Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Co říkají české děti z rodin gayů a leseb? Studie přináší jedenáct z nich

V rodinách gayů a leseb v ČR vyrůstá minimálně 2 000 dětí. Některé se do partnerského vztahu dvou žen či dvou mužů již narodily. Další přišly na svět do rodiny tvořené mužem a ženou, ale jeden z jejich rodičů má partnera nebo partnerku stejného pohlaví.


Petra Kutálková 2. 5. 2018

Starci na netu: Nejvíce dezinformací šíří senioři, ukázal výzkum

Většina preventivních programů bezpečnosti na internetu dnes cílí především na děti a mládež. Neopomíjet je však třeba i druhou nejvíce ohroženou skupinu - seniory. To vyplývá z výzkumu „Starci na netu”, který v minulém roce mapoval chování na internetu a zaměřil se na skupinu tzv. starců, lidí, kteří vyrůstali v době, kdy pro ně nebyl běžně dostupný internet a jeho služby. Výsledky výzkumu, provedeného na lidech starších 34 let, například ukazují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje počet uživatelů, kteří rozšiřují spam. A to jak pravdivé, tak nepravdivé informace, tzv. hoaxy. „Cílem výzkumu bylo zjistit, jak na tom tato věková kategorie uživatelů internetu je a mým úkolem bude na ni lépe mířit prevenci. Pokud budeme naši pozornost směřovat nejen na děti, ale i na druhou nejvíce ohroženou skupinu, seniory, můžeme prostředí na českém internetu výrazně zlepšit,” říká manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz Martin Kožíšek.


Marie Škardová 16. 2. 2018

Obědy ve škole zdarma mají vliv na školní docházku a výsledky dětí z chudých poměrů

Podle většiny ředitelů základních a mateřských škol zapojených do aktuálního šetření zvyšují obědy zdarma ve vzdělávacích institucích přímý vliv na docházku dětí z chudých poměrů i na jejich školní výsledky. Ukázala to analýza Nadace OSF, kterou pro ni zpracovala agentura Median. Studie ukázala také velkou podporu této iniciativy u veřejnosti. „Obědy zdarma by v nějaké formě měly existovat podle 86 % lidí,“ říká sociolog Daniel Prokop a dodává, že se liší jen kritéria, podle kterých by je rozdělovali. Studie doplňuje, že jednoznačně proti bylo pouhých 7 % dotázaných.


Lukáš Houdek 31. 8. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.