Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Audio: Muslimští strašáci

 

strasaci big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
března
2015

Minulý týden jsme spolu s výzkumným a vzdělávacím projektem Muslimové.cz na Strakově akademii pořádali seminář pro zástupce neziskových organizací, institucí a médií s názvem Muslimští strašáci. Zde najdete audiozáznamy všech příspěvků včetně diskusí, které na semináři zazněly.

Cílem semináře bylo zejména z úst odborníků představit témata, která v souvislosti s islámem rezonují v českém mediálním prostoru nejčastěji. Účastnici se tak seznámili s Islámským státem a jeho vývojem, problematikou práva Šaríja, postavením žen v islámu, kontextem a důsledky Arabského jara nebo životem muslimů v ČR.

PhDr. Jan Kužvart: Islámský stát a jeho vývoj

Analytik zabývající se bezpečnostní a politickou problematikou oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Vystudoval bakalářský obor Politologie a mezinárodní vztahy a následně Bezpečnostní studia na FSV UK aobor arabistika-historie na FF UK. V Současné době působí jako vedoucí nových médií v Asociaci pro mezinárodní otázky a jako analytik poradenské společnosti Wikistrat. 

Mgr. Jan Potměšil: Islámské právo

Absolvoval Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni, s diplomovou prací na téma Vliv islámského práva na ústavní právo vybraných islámských zemí. Publikoval knihu Šaría - úvod do islámského práva (2012). Pracuje ve veřejné správě, specializuje se na správní právo, zejména přestupkové právo a právo shromažďovací, jakož i extremismus, nadále se však věnuje i problematice islámu.

Šádí Shanáah, M. Phil.: Arabské jaro a jeho dozvuky

Studoval mezinárodní vztahy na Richmond American International University v Londýně, bakalářské studium absolvoval na State University of New York. Poté vystudoval obor Současná evropská studia na University of Cambridge. Založil nevládní organizaci Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu. V současnosti působí jako programový koordinátor v Heinrich Böll Stiftung.

PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D.: Mediální islám

Vystudoval arabistiku a dějiny a kulturu islámských zemí na FF UK a v současnosti působí jako vědecký pracovník v Orientálním ústavu Akademie věd ČR. Působí také jako přednášející na FF UK a v minulosti přednášel na univerzitách v ČR i v zahraničí. Zabývá se zejména súfismem, středověkým islámským myšlením a milenialismem a apokalyptikou v islámu, zároveň se ale vyjadřuje i k aktuálním otázkám.

Mgr. Alena Polanská: Ženská práva a feminismus v islámu

Vystudovala genderová studia a feministické teorie na FHS UK, studovala také religionistiku se zaměřením na islám na FF UK. Spolupracovala na projektu, který se zabývá zaměstnaností žen z tradičních muslimských komunit v České republice. Zabývá se  náboženstvím z genderové perspektivy a působí jako lektorka projektu Muslimove.cz.

Bc. Klára Popovová: Muslimové v České republice

Studuje navazující magisterské studium religionistiky na FF UK, kde v současné době pracuje na diplomové práci o konverzi mladých českých žen k islámu. Je autorkou a koordinátorkou výzkumného a vzdělávacího projektu Muslimové očima českých školáků (Muslimove.cz), který se zaměřuje mj. na kritické vnímání informací.

 

Bc. Kateřina Gamal Richterová: Život muslimů v ČR

Vystudovala obor Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a poté absolvovala roční stipendijní pobyt na univerzitě v Kuvajtu, kde se věnovala studiu arabského jazyka. Poté se studovala islám a islámskou teologii na Islamic Online University sídlící v Kataru. V současné době je na mateřské dovolené a spolupracuje na projektu Muslimove.cz

 

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.