Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Jak na duševní zdraví, konflikty nebo právo v práci? Festival (P)o práci má recept

 

prace cizinci big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

8
května
2019

Chcete si ujasnit, na co máte jako zaměstnanec právo? Nebo se teprve rozhlížíte a svou vysněnou práci stále hledáte? Rádi byste se naučili druhým sdělovat své potřeby bez konfliktů a nepochopení? Chybí vám v životopisu ta správná fotka? Toužíte po pořádném odpočinku, ale nevíte, jak na to? Pak právě pro vás je festival Sirius (P)o práci. Festival pro všechny pracovníky bez ohledu na věk nebo zemi původu pořádá Multikulturní centrum Praha 11. a 12. května v Kampusu Hybernská. Těšit se můžete na pracovněprávní i kariérní poradenství, workshop o nenásilné komunikaci, fotokoutek i relaxační techniky, filmová promítání a koncert.  Celý program je zdarma a na některé workshopy je nutné se předem registrovat. Festival se hlásí ke značce HateFree Fest, budete si na něm moct navíc zdarma vyzvednout naše placky nebo nálepky.

Důležité jsou informace i sebevědomí

Když vstupujeme na pracovní trh, nikdo nám na něj manuál nedává. Proto si často nevíme rady a horší zaměstnavatelé toho mohou snadno zneužít. Na to reaguje workshop pracovněprávní sebeobrany, který poskytne ve srozumitelné a praktické formě základy pracovního práva.

Pokud zažíváte nedorozumění, ať už na pracovišti nebo mimo něj, workshop nenásilné komunikace vám pomůže lépe zvládat každodenní situace a vyjadřovat se empatický a asertivně zároveň.
Kariérní poradenství pomůže zlepšit orientaci na pracovním trhu, posílit sebevědomí, prohloubit dovednosti a znalosti užitečné při hledání zaměstnání a zvýšit tak šance pro úspěšné uplatnění na pracovním trhu. Účastnice a účastníci si odnesou také profesionální fotku do životopisu.

sirius 2

Po práci legraci

Téma duševního zdraví v práci je důležité napříč profesními skupinami. Statistiky ukazují, že stoupá počet lidí, kteří odcházejí na dočasnou pracovní neschopnost kvůli duševní nemoci. Na stres je potřeba reagovat včas. Pro ty, kteří se v práci stresují a zažívají pocit vyhoření, připravila organizace Nevypusť duši relaxační workshop.

Oddech a uvolnění poskytne i kulturní program. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na mezinárodní bubenický workshop zaměřený na výuku samby se skupinou Batala, který všechny nabije pozitivní energií. Milovníky neotřelých filmů čeká promítání krátkometrážního dokumentárního snímku o pracovní migraci z Ukrajiny do Česka a také mokument (předstíraný dokument) o tom, jak se žije v zemi, kterou opustili téměř všichni její obyvatel. Film metaforickým způsobem zobrazuje širokou škálu a pestrost pohledů na migraci. Celý festival vyvrcholí koncertem mezinárodní skupiny Allstar Refjúdží Band, která ve své tvorbě míchá různé žánry.

Po dobu festivalu bude možnost zhlédnout audiovizuální výstavu reflektující nejvýznamnější proměny současného světa práce, kterými jsou automatizace práce, pracovní migrace nebo nástup takzvané gig economy, tedy digitální zakázkové ekonomiky a platforem typu Uber nebo TaskRabbit.

Festivalový prostor bude po celou dobu HateFree zónou, tedy bezpečným prostorem, kde se mohou potkávat pracovníci z Česka i zahraničí. Rodičům malých dětí organizátoři zajistí hlídání.

Vstup na všechny akce je zdarma. Celý program naleznete zde. Information in English. Інформація українською. Информация на русском.

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.