Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku,” říkají organizátoři stejnojmenného festivalu

 

PPS2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
prosince
2018

„Že se nás v Praze sociální témata netýkají? Migrace, bezdomovectví, duševní choroby? A co třeba dostupné bydlení? Nezapomínejme, že všichni jsme více či méně případ pro sociálku,” říkají organizátoři už čtvrtého ročníku festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, jehož stěžejní program probíhá v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Ten bude až do neděle 8. prosince představovat řadu divadelních představení, filmů, městských intervencí nebo mikulášskou sbírku ponožek. Festival se už tradičně hlásí k označení HateFree Fest a potrvá do druhé adventní neděle.

PPS 2018 8

Mezi stěžejní události letošního programu patří páteční pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku Americký cisár. Divadlo Pôtoň & Štúdio 12 představí scénickou kompozici o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Inscenace na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka popisuje exodus stovek tisíc emigrantů, kteří se stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.

PPS 2018 2

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Skutečné příběhy také celý festival pomyslně otevřely v neděli 2. prosince. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!, byla premiérou autorské inscenace - divadelního sitcomu Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Diváci tak přijali pozvánku na tajnou divadelní návštěvu domu, kam se návštěvy neberou. „Vítejte v domě, kde je rozpis úklidu na nástěnce, terapie každý pátek v televizní místnosti a skříňku na boty mají pokoje jen v prvním patře. Tři klientky, jedna vrátná a neviditelný pes. Pětice žen nás nechá nahlédnout do tajemství azylového domu a jeho obyvatel. A práci máte?“ Divadelní reportáží z fiktivního azylového domu, která vznikla na základě zkušeností, vzpomínek, básní a dokumentárních materiálů, se pětice nehereček po roce výzkumu setkává s diváky mezi dvěma palandami a snaží se „myslet na budoucnost” a nemyslet na činži. Barbora Šupová přibližuje – již několikátou – spolupráci Venuše ve Švehlovce a Jako doma takto: „Naše protagonistky mají zkušenosti s bydlením na ulici, ubytovně, azyláku, ve stanu, ale i v autě nebo na hřbitově. Krize bydlení se zkrátka netýká jen bezdomovců.“

PPS 2018 5

Po tvých hrobech šlapu

 

Tématu bydlení a jeho dostupnosti se věnuje i dnešní scénická talkshow šéfredaktora stanice Vltava, ve které umě mísí prvky debaty a divadla. Unikátní diskuze vedené živě před zraky diváků, se zúčastní Lenka Burgerová - místostarostka Prahy 7, Martin Freund - vedoucí mezinárodně oceněného projektu Rapid Re-Housing, Martin Šimáček - ředitel Institutu pro sociální inkluzi a Lenka Vrbová z organizace Jako doma. Na své si přijdou fandové současného divadla i intošáckých diskuzí. 100 tisíc za metr čtvereční bytu v Praze? To už je slušné drama.

PPS 2018 3

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Komu připadá dobré bydlo tak trochu přízemní, určitě ocení trvalejší a vznešenější motivy. Například smrt. Kdo nemá rád smrt, má jistě rád zvířátka. Mají mít snad přednost mrtví Židé před roztomilými českými pejsky? Navštivte pražskou premiéru představení, které mísí fakta, cynismus, sionistické spiknutí, Antigonu, antisemitismus, mrtvoly, židovský humor, černý humor, kabalu a smutnou realitu města Prostějov. Ta proběhne v úterý 4. prosince. Po tvých hrobech šlapu, je dokumentární inscenace inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova, jehož pietní připomínku odmítá místní obyvatelstvo. „Prach jsi a v prach se obrátíš. Spi sladce. Aneb Židozednářské klany ovládají dění ve světě, lidé, bděte!” Představení vytvořili Jakub Čermák a spolek Johan ve spolupráci s festivalem Dny židovské kultury Olomouc.

PPS 2018 6

Po tvých hrobech šlapu

„Stay angažovanej!" Hlavní program odlehčí večer angažované poezie. Slam Poetry Exhibice 5. prosince večer vás budou bavit veršotepci se smyslem pro show, mistři rýmů, kouzelnicí se slovní zásobou, autoři vtipných asociací a chytrých postřehů. Tim Postovit, Luke Leonardi, Tom Cortés, Barbo Ra a Docent Kwág.

Letošní čtvrtý ročník festivalu s důrazem na sociální témata - Případ pro sociálku - doplní charitativní sbírka teplých ponožek, obuvi a termoprádla ve Venuši ve Švehlovce. Sbírka probíhá už do listopadu a je pro organizaci Jako doma, která zajistí distribuci oblečení mezi lidi v tísnivé životní situaci. Potrvá do 5. prosince. Vás zahřeje dobrý skutek a lidi bez domova váš dárek.

PPS 2018 4

CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!

Mimo Venuši je možné navštívit také off-program festivalu, který se koná převážně ve veřejném prostoru. V sobotu představili své městské intervence studenti FaVu, v neděli mohli diváci navštívit na žižkovské Ohradě výstavu fotografií Marka Siváka, v neděli 8. prosince se můžete zúčastnit sportovního turnaje přímo v centru Prahy. A pokud dáváte přednost tomu, zůstat hezky pod střechou, zveme vás na autorskou inscenaci TEĎ MLUVÍM JÁ spolku Dr. AmAS - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky 6. prosince od 18 hodin na Klinice. Následující den pak proběhne promítání dokumentárního filmu o psychiatrické péči - Bylo jednou jedno město bláznů.

PPS 2018 7

Po tvých hrobech šlapu

Kompletní program

Hlavní program, začátky ve 20h ve Venuši

2.12. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu! - Premiéra (Burianová & Šupová) - divadelní sitcom
3.12. Forbína Petra Fischera: Sociální bydlení „kdo má na dobré bydlo?" - talk-show
4.12. Po tvých hrobech šlapu - Pražská premiéra (Jakub Čermák & Johan) - dokumentární divadlo
5.12. Social Slam Poetry Exhibice - večer angažované poezie
6.12. Americký cisár - Pražská premiéra (Divadlo Pôtoň & Štúdio 12) - oceněno cenou DOSKY 2018 v kategorii Inscenace roku

Off-program

1.12. Městské intervence Ateliéru Enviroment (FaVU) / celý den v Praze
2.12. Předposlední víkend v srpnu na Žižkově - výstava fotek ve veřejném prostoru / od 14h Žižkov-Ohrada
6.12. Dr. AmAS: TEĎ MLUVÍM JÁ - herci s Aspergerovým syndromem vyprávějí své historky / od 18h Klinika
7.12. Bylo jednou jedno město bláznů - promítání filmu o proměnách psychiatrické péče / od 18h Prostor39
8.12. TROJBOJ RADIA TULEŇ - sportovní turnaj / od 13h centrum Prahy

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Foto: Michaela Škvrňáková

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.