Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zažil šikanu učitelů i útoky neonacistů. Dnes je úspěšným moderátorem. Rodina ho zavrhla kvůli orientaci

Zažil šikanu učitelů i útoky neonacistů. Dnes je úspěšným moderátorem. Rodina ho zavrhla kvůli orientaci

„Dělám si ze sebe srandu, že kdyby žil Hitler, byl bych první v plynu,” směje se Gerhard Hadi. „Jako Rom, žid a gay to myslím stačí,” vysvětluje. Pětatřicetiletý rodák z Košic se totiž narodil do židovsko-romské vzdělané rodiny. Vyrůstal v době, kdy v regionu vzkvétala neonacistická hnutí, a to se promítlo i do života jeho rodiny. Sám Gerhard byl jako školák opakovaně napaden neonacisty. Rodina proto ze strachu odjela do Německa, kde požádala o azyl. Stesk po domově a příbuzných ji však o pár let později přivedl zpět. Na základní škole na Slovensku pak pro svůj romský původ čelil šikaně. Ne však jen ze strany spolužáků, ale zejména učitelů. Nejhorší to podle něj bylo na němčině, kde učitelka směrem k němu při jedné hře opakovaně říkávala: Ich bin schmutzig (Jsem špinavý). „Nechápal jsem to. Chodil jsem domů s pláčem,” popisuje. 


Lukáš Houdek 14. 10. 2018

„Neposmívejte se nám,” apeluje 14letá nedoslýchavá dívka. Chce se stát psycholožkou

„Neposmívejte se nám,” apeluje 14letá nedoslýchavá dívka. Chce se stát psycholožkou

Čtrnáctiletá Anička Poláková se narodila jako nedoslýchavá. Lékařům se na to podařilo přijít až později a Anička dostala naslouchadlo, když jí byly čtyři roky. Do školy, kde si našla řadu kamarádů, se nemohla dočkat. Některé děti se jí ale kvůli jejímu hendikepu posmívaly. S posměšky a nepochopením se setkává i dnes. „Je to pro nás těžký a fakt se snažíme. Neposmívejte se nám, protože za to nemůžeme a můžeme být kvůli tomu hodně smutní,” říká. „Neslyšící se nemají za co stydět, protože jsme stejně chytří a šikovní jako ostatní,” dodává. Hodně se věnuje gymnastice a atletice, ráda by se věnovala cheerleadingu. V dospělosti by se ráda stala psycholožkou, která by pomáhala dětem s postižením.


Bára Schneiderová 10. 10. 2018

„Nejsem zvyklá se u dveří zouvat,” říká Mexičanka žijící v Praze. O víkendech zvelebuje český venkov

„Nejsem zvyklá se u dveří zouvat,” říká Mexičanka žijící v Praze. O víkendech zvelebuje český venkov

Sedmadvacetiletá Mariana Carrasco Berge pochází z Mexika, v Praze žije čtyři roky. V Česku dokončila magisterské studium a našla si zaměstnání jako překladatelka. Zůstala především proto, že se s Prahou identifikuje. „Myslím, že je jako já. Cítím se tady velmi dobře,” říká. I proto, že má dobré zkušenosti s Pražany. „Myslím, že lidé tu mají cizince rádi. Když se snažím mluvit česky, tak si toho opravdu cení,” usmívá se. Na městě se jí líbí, že se skládá z tlumených barev a panorama je tedy ladné, neobjevují se výrazné a rušivé barvy. Marianu při jejím příjezdu do Česka nejvíc překvapilo asi to, že se Češi při vstupu do bytu zouvají. „Nejsem zvyklá si sundávat boty, když přijdu do domu,” směje se. „Nebo na Vánoce tu máte ty kapry a jen tak je prodáváte na ulici. Miluju to, ale je to trochu divné, takže mě to trochu překvapilo,” přiznává. Současně se jí velmi líbí role, jakou mají v životě Čechů, které ona sama poznala, babičky. „Myslím, že babička je pro většinu Čechů velmi důležitá osoba a to je skvělé,” říká.


HateFree Culture 5. 10. 2018

V Amsterdamu vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky. Pomáhá jim s novými začátky

V Amsterdamu vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky. Pomáhá jim s novými začátky

Získat po příchodu do nové země potřebné zkušenosti, pracovní trénink, jazykové dovednosti i velmi cenné sociální vazby. To jsou cíle unikátního projektu v nizozemské metropoli, kde vloni vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky ve spolupráci s místními sociálními pracovníky. Hotel s restaurací dočasně otevřel vloni, a to v poměrně nezvyklém místě - v bývalé věznici na jihu Amsterdamu. A provozovatelé právě na této skutečnosti postavili propagaci. „Nechte se pohodlně zamknout v Amsterdamu,” zní jeden ze sloganů. Hotel nesl název Movement Hotel. Pozornější čtenář si všimne minulého času - hotel totiž před pár týdny zavřel. Brzy dojde k demolici vězeňských věží, aby uvolnily cestu výstavbě nových bytů. Restaurace v bývalé vězeňské prádelně však zatím funguje dál a podobně jako i dříve hotel nemá problém s nedostatkem zákazníků. „Hosté hotel milovali, protože byl jiný,” vysvětluje pro UNHCR Wassim, syrský uprchlík, který v hotelu působil jako recepční. „Každý den znamená nové zkušenosti, nové lidi, nové příběhy,” dodává. A zkušenosti a nové vazby jsou právě to, co se snažili provozovatelé hotelu zaměstnancům z řad nově příchozích dopřát. A hostům umožnit příležitost se s lidmi, jejichž přítomnost je napříč Evropou hojně diskutovaná, setkat.


Lukáš Houdek 14. 10. 2018

Češky v pátek získají ve 40 podnicích slevu 22 %. Místa tak upozorní na platovou nerovnost

Češky v pátek získají ve 40 podnicích slevu 22 %. Místa tak upozorní na platovou nerovnost

Ženy v České republice se stále potýkají s nerovností v odměňování za svou práci. Ta se již několik let pohybuje nad hranicí 22 procent. To znamená, že žena v průměru za vykonanou práci vydělá o 22 procent méně než muž. To je způsobeno jak přímou diskriminací, kdy je žena za stejnou práci odměněna nižším platem, tak i segregací na trhu práce a stereotypy. V Česku například existuje nízký počet menších či flexibilních úvazků, stále se objevují předsudky ohledně domácnosti a péče o děti, případně ženy pracují v hůře placených sektorech trhu. Na to každoročně upozorňuje Den za rovné příjmy. „Tento rok chceme na příjmovou nerovnost upozornit v den, kdy ženy přestávají symbolicky vydělávat a po zbytek roku pracují zadarmo. Ten den nastane právě 12. října 2018.,” uvádí organizace Nesehnutí, která ve spolupráci s více jak 40 podniky nabízí v tento den ženám symbolickou slevu 22 procent na nejrůznější produkty.


Marie Škardová 10. 10. 2018

Lidé s duševním onemocněním často ztrácejí práci, čelí předsudkům i diskriminaci. Pomáhá Dobré místo

Lidé s duševním onemocněním často ztrácejí práci, čelí předsudkům i diskriminaci. Pomáhá Dobré místo

Markéta vyrostla v milující rodině, vystudovala gymnázium a udělala zkoušky na Karlovu univerzitu, kde začala studovat hispanistiku. Rýsovalo se také splnění jejího snu - pilotování dvouplošníku. Ve stejné době se seznámila s novým partnerem Petrem. Po půl roce se přestěhovala k Petrově rodině, která ji přijala dobře. Vše vypadalo idylicky. V té době však do jejího života zasáhlo duševní onemocnění. „Spala jsem tak tři hodiny denně. Cítila jsem najednou spoustu energie a měla mraky plánů. Sepisovala jsem si je někdy celou noc až do rána. Nejdřív jsem byla velice veselá a sebevědomá, pak víc a víc, řídila jsem třeba auto způsobem šílence bez pudu sebezáchovy a byla přesvědčená, že všechno, co dělám, dělám nejlíp a že mám ve všem pravdu,” popisuje pro portál Lidé mezi lidmi začátek nemoci Markéta.  Zhoršování stavu ji přivedlo až do psychiatrické nemocnice, kde byla hospitalizována měsíc a půl. Nyní, dva roky po poslední hospitalizaci, se Markéta cítí lépe. Vystřídala několik zaměstnání a zakotvila jako peer lektorka v Peerklubu v Psychiatrické nemocnici Bohnice, jehož program zajišťuje Dobré místo. „Většina nemocných se po rekonvalescenci může vrátit k původnímu zaměstnání, ale u lidí s vážným duševním onemocněním to často není možné. I když se snaží obstát, nakonec o práci přijdou,” vysvětluje předseda spolku Dobré místo Josef Gabriel. Dobré místo proto začalo osoby s takovou zkušeností zaměstnávat, aby našly uplatnění a možnost seberealizace.


Marie Škardová 4. 10. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.