Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

 

sabor latino andel big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

15
září
2019

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!

sabor latino andel 1

„Náš festival se od většinových open air akcí odlišuje bohatším kulturním programem, který je u nás celodenní a probíhá na dvou scénách. Vedle známějších latino stylů jako je salsa, bachata, cha-cha, bolero nebo samba a kromě mexického mariachi vám představíme také méně známé tance a rytmy jihoamerických And, z nichž zmiňme temné rituální tinku, lyricky teskné huayno nebo bolívijské taquirari,” říká organizátorka Eliška Aguirre.

sabor latino andel 2

Z latinsko-americké hudby, která je v Čechách neobvyklá, bude na programu také tradiční venezuelské joropó, merengue nebo pasaje a kolumbijská cumbia, prostor dostane i severobrazilské forró a vedle populárního argentinského tanga u nás skoro neznámá chacarera. Brazilský styl samba reggae představí monumentální soubor bubeníků Batala Praha a celou akci uzavře koncert populární kapely Rumbalgia hrající především katalánskou rumbu.

sabor latino andel 3

Z tradičních pokrmů návštěvníci ochutnají kromě populárního mexického jídla burrito nebo tacos také v Česku prakticky neznámé bolívijské salteňas, argentinský párek v housce choripan, peruánské grilované maso, na zahřátí pak zejména tradiční kukuřičnou polévku s chilli nebo aztéckou čokoládu champurrado, a to včetně alkoholické „bláznivé“ varianty „loco“ s tequilou. Na programu jsou také kubánské koktejly a kvalitní výběrová vína z Chile, Argentiny, Španělska a Portugalska. A protože tradiční mexické mariachi má kořeny na Moravě, ochutnáte u nás i vynikající víno z Moravy.

Akce na Andělu bude mimořádná také pro milovníky kubánského klubu La Macumba. Tento klub, oblíbený snad u všech pražských salseros, oslaví totiž své 7. narozeniny právě během festivalu Sabor Latino Praha na Andělu.

Informace o programu, videa z předchozích akcí ch, informace o prodejcích atd. najdete ZDE.

Program

První festivalový den – úterý 17. 9. 2019

12:00 - Kapela Encuentro Trio Latino - salsa, bachata, cha-cha, bolero, rumba, merengue atd.
15:00 - La Circunstancia - tradiční venezuelská hudba – joropo, pasaje, merengu atd.
17:00 - Dance4Water - workshop tance bachata
18: 30 - Latin Soul - latino kapela - bachata, salsa, cha-cha

Druhý festivalový den – středa 18. 9. 2019

15:00 - Workshop v karibském rytmu taneční školy: Ruben - Dance: merengue, bachata, casino
16:30 - 18:00 - Mariachi Azteca de Praga – koncert tradiční mexické hudby
17:00 - workshop a vystoupení mexických tanců taneční skupiny Magisterial
18:30 - Eduardo Diego s partnerkou - vystoupení a workshop tance: bolero romantika
19:00 - Batala Praha - mezinárodní skupina bubeníků hrající styl samba reagge
20:00 - koncert kapely Tres Coracoes a taneční workshop brazilského forró

Třetí festivalový den – čtvrtek 19. 9. 2019

15:00 - 18:00 - Kapela Encuentro - folklór z And (Bolívie, Peru, Argentina) v rytmu taquirari, huayno, sanjuanito, cueca, carnavalito, tinku atd., ale také kolumbijská cumbia a španělská rumba
15:30 taneční workshopy - argentinské carnavalito, bolívijská cueca, kolumbijská cumbia
18: 00 - vystoupení a lekce taneční školy Tango Praha
19:00 - 21:30 Rumbalgia - rumba v podání oblíbené španělské kapely

Termín - 17. 9. až 19. 9. 2019
Čas – 9:00 až 21:30
VSTUP ZDARMA!
Místo konání: Pěší zóna u metra Anděl, Radlická ulice, Praha 5

Foto: Klub La Macumba

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. Dodnes také řeší trauma v rámci rodiny a snaží se najít smíření se svou matkou. „Pro ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.