Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Jana Leitnerová: Bolelo mě být a myslela jsem, že už nic necítím

Jana Leitnerová: Bolelo mě být a myslela jsem, že už nic necítím

Únava, vyčerpání, stres, nespavost, zklamání sebe sama, výbuchy hněvu, apatie, pocit zbytečnosti, bolest a pak velké NIC. Začalo to jako obyčejná dlouhodobá blbá nálada a skončilo to tak, že mě doslova bolelo být. To byl první moment, kdy mě napadlo ‚mám depresi?‘. Ještě chvilku trvalo, než jsem si připustila, že je něco opravdu špatně a že jsem psychicky nemocná. Musela jsem si zvyknout, jak to zní a jak to může působit na okolí. Nejdřív ten pocit, že jsem divná. Pak, že jsem si to způsobila sama. A nakonec pocit, že není čas se za to stydět, ale je čas o tom mluvit.


Jana Leitnerová 11. 5. 2017

Svědectví čečenských gayů, ze kterých mrazí

Svědectví čečenských gayů, ze kterých mrazí

„Před několika týdny prolétla světovými i českými médii informace o zavedení koncentračních táborů pro muže s homosexuální orientací v Čečensku, které spadá pod správu Ruské federace. V posledních dnech se dostávají na světlo také šokující výpovědi těch, kterým se podařilo uniknout.


Lukáš Houdek 4. 5. 2017

Češi si přeposílají video ISIS. Podporují tak nechtěně jeho propagandu

Češi si přeposílají video ISIS. Podporují tak nechtěně jeho propagandu

Pomocí e-mailů a sociálních sítí se na internetu šíří manipulace, hoaxy i jiné materiály, které mohou být součástí propagandy nepřátelských států i skupin. E-mailem se v současné době šíří video takzvaného Islámského státu s předmětem: Děti muslimů se školí v zábavním parku....POZOR DRSNÉ!!!. Tato teroristická skupina se snaží, aby se jejich odkaz rozšířil mezi co možná nejširší publikum. Propaganda IS má sloužit nejen k ospravedlnění jeho agrese vůči Západu, ale i k radikalizaci mládeže a verbování nových bojovníků.


Marie Škardová 31. 3. 2017

Pamětnice romského holocaustu Ceija Stojka: Papír je trpělivý

Pamětnice romského holocaustu Ceija Stojka: Papír je trpělivý

„Chtěla jsem s někým mluvit. Ale neměla jsem nikoho, kdo by mi naslouchal – no a papír je trpělivý,“ začala v druhé polovině 80. let rozhovor s Karin Berger, rakouskou dokumentaristkou, Ceija Stojka. Žena z rodiny kočovných olašských Romů z Vídně, která téměř dva roky svého dětství prožila v koncentračních táborech Osvětim, Ravensbrück a Bergen-Belsen. Většina členů její rodiny v táborech zahynula. Ona se však spolu se svou matkou a některými sourozenci vrátila zpět do Vídně a až do své smrti před čtyřmi lety se o své vzpomínky na hrůzy druhé světové války dělila. Skrz psaní a prostřednictvím výtvarného projevu. Její kniha Žijeme ve skrytu vyvolala při svém vydání koncem 80. let pozdvižení. Přinesla totiž dosud nevídané syrové svědectví o holocaustu Romů, o němž se do té doby hovořilo jen velmi zřídka.


Lukáš Houdek 8. 5. 2017

Nivea stáhla novou reklamu. Podle některých byla rasistická

Nivea stáhla novou reklamu. Podle některých byla rasistická

Nivea stáhla reklamu na nový deodorant poté, co se na ni snesla kritika za slogan White is Purity (Bílá znamená čistotu). Ten mnozí shledali jako rasistický a urážlivý. Není to poprvé, co kosmetická společnost čelila kritice za nevhodně volený slogan k reklamě na svůj produkt. Nivea se brání a uvádí, že rozmanitost a rovné příležitosti jsou zásadními hodnotami společnosti.


Kateřina Gamal Richterová 10. 4. 2017

K rovnosti žen a mužů v Česku vede ještě dlouhá cesta

K rovnosti žen a mužů v Česku vede ještě dlouhá cesta

Často slýcháme, že u nás v oblasti rovnosti žen a mužů není co řešit. Světové ekonomické fórum ovšem nedávno zveřejnilo index rovnosti žen a mužů ve 144 zemích světa. Česká republika v něm klesla až na 77. místo. Za deset let, během kterých tato zpráva vychází, stoupl index České republiky z 0,67 v roce 2006 na 0,69 v loňském roce. Z hlediska měřitelných dat patříme v genderové rovnosti až do druhé půlky pelotonu. Jak je to možné a co nás v této oblasti tolik sráží oproti jiným zemím?


Petr Bittner 28. 3. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.