Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Řada mužů se v syrské krizi stala obětí sexuálního násilí, odhalila studie

 

znasilneni muzi syrie big

djukanovicNina Djukanovićová
Autorka

Nina Djukanovićová (*1997) je stážistka v HFC. Studuje v Londýně obor Arts and Sciences na University College London. Zajímá se především o mezinárodní rozvoj, lidská práva a téma národnosti a občanství.

2
ledna
2018

Nedávno zveřejněná studie UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) poukazuje na to, že znásilňování, pohlavní zneužívání a sexuální mučení syrských mužů a chlapců jak v jejich domovině, tak mimo ni, je navzdory většinovým názorům mnohem rozšířenější, než se čekalo.

Po šesti letech devastující občanské války v Sýrii je 65 % syrských obyvatel vyhnáno ze svých domovů - 6,3 milionů uvnitř Sýrie a 5,5 milionu v regionu. Další téměř 1 milion obyvatel uprchl do Evropy.

Jedním z mnoha znepokojujících prvků tohoto konfliktu se stalo rozsáhlé množství případů sexuálního zneužívání. Jakými hrůznými chvílemi si procházejí mnohé syrské ženy a dívky, je často odborníky i médii popisováno. Odhaduje se, že 20 % násilně vyhnaných žen se stalo oběťmi sexuálního týrání - a je velice pravděpodobné, že je tento odhad podhodnocen a ve skutečnosti je
těchto případů mnohem více. Mnohé ženy také promluvily o znásilňování, sexuálním týrání a dalších hororových situacích, které zažívaly v syrských vládních věznicích.

Až doposud však nebylo podrobně zmapováno sexuální týrání mužů a chlapců. Studie  z dílny UNHCR spočívala především v několika desítkách skupinových diskuzí s celkem 196 uprchlíky v Iráku, Libanonu a Jordánsku. Zjištění UNHCR výzkumníků byla šokující. Výzkumníci slyšeli o násilí na desetiletých chlapcích i na mužích v jejich osmdesátých letech. Obzvlášť velkému riziku sexuálního násilí jsou vystaveni gayové, bisexuálové, transsexuálové a intersexuálové. Většina sexuálního násilí podle studie probíhá v detenčních zařízeních a provizorních věznicích.

Uvnitř Sýrie jsou nejčastějšími  pachateli sexuálního násilí ozbrojené skupiny, zatímco vně Sýrie se jedná především o to, co zpráva  popisuje jako “oportunistické zneužívání”. Chlapci, kteří ze Sýrie uprchli, jsou v zemích svého azylu znásilňováni hlavně jinými mužskými uprchlíky a muži z místních komunit. Překvapivé množství případů sexuálního násilí na mužích a chlapcích nastává  na trhu práce – především u mužů a chlapců, kteří pracují v sektoru neformální ekonomiky nebo bez pracovního povolení. 

Sarah Chynoweth, která vedla rozhovory s některými znásilněnými muži, zjistila, že velice časté je vydírání pracujících uprchlíků jejich nadřízenými. Typická situace je podle ní například to, že nadřízený požaduje sexuální služby před tím, než by měl svému zaměstnanci ze Sýrie vyplatit mzdu. Muži, kteří zaopatřují celou rodinu a jsou sužováni chudobou, pak často nemají jinou možnost než se sexuálnímu násilí podřídit.

„Jedná se o nejnepříznivější zprávy, které odhalují, jak závažným se stalo riziko sexuálního násilí jak pro ženy i dívky, a jak ukazuje tato nedávná zpráva, tak i pro muže a chlapce," uvedl Volker Türk, UNHCR asistent Vysokého komisaře pro ochranu. 

UNHCR zpráva zjistila, že 19,5 až 27 % dotazovaných mužů v 3RP zemích (Egypt, Jordánsko, Libanon, Irák a Turecko) zažilo sexuální obtěžování nebo nechtěný sexuální kontakt, když byli chlapci. Jedna diskutující skupina žen v Jordánsku odhadla, že 30 až 40 % mužů v jejich komunitě zažilo sexuální násilí v detenčních zařízeních v Sýrii.

Celou zprávu UNHCR „Sexuální násilí na mužích a chlapcích v Syrské krizi” si můžete přečíst ZDE

Ilustrační foto: Max Pixel

Čtěte dále

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

„Vegan se musí neustále morálně obhajovat,” říká popularizátorka vědy a veganka Selinger

V České republice žije odhadem asi sto tisíc veganů. Co vlastně dnes veganství znamená? Eliška Selinger, popularizátorka vědy a veganka, tvrdí: „Je to snaha vyhnout se zneužívání zvířat, jak nejvíce je to možné.“ To zahrnuje především nekonzumaci živočišných produktů, nekupování oblečení ze zvířat a kosmetiky testované na nich. Eliška se jako veganka nejčastěji setkává s nepochopením právě svých etických principů. „Lidé to velmi často vidí jen jako zdravotní volbu, navíc samozřejmě špatnou (smích) a z toho podle mě pramení velká řada dalších nedorozumění,” přibližuje budoucí lékařka a výzkumnice. Podle Elišky se vegani necítí morálně nadřazení, ač je jim to často vyčítáno. „Pokud někdo dává najevo, že je nadčlověk, tak to není veganstvím nebo jakoukoliv jeho jinou etickou volbou, ale tím, že je to prostě blbec. A blbce bohužel najdeme v každé lidské skupině, tomu lze jen velmi ...

Rakovina kůže sužuje albíny v Ghaně. Čeští vědci našli řešení. Vyvinuli pro ně levný ochranný krém

Lidé s albinismem se v Africe potýkají s předsudky, diskriminací i násilím a také s řadou zdravotních problémů. Nejvíce je ohrožená jejich světlá kůže. „Kůži chybí melanin, a to je ochrana před UV zářením. Pokud melanin nemáš a vystavíš se sluníčku, budeš mít popáleniny. A ty mohou vést k rakovině kůže. Slunci se u nás ale vyhneš jen těžko,” vysvětluje albínský sociální pracovník Kwame Andrews Daklo. „Opalovací krémy se v Ghaně dají sehnat, ale pouze ve velmi drahých nákupních centrech v hlavním městě. Mnozí si je nemohou dovolit,” upřesňuje. Spousta lidí tak na rakovinu předčasně zemře. S možným řešením nyní přicházejí Češi pod vedením Lukáše Houdka z HateFree Culture, který se situaci albínů věnuje. Brněnský chemik Vojta Kundrát mu nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení a s kolegy z FCH VUT - Ústavu chemie potravin a biotechnologie tak z lokál ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.