Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Budějovický Majáles nabídne bohatou alternativu

 

majales big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

21
května
2015

Dvanáctý ročník festivalu Budějovický Majáles proběhne 25. - 29. května. Nabídne více jak 200 umělců z ČR i ze zahraničí, to vše na 30 scénách po celém městě. I letos organizátoři vsadili především na alternativní dramaturgii, přivezli i mnoho novinek.

Budějovický Majáles se v posledních letech zapsal do paměti kulturních nadšencům nejen v Českých Budějovicích, kde ho každoročně navštěvuje na 10 000 lidí napříč všemi věkovými skupinami, ale také v širší veřejnosti jako festival vydávající se na jinou cestu, než jeho soujmenovci. Organizátoři se snaží zvát do jihočeské metropole "neokoukané" umělce z Čech i zahraničí.

Mnozí vystoupí v Budějovicích poprvé, britský headliner letošního ročníku salute (Dime Club/UK) dokonce poprvé v republice. Stejně tak i italští Seeking a drop, nizozemští Reda Simov a Harry Assklap nebo další mezinárodní hudební zástupce Lucidalabrador. Českou hudební scénu budou reprezentovat jména jako WWW, DVA, Kalle, Monikino kino, Kittchen, Tvrdý/Havelka, Kyklos Galaktikos, Manon Meurt, Adrian T. Bell nebo DJ Tvyks. Hudba se vrátí kromě pátečního open-airu také zpět do klubů, kde vedle profesionálních koncertů nabídne mladým umělcům prostor také speciální programová linka Dark side of Majáles.

Majáles jako HateFree Fest

V letošním roce se festival jako první v České republice přihlásil ke značce HateFree Fest, čímž dává najevo, že na svém programu uvítá kohokoliv bez ohledu na jeho příslušnost k etnické, náboženské, sexuální či jiné skupině. Ve spolupráci s HateFree Culture pak například ve dvojici kaváren - Široko (Široká 19) a SORTE ØYNE (Kněžská 357/28) – uvede v průběhu festivalového týdne výstavu fotoportrétů známých osobností s názvem Nenávist ti nesluší! Ve čtvrtek 28. a pátek 29. května pak budou mít návštěvníci možnost pořádit si v HateFree fotostánku na Sokolském poloostrově (vedle Majálesové kavárny) vtipnou fotografii reagující na nedorozumění, ke kterým často v interakci mezi různými skupinami lidí dochází. V průběhu pátečního open-air koncertu bude diváky v pauzách mezi jednotlivými kapelami v HateFree Stage stanu bavit některý ze stand-up komiků (Tigran Hovakimyan, Martin Fillipi a Jiří Jakima).

Na co se těšit

V loňském roce festival obdržel prestižní cenu Nouvelle Prague, především právě za odvážnou alternativní dramaturgii. "Tuto cenu bereme jako důkaz toho, že náš dramaturgický směr má smysl, a také jako určitý závazek, že z té cesty nesmíme sejít. Což je občas těžké, stojíte-li před možností pozvat některé známější interprety a oslovit tím návštěvníky snáz." říká hlavní hudební dramaturg festivalu Petr Pouzar.

Program bude probíhat od pondělí do čtvrtka v ulicích, kavárnách, klubech, ale třeba i v autobusových linkách. Jednou ze stěžejních scén bude i pop-up klub, který vznikne jen na dobu festivalu jako divadelní prostor v bývalé smaltovně Sfinx. Ten nabídne milovníkům divadla jména jako Spitfire Company, 11:55 nebo D'epog s následnou afterparty každý večer.

“O vytvoření něčeho podobného jsme se rozhodli už na konci loňského ročníku. Oživování města je hlavním poselstvím festivalu a chtěli jsme jít ještě dál. Prostory jsme dlouho hledali, až jsme objevili tuto halu. Ta splnila všechny naše představy”, vysvětluje Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně festivalu.

Na ulicích se pak rozehrají baletní a operní představení Jihočeského divadla, nebo např. velká graffiti exhibice v režii projektu BU2R, který potěší návštěvníky i ve čtvrtek yoyo exhibicí a dalším programem. Součástí programu jsou i výstavy, workshopy a přednášky. Velmi oblíbenými jsou v posledních letech cestovatelské besedy, které letos návštěvníky přenesou do daleké Asie i na horolezecké výpravy. Chybět nebude ani tradiční Autokino, letos hned ve dvou večerech. V pátek pak program vyvrcholí tradiční open-air scénou na Sokolském ostrově a po desáté hodině následnou afterparty v KD Gerbera, kterou chtějí studenti opět přivést k životu.

"Snažíme se z Majálesu vytvořit nejen studentskou akci, ale čím dál víc spíše městskou slavnost, komunitní akci otevírající se všem věkovým skupinám. I letos proto nabídneme speciální program pro rodiny s dětmi i představení pro dříve narozené diváky." dodává Damián-Ondřej Šulista, hlavní koordinátor letošního ročníku.

Vstup zdarma!

Vstup na celý festival je zdarma (výjimkou je z kapacitních důvodů pouze nutná rezervace na páteční afterparty). Zváni jsou lidé všech pohlaví, věku i etnických skupin. I proto letos festival navázal jako první festival v ČR spolupráci s iniciativou HateFree Culture. Tu promítne i do programu zabývající se tématikou xenofobie a rasismu. K bourání předsudků se pokusí organizátoři festivalu přispět také zavedením v Praze již fungujícího projektu Pragulic, organizující prohlídky městem lidmi bez domova, do Českých Budějovic. O doposud největší komunitní setkání se organizátoři pokusí ve středu 27. května na velkém majálesovém pikniku, na který zvou celé město. I to je Budějovický Majáles.

Kompletní program najdete na Budejovickymajales.cz 

 

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.