Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

OSN: Uprchlíci a čísla za rok 2015

 

osn big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture. 

 

27
června
2016

Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (dále jen UNHCR) vydal minulý týden studii s názvem Global trends, která obsahuje také aktuální statistiky týkající se běženců. Z té je patrné, že situace ve světě se co do počtu lidí, kteří byli nuceni opustit svůj domov, horší. Kolik tedy bylo v minulém roce uprchlíků, z jakých pocházejí zemí a v jakých státech našli dočasné útočiště nejčastěji? V následujícím textu se podíváme na vybraná aktuální data.

Jelikož se v tématech kolem uprchlické krize stále často pletou pojmy, vysvětlíme nejprve rozdíl mezi dvěma skupinami, kterých se zveřejněné statistiky týkají. Uprchlíkem (anglicky refugee) je člověk, kterého politická či ekonomická situace v zemi donutila svoji zemi opustit (zpravidla z důvodu ohrožení života) a hledat útočiště v jiné zemi. Větší skupinou lidí jsou tzv. vnitřně nuceně vysídlení (anglicky Internally displaced person, zkráceně IDP), kteří byli také nuceni své domovy opustit, zůstávají však stále ve své zemi – jsou například často z míst, odkud se nemohou dostat k hranicím nebo nemají dostatečné prostředky k jejich překročení. Uprchlíka a vnitřně nuceně vysídleného (IDP) od sebe odlišuje právě moment přechodu hranice státu původu.

graf 1

Celkový počet lidí, kteří museli do konce roku 2015 opustit svůj domov, dosáhl 65,3 milionu (o rok předtím to bylo 59,5 milionů). Mezi nimi je 21,3 milionu uprchlíků po celém světě (v roce 2014 to bylo 19,5 milionu, 51% z nich byly děti), 40,8 milionu vnitřně vysídlených lidí (o 2,6 milionu více než v roce 2014) a 3,2 milionu žadatelů o azyl.

Průměrně je každý den nuceno opustit svůj domov asi 34 000 lidí. Někteří se stanou uprchlíky, jiní dále zůstávají ve své zemi. V počtu uprchlíků podle původu stále zaujímají hlavní místo tři státy:

  1. Sýrie (4,9 milionu uprchlíků)
  2. Afghánistán (2,7 milionu uprchlíků)
  3. Somálsko (1,1 milionu uprchlíků)

graf3

graf7

Více než polovinu počtu uprchlíků na světě představují uprchlíci z těchto tří států. Nicméně státy, které mají nejvíce vlastních vnitřně vysídlených obyvatel (ti, kteří hranice země neopustili), jsou trochu odlišné:

  1. Kolumbie (6,9 milionu lidí)
  2. Sýrie (6,6 milionu lidí)
  3. Irák (4,4 milionu lidí)

Nejvíce přibylo za rok 2015 vnitřně vysídlených lidí v Jemenu, kterým zmítá občanská válka. Jde o 2,5 milionu lidí, což je téměř 10% populace. Pokud se podíváme na případ Sýrie, představuje součet vnitřně vysídlených a uprchlíků téměř polovinu obyvatel.

Ačkoli se o uprchlících nejčastěji hovoří ve spojitosti s jejich snahou dostat se do Evropy, jejich převážná část hledá útočiště na jiných kontinentech. Celkem 86% uprchlíků spadajících pod mandát UNHCR se nacházelo v zemích s nízkými a středními příjmy. Ty se často nacházejí v blízkosti míst, kde dochází ke konfliktům, které dané lidi z domovů vyhnaly.

graf6

Nejvíce uprchlíků hostí Turecko (2,5 milionu lidí), následuje Pákistán (1,6 milionu) a Libanon (1,1 milionu). Libanon také přijal v přepočtu uprchlíků na počet vlastních obyvatel běženců nejvíce (183 uprchlíků na 1000 obyvatel). Z ekonomického hlediska představovala uprchlická krize největší zátěž pro Demokratickou republiku Kongo (471 uprchlíků na 1 dolar HDP).

graf5

graf4

Ve vyspělých zemích byl ale v loňském roce prolomen rekord v počtu žádostí o azyl za rok. Nejvíc žádostí obdržely státy:

  1. Německo (441 900)
  2. Spojené státy americké (172 700)
  3. Švédsko (156 000)
  4. Rusko (152 000)

Na vyřízení své žádosti o mezinárodní ochranu na konci minulého roku čekaly celkem 3,2 miliony lidí.

Co se týče regionů, nejvíce uprchlíkům poskytla útočiště sub-saharská Afrika (téměř 4,4 milionům uprchlíků) - přičemž Etiopie, Keňa a Uganda jich přijaly nejvíce.

Konflikty a problematika uprchlíků ale nejsou vzdálené ani Evropě. Během roku 2015 totiž opustilo Ukrajinu 148 400 uprchlíků.

Všeobecně se dá ze statistik říci, že situace se oproti minulým rokům značně zhoršila a že svět prochází největší uprchlickou a vysidlovací krizí v novodobé historii. Nejedná se ale jen o problém Sýrie, jak média často ilustrují, ale problém celého světa. Také například někteří obyvatelé zemí Jižní Ameriky se vydávají hledat útočiště v zahraničí – a to zejména kvůli růstu kriminality a násilí.

Celou studii si můžete přečíst ZDE.

Foto: Lukáš Houdek -Tábor pro vnitrostátní uprchlíky (IDPs) v Nairobi, Keňa 2008

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.