v Libanonu.“

„Syrská uprchlická krize je dosud nejhorší humanitární krizí od konce druhé světové války. Libanon, který má ve své společnosti nejvyšší podíl uprchlíků, byl přílivem více než jednoho milionu syrských uprchlíků zasažen nejvíce. Tento nárůst zpomalil místní zdroje, což ovlivňuje nejen děti uprchlíků, ale také libanonské studenty,“ uvádí na svých stránkách UNICEF.

„Je naší nadějí, že děti uprchlíků, které již brzy díky této iniciativě začnou chodit do školy, budou mít možnost podílet se na vybudování lepšího a spravedlivějšího světa. Doufáme také, že ti, kteří jsou zodpovědní za tyto zločiny, budou hnáni ke spravedlnosti,“ prohlásil David Pressman, ambasador nadace manželů Clooneyových.

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

„Češi bývali nejmilejší národ v Evropě. Dnes je ovlivňuje populismus,“ říká Egypťan žijící v Praze

Abdalla Gamal je šestatřicetiletý Egypťan žijící kousek za Prahou. Narodil se do vzdělané rodiny ve městě Zagazig na severu země. Jeho otec působí jako veterinář v Rijádu v Saúdské Arábii, bratr pracuje pro tamní magistrát v IT oblasti a jeho sestra je lékařkou. Maminka je v domácnosti. Abdalla prožil v Saúdské Arábii s rodinou šest let, chodil tam na střední gymnázium. Později vystudoval češtinu na prestižní káhirské fakultě Al Alsun. V rámci studií se dostal na rok do Prahy, která ho okamžitě uchvátila. O pár let později se tu rozhodl oženit a založit rodinu. Jak vnímá silné protimuslimské nálady v české společnosti a jak se dotýkají jeho rodiny? Proč studoval právě češtinu a jaká místa má v Praze nejraději?


Lukáš Houdek 22. 5. 2018

„Češi si často lebedí v roli oběti,“ říká cestovatel Petr Horký

Petr Horký je jedním z nejvýznamnějších českých cestovatelů současnosti. Nejprve se prosadil v televizi moderováním pořadů Hip Hap Hop, Pyramida nebo Studio 6. Jako cestovatel, dokumentarista a spisovatel pak navštívil desítky zemí. K rozhodnutí cestovat mu pomohlo mládí prožité za komunistického režimu. „Navenek všichni vypadali stejně, ale uvnitř byla podezřívavost, ublížení, strach… jako mladý jsem přesně věděl, co mi nejvíc chybí: svoboda a cestování,“ popisuje svou motivaci. Na začátku bojoval s vlastními předsudky. „Můj stereotyp byl úplně stejný, jako má většina lidí, než poprvé někam odjedou, a sice připadal jsem si chytře a přemýšlel jsem, proč ti kolem jsou tak blbí, že žijí jinak.“


Jiří Pasz 22. 5. 2018

Otec egyptské lesby prošel nečekanou přeměnou. Od homofobie k toleranci

Gayové a lesby z Blízkého východu a severní Afriky často čelí velké diskriminaci jak na společenské, tak i na státní úrovni. Příběh Dalie, lesby z Egypta, a dalších LGBT aktivistů ale ukazuje, že je jejich okolí přesto mnohdy pochopilo a podpořilo. Nová kampaň od Human Rights Watch a Arab Foundation for Freedoms and Equality vyzdvihuje kreativní snahy těchto aktivistů v regionu a dodává naději do budoucna v otázce práv LGBT osob.


Nina Djukanovićová 20. 5. 2018

Zdravotní sestra změnila po misích v Jordánsku a Iráku názory. „Jsou to lidé jako my,“ říká

Zdravotnický humanitární program MEDEVAC začal během války v Jugoslávii evakuacemi raněných civilistů do českých nemocnic. Postupně se rozrostl a nyní především jezdí čeští lékaři do zahraničí, kde ročně provedou více než 800 operací. Některé z nich zachraňují životy lidem v různých oblastech zasažených krizí. „Jsou to humanitární krize, přírodní katastrofy, ozbrojené konflikty, pomáháme lidem v místech, kde není dostupná zdravotnická péče,“ říká Lukáš Němec, jeden z koordinátorů programu. Komu přesně čeští lékaři pomáhají? „Představte si maminku, mladou ženu, jakou můžete běžně potkat na ulici, na zastávce, cestou do práce… akorát žije na Ukrajině, v Iráku, v Jordánsku. V noci na její barák spadne bomba. Pomáháme obyčejným lidem, kteří si ne vlastní vinou nemohou dovolit životně důležitou lékařskou péči,“ popisuje Němec. Pacienti do programu jsou pečlivě vybíráni za ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.