Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Velvyslanectví Kanady je HateFree Zone! „Stáváme se jí s hrdostí,“ říká

 

kanada big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

31
května
2019

Velvyslanectví Kanady v České republice se dnes stalo HateFree zónou. HateFree zóny jsou místa veřejné i soukromé sféry v České republice, která se zavazují zajistit inkluzivní a nediskriminační prostředí pro své zaměstnance i návštěvníky či zákazníky. Síť HateFree zón organizuje tým HateFree Culture na Úřadu vlády České republiky.

Kanadská vláda se zavazuje k boji proti diskriminaci, rasismu a xenofobii. Snažíme se vytvořit zemi, kde jsou chráněna práva a svobody každého jedince a kde je slyšet hlas všech. Kanada také uznává, jak klíčovou roli hraje občanská společnost v prosazování těchto hodnot i lidských práv.

kanada 1

Velvyslankyně Kanady v České republice, Barbara C. Richardson, k tomu dnes uvedla: „Nesmíme zapomínat na důležitou roli aktivistů po celém světě, kteří bojují proti všem podobám diskriminace – právě oni prokázali velikou odvahu, vizi a houževnatost, aby dosáhli pokroku směrem k rovnoprávnější budoucnosti.“

Kanadská společnost je sama o sobě mozaikou rozličných kulturních, náboženských i etnických komunit a v roce 1971 se stala Kanada první zemí světa, která přijala oficiální multikulturní politiku. Historie prokázala, že otevřenost podporuje respekt k odlišnosti. Kanada například v letech 1948 a 1968 přijala československé politické uprchlíky. Dnes v Kanadě žije přes 100 tisíc občanů českého původu, kteří kanadské společnosti významně přispěli ekonomicky i sociálně.

kanada 3

Kanada vnímá rozmanitost jako zdroj síly. Zkušenosti dokazují, že osvojení etnické, rasové, genderové i náboženské různorodosti prospívá jak společnosti, tak ekonomice. Po teroristických útocích ve dvou mešitách na Novém Zélandu v březnu 2019 k tomu uvedl kanadský premiér Justin Trudeau: „Rozmanitost bychom měli chápat jako zdroj síly a ne jako hrozbu. Musíme (...) pracovat na tom, abychom vybudovali svět, v němž se budou cítit bezpečně všichni lidé bez ohledu na svou víru, na to, kde žijí nebo kde se narodili.“

Velvyslanectví Kanady v Praze vítá iniciativu HateFree a s hrdostí se stává zónou HateFree, protože naše velvyslanectví usiluje o prosazování hodnot otevřenosti a tolerance ve všech aspektech naší práce.

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.