Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku,” říkají organizátoři stejnojmenného festivalu

 

PPS2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
prosince
2018

„Že se nás v Praze sociální témata netýkají? Migrace, bezdomovectví, duševní choroby? A co třeba dostupné bydlení? Nezapomínejme, že všichni jsme více či méně případ pro sociálku,” říkají organizátoři už čtvrtého ročníku festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, jehož stěžejní program probíhá v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Ten bude až do neděle 8. prosince představovat řadu divadelních představení, filmů, městských intervencí nebo mikulášskou sbírku ponožek. Festival se už tradičně hlásí k označení HateFree Fest a potrvá do druhé adventní neděle.

PPS 2018 8

Mezi stěžejní události letošního programu patří páteční pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku Americký cisár. Divadlo Pôtoň & Štúdio 12 představí scénickou kompozici o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Inscenace na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka popisuje exodus stovek tisíc emigrantů, kteří se stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.

PPS 2018 2

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Skutečné příběhy také celý festival pomyslně otevřely v neděli 2. prosince. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!, byla premiérou autorské inscenace - divadelního sitcomu Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Diváci tak přijali pozvánku na tajnou divadelní návštěvu domu, kam se návštěvy neberou. „Vítejte v domě, kde je rozpis úklidu na nástěnce, terapie každý pátek v televizní místnosti a skříňku na boty mají pokoje jen v prvním patře. Tři klientky, jedna vrátná a neviditelný pes. Pětice žen nás nechá nahlédnout do tajemství azylového domu a jeho obyvatel. A práci máte?“ Divadelní reportáží z fiktivního azylového domu, která vznikla na základě zkušeností, vzpomínek, básní a dokumentárních materiálů, se pětice nehereček po roce výzkumu setkává s diváky mezi dvěma palandami a snaží se „myslet na budoucnost” a nemyslet na činži. Barbora Šupová přibližuje – již několikátou – spolupráci Venuše ve Švehlovce a Jako doma takto: „Naše protagonistky mají zkušenosti s bydlením na ulici, ubytovně, azyláku, ve stanu, ale i v autě nebo na hřbitově. Krize bydlení se zkrátka netýká jen bezdomovců.“

PPS 2018 5

Po tvých hrobech šlapu

 

Tématu bydlení a jeho dostupnosti se věnuje i dnešní scénická talkshow šéfredaktora stanice Vltava, ve které umě mísí prvky debaty a divadla. Unikátní diskuze vedené živě před zraky diváků, se zúčastní Lenka Burgerová - místostarostka Prahy 7, Martin Freund - vedoucí mezinárodně oceněného projektu Rapid Re-Housing, Martin Šimáček - ředitel Institutu pro sociální inkluzi a Lenka Vrbová z organizace Jako doma. Na své si přijdou fandové současného divadla i intošáckých diskuzí. 100 tisíc za metr čtvereční bytu v Praze? To už je slušné drama.

PPS 2018 3

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Komu připadá dobré bydlo tak trochu přízemní, určitě ocení trvalejší a vznešenější motivy. Například smrt. Kdo nemá rád smrt, má jistě rád zvířátka. Mají mít snad přednost mrtví Židé před roztomilými českými pejsky? Navštivte pražskou premiéru představení, které mísí fakta, cynismus, sionistické spiknutí, Antigonu, antisemitismus, mrtvoly, židovský humor, černý humor, kabalu a smutnou realitu města Prostějov. Ta proběhne v úterý 4. prosince. Po tvých hrobech šlapu, je dokumentární inscenace inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova, jehož pietní připomínku odmítá místní obyvatelstvo. „Prach jsi a v prach se obrátíš. Spi sladce. Aneb Židozednářské klany ovládají dění ve světě, lidé, bděte!” Představení vytvořili Jakub Čermák a spolek Johan ve spolupráci s festivalem Dny židovské kultury Olomouc.

PPS 2018 6

Po tvých hrobech šlapu

„Stay angažovanej!" Hlavní program odlehčí večer angažované poezie. Slam Poetry Exhibice 5. prosince večer vás budou bavit veršotepci se smyslem pro show, mistři rýmů, kouzelnicí se slovní zásobou, autoři vtipných asociací a chytrých postřehů. Tim Postovit, Luke Leonardi, Tom Cortés, Barbo Ra a Docent Kwág.

Letošní čtvrtý ročník festivalu s důrazem na sociální témata - Případ pro sociálku - doplní charitativní sbírka teplých ponožek, obuvi a termoprádla ve Venuši ve Švehlovce. Sbírka probíhá už do listopadu a je pro organizaci Jako doma, která zajistí distribuci oblečení mezi lidi v tísnivé životní situaci. Potrvá do 5. prosince. Vás zahřeje dobrý skutek a lidi bez domova váš dárek.

PPS 2018 4

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Mimo Venuši je možné navštívit také off-program festivalu, který se koná převážně ve veřejném prostoru. V sobotu představili své městské intervence studenti FaVu, v neděli mohli diváci navštívit na žižkovské Ohradě výstavu fotografií Marka Siváka, v neděli 8. prosince se můžete zúčastnit sportovního turnaje přímo v centru Prahy. A pokud dáváte přednost tomu, zůstat hezky pod střechou, zveme vás na autorskou inscenaci TEĎ MLUVÍM JÁ spolku Dr. AmAS - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky 6. prosince od 18 hodin na Klinice. Následující den pak proběhne promítání dokumentárního filmu o psychiatrické péči - Bylo jednou jedno město bláznů.

PPS 2018 7

Po tvých hrobech šlapu

Kompletní program

Hlavní program, začátky ve 20h ve Venuši

2.12. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu! - Premiéra (Burianová & Šupová) - divadelní sitcom
3.12. Forbína Petra Fischera: Sociální bydlení „kdo má na dobré bydlo?" - talk-show
4.12. Po tvých hrobech šlapu - Pražská premiéra (Jakub Čermák & Johan) - dokumentární divadlo
5.12. Social Slam Poetry Exhibice - večer angažované poezie
6.12. Americký cisár - Pražská premiéra (Divadlo Pôtoň & Štúdio 12) - oceněno cenou DOSKY 2018 v kategorii Inscenace roku

Off-program

1.12. Městské intervence Ateliéru Enviroment (FaVU) / celý den v Praze
2.12. Předposlední víkend v srpnu na Žižkově - výstava fotek ve veřejném prostoru / od 14h Žižkov-Ohrada
6.12. Dr. AmAS: TEĎ MLUVÍM JÁ - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky / od 18h Klinika
7.12. Bylo jednou jedno město bláznů - promítání filmu o proměnách psychiatrické péče / od 18h Prostor39
8.12. TROJBOJ RADIA TULEŇ - sportovní turnaj / od 13h centrum Prahy

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Foto: Michaela Škvrňáková

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.