Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

 

sabor latino andel big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

15
září
2019

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!

sabor latino andel 1

„Náš festival se od většinových open air akcí odlišuje bohatším kulturním programem, který je u nás celodenní a probíhá na dvou scénách. Vedle známějších latino stylů jako je salsa, bachata, cha-cha, bolero nebo samba a kromě mexického mariachi vám představíme také méně známé tance a rytmy jihoamerických And, z nichž zmiňme temné rituální tinku, lyricky teskné huayno nebo bolívijské taquirari,” říká organizátorka Eliška Aguirre.

sabor latino andel 2

Z latinsko-americké hudby, která je v Čechách neobvyklá, bude na programu také tradiční venezuelské joropó, merengue nebo pasaje a kolumbijská cumbia, prostor dostane i severobrazilské forró a vedle populárního argentinského tanga u nás skoro neznámá chacarera. Brazilský styl samba reggae představí monumentální soubor bubeníků Batala Praha a celou akci uzavře koncert populární kapely Rumbalgia hrající především katalánskou rumbu.

sabor latino andel 3

Z tradičních pokrmů návštěvníci ochutnají kromě populárního mexického jídla burrito nebo tacos také v Česku prakticky neznámé bolívijské salteňas, argentinský párek v housce choripan, peruánské grilované maso, na zahřátí pak zejména tradiční kukuřičnou polévku s chilli nebo aztéckou čokoládu champurrado, a to včetně alkoholické „bláznivé“ varianty „loco“ s tequilou. Na programu jsou také kubánské koktejly a kvalitní výběrová vína z Chile, Argentiny, Španělska a Portugalska. A protože tradiční mexické mariachi má kořeny na Moravě, ochutnáte u nás i vynikající víno z Moravy.

Akce na Andělu bude mimořádná také pro milovníky kubánského klubu La Macumba. Tento klub, oblíbený snad u všech pražských salseros, oslaví totiž své 7. narozeniny právě během festivalu Sabor Latino Praha na Andělu.

Informace o programu, videa z předchozích akcí ch, informace o prodejcích atd. najdete ZDE.

Program

První festivalový den – úterý 17. 9. 2019

12:00 - Kapela Encuentro Trio Latino - salsa, bachata, cha-cha, bolero, rumba, merengue atd.
15:00 - La Circunstancia - tradiční venezuelská hudba – joropo, pasaje, merengu atd.
17:00 - Dance4Water - workshop tance bachata
18: 30 - Latin Soul - latino kapela - bachata, salsa, cha-cha

Druhý festivalový den – středa 18. 9. 2019

15:00 - Workshop v karibském rytmu taneční školy: Ruben - Dance: merengue, bachata, casino
16:30 - 18:00 - Mariachi Azteca de Praga – koncert tradiční mexické hudby
17:00 - workshop a vystoupení mexických tanců taneční skupiny Magisterial
18:30 - Eduardo Diego s partnerkou - vystoupení a workshop tance: bolero romantika
19:00 - Batala Praha - mezinárodní skupina bubeníků hrající styl samba reagge
20:00 - koncert kapely Tres Coracoes a taneční workshop brazilského forró

Třetí festivalový den – čtvrtek 19. 9. 2019

15:00 - 18:00 - Kapela Encuentro - folklór z And (Bolívie, Peru, Argentina) v rytmu taquirari, huayno, sanjuanito, cueca, carnavalito, tinku atd., ale také kolumbijská cumbia a španělská rumba
15:30 taneční workshopy - argentinské carnavalito, bolívijská cueca, kolumbijská cumbia
18: 00 - vystoupení a lekce taneční školy Tango Praha
19:00 - 21:30 Rumbalgia - rumba v podání oblíbené španělské kapely

Termín - 17. 9. až 19. 9. 2019
Čas – 9:00 až 21:30
VSTUP ZDARMA!
Místo konání: Pěší zóna u metra Anděl, Radlická ulice, Praha 5

Foto: Klub La Macumba

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.