Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Starci na netu: Nejvíce dezinformací šíří senioři, ukázal výzkum

 

starci na netu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

16
února
2018

Většina preventivních programů bezpečnosti na internetu dnes cílí  především na děti a mládež. Neopomíjet je však třeba i druhou nejvíce ohroženou skupinu - seniory. To vyplývá z výzkumu  „Starci na netu”, který v minulém roce mapoval chování na internetu a zaměřil se na skupinu tzv. starců, lidí, kteří vyrůstali v době, kdy pro ně nebyl běžně dostupný internet a jeho služby. Výsledky výzkumu, provedeného na lidech starších 34 let, například ukazují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje počet uživatelů, kteří rozšiřují spam. A to jak pravdivé, tak nepravdivé informace, tzv. hoaxy.„Cílem výzkumu bylo zjistit, jak na tom tato věková kategorie uživatelů internetu je a mým úkolem bude na ni lépe mířit prevenci. Pokud budeme naši pozornost směřovat nejen na děti, ale i na druhou nejvíce ohroženou skupinu, seniory, můžeme prostředí na českém internetu výrazně zlepšit,” říká  manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz Martin Kožíšek.

starci na netu 1

Výsledky výzkumu provedeného na lidech starších 34 let například ukazují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje počet uživatelů, kteří rozšiřují spam. A to jak pravdivé, tak nepravdivé informace, tzv. hoaxy. E-mailové zprávy, které varují před nebezpečím (např. nebezpečím migrace), šíří  47 % osob starších 65 let a 38 % osob starších 55 let. To je 3–4krát více než u osob mladších.

„V řadě případů si senioři informace, které sami šíří, vůbec neověří, důvěřují autoritě, která jim e-mail poslala, například jejich přátelé, kamarádi, spolužáci, kolegové. To s sebou nese celou řadu rizik – starší uživatele internetu lze snadno ovlivnit, a ti potom aktivně ovlivňují své přátele a známé prostřednictvím spamu,“ komentuje  vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.

starci na netu 4

Dezinformace v prezidentských volbách

Dezinformace rozesílané e-mailem přitom hrály roli i v nedávných prezidentských volbách. Dohledat jejich zdroje je téměř nemožné, podle Kamila Kopeckého je ale jisté, že část z nich je organizovaná. „Není možné, aby někdo vytvářel takto se doplňující informace. Jeden napíše, že Drahoš byl v StB, druhý jméno jeho vyšetřovacího důstojníka, který reálně existuje. Třetí zpráva pak tyto informace doplňuje. To přece nemůže vzniknout izolovaně. Už jen to, že daleko víc dezinformací bylo proti Drahošovi, vypovídá o tom, že to není náhodný jev,“ uvedl.

Server iROZHLAS vyhledal  některé z těch, kteří dezinformace během prezidentské volby vytvářeli či šířili. Jedním z nich byl praktický lékař Vítězslav Podivínský. Šířil dokumenty, ve kterých se například psalo, že Drahoš je homopedofil a spolupracoval s StB, je členem zednářské organizace Římský klub a pokud se stane prezidentem, justice umožní posílat děti na výchovu k pedofilům, obchodníkům s bílým masem, na prostituci a orgány. Dále Drahoše líčí jako prouprchlického kandidáta v souvislosti s výzvou vědců, která odmítá šíření strachu a nenávisti v diskuzi o imigrantech. „On to prostě podepsal, tak s tím souhlasí," říká k tomu Podivínský. Argument, že výzva není pozvánkou uprchlíkům do Česka, nepřijímá. „Já prostě nesouhlasím s tím, aby se říkaly věci, které mi vadí,” říká a nesouhlasí s tím, že jím zveřejněný materiál obsahuje dezinformace. „Samozřejmě nevěřím tomu, že Drahoš je pedofil, nejsem debil. Je pod tímhle podepsaný? Je. Tak to není dezinformační kampaň,” dodává.

starci na netu 2

Senioři jsou k šíření dezinformačních zpráv cíleně využíváni

Z výzkumu a mapování fenoménu dezinformačních e-mailů po volbách tak vyplývá, že senioři jsou k šíření takových zpráv cíleně využíváni. „E-maily jsou něco jako Facebook starší generace. Dobře odpovídá jejich mediálnímu návyku, protože dopisy jsme ještě psávali všichni. Starší generace silně používá e-maily, podobně jako mladší a střední generace používá sociální sítě. Ale míra dosahu e-mailů je něco, co bude třeba zkoumat,” uvádí pro iRozhlas analytik Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a dodává, že důvěra v takové e-maily nesouvisí se vzděláním. „Varoval bych před představou, že to je doména nevzdělanosti. Ve výzkumech se spíše ukazuje, že úspěšnější jsou lživé e-maily, které přinášejí nějaký pocit ohrožení nebo zaručené senzační zprávy,” doplňuje.

„Proto je velmi důležité učit uživatele internetových služeb rozlišovat pravdivé a nepravdivé informace, učit je s informacemi kriticky pracovat, naučit je hledat primární a věrohodné zdroje informací a upozorňovat je na strategie, které autoři nepravdivých zpráv (hoaxů, dezinformací, fake news) využívají,” doporučuje Kamil Kopecký.

starci na netu 3

Podvody a krádeže 

Menší znalost online prostředí a vyšší důvěra v internetový obsah s sebou přináší další rizika. Například riziko, že se uživatel stane obětí podvodu či krádeže. Téměř 40 % respondentů výzkumu Starci na netu potvrdilo, že na inzertním portálu narazili na nepoctivého prodejce. Přes internetové obchody přitom nakupuje zboží či služby v průměru 87 % respondentů. Riziko plyne také z uvádění osobních údajů v online prostředí. V tomto ohledu jsou starší osoby opatrnější, méně z nich uvádí na internetu své datum narození či zveřejňuje fotografii obličeje. Naopak jsou ale senioři více aktivní v uvádění adresy svého bydliště (až 16 % respondentů) a e-mailového kontaktu (až 54 % seniorů).

Výzkum také ukázal, že až 19 % seniorů odpovídá na e-maily od bankovní instituce. Jsou tedy v tomto ohledu velmi ohroženou skupinou, na něž mohou být cíleny podvodné útoky využívající přístup do internetového bankovnictví. „Policie eviduje a řeší celou řadu případů, ve kterých se poškozený – senior – stal v online prostředí obětí podvodu. V řadě případů šlo o podvody spojené s internetovým nakupováním či online aukcemi. Je velmi důležité, aby senioři v online prostředí dodržovali alespoň základní bezpečnostní pravidla. Měli dobře zabezpečený účet, nikomu nesdělovali identifikační údaje, neukládali si u provozovatele e-shopu kartu pro budoucí platby a podobně,” upozorňuje  Pavel Schweiner z oddělení kybernetické kriminality Policie ČR. 

starci na netu 5

„Denně se potkávám s případy podvodů, které jsou cíleny záměrně na starší uživatele internetu a zneužívají jejich malou technologickou zdatnost a důvěru. Možná právě díky neznalosti a neověřování faktů jsou senioři podle výzkumu skupinou lidí, která věří častěji poplašným zprávám, fake news a podvodným nabídkám než mladší generace. Cílem výzkumu bylo zjistit, jak na tom tato věková kategorie uživatelů internetu je a mým úkolem bude na ni lépe mířit prevenci. Pokud budeme naši pozornost směřovat nejen na děti, ale i na druhou nejvíce ohroženou skupinu, seniory, můžeme prostředí na českém internetu výrazně zlepšit,” shrnuje manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz Martin Kožíšek.

Ilustrační fotografie: Pixabay a Wikipedia

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Většina preventivních programů bezpečnosti na internetu dnes cílí především na děti a mládež (https://www.e-bezpeci.cz/index.php/veda-a-vyzkum/starci-na-netu-vyzkum-2018). Neopomíjet je však třeba i druhou nejvíce ohroženou skupinu - seniory. To vyplývá z výzkumu „Starci na netu” (https://www.starcinanetu.cz/vyzkum_vysledky.pdf), který v minulém roce mapoval chování na internetu a zaměřil se na skupinu tzv. starců, lidí, kteří vyrůstali v době, kdy pro ně nebyl běžně dostupný internet a jeho služby. Výsledky výzkumu, provedeného na lidech starších 34 let, například ukazují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje počet uživatelů, kteří rozšiřují spam. A to jak pravdivé, tak nepravdivé informace, tzv. hoaxy.
„Cílem výzkumu bylo zjistit, jak na tom tato věková kategorie uživatelů internetu je a mým úkolem bude na ni lépe mířit prevenci. Pokud budeme naši pozornost směřovat nejen na děti, ale i na druhou nejvíce ohroženou skupinu, seniory, můžeme prostředí na českém internetu výrazně zlepšit,” říká(https://www.starcinanetu.cz/vyzkum_vysledky.pdf) manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz Martin Kožíšek.

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.