Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Řada mužů se v syrské krizi stala obětí sexuálního násilí, odhalila studie

 

znasilneni muzi syrie big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

2
ledna
2018

Nedávno zveřejněná studie UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) poukazuje na to, že znásilňování, pohlavní zneužívání a sexuální mučení syrských mužů a chlapců jak v jejich domovině, tak mimo ni, je navzdory většinovým názorům mnohem rozšířenější, než se čekalo.

Po šesti letech devastující občanské války v Sýrii je 65 % syrských obyvatel vyhnáno ze svých domovů - 6,3 milionů uvnitř Sýrie a 5,5 milionu v regionu. Další téměř 1 milion obyvatel uprchl do Evropy.

Jedním z mnoha znepokojujících prvků tohoto konfliktu se stalo rozsáhlé množství případů sexuálního zneužívání. Jakými hrůznými chvílemi si procházejí mnohé syrské ženy a dívky, je často odborníky i médii popisováno. Odhaduje se, že 20 % násilně vyhnaných žen se stalo oběťmi sexuálního týrání - a je velice pravděpodobné, že je tento odhad podhodnocen a ve skutečnosti je
těchto případů mnohem více. Mnohé ženy také promluvily o znásilňování, sexuálním týrání a dalších hororových situacích, které zažívaly v syrských vládních věznicích.

Až doposud však nebylo podrobně zmapováno sexuální týrání mužů a chlapců. Studie  z dílny UNHCR spočívala především v několika desítkách skupinových diskuzí s celkem 196 uprchlíky v Iráku, Libanonu a Jordánsku. Zjištění UNHCR výzkumníků byla šokující. Výzkumníci slyšeli o násilí na desetiletých chlapcích i na mužích v jejich osmdesátých letech. Obzvlášť velkému riziku sexuálního násilí jsou vystaveni gayové, bisexuálové, transsexuálové a intersexuálové. Většina sexuálního násilí podle studie probíhá v detenčních zařízeních a provizorních věznicích.

Uvnitř Sýrie jsou nejčastějšími  pachateli sexuálního násilí ozbrojené skupiny, zatímco vně Sýrie se jedná především o to, co zpráva  popisuje jako “oportunistické zneužívání”. Chlapci, kteří ze Sýrie uprchli, jsou v zemích svého azylu znásilňováni hlavně jinými mužskými uprchlíky a muži z místních komunit. Překvapivé množství případů sexuálního násilí na mužích a chlapcích nastává  na trhu práce – především u mužů a chlapců, kteří pracují v sektoru neformální ekonomiky nebo bez pracovního povolení. 

Sarah Chynoweth, která vedla rozhovory s některými znásilněnými muži, zjistila, že velice časté je vydírání pracujících uprchlíků jejich nadřízenými. Typická situace je podle ní například to, že nadřízený požaduje sexuální služby před tím, než by měl svému zaměstnanci ze Sýrie vyplatit mzdu. Muži, kteří zaopatřují celou rodinu a jsou sužováni chudobou, pak často nemají jinou možnost než se sexuálnímu násilí podřídit.

„Jedná se o nejnepříznivější zprávy, které odhalují, jak závažným se stalo riziko sexuálního násilí jak pro ženy i dívky, a jak ukazuje tato nedávná zpráva, tak i pro muže a chlapce," uvedl Volker Türk, UNHCR asistent Vysokého komisaře pro ochranu. 

UNHCR zpráva zjistila, že 19,5 až 27 % dotazovaných mužů v 3RP zemích (Egypt, Jordánsko, Libanon, Irák a Turecko) zažilo sexuální obtěžování nebo nechtěný sexuální kontakt, když byli chlapci. Jedna diskutující skupina žen v Jordánsku odhadla, že 30 až 40 % mužů v jejich komunitě zažilo sexuální násilí v detenčních zařízeních v Sýrii.

Celou zprávu UNHCR „Sexuální násilí na mužích a chlapcích v Syrské krizi” si můžete přečíst ZDE

Ilustrační foto: Max Pixel

Čtěte dále

Oliver se narodil s genetickým onemocněním. Rodiče v Česku iniciovali výzkum léčby vzácných onemocnění

Oliver se narodil před dvěma a půl lety těsně před Vánoci. Již v prvních měsících si rodiče všimli mírného zpoždění ve vývoji, které se časem stále prohlubovalo. Ve čtrnácti měsících se pak rodina dozvěděla diagnózu - Angelmanův syndrom, vzácné genetické onemocnění, které se v Česku a na Slovensku týká asi padesáti lidí. „Nikdy nezapomenu okamžik, kdy jsem si poprvé přečetla, co to je Angelmanův syndrom. Okamžik, kdy se vám zastaví srdce. Sevře hrdlo. Zaplaví vás tolik bolesti v jednom okamžiku. Moment, kdy máte pocit, že už se nikdy nenadechnete! Bylo vám sděleno, že vaše dítě je nevyléčitelně nemocné, do konce života zcela závislé na vás,” popisuje Oliverova maminka Lenka Matějková. Rodinu však zjištění nezlomilo a kromě Oliverka se rozhodla pomoci i dalším lidem s genetickými poruchami. Ve spolupráci s českými vědci a odborníky iniciovala ojedinělý výzkum léčby vz ...

Romové často neznají detaily o perzekuci svých předků. To teď mění mezinárodní tým badatelů

O romském holokaustu se začalo více mluvit až v posledních letech. V našem prostředí zejména v souvislosti s výkupem a bouráním prasečáku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. I z toho důvodu dosud řada pozůstalých nezná historii své rodiny, která v koncentračních táborech nebo táborech smrti skončila. To se nyní snaží změnit Ústav pro soudobé dějiny ve spolupráci s washingtonským Muzeem holokaustu. Zejména Romům a Sintům z Česka nabízí zdarma jedinečnou možnost prohledání bohatých archivů amerického muzea i dalších databází a v případě úspěšného pátrání předání detailů o perzekvovaném příbuzenstvu. „Nemusí se vždy jednat o rodiny, které o svých předcích nevědí, může jít také o pátrání po konkrétních místech a událostech týkajících se příbuzných v dobových dokumentech a databázích, ke kterým mají pozůstalí obtížný přístup,” uvádí Renata Berkyov ...

„Při rasistických urážkách mají fotbalisté přestat hrát a odejít. Nastaví hranice,” říká odborník

Fotbal je nejrozšířenější sport na planetě. Rozděluje nás nebo spojuje? Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International a odborník na extremismus ve fotbale, si myslí, že neexistuje téma, které by lidi spojovalo více. „Na pólu, v posledním slumu, všude lze vzít míč a s kýmkoliv si zahrát nebo zabřednout do diskuze, zda Barcelona, nebo Real, zda Messi, či Ronaldo.“ Přesto má fotbalové fandění své stinné stránky, objevuje se v něm násilí i rasismus. „Existuje pro nás spousta omezení. Fotbal je jedno z mála prostředí, kde se můžete veřejně projevit doslova jako zvíře, bez zábran, a přitom je to chování sociálně tolerované. Lidi se jdou odreagovat, jdou se ,vyřádit'. To funguje u 95 % lidí. Těch zbylých 5 % ale posunuje rasismus či nenávist za hranu,“ vysvětluje Martin a dodává: „Celý fotbal je postavený na hecování, ironii, špičkování se, je to hra na válku.“

Pochází z Ghany, vystudoval v Československu. Působil jako prorektor na brněnské univerzitě

Na začátku 80. let přijel Samuel Darkwah z Ghany do Československa. Byl jedním z vybraných studentů, kteří tu v rámci mezivládních dohod mohli vystudovat a pak se vrátit do své domoviny a pokračovat ve své profesi. Nejhorší byly první Vánoce bez jídla, krkolomná komunikace, ale také propaganda, kdy Samuelovi ukazovali jen vzorová zemědělská družstva. Po revoluci pracoval na Mendelově univerzitě a od roku 2016 byl prorektorem na své alma mater.


Judita Matyášová 9. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.