Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Jak na duševní zdraví, konflikty nebo právo v práci? Festival (P)o práci má recept

 

prace cizinci big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

8
května
2019

Chcete si ujasnit, na co máte jako zaměstnanec právo? Nebo se teprve rozhlížíte a svou vysněnou práci stále hledáte? Rádi byste se naučili druhým sdělovat své potřeby bez konfliktů a nepochopení? Chybí vám v životopisu ta správná fotka? Toužíte po pořádném odpočinku, ale nevíte, jak na to? Pak právě pro vás je festival Sirius (P)o práci. Festival pro všechny pracovníky bez ohledu na věk nebo zemi původu pořádá Multikulturní centrum Praha 11. a 12. května v Kampusu Hybernská. Těšit se můžete na pracovněprávní i kariérní poradenství, workshop o nenásilné komunikaci, fotokoutek i relaxační techniky, filmová promítání a koncert.  Celý program je zdarma a na některé workshopy je nutné se předem registrovat. Festival se hlásí ke značce HateFree Fest, budete si na něm moct navíc zdarma vyzvednout naše placky nebo nálepky.

Důležité jsou informace i sebevědomí

Když vstupujeme na pracovní trh, nikdo nám na něj manuál nedává. Proto si často nevíme rady a horší zaměstnavatelé toho mohou snadno zneužít. Na to reaguje workshop pracovněprávní sebeobrany, který poskytne ve srozumitelné a praktické formě základy pracovního práva.

Pokud zažíváte nedorozumění, ať už na pracovišti nebo mimo něj, workshop nenásilné komunikace vám pomůže lépe zvládat každodenní situace a vyjadřovat se empatický a asertivně zároveň.
Kariérní poradenství pomůže zlepšit orientaci na pracovním trhu, posílit sebevědomí, prohloubit dovednosti a znalosti užitečné při hledání zaměstnání a zvýšit tak šance pro úspěšné uplatnění na pracovním trhu. Účastnice a účastníci si odnesou také profesionální fotku do životopisu.

sirius 2

Po práci legraci

Téma duševního zdraví v práci je důležité napříč profesními skupinami. Statistiky ukazují, že stoupá počet lidí, kteří odcházejí na dočasnou pracovní neschopnost kvůli duševní nemoci. Na stres je potřeba reagovat včas. Pro ty, kteří se v práci stresují a zažívají pocit vyhoření, připravila organizace Nevypusť duši relaxační workshop.

Oddech a uvolnění poskytne i kulturní program. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na mezinárodní bubenický workshop zaměřený na výuku samby se skupinou Batala, který všechny nabije pozitivní energií. Milovníky neotřelých filmů čeká promítání krátkometrážního dokumentárního snímku o pracovní migraci z Ukrajiny do Česka a také mokument (předstíraný dokument) o tom, jak se žije v zemi, kterou opustili téměř všichni její obyvatel. Film metaforickým způsobem zobrazuje širokou škálu a pestrost pohledů na migraci. Celý festival vyvrcholí koncertem mezinárodní skupiny Allstar Refjúdží Band, která ve své tvorbě míchá různé žánry.

Po dobu festivalu bude možnost zhlédnout audiovizuální výstavu reflektující nejvýznamnější proměny současného světa práce, kterými jsou automatizace práce, pracovní migrace nebo nástup takzvané gig economy, tedy digitální zakázkové ekonomiky a platforem typu Uber nebo TaskRabbit.

Festivalový prostor bude po celou dobu HateFree zónou, tedy bezpečným prostorem, kde se mohou potkávat pracovníci z Česka i zahraničí. Rodičům malých dětí organizátoři zajistí hlídání.

Vstup na všechny akce je zdarma. Celý program naleznete zde. Information in English. Інформація українською. Информация на русском.

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.