Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku,” říkají organizátoři stejnojmenného festivalu

 

PPS2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
prosince
2018

„Že se nás v Praze sociální témata netýkají? Migrace, bezdomovectví, duševní choroby? A co třeba dostupné bydlení? Nezapomínejme, že všichni jsme více či méně případ pro sociálku,” říkají organizátoři už čtvrtého ročníku festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, jehož stěžejní program probíhá v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Ten bude až do neděle 8. prosince představovat řadu divadelních představení, filmů, městských intervencí nebo mikulášskou sbírku ponožek. Festival se už tradičně hlásí k označení HateFree Fest a potrvá do druhé adventní neděle.

PPS 2018 8

Mezi stěžejní události letošního programu patří páteční pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku Americký cisár. Divadlo Pôtoň & Štúdio 12 představí scénickou kompozici o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Inscenace na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka popisuje exodus stovek tisíc emigrantů, kteří se stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.

PPS 2018 2

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Skutečné příběhy také celý festival pomyslně otevřely v neděli 2. prosince. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!, byla premiérou autorské inscenace - divadelního sitcomu Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Diváci tak přijali pozvánku na tajnou divadelní návštěvu domu, kam se návštěvy neberou. „Vítejte v domě, kde je rozpis úklidu na nástěnce, terapie každý pátek v televizní místnosti a skříňku na boty mají pokoje jen v prvním patře. Tři klientky, jedna vrátná a neviditelný pes. Pětice žen nás nechá nahlédnout do tajemství azylového domu a jeho obyvatel. A práci máte?“ Divadelní reportáží z fiktivního azylového domu, která vznikla na základě zkušeností, vzpomínek, básní a dokumentárních materiálů, se pětice nehereček po roce výzkumu setkává s diváky mezi dvěma palandami a snaží se „myslet na budoucnost” a nemyslet na činži. Barbora Šupová přibližuje – již několikátou – spolupráci Venuše ve Švehlovce a Jako doma takto: „Naše protagonistky mají zkušenosti s bydlením na ulici, ubytovně, azyláku, ve stanu, ale i v autě nebo na hřbitově. Krize bydlení se zkrátka netýká jen bezdomovců.“

PPS 2018 5

Po tvých hrobech šlapu

 

Tématu bydlení a jeho dostupnosti se věnuje i dnešní scénická talkshow šéfredaktora stanice Vltava, ve které umě mísí prvky debaty a divadla. Unikátní diskuze vedené živě před zraky diváků, se zúčastní Lenka Burgerová - místostarostka Prahy 7, Martin Freund - vedoucí mezinárodně oceněného projektu Rapid Re-Housing, Martin Šimáček - ředitel Institutu pro sociální inkluzi a Lenka Vrbová z organizace Jako doma. Na své si přijdou fandové současného divadla i intošáckých diskuzí. 100 tisíc za metr čtvereční bytu v Praze? To už je slušné drama.

PPS 2018 3

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Komu připadá dobré bydlo tak trochu přízemní, určitě ocení trvalejší a vznešenější motivy. Například smrt. Kdo nemá rád smrt, má jistě rád zvířátka. Mají mít snad přednost mrtví Židé před roztomilými českými pejsky? Navštivte pražskou premiéru představení, které mísí fakta, cynismus, sionistické spiknutí, Antigonu, antisemitismus, mrtvoly, židovský humor, černý humor, kabalu a smutnou realitu města Prostějov. Ta proběhne v úterý 4. prosince. Po tvých hrobech šlapu, je dokumentární inscenace inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova, jehož pietní připomínku odmítá místní obyvatelstvo. „Prach jsi a v prach se obrátíš. Spi sladce. Aneb Židozednářské klany ovládají dění ve světě, lidé, bděte!” Představení vytvořili Jakub Čermák a spolek Johan ve spolupráci s festivalem Dny židovské kultury Olomouc.

PPS 2018 6

Po tvých hrobech šlapu

„Stay angažovanej!" Hlavní program odlehčí večer angažované poezie. Slam Poetry Exhibice 5. prosince večer vás budou bavit veršotepci se smyslem pro show, mistři rýmů, kouzelnicí se slovní zásobou, autoři vtipných asociací a chytrých postřehů. Tim Postovit, Luke Leonardi, Tom Cortés, Barbo Ra a Docent Kwág.

Letošní čtvrtý ročník festivalu s důrazem na sociální témata - Případ pro sociálku - doplní charitativní sbírka teplých ponožek, obuvi a termoprádla ve Venuši ve Švehlovce. Sbírka probíhá už do listopadu a je pro organizaci Jako doma, která zajistí distribuci oblečení mezi lidi v tísnivé životní situaci. Potrvá do 5. prosince. Vás zahřeje dobrý skutek a lidi bez domova váš dárek.

PPS 2018 4

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Mimo Venuši je možné navštívit také off-program festivalu, který se koná převážně ve veřejném prostoru. V sobotu představili své městské intervence studenti FaVu, v neděli mohli diváci navštívit na žižkovské Ohradě výstavu fotografií Marka Siváka, v neděli 8. prosince se můžete zúčastnit sportovního turnaje přímo v centru Prahy. A pokud dáváte přednost tomu, zůstat hezky pod střechou, zveme vás na autorskou inscenaci TEĎ MLUVÍM JÁ spolku Dr. AmAS - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky 6. prosince od 18 hodin na Klinice. Následující den pak proběhne promítání dokumentárního filmu o psychiatrické péči - Bylo jednou jedno město bláznů.

PPS 2018 7

Po tvých hrobech šlapu

Kompletní program

Hlavní program, začátky ve 20h ve Venuši

2.12. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu! - Premiéra (Burianová & Šupová) - divadelní sitcom
3.12. Forbína Petra Fischera: Sociální bydlení „kdo má na dobré bydlo?" - talk-show
4.12. Po tvých hrobech šlapu - Pražská premiéra (Jakub Čermák & Johan) - dokumentární divadlo
5.12. Social Slam Poetry Exhibice - večer angažované poezie
6.12. Americký cisár - Pražská premiéra (Divadlo Pôtoň & Štúdio 12) - oceněno cenou DOSKY 2018 v kategorii Inscenace roku

Off-program

1.12. Městské intervence Ateliéru Enviroment (FaVU) / celý den v Praze
2.12. Předposlední víkend v srpnu na Žižkově - výstava fotek ve veřejném prostoru / od 14h Žižkov-Ohrada
6.12. Dr. AmAS: TEĎ MLUVÍM JÁ - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky / od 18h Klinika
7.12. Bylo jednou jedno město bláznů - promítání filmu o proměnách psychiatrické péče / od 18h Prostor39
8.12. TROJBOJ RADIA TULEŇ - sportovní turnaj / od 13h centrum Prahy

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Foto: Michaela Škvrňáková

Čtěte dále

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

„Vegan se musí neustále morálně obhajovat,” říká popularizátorka vědy a veganka Selinger

V České republice žije odhadem asi sto tisíc veganů. Co vlastně dnes veganství znamená? Eliška Selinger, popularizátorka vědy a veganka, tvrdí: „Je to snaha vyhnout se zneužívání zvířat, jak nejvíce je to možné.“ To zahrnuje především nekonzumaci živočišných produktů, nekupování oblečení ze zvířat a kosmetiky testované na nich. Eliška se jako veganka nejčastěji setkává s nepochopením právě svých etických principů. „Lidé to velmi často vidí jen jako zdravotní volbu, navíc samozřejmě špatnou (smích) a z toho podle mě pramení velká řada dalších nedorozumění,” přibližuje budoucí lékařka a výzkumnice. Podle Elišky se vegani necítí morálně nadřazení, ač je jim to často vyčítáno. „Pokud někdo dává najevo, že je nadčlověk, tak to není veganstvím nebo jakoukoliv jeho jinou etickou volbou, ale tím, že je to prostě blbec. A blbce bohužel najdeme v každé lidské skupině, tomu lze jen velmi ...

Rakovina kůže sužuje albíny v Ghaně. Čeští vědci našli řešení. Vyvinuli pro ně levný ochranný krém

Lidé s albinismem se v Africe potýkají s předsudky, diskriminací i násilím a také s řadou zdravotních problémů. Nejvíce je ohrožená jejich světlá kůže. „Kůži chybí melanin, a to je ochrana před UV zářením. Pokud melanin nemáš a vystavíš se sluníčku, budeš mít popáleniny. A ty mohou vést k rakovině kůže. Slunci se u nás ale vyhneš jen těžko,” vysvětluje albínský sociální pracovník Kwame Andrews Daklo. „Opalovací krémy se v Ghaně dají sehnat, ale pouze ve velmi drahých nákupních centrech v hlavním městě. Mnozí si je nemohou dovolit,” upřesňuje. Spousta lidí tak na rakovinu předčasně zemře. S možným řešením nyní přicházejí Češi pod vedením Lukáše Houdka z HateFree Culture, který se situaci albínů věnuje. Brněnský chemik Vojta Kundrát mu nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení a s kolegy z FCH VUT - Ústavu chemie potravin a biotechnologie tak z lokál ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.