Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku,” říkají organizátoři stejnojmenného festivalu

 

PPS2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
prosince
2018

„Že se nás v Praze sociální témata netýkají? Migrace, bezdomovectví, duševní choroby? A co třeba dostupné bydlení? Nezapomínejme, že všichni jsme více či méně případ pro sociálku,” říkají organizátoři už čtvrtého ročníku festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, jehož stěžejní program probíhá v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Ten bude až do neděle 8. prosince představovat řadu divadelních představení, filmů, městských intervencí nebo mikulášskou sbírku ponožek. Festival se už tradičně hlásí k označení HateFree Fest a potrvá do druhé adventní neděle.

PPS 2018 8

Mezi stěžejní události letošního programu patří páteční pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku Americký cisár. Divadlo Pôtoň & Štúdio 12 představí scénickou kompozici o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Inscenace na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka popisuje exodus stovek tisíc emigrantů, kteří se stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.

PPS 2018 2

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Skutečné příběhy také celý festival pomyslně otevřely v neděli 2. prosince. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!, byla premiérou autorské inscenace - divadelního sitcomu Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Diváci tak přijali pozvánku na tajnou divadelní návštěvu domu, kam se návštěvy neberou. „Vítejte v domě, kde je rozpis úklidu na nástěnce, terapie každý pátek v televizní místnosti a skříňku na boty mají pokoje jen v prvním patře. Tři klientky, jedna vrátná a neviditelný pes. Pětice žen nás nechá nahlédnout do tajemství azylového domu a jeho obyvatel. A práci máte?“ Divadelní reportáží z fiktivního azylového domu, která vznikla na základě zkušeností, vzpomínek, básní a dokumentárních materiálů, se pětice nehereček po roce výzkumu setkává s diváky mezi dvěma palandami a snaží se „myslet na budoucnost” a nemyslet na činži. Barbora Šupová přibližuje – již několikátou – spolupráci Venuše ve Švehlovce a Jako doma takto: „Naše protagonistky mají zkušenosti s bydlením na ulici, ubytovně, azyláku, ve stanu, ale i v autě nebo na hřbitově. Krize bydlení se zkrátka netýká jen bezdomovců.“

PPS 2018 5

Po tvých hrobech šlapu

 

Tématu bydlení a jeho dostupnosti se věnuje i dnešní scénická talkshow šéfredaktora stanice Vltava, ve které umě mísí prvky debaty a divadla. Unikátní diskuze vedené živě před zraky diváků, se zúčastní Lenka Burgerová - místostarostka Prahy 7, Martin Freund - vedoucí mezinárodně oceněného projektu Rapid Re-Housing, Martin Šimáček - ředitel Institutu pro sociální inkluzi a Lenka Vrbová z organizace Jako doma. Na své si přijdou fandové současného divadla i intošáckých diskuzí. 100 tisíc za metr čtvereční bytu v Praze? To už je slušné drama.

PPS 2018 3

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Komu připadá dobré bydlo tak trochu přízemní, určitě ocení trvalejší a vznešenější motivy. Například smrt. Kdo nemá rád smrt, má jistě rád zvířátka. Mají mít snad přednost mrtví Židé před roztomilými českými pejsky? Navštivte pražskou premiéru představení, které mísí fakta, cynismus, sionistické spiknutí, Antigonu, antisemitismus, mrtvoly, židovský humor, černý humor, kabalu a smutnou realitu města Prostějov. Ta proběhne v úterý 4. prosince. Po tvých hrobech šlapu, je dokumentární inscenace inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova, jehož pietní připomínku odmítá místní obyvatelstvo. „Prach jsi a v prach se obrátíš. Spi sladce. Aneb Židozednářské klany ovládají dění ve světě, lidé, bděte!” Představení vytvořili Jakub Čermák a spolek Johan ve spolupráci s festivalem Dny židovské kultury Olomouc.

PPS 2018 6

Po tvých hrobech šlapu

„Stay angažovanej!" Hlavní program odlehčí večer angažované poezie. Slam Poetry Exhibice 5. prosince večer vás budou bavit veršotepci se smyslem pro show, mistři rýmů, kouzelnicí se slovní zásobou, autoři vtipných asociací a chytrých postřehů. Tim Postovit, Luke Leonardi, Tom Cortés, Barbo Ra a Docent Kwág.

Letošní čtvrtý ročník festivalu s důrazem na sociální témata - Případ pro sociálku - doplní charitativní sbírka teplých ponožek, obuvi a termoprádla ve Venuši ve Švehlovce. Sbírka probíhá už do listopadu a je pro organizaci Jako doma, která zajistí distribuci oblečení mezi lidi v tísnivé životní situaci. Potrvá do 5. prosince. Vás zahřeje dobrý skutek a lidi bez domova váš dárek.

PPS 2018 4

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Mimo Venuši je možné navštívit také off-program festivalu, který se koná převážně ve veřejném prostoru. V sobotu představili své městské intervence studenti FaVu, v neděli mohli diváci navštívit na žižkovské Ohradě výstavu fotografií Marka Siváka, v neděli 8. prosince se můžete zúčastnit sportovního turnaje přímo v centru Prahy. A pokud dáváte přednost tomu, zůstat hezky pod střechou, zveme vás na autorskou inscenaci TEĎ MLUVÍM JÁ spolku Dr. AmAS - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky 6. prosince od 18 hodin na Klinice. Následující den pak proběhne promítání dokumentárního filmu o psychiatrické péči - Bylo jednou jedno město bláznů.

PPS 2018 7

Po tvých hrobech šlapu

Kompletní program

Hlavní program, začátky ve 20h ve Venuši

2.12. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu! - Premiéra (Burianová & Šupová) - divadelní sitcom
3.12. Forbína Petra Fischera: Sociální bydlení „kdo má na dobré bydlo?" - talk-show
4.12. Po tvých hrobech šlapu - Pražská premiéra (Jakub Čermák & Johan) - dokumentární divadlo
5.12. Social Slam Poetry Exhibice - večer angažované poezie
6.12. Americký cisár - Pražská premiéra (Divadlo Pôtoň & Štúdio 12) - oceněno cenou DOSKY 2018 v kategorii Inscenace roku

Off-program

1.12. Městské intervence Ateliéru Enviroment (FaVU) / celý den v Praze
2.12. Předposlední víkend v srpnu na Žižkově - výstava fotek ve veřejném prostoru / od 14h Žižkov-Ohrada
6.12. Dr. AmAS: TEĎ MLUVÍM JÁ - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky / od 18h Klinika
7.12. Bylo jednou jedno město bláznů - promítání filmu o proměnách psychiatrické péče / od 18h Prostor39
8.12. TROJBOJ RADIA TULEŇ - sportovní turnaj / od 13h centrum Prahy

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Foto: Michaela Škvrňáková

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.