Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Mrákotín ožije festivalem NADIVOKO. Sjedou se na něj čeští cestovatelé

 

nadivoko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

10
září
2018

„Štěstí je skutečné, pouze je-li sdíleno,” zapisuje Christopher McCandless z posledních sil v rezavějícím autobusu uprostřed Aljašky. Vybavujete si tu scénu? Silná věc. A důvod se potkat a všechny krásy, euforie i extrémy z cest sdílet. To je festival NADIVOKO. Místo pro cestovatelská setkání, téměř nepřetržitá šňůra inspirativních přednášek, možnost zkusit si nové věci, hudba, snídaně na mole, chill-out na balících slámy, oheň, buřty, pivo, hudba, Javořice, Telč a další přírodní skvosty v  bezprostřední blízkosti. Festival, který se hlásí k označení HateFree Fest a na němž si budete moci vyzvednout naše placky, se koná od 14. do 16. září v Mrákotíně. Vstupenky je nutné pořídit předem. Kompletní program najdete ZDE.

Třetí ročník cestovatelského festivalu NADIVOKO opět přináší víkend našlapaný programem. Bude z čeho vybírat, chystají se dvě přednáškové stage, praktické a kreativní workshopy, hudba a navíc rybník, louka, les i festivalové náměstíčko nabízí nekonečné možnosti vyblbnutí, relaxace, realizace.

nadivoko 2

Pozvání přijala Markéta Kutilová, válečná reportérka, humanitární pracovnice a neuvěřitelně energická žena. Tentokrát bude povídat o Gambii, jedné z nejchudších zemí Afriky, uprchlické krizi a snu o Evropě. Přímá zkušenost, neuvěřitelné zapálení a velmi dobrá znalost kontextu.

Taky jste přemýšleli, že se přestěhujete do zahraničí? Marek s Ivanou to pojali hodně osobitě. Udělali si řidičák, pořídili si motocykly z poloviny minulého století, naplánovali si 100km na den a vyrazili: Do Austrálie na ČZ 150. Jaké to bylo, se musíte zeptat sami.

nadivoko 3

Kejda Ski Team přijede představit expedici do Bolívie. Bratři Švihálkovi za sebou mají skialp výstupy a sjezdy na 4 kontinentech, 3 šestitisícovky, několik prvovýstupů v Evropě a například taky ocenění za sjezd roku. A ty videa!!!

Kromě motorek a lyží dostanou prostor i jiné dopravní prostředky. Jak se jezdí na biku v Gruzii, se pochlubí Radomír Čížek, jaké je strávit v autě 7 měsíců na cestách Evropou a Asií budou promítat Po vlastní ose a prostor dostane i paraglide. Těšit se můžete taky na tradiční přednášku lektora přežití v extrémních situacích Radka Thumse a jeho praktické návody, Jirku Pasze a výstavu Létající lékaři a mnoho dalších.

nadivoko 1

Kromě hromady inspirace si můžete z festivalu odvézt třeba vlastnoručně vyrobené boty či proniknout do tajů libanonské kuchyně. Nebo si půjčit si loďku, vyrazit na kole po okolí, jen tak se poflakovat, zkusit si balancování na slackline, užít si po koncertě jamování u ohně a hlavně nezapomenutelnou festivalovou atmosféru.

NADIVOKO 2018 je v polovině září a lístků je omezený počet, takže je vhodné si je koupit co nejdříve. Pořídit se dají na smsticket.cz nebo v brněnském Klubu cestovatelů na Veleslavínově 14. Kompletní program a další informace na fb nebo na www.festivalnadivoko.cz.

nadivoko 4

Foto: Archiv festivalu NADIVOKO

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.