Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tisíce syrských dětí se díky manželům Clooneyovým vrátí do školy

 

clooney big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

9
července
2017

„Nechceme ztratit celou generaci jenom proto, že měly tu smůlu a narodily se na špatném místě ve špatnou dobu,“ prohlásili o dětech ze Sýrie Amal a George Clooneyovi. Tisícům syrských dětí, které uprchly ze Sýrie do sousedního Libanonu, chtějí pomoci vrátit se do školních lavic. Spojí proto síly se společnostmi Google a HP Inc. a otevřou pro ně v Libanonu několik veřejných škol. Dětem tak zajistí bezplatnou školní docházku. Podle OSN žije v Libanonu až 200 tisíc dětí, kterým se nedostává vzdělání.

To se rozhodl změnit George Clooney se svou manželkou Amal a chtějí třem tisícům syrských dětí, které uprchly do Libanonu, pomoci vrátit se do školních lavic.

Manželé Clooneyovi založili minulý rok nadaci The Clooney Foundation for Justice, v rámci níž chtějí zajistit spravedlnost nejen v soudních síních, ale také ve školních třídách po celém světě. „Věříme, že spravedlnost znamená bojovat za práva jedinců, kteří se neprávem stali terčem represivních vlád. Spravedlnost je víc než to, o co jde při soudních jednáních. Prosazování spravedlnosti znamená také prosazovat spravedlnost pro oběti války, spravedlnost pro zranitelné děti, které byly zbaveny možnosti studovat, a spravedlnost pro uprchlíky, kteří chtějí znovu vybudovat svůj život v zahraničí,“ uvádějí Amal a George na stránkách své nadace.

Na cestě k zajištění školní docházky syrským dětem v Libanonu chtějí spojit síly se společnostmi Google a HP Inc. a pomoci tak libanonskému ministerstvu školství ve spolupráci s organizací UNICEF otevřít sedm veřejných škol pro děti syrských uprchlíků. Společně chtějí přispět více než třemi miliony dolarů na zajištění přepravy, školních pomůcek, počítačů a kurzů pro učitele. „Tisícům mladých syrských uprchlíků hrozí, že se nikdy nestanou produktivní součástí společnosti. Oficiální výuka to může změnit,“ věří Clooneyovi.

Libanonský ministr školství Marwan Hamade iniciativu George a Amal Clooneyových vítá s nadšením: „Libanonská vláda je nesmírně vděčná za práci George a Amal Clooneyových a jejich nadace. Jsme nesmírně potěšeni, že se nadace rozhodla podpořit naše snahy otevřít více veřejných škol a zajistit tak každému dítěti, které v současnosti žije v Libanonu, bezplatnou školní docházku. Každé dítě, kterému bude umožněn přístup ke vzdělání a novým metodám učení, představuje změnu k lepšímu. Grant nadace Clooneyových proto představuje zcela zásadní investici do budoucích generací v Libanonu.“

„Syrská uprchlická krize je dosud nejhorší humanitární krizí od konce druhé světové války. Libanon, který má ve své společnosti nejvyšší podíl uprchlíků, byl přílivem více než jednoho milionu syrských uprchlíků zasažen nejvíce. Tento nárůst zpomalil místní zdroje, což ovlivňuje nejen děti uprchlíků, ale také libanonské studenty,“ uvádí na svých stránkách UNICEF.

„Je naší nadějí, že děti uprchlíků, které již brzy díky této iniciativě začnou chodit do školy, budou mít možnost podílet se na vybudování lepšího a spravedlivějšího světa. Doufáme také, že ti, kteří jsou zodpovědní za tyto zločiny, budou hnáni ke spravedlnosti,“ prohlásil David Pressman, ambasador nadace manželů Clooneyových.

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

HOAX: Muslimové zlynčovali a upálili dívku

Na Facebooku se v posledních dnech začalo šířit velmi násilné video zobrazující lynčování a upálení mladé ženy. Čin je spojován s muslimy a migranty a šíří se s komentářem: „Dívejte se až do konce. A hlavně by to měli vidět všichni příznivci migrantů a sluníčkáři i celá zkurvená ‘Pražská kavárna’ zaprodaných novinářů a herců… Je až k nevíře, kolik tamních dětí a fanatických čumilů se na tu hrůzu dívá jako na normální věc… Tak jsou totiž všichni vychováváni a mají už od mala krutost v krvi !!!“ Záznam se dále šíří s nenávistnými komentáři vůči muslimům, migrantům, politikům či tzv. sluníčkářům a během několika dní jej shlédlo téměř 200 tisíc lidí a několik tisíc jej sdílelo. O co se ve videu jedná a týká se opravdu muslimů a migrace?


HateFree Culture 21. 8. 20 ...

LOM: Otcem v Česku? Na pánských WC přebalovací pult nenajdete

Jak mám být aktivním otcem? Prožívám rozchod, jak to zvládnout? Nevím si rady s výchovou dětí, mám pocit, že mi přerůstají přes hlavu. Stal jsem se obětí agrese, co mohu udělat? Role muže a otce ve 21. století je náročná. K řadě tradičních povinností přibývají nové výzvy a změny ve společnosti. Ženským a dětským tématům je věnována pozornost, muži jsou však často vnímáni jako ti silní, kteří se se vším vypořádají sami. Avšak i zástupci “silnějšího pohlaví” mohou potřebovat radu, podporu či povzbuzení. Od roku 2006 proto muže podporuje iniciativa Liga otevřených mužů.


Marie Škardová 18. 8. 2017

22letý Juan Cruz bránil své kamarády gaye. Útočník ho zastřelil

Juan Cruz z Floridy si první srpnovou neděli vyšel se svými přáteli do restaurace, kde v tu stejnou chvíli popíjel s těmi svými 48letý Nelson Hernandez Mena z Hondurasu. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se příjemný večer měl zvrhnout v tragédii. Jeden muž z Juanovy skupinky si měl podle policejního hlášení vyměnit telefonní číslo s mužem ze skupiny Nelsona Meny. Když se pak Juan a přátelé chystali k odchodu, Mena na ně slovně zaútočil a urážel je.


Jana Leitnerová 14. 8. 2017

David Tišer: Homosexualita byla u Romů donedávna tabu

Jakým výzvám čelí gayové, lesby a trans lidi v romské komunitě? Proč došlo nedávno mezi Romy k bouřlivé diskusi o právu LGBT lidí držet romskou vlajku? Proč je důležité na vícečetnou diskriminaci této menšiny poukazovat? O tom více v rozhovoru s Davidem Tišerem. Vystudoval romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se také herectví a režii. Za roli v představení Můj soused, můj nepřítel, se ocitl v širší nominaci na Cenu Alfréda Radoka. Působí jako pedagog a v neposlední řadě je ředitelem spolku Ara Art, který se věnuje snoubení umění a romského LGBT aktivismu. David Tišer je prvním romským gay aktivistou v Česku.


Lukáš Houdek 13. 8. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.