Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Muslimové v Evropě: Islám na Balkánu

Muslimové v Evropě: Islám na Balkánu

Když Viktor Orbán v nedávném rozhovoru pro německý Focus řekl, že islám nikdy do Evropy nepatřil, popřel nejen staletí mnohonáboženského života ve středověké Andalusii (711-1492) a Sicílii (948-1091), ale i něco víc: existenci evropských muslimských společností na Balkáně. Asi třetina obyvatelstva tzv. západního Balkánu jsou muslimové. Nejenže má nám blízká Evropa vlastní autochtonní muslimské obyvatelstvo, jde navíc o společnosti, jež má zkušenosti dlouhodobého soužití křesťanů s muslimy a také první zkušenosti menšinových muslimských obcí s životem v sekulárních státech. V mnohém mohou tyto zkušenosti představovat ponaučení pro dnešek.


Zora Hesová 19. 10. 2017

Zapojte se. I vy můžete ovlivnit vnímání duševně nemocných

Zapojte se. I vy můžete ovlivnit vnímání duševně nemocných

Tento týden jsme si připomínali Světový den duševního zdraví, letos zaměřený na duševní problémy na pracovišti. A to i z důvodu, že v České republice je tento problém opomíjený. Podle zjištění vědců z Národního ústavu duševního zdraví se navíc lidé s duševními potížemi potýkají se stigmatizací a předsudky. „Naše předchozí výzkumy potvrdily, že pouze 19,6 % lidí v Česku by bylo ochotných mít za spolupracovníka člověka s duševním onemocněním,“ upozorňuje PhDr. Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie NUDZ. Právě odborníci z NUDZ chtějí téma více otevřít české veřejnosti, proto připravili dotazník, který můžete vyplnit i vy a reálně se tak zapojit do diskuse o duševním zdraví v Česku.


Jana Leitnerová 15. 10. 2017

Když gayové pochodují muslimskou čtvrtí

Když gayové a lesby pochodují muslimskou čtvrtí

V roce 2015 se švédský novinář a aktivista Jan Sjunnesson, dříve spojený s nacionalistickou a protiimigrační stranou Švédští demokraté, rozhodl uspořádat ve Stockholmu alternativní gay pride, jejíž trasa měla vést skrze čtvrť obývanou především imigranty z muslimských zemí. Pořadatelé oficiální Stockholm Pride, stejně jako zástupci několika dalších LGBT organizací, se od jeho záměru distancovali. Poukazovali přitom na skutečnost, že Sjunnesson nikdy předtím za práva LGBT lidí nebojoval (naopak ho obviňovali z údajných homofobních výroků) a tvrdili, že jím plánovaný „pochod homosexuálů“ je míněný jako provokace. Měli pravdu. Jenže šlo zároveň o provokaci, která byla velmi dobře mířená – snažila se ukázat, že progresivisté bojující za práva domněle marginalizovaných skupin se ne vždy umí dobře vyrovnat s případy, kdy jsou dvě takové skupiny ve vzájemném sporu.


Miroslav Libicher 5. 10. 2017

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.


Lukáš Houdek 17. 10. 2017

Francie omezuje digitálně upravené fotografie modelek

Francie omezuje digitálně upravené fotografie modelek

Podle nového zákona, jenž vešel v platnost se začátkem letošního října, budou muset francouzské reklamní agentury jasně označit ty fotografie modelek, jejichž postava byla digitálně upravená. Jakákoli takto komerční digitálně upravená fotka, která nebude jasně označená spojením “photographie retouchée” (upravená/retušovaná fotografie) může přinést zadavateli pokutu až ve výši 37 500 euro nebo 30 % z ceny reklamy. Francouzští politici věří, že takovéto opatření povede k snížení nerealistických obrazů těla, kterým jsou děti a mladí lidé vystavováni.


Nina Djukanovićová 6. 10. 2017

"Co tomu řeknou lidi?" Coming out a rodiče

"Co tomu řeknou lidi?" Coming out a rodiče

Coming out bývá pro lidi s odlišnou sexuální orientací nebo pohlavní identitou pravděpodobně jednou z nejstresovějších situací v jejich životě. Přestože si někteří mohou být téměř jistí, že rodiče informaci o jejich orientaci přijmou, prožívají podle psychologa Jiřího Procházky často stále krizi. „Bojí se nepřijetí, odmítnutí, což je z psychologického hlediska silný strach. Víme, že takový zážitek v mozku aktivuje stejná centra jako prožitky fyzické bolesti,“ uvádí. Coming out však není krizovým momentem jen pro členy LGBT komunity. Může být také silnou zátěžovou zkouškou pro jejich rodiče. Na rozdíl od potomků, kteří většinou měli čas si situaci promyslet, smířit se s ní a rozhodnout, kdy s ní půjdou ven, jsou nezřídka takové informaci vystaveni nečekaně. Na nepřipravené rodiče tak může být kladen velký tlak v očekávání, jak se k celé věci postaví. Mnohdy však ke zpracování takové informace potřebují, stejně jako jejich potomci, čas.


Lukáš Houdek 2. 10. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.