Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Velvyslanectví Kanady je HateFree Zone! „Stáváme se jí s hrdostí,“ říká

 

kanada big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

31
května
2019

Velvyslanectví Kanady v České republice se dnes stalo HateFree zónou. HateFree zóny jsou místa veřejné i soukromé sféry v České republice, která se zavazují zajistit inkluzivní a nediskriminační prostředí pro své zaměstnance i návštěvníky či zákazníky. Síť HateFree zón organizuje tým HateFree Culture na Úřadu vlády České republiky.

Kanadská vláda se zavazuje k boji proti diskriminaci, rasismu a xenofobii. Snažíme se vytvořit zemi, kde jsou chráněna práva a svobody každého jedince a kde je slyšet hlas všech. Kanada také uznává, jak klíčovou roli hraje občanská společnost v prosazování těchto hodnot i lidských práv.

kanada 1

Velvyslankyně Kanady v České republice, Barbara C. Richardson, k tomu dnes uvedla: „Nesmíme zapomínat na důležitou roli aktivistů po celém světě, kteří bojují proti všem podobám diskriminace – právě oni prokázali velikou odvahu, vizi a houževnatost, aby dosáhli pokroku směrem k rovnoprávnější budoucnosti.“

Kanadská společnost je sama o sobě mozaikou rozličných kulturních, náboženských i etnických komunit a v roce 1971 se stala Kanada první zemí světa, která přijala oficiální multikulturní politiku. Historie prokázala, že otevřenost podporuje respekt k odlišnosti. Kanada například v letech 1948 a 1968 přijala československé politické uprchlíky. Dnes v Kanadě žije přes 100 tisíc občanů českého původu, kteří kanadské společnosti významně přispěli ekonomicky i sociálně.

kanada 3

Kanada vnímá rozmanitost jako zdroj síly. Zkušenosti dokazují, že osvojení etnické, rasové, genderové i náboženské různorodosti prospívá jak společnosti, tak ekonomice. Po teroristických útocích ve dvou mešitách na Novém Zélandu v březnu 2019 k tomu uvedl kanadský premiér Justin Trudeau: „Rozmanitost bychom měli chápat jako zdroj síly a ne jako hrozbu. Musíme (...) pracovat na tom, abychom vybudovali svět, v němž se budou cítit bezpečně všichni lidé bez ohledu na svou víru, na to, kde žijí nebo kde se narodili.“

Velvyslanectví Kanady v Praze vítá iniciativu HateFree a s hrdostí se stává zónou HateFree, protože naše velvyslanectví usiluje o prosazování hodnot otevřenosti a tolerance ve všech aspektech naší práce.

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.