Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Seznamte se s uprchlíky žijícími v Česku a ochutnejte jejich pokrmy. Přijďte na RefuFest!

 

refufest 2019 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

15
září
2019

Už v sobotu 28. září se v Praze, tentokrát v karlínské Invalidovně, uskuteční již čtrnáctý ročník festivalu RefuFest. Ten se jako již tradičně bude věnovat zejména tématu uprchlictví, letos se zaměří také na protínající téma klimatických změn. „Rok co rok se náš festival snaží upozornit na význam otevřeného postoje české majority vůči cizincům pro celou společnost. Letos nám však leží na srdci ještě jedna nutná změna. Čím dál tím zřetelněji se ukazuje, že nedáme-li planetě, co jí náleží, můžeme se brzy ocitnout v situaci, kterou už měnit možné nebude. Letošní ročník proto bude věnován stejnou měrou tématům klimatické krize a uprchlictví,“ říká ředitelka festivalu Adéla Gálová. Jako každý rok se ho zúčastní také více než stovka uprchlíků, kteří v Česku žijí. Představí svou kulturu i gastronomii. Festival se hlásí k označení HateFree Fest, vyzvednout si na něm tedy můžete také naše placky. Vstup na festival je zdarma. Podpořit realizaci projektu pak můžete na portálu Darujme.

refufest 2019 4

„Snažíme se RefuFest naplánovat tak, aby měl bohatý program, všichni účastníci se na něm cítili vítáni a zároveň aby co nejméně poškozoval okolní prostředí. Omezujeme jednorázové nádobí, minimalizujeme hlukové znečištění, pracujeme na speciálním systému důsledného třídění odpadu a klademe důraz na festivalovou dopravu pomocí MHD. Samozřejmostí je nízkoprahovost festivalu, který je bezplatný, dostupný všem věkovým skupinám a částečně bezbariérový,“ říká programová ředitelka Anežka Nováková. O ekologický charakter akce se můžou zasadit i samotní návštěvníci jednoduše tím, že si přinesou vlastní kelímek na nápoje a misku na jídlo.

refufest 2019 5

Na pátek 27. září je připraven neveřejný program pro školy. Na žáky prvního i druhého stupně ZŠ čeká několik různých workshopů s cizinci žijícími v Praze, krátké dokumentární filmy, které můžou sledovat pomocí virtuálních setů, přednášky fyzika Jana Lukačeviče a koordinátora kampaně Krém pro albíny Lukáše Houdka nebo komentovaná výstava fotografií ze Zambie Příběhy z Mayukwayukwa.

refufest 2019 1

V sobotu 28. září se brány Invalidovny otevřou příchozím všeho věku. Na programu jsou koncerty, divadlo, filmy, diskuze a workshopy. Mimo jiné vystoupí miláčci festivalového publika, ústečtí Houpací koně či nastupující inderockové hvězdy The Silver Spoons. Návštěvníky dále čeká vernisáž fotografií oceňovaného umělce Antonia Cossy původem z Mozambiku, který ve svém rodišti nedávno zdokumentoval osudy tamních klimatických migrantů, nebo výstava Jany Plavec „Já, uprchlík“ zachycující životy v evropských uprchlických táborech.

refufest 2019 3

Dále budou návštěvníci moci zhlédnout unikátní autobiografické divadlo Smooth life palestinského loutkoherce Husama Abeda či představení nového cirkusu, které si mezinárodní tým dobrovolníků a lektorů kroužku Cirkusárna připravil speciálně pro RefuFest. Nebude chybět ani stand up vystoupení komičky Adély Elbel, přednáška aktivistické skupiny Extinction Rebellion nebo diskuze na téma klimatické krize se zástupci a zástupkyněmi Fridays For Future. O životě dětí v uprchlických táborech bude moci publikum debatovat s dětským psychiatrem Peterem Pöthem, aktivistou Jaroslavem Mikem a dokumentaristou Robinem Kvapilem.

Ani letos se festival pochopitelně neobejde ani bez spousty skvělého jídla ze všech koutů světa, na jehož přípravě se do značné míry podílejí i žadatelé o mezinárodní ochranu – uprchlíci pobývající v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí.

Kdy: 28. 9. 2019, 10:00 – 23:59
Kde: Invalidovna, Sokolovská 136, 186 00 Praha 8

Podrobný program najdete ZDE. Aktuality můžete sledovat v události na Facebooku.

Foto: Archiv RefuFestu

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.