Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Analýza: Pařížské události na českém internetu

 

pariz utoky big

zavoralPetr Zavoral
Autor

Jednatel společností Yeseter Now a Yeseter Technologies zabývajících se sociálními médii. Dříve pracoval ve společnostech SAP, Oracle, SAS Insitute nebo KPMG v tuzemsku i v zahraničí.

19
zledna
2016

Jak se projevily listopadové teroristické útoky v Paříži v online diskusích? Změnila se jejich povaha oproti těm lednovým na redakci Charlie Hebdo? A jak souvisí diskuse o těchto událostech s diskusemi o Romech?

Průběh buzzu z listopadu loňského roku týkající se skupin, jež jsou na domácím internetu předmětem nejnegativnějších diskusí, tj. Romů, uprchlíků a muslimů ilustruje níže uvedený obrázek 1. (Už v dřívějších analýzách se potvrdilo, že rostoucí nenávist vůči jedné skupině zvyšuje také negativní naladění vůči skupinám ostatním.)

buzz listopad

Uvedený graf vypovídá zejména o těchto skutečnostech:

 1. Uprchlický buzz se v listopadu pohyboval standardně kolem šesti tisíc příspěvků denně, zatímco buzz ohledně muslimů osciloval okolo patnácti set příspěvků. Obě tyto komunikace zaznamenaly své vrcholy po útocích v Paříži dne 14. listopadu, kdy dosáhly úrovně přes devět tisíc příspěvků.
 2. Obě tyto části veřejného diskurzu (uprchlíci a muslimové) dosahovaly přibližně stejné hodnoty (a tudíž i trendu) až do 25. listopadu, kdy se začaly opět rozcházet.
 3. Romský buzz nebyl „Paříží“ nijak výrazně zasažen a celý měsíc se pohyboval okolo denního množství cca 900 příspěvků. Po „Paříži“ chvilkově překročil limit 1200 příspěvků denně. Společným tématem diskurzu týkajícího se Romů a uprchlíků je integrace těchto skupin do společnosti, kde Romové slouží odpůrcům přijímání uprchlíků jako příklad nezdaru zařazení této skupiny obyvatelstva do většinové společnosti. S tím souvisí i další téma – multikulturalismus, na kterém odpůrci imigrační politiky dokladují přes u nás stále chybějící rychlé řešení bezproblémového soužití s Romy jeho nesmyslnost.
 4. Nenávist věnovaná uprchlíkům do pařížských událostí, tj. do 14. listopadu, obsahovala většinou jiný než muslimský (islámský), a takřka vůbec ne teroristický obsah.

Klíčovými tématy ohledně imigrantů až do pařížských událostí byla tato:

 • skladba uprchlíků (dle pohlaví, věku a dalších demografických údajů)
 • uprchlíci a chladné zimní počasí
 • životní podmínky běženců
 • uprchlíci a hygiena
 • imigranti a jejich pohyb po evropském kontinentu (ochrana hranic)
 • uprchlíci a jejich země původu
 • imigranti - měli zůstat doma a tam bojovat
 • uprchlíci a jejich sociální nároky
 • životní styl a zvyky uprchlíků
 • zařazení imigrantů do života v evropském prostředí

Dramatický nárůst uprchlických témat spojených s terorismem a muslimy, resp. islámem po „Paříži” dne 14. listopadu je zřetelný i z obrázku 2.

uprchlici vs terorismus

Další obrázek (3) ukazuje srovnání velikosti buzzu po letošních listopadových a lednových teroristických útocích v Paříži. Objem komunikace v listopadu byl mnohem vyšší, navíc dělený do dvou hlavních témat: uprchlíci a muslimové, přičemž v lednu na českém webu žádný diskurz o uprchlících téměř neexistoval a veškerá komunikace byla soustředěna na muslimy a islám. V listopadu oproti lednové debatě jistě neubylo nenávistných komentářů, naopak – a to už jenom proto, že těch listopadových příspěvků bylo celkově mnohem víc. Na druhé straně se nyní objevilo (oproti lednu) mnohem více názorů vycházejících ze zralejších (vyváženějších) pohledů na celou záležitost. Zatímco záporný sentiment se bezprostředně po lednových útocích pohyboval na úrovni 90 procent, nyní vykazoval 70 procent u muslimů a 75 procent u uprchlíků.

srovnani buzzu

Ukázky veřejného diskursu na téma uprchlíci, islamismus a terorismus

Uvedené ukázky z veřejného diskurzu v této části ilustrují celou škálu tvrzení z předchozí části článku ohledně uprchlíků, muslimů a islámu.

Aha? To bylo keců na začátku uprchlické krize, že se musíme postarat o ty tisíce přátelských a vzdělaných muslimů. Nedivím se, že se to stalo právě ve Franci, s početnou muslimskou "menšinou". Kdy lidem dojde, že je islám ideologií neslučitelnou s demokracií?

Je mi líto, ale jakékoli diskuse jsou zbytečné. Že prý běženci jsou na naší straně. Když přijde opravdu do tuhého, půjdou muslimové s muslimy. Nedělejme si iluze. Jakékoli politické dohody nebudou fungovat. V konečné fázi to bude: buď my, nebo oni. Dokud máme policii a vojsko, musíme udělat pořádek, nebo bude pozdě!

"Islámsky stát" je náš společný nepřítel, mám z něho strach jako vy jako i syrští uprchlíci a muslimská komunita v Praze ...jak tyhle idioty mají obyčejní muslimové, kteří chtějí žít v klidu zastavit?

Kdyby byla EU federací typu USA, měla by dávno silné vedení, federální policii a jednotnou imigrační politiku... Žádní uprchlíci, s výjimkou několika skutečně trpících, by v EU neměli šanci. Dokud nebude EU jednotná, silná a suverénní, bude věčně slabá, vnitřně rozervaná mezi sféry vlivu USA a Ruska. Ten kdo tím bude trpět nejvíce, budou zejména Evropané!

Všechny je poslat zpět, nekompromisně! Mešity a tábory zbořit. Muslimům nevěřím, mají to v krvi. To je naše země, chraňme si ji!!!!!

Teroristické útoky v Paříži jsou šílené, nejhorší je ale to, co bude po nich následovat. Ta vlna nenávisti k islamistům byla velká i předtím, teď bude větší. A bez odezvy to nezůstane. Napadají se slovně i fyzicky lidi, kteří pomáhají válečným uprchlíkům. Každý máme své svědomí, své srdce. Přeberte si to podle toho.

Zavřít hranice Schengenu a okamžitě vracet všechny uprchlíky, nikdo přece neví kdo z nich je muslim, kdo je islámista, všichni jen lžou, nikdo neví kolik jich je už v Evropě, Angela teď pláče s Francií, ale to těm mrtvým a pozůstalým už nepomůže, urychleně všechny vracet !!!!

Čeští muslimové odsoudili teroristicky útok v Paříži, pak vzali výbušné nálože a rozmístili je po cele zemi. Nadarmo nechtějí ven z uprchlických táborů.

jAKÝ Čeští Muslimové imigranti ane Čeští Muslimové zastřelit hnet na místě kurva uš se proberte

Ukázky veřejného diskurzu na téma pařížských události a Romů

Uváděné komentáře z veřejné internetové debaty jsou praktickou ukázkou k tvrzením z první části článku, kde se hovoří o tom, že: Společným tématem diskurzu týkajícího se Romů a uprchlíků je integrace těchto skupin do společnosti, kde Romové slouží odpůrcům uprchlické vlny jako „dobrý příklad“ nezdaru zařazení této skupiny obyvatelstva do většinové společnosti. S tím souvisí i další téma – multikulturalismus, na kterém odpůrci imigrační vlny dokladují přes u nás stále chybějící rychlé řešení bezproblémového soužití s Romy jeho nesmyslnost.

Příkladem je Rakousko, kde migranty rozptýlí do malých městeček a musí se integrovat...... pokud nebudou mít práci a zůstanou závislí na dávkách, tak se do ghett stejně dostanou, stačí se podívat nejen do Francie, ale i do míst, kde žijí naši Romové. Věřím, že naše vláda změní integrační politiku a vyvaruje se v aplikaci integračních modelů, které nefungují např. ve Francii a Belgii.

Když dnes stopnem imigraci, mají integrační neziskovky práci na několik staletí naše zkušenosti s Romy to dokazují. Jak si myslíte, že to bude vypadat, až jich tu bude 3x tolik? Kolik mrtvol musíme tolerovat, než se uskuteční vaše multikulturní utopie? Můžete mi jmenovat přínosy multikulturalismu, které vyváží všechny ty mrtvoly? Tohle za kebab nestojí.

Napúštali si tam čvargu a teraz sa čudujů. Darmo je, ale iná kultura je iná kultura. Malá pomôcka: pozrite na cigáňov, u nás nevedeli sme ich prerobiť v dobe, ked mali právo na prácu a dnes už ich vôbec nik neprerobí. Darmo, sú sami sebou a iní nebudu aj keď sa pokakáme. (hovorím o drvivej vačšine a nie o vynímkach) Potrebujete iný príklad z praxe? Mne to stačí...

Myslím, že teď není vhodné řešit Romy;)) A myslím, že to myslel, jak napsal. Nás to Romy, slušný Romy totiž urazí. My se do společnosti zařadili. Spíš by měli teď být všichni spolu proti IS.

Zajímají vás metody, jak měříme? Jejich popis najdete ZDE.

foto: Wikipedia

Čtěte dále

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny předst ...

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017


Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.