Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Velvyslanectví Kanady je HateFree Zone! „Stáváme se jí s hrdostí,“ říká

 

kanada big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

31
května
2019

Velvyslanectví Kanady v České republice se dnes stalo HateFree zónou. HateFree zóny jsou místa veřejné i soukromé sféry v České republice, která se zavazují zajistit inkluzivní a nediskriminační prostředí pro své zaměstnance i návštěvníky či zákazníky. Síť HateFree zón organizuje tým HateFree Culture na Úřadu vlády České republiky.

Kanadská vláda se zavazuje k boji proti diskriminaci, rasismu a xenofobii. Snažíme se vytvořit zemi, kde jsou chráněna práva a svobody každého jedince a kde je slyšet hlas všech. Kanada také uznává, jak klíčovou roli hraje občanská společnost v prosazování těchto hodnot i lidských práv.

kanada 1

Velvyslankyně Kanady v České republice, Barbara C. Richardson, k tomu dnes uvedla: „Nesmíme zapomínat na důležitou roli aktivistů po celém světě, kteří bojují proti všem podobám diskriminace – právě oni prokázali velikou odvahu, vizi a houževnatost, aby dosáhli pokroku směrem k rovnoprávnější budoucnosti.“

Kanadská společnost je sama o sobě mozaikou rozličných kulturních, náboženských i etnických komunit a v roce 1971 se stala Kanada první zemí světa, která přijala oficiální multikulturní politiku. Historie prokázala, že otevřenost podporuje respekt k odlišnosti. Kanada například v letech 1948 a 1968 přijala československé politické uprchlíky. Dnes v Kanadě žije přes 100 tisíc občanů českého původu, kteří kanadské společnosti významně přispěli ekonomicky i sociálně.

kanada 3

Kanada vnímá rozmanitost jako zdroj síly. Zkušenosti dokazují, že osvojení etnické, rasové, genderové i náboženské různorodosti prospívá jak společnosti, tak ekonomice. Po teroristických útocích ve dvou mešitách na Novém Zélandu v březnu 2019 k tomu uvedl kanadský premiér Justin Trudeau: „Rozmanitost bychom měli chápat jako zdroj síly a ne jako hrozbu. Musíme (...) pracovat na tom, abychom vybudovali svět, v němž se budou cítit bezpečně všichni lidé bez ohledu na svou víru, na to, kde žijí nebo kde se narodili.“

Velvyslanectví Kanady v Praze vítá iniciativu HateFree a s hrdostí se stává zónou HateFree, protože naše velvyslanectví usiluje o prosazování hodnot otevřenosti a tolerance ve všech aspektech naší práce.

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.