Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Velvyslanectví Kanady je HateFree Zone! „Stáváme se jí s hrdostí,“ říká

 

kanada big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

31
května
2019

Velvyslanectví Kanady v České republice se dnes stalo HateFree zónou. HateFree zóny jsou místa veřejné i soukromé sféry v České republice, která se zavazují zajistit inkluzivní a nediskriminační prostředí pro své zaměstnance i návštěvníky či zákazníky. Síť HateFree zón organizuje tým HateFree Culture na Úřadu vlády České republiky.

Kanadská vláda se zavazuje k boji proti diskriminaci, rasismu a xenofobii. Snažíme se vytvořit zemi, kde jsou chráněna práva a svobody každého jedince a kde je slyšet hlas všech. Kanada také uznává, jak klíčovou roli hraje občanská společnost v prosazování těchto hodnot i lidských práv.

kanada 1

Velvyslankyně Kanady v České republice, Barbara C. Richardson, k tomu dnes uvedla: „Nesmíme zapomínat na důležitou roli aktivistů po celém světě, kteří bojují proti všem podobám diskriminace – právě oni prokázali velikou odvahu, vizi a houževnatost, aby dosáhli pokroku směrem k rovnoprávnější budoucnosti.“

Kanadská společnost je sama o sobě mozaikou rozličných kulturních, náboženských i etnických komunit a v roce 1971 se stala Kanada první zemí světa, která přijala oficiální multikulturní politiku. Historie prokázala, že otevřenost podporuje respekt k odlišnosti. Kanada například v letech 1948 a 1968 přijala československé politické uprchlíky. Dnes v Kanadě žije přes 100 tisíc občanů českého původu, kteří kanadské společnosti významně přispěli ekonomicky i sociálně.

kanada 3

Kanada vnímá rozmanitost jako zdroj síly. Zkušenosti dokazují, že osvojení etnické, rasové, genderové i náboženské různorodosti prospívá jak společnosti, tak ekonomice. Po teroristických útocích ve dvou mešitách na Novém Zélandu v březnu 2019 k tomu uvedl kanadský premiér Justin Trudeau: „Rozmanitost bychom měli chápat jako zdroj síly a ne jako hrozbu. Musíme (...) pracovat na tom, abychom vybudovali svět, v němž se budou cítit bezpečně všichni lidé bez ohledu na svou víru, na to, kde žijí nebo kde se narodili.“

Velvyslanectví Kanady v Praze vítá iniciativu HateFree a s hrdostí se stává zónou HateFree, protože naše velvyslanectví usiluje o prosazování hodnot otevřenosti a tolerance ve všech aspektech naší práce.

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.