Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Řada mužů se v syrské krizi stala obětí sexuálního násilí, odhalila studie

 

znasilneni muzi syrie big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

2
ledna
2018

Nedávno zveřejněná studie UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) poukazuje na to, že znásilňování, pohlavní zneužívání a sexuální mučení syrských mužů a chlapců jak v jejich domovině, tak mimo ni, je navzdory většinovým názorům mnohem rozšířenější, než se čekalo.

Po šesti letech devastující občanské války v Sýrii je 65 % syrských obyvatel vyhnáno ze svých domovů - 6,3 milionů uvnitř Sýrie a 5,5 milionu v regionu. Další téměř 1 milion obyvatel uprchl do Evropy.

Jedním z mnoha znepokojujících prvků tohoto konfliktu se stalo rozsáhlé množství případů sexuálního zneužívání. Jakými hrůznými chvílemi si procházejí mnohé syrské ženy a dívky, je často odborníky i médii popisováno. Odhaduje se, že 20 % násilně vyhnaných žen se stalo oběťmi sexuálního týrání - a je velice pravděpodobné, že je tento odhad podhodnocen a ve skutečnosti je
těchto případů mnohem více. Mnohé ženy také promluvily o znásilňování, sexuálním týrání a dalších hororových situacích, které zažívaly v syrských vládních věznicích.

Až doposud však nebylo podrobně zmapováno sexuální týrání mužů a chlapců. Studie  z dílny UNHCR spočívala především v několika desítkách skupinových diskuzí s celkem 196 uprchlíky v Iráku, Libanonu a Jordánsku. Zjištění UNHCR výzkumníků byla šokující. Výzkumníci slyšeli o násilí na desetiletých chlapcích i na mužích v jejich osmdesátých letech. Obzvlášť velkému riziku sexuálního násilí jsou vystaveni gayové, bisexuálové, transsexuálové a intersexuálové. Většina sexuálního násilí podle studie probíhá v detenčních zařízeních a provizorních věznicích.

Uvnitř Sýrie jsou nejčastějšími  pachateli sexuálního násilí ozbrojené skupiny, zatímco vně Sýrie se jedná především o to, co zpráva  popisuje jako “oportunistické zneužívání”. Chlapci, kteří ze Sýrie uprchli, jsou v zemích svého azylu znásilňováni hlavně jinými mužskými uprchlíky a muži z místních komunit. Překvapivé množství případů sexuálního násilí na mužích a chlapcích nastává  na trhu práce – především u mužů a chlapců, kteří pracují v sektoru neformální ekonomiky nebo bez pracovního povolení. 

Sarah Chynoweth, která vedla rozhovory s některými znásilněnými muži, zjistila, že velice časté je vydírání pracujících uprchlíků jejich nadřízenými. Typická situace je podle ní například to, že nadřízený požaduje sexuální služby před tím, než by měl svému zaměstnanci ze Sýrie vyplatit mzdu. Muži, kteří zaopatřují celou rodinu a jsou sužováni chudobou, pak často nemají jinou možnost než se sexuálnímu násilí podřídit.

„Jedná se o nejnepříznivější zprávy, které odhalují, jak závažným se stalo riziko sexuálního násilí jak pro ženy i dívky, a jak ukazuje tato nedávná zpráva, tak i pro muže a chlapce," uvedl Volker Türk, UNHCR asistent Vysokého komisaře pro ochranu. 

UNHCR zpráva zjistila, že 19,5 až 27 % dotazovaných mužů v 3RP zemích (Egypt, Jordánsko, Libanon, Irák a Turecko) zažilo sexuální obtěžování nebo nechtěný sexuální kontakt, když byli chlapci. Jedna diskutující skupina žen v Jordánsku odhadla, že 30 až 40 % mužů v jejich komunitě zažilo sexuální násilí v detenčních zařízeních v Sýrii.

Celou zprávu UNHCR „Sexuální násilí na mužích a chlapcích v Syrské krizi” si můžete přečíst ZDE

Ilustrační foto: Max Pixel

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.