Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tisíce syrských dětí se díky manželům Clooneyovým vrátí do školy

 

clooney big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

9
července
2017

„Nechceme ztratit celou generaci jenom proto, že měly tu smůlu a narodily se na špatném místě ve špatnou dobu,“ prohlásili o dětech ze Sýrie Amal a George Clooneyovi. Tisícům syrských dětí, které uprchly ze Sýrie do sousedního Libanonu, chtějí pomoci vrátit se do školních lavic. Spojí proto síly se společnostmi Google a HP Inc. a otevřou pro ně v Libanonu několik veřejných škol. Dětem tak zajistí bezplatnou školní docházku. Podle OSN žije v Libanonu až 200 tisíc dětí, kterým se nedostává vzdělání.

To se rozhodl změnit George Clooney se svou manželkou Amal a chtějí třem tisícům syrských dětí, které uprchly do Libanonu, pomoci vrátit se do školních lavic.

Manželé Clooneyovi založili minulý rok nadaci The Clooney Foundation for Justice, v rámci níž chtějí zajistit spravedlnost nejen v soudních síních, ale také ve školních třídách po celém světě. „Věříme, že spravedlnost znamená bojovat za práva jedinců, kteří se neprávem stali terčem represivních vlád. Spravedlnost je víc než to, o co jde při soudních jednáních. Prosazování spravedlnosti znamená také prosazovat spravedlnost pro oběti války, spravedlnost pro zranitelné děti, které byly zbaveny možnosti studovat, a spravedlnost pro uprchlíky, kteří chtějí znovu vybudovat svůj život v zahraničí,“ uvádějí Amal a George na stránkách své nadace.

Na cestě k zajištění školní docházky syrským dětem v Libanonu chtějí spojit síly se společnostmi Google a HP Inc. a pomoci tak libanonskému ministerstvu školství ve spolupráci s organizací UNICEF otevřít sedm veřejných škol pro děti syrských uprchlíků. Společně chtějí přispět více než třemi miliony dolarů na zajištění přepravy, školních pomůcek, počítačů a kurzů pro učitele. „Tisícům mladých syrských uprchlíků hrozí, že se nikdy nestanou produktivní součástí společnosti. Oficiální výuka to může změnit,“ věří Clooneyovi.

Libanonský ministr školství Marwan Hamade iniciativu George a Amal Clooneyových vítá s nadšením: „Libanonská vláda je nesmírně vděčná za práci George a Amal Clooneyových a jejich nadace. Jsme nesmírně potěšeni, že se nadace rozhodla podpořit naše snahy otevřít více veřejných škol a zajistit tak každému dítěti, které v současnosti žije v Libanonu, bezplatnou školní docházku. Každé dítě, kterému bude umožněn přístup ke vzdělání a novým metodám učení, představuje změnu k lepšímu. Grant nadace Clooneyových proto představuje zcela zásadní investici do budoucích generací v Libanonu.“

„Syrská uprchlická krize je dosud nejhorší humanitární krizí od konce druhé světové války. Libanon, který má ve své společnosti nejvyšší podíl uprchlíků, byl přílivem více než jednoho milionu syrských uprchlíků zasažen nejvíce. Tento nárůst zpomalil místní zdroje, což ovlivňuje nejen děti uprchlíků, ale také libanonské studenty,“ uvádí na svých stránkách UNICEF.

„Je naší nadějí, že děti uprchlíků, které již brzy díky této iniciativě začnou chodit do školy, budou mít možnost podílet se na vybudování lepšího a spravedlivějšího světa. Doufáme také, že ti, kteří jsou zodpovědní za tyto zločiny, budou hnáni ke spravedlnosti,“ prohlásil David Pressman, ambasador nadace manželů Clooneyových.

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

Muslimové v Evropě: Islám na Balkánu

Když Viktor Orbán v nedávném rozhovoru pro německý Focus řekl, že islám nikdy do Evropy nepatřil, popřel nejen staletí mnohonáboženského života ve středověké Andalusii (711-1492) a Sicílii (948-1091), ale i něco víc: existenci evropských muslimských společností na Balkáně. Asi třetina obyvatelstva tzv. západního Balkánu jsou muslimové. Nejenže má nám blízká Evropa vlastní autochtonní muslimské obyvatelstvo, jde navíc o společnosti, jež má zkušenosti dlouhodobého soužití křesťanů s muslimy a také první zkušenosti menšinových muslimských obcí s životem v sekulárních státech. V mnohém mohou tyto zkušenosti představovat ponaučení pro dnešek.


Zora Hesová 19. 10. 2017

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.< ...

Výstava HateFree? v Brně reflektuje vztah společnosti k Romům

V Muzeu romské kultury v Brně byla 12. října zahájena mezinárodní výstava s názvem Bez nenávisti? HateFree?, která navazuje na stejnojmennou loňskou výstavu v pražském centru DOX. „Je zaměřena speciálně na Romy, na jednu z menšin, jejíž kvalita života je také mimo jiné důsledkem selhávání mechanismů státu, které by měly zajistit důstojné podmínky k životu,“ uvedla při jejím zahájení ředitelka muzea Jana Horváthová. „Výstava reaguje na nárůst nenávisti vůči menšinám jakýmkoliv, u nás jsou v tomto rozměru Romové menšinou výraznou,“ dodala. Část výstavy probíhá také ve veřejném prostoru – ve výloze Café in the Ghetto nedaleko od Muzea – a HateFree Culture je jejím partnerem. Potrvá do 25. února, následně se přesune na Slovensko, do Maďarska a Polska. K výstavě je také připraven bohatý doprovodný program.


HateFree Culture 16

Debata Liberec: Čas dluhů a exekucí

Žijeme v době dluhů a exekucí. Dluhy dnes často bývají chápány jako společenská norma, zatímco jejich nesplácení jako společenské selhání. Dluhy se týkají každého z nás, zároveň každý z nás známe někoho, koho dluhy přivedly do exekuce. Od exekuce nás může dělit krůček. Koho se týká? A jak z toho ven?


HateFree Culture 15. 10. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.