Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Seznamte se s uprchlíky žijícími v Česku a ochutnejte jejich pokrmy. Přijďte na RefuFest!

 

refufest 2019 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

15
září
2019

Už v sobotu 28. září se v Praze, tentokrát v karlínské Invalidovně, uskuteční již čtrnáctý ročník festivalu RefuFest. Ten se jako již tradičně bude věnovat zejména tématu uprchlictví, letos se zaměří také na protínající téma klimatických změn. „Rok co rok se náš festival snaží upozornit na význam otevřeného postoje české majority vůči cizincům pro celou společnost. Letos nám však leží na srdci ještě jedna nutná změna. Čím dál tím zřetelněji se ukazuje, že nedáme-li planetě, co jí náleží, můžeme se brzy ocitnout v situaci, kterou už měnit možné nebude. Letošní ročník proto bude věnován stejnou měrou tématům klimatické krize a uprchlictví,“ říká ředitelka festivalu Adéla Gálová. Jako každý rok se ho zúčastní také více než stovka uprchlíků, kteří v Česku žijí. Představí svou kulturu i gastronomii. Festival se hlásí k označení HateFree Fest, vyzvednout si na něm tedy můžete také naše placky. Vstup na festival je zdarma. Podpořit realizaci projektu pak můžete na portálu Darujme.

refufest 2019 4

„Snažíme se RefuFest naplánovat tak, aby měl bohatý program, všichni účastníci se na něm cítili vítáni a zároveň aby co nejméně poškozoval okolní prostředí. Omezujeme jednorázové nádobí, minimalizujeme hlukové znečištění, pracujeme na speciálním systému důsledného třídění odpadu a klademe důraz na festivalovou dopravu pomocí MHD. Samozřejmostí je nízkoprahovost festivalu, který je bezplatný, dostupný všem věkovým skupinám a částečně bezbariérový,“ říká programová ředitelka Anežka Nováková. O ekologický charakter akce se můžou zasadit i samotní návštěvníci jednoduše tím, že si přinesou vlastní kelímek na nápoje a misku na jídlo.

refufest 2019 5

Na pátek 27. září je připraven neveřejný program pro školy. Na žáky prvního i druhého stupně ZŠ čeká několik různých workshopů s cizinci žijícími v Praze, krátké dokumentární filmy, které můžou sledovat pomocí virtuálních setů, přednášky fyzika Jana Lukačeviče a koordinátora kampaně Krém pro albíny Lukáše Houdka nebo komentovaná výstava fotografií ze Zambie Příběhy z Mayukwayukwa.

refufest 2019 1

V sobotu 28. září se brány Invalidovny otevřou příchozím všeho věku. Na programu jsou koncerty, divadlo, filmy, diskuze a workshopy. Mimo jiné vystoupí miláčci festivalového publika, ústečtí Houpací koně či nastupující inderockové hvězdy The Silver Spoons. Návštěvníky dále čeká vernisáž fotografií oceňovaného umělce Antonia Cossy původem z Mozambiku, který ve svém rodišti nedávno zdokumentoval osudy tamních klimatických migrantů, nebo výstava Jany Plavec „Já, uprchlík“ zachycující životy v evropských uprchlických táborech.

refufest 2019 3

Dále budou návštěvníci moci zhlédnout unikátní autobiografické divadlo Smooth life palestinského loutkoherce Husama Abeda či představení nového cirkusu, které si mezinárodní tým dobrovolníků a lektorů kroužku Cirkusárna připravil speciálně pro RefuFest. Nebude chybět ani stand up vystoupení komičky Adély Elbel, přednáška aktivistické skupiny Extinction Rebellion nebo diskuze na téma klimatické krize se zástupci a zástupkyněmi Fridays For Future. O životě dětí v uprchlických táborech bude moci publikum debatovat s dětským psychiatrem Peterem Pöthem, aktivistou Jaroslavem Mikem a dokumentaristou Robinem Kvapilem.

Ani letos se festival pochopitelně neobejde ani bez spousty skvělého jídla ze všech koutů světa, na jehož přípravě se do značné míry podílejí i žadatelé o mezinárodní ochranu – uprchlíci pobývající v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí.

Kdy: 28. 9. 2019, 10:00 – 23:59
Kde: Invalidovna, Sokolovská 136, 186 00 Praha 8

Podrobný program najdete ZDE. Aktuality můžete sledovat v události na Facebooku.

Foto: Archiv RefuFestu

Čtěte dále

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně.