Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Jak na duševní zdraví, konflikty nebo právo v práci? Festival (P)o práci má recept

 

prace cizinci big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

8
května
2019

Chcete si ujasnit, na co máte jako zaměstnanec právo? Nebo se teprve rozhlížíte a svou vysněnou práci stále hledáte? Rádi byste se naučili druhým sdělovat své potřeby bez konfliktů a nepochopení? Chybí vám v životopisu ta správná fotka? Toužíte po pořádném odpočinku, ale nevíte, jak na to? Pak právě pro vás je festival Sirius (P)o práci. Festival pro všechny pracovníky bez ohledu na věk nebo zemi původu pořádá Multikulturní centrum Praha 11. a 12. května v Kampusu Hybernská. Těšit se můžete na pracovněprávní i kariérní poradenství, workshop o nenásilné komunikaci, fotokoutek i relaxační techniky, filmová promítání a koncert.  Celý program je zdarma a na některé workshopy je nutné se předem registrovat. Festival se hlásí ke značce HateFree Fest, budete si na něm moct navíc zdarma vyzvednout naše placky nebo nálepky.

Důležité jsou informace i sebevědomí

Když vstupujeme na pracovní trh, nikdo nám na něj manuál nedává. Proto si často nevíme rady a horší zaměstnavatelé toho mohou snadno zneužít. Na to reaguje workshop pracovněprávní sebeobrany, který poskytne ve srozumitelné a praktické formě základy pracovního práva.

Pokud zažíváte nedorozumění, ať už na pracovišti nebo mimo něj, workshop nenásilné komunikace vám pomůže lépe zvládat každodenní situace a vyjadřovat se empatický a asertivně zároveň.
Kariérní poradenství pomůže zlepšit orientaci na pracovním trhu, posílit sebevědomí, prohloubit dovednosti a znalosti užitečné při hledání zaměstnání a zvýšit tak šance pro úspěšné uplatnění na pracovním trhu. Účastnice a účastníci si odnesou také profesionální fotku do životopisu.

sirius 2

Po práci legraci

Téma duševního zdraví v práci je důležité napříč profesními skupinami. Statistiky ukazují, že stoupá počet lidí, kteří odcházejí na dočasnou pracovní neschopnost kvůli duševní nemoci. Na stres je potřeba reagovat včas. Pro ty, kteří se v práci stresují a zažívají pocit vyhoření, připravila organizace Nevypusť duši relaxační workshop.

Oddech a uvolnění poskytne i kulturní program. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na mezinárodní bubenický workshop zaměřený na výuku samby se skupinou Batala, který všechny nabije pozitivní energií. Milovníky neotřelých filmů čeká promítání krátkometrážního dokumentárního snímku o pracovní migraci z Ukrajiny do Česka a také mokument (předstíraný dokument) o tom, jak se žije v zemi, kterou opustili téměř všichni její obyvatel. Film metaforickým způsobem zobrazuje širokou škálu a pestrost pohledů na migraci. Celý festival vyvrcholí koncertem mezinárodní skupiny Allstar Refjúdží Band, která ve své tvorbě míchá různé žánry.

Po dobu festivalu bude možnost zhlédnout audiovizuální výstavu reflektující nejvýznamnější proměny současného světa práce, kterými jsou automatizace práce, pracovní migrace nebo nástup takzvané gig economy, tedy digitální zakázkové ekonomiky a platforem typu Uber nebo TaskRabbit.

Festivalový prostor bude po celou dobu HateFree zónou, tedy bezpečným prostorem, kde se mohou potkávat pracovníci z Česka i zahraničí. Rodičům malých dětí organizátoři zajistí hlídání.

Vstup na všechny akce je zdarma. Celý program naleznete zde. Information in English. Інформація українською. Информация на русском.

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.