Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Mrákotín ožije festivalem NADIVOKO. Sjedou se na něj čeští cestovatelé

 

nadivoko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

10
září
2018

„Štěstí je skutečné, pouze je-li sdíleno,” zapisuje Christopher McCandless z posledních sil v rezavějícím autobusu uprostřed Aljašky. Vybavujete si tu scénu? Silná věc. A důvod se potkat a všechny krásy, euforie i extrémy z cest sdílet. To je festival NADIVOKO. Místo pro cestovatelská setkání, téměř nepřetržitá šňůra inspirativních přednášek, možnost zkusit si nové věci, hudba, snídaně na mole, chill-out na balících slámy, oheň, buřty, pivo, hudba, Javořice, Telč a další přírodní skvosty v  bezprostřední blízkosti. Festival, který se hlásí k označení HateFree Fest a na němž si budete moci vyzvednout naše placky, se koná od 14. do 16. září v Mrákotíně. Vstupenky je nutné pořídit předem. Kompletní program najdete ZDE.

Třetí ročník cestovatelského festivalu NADIVOKO opět přináší víkend našlapaný programem. Bude z čeho vybírat, chystají se dvě přednáškové stage, praktické a kreativní workshopy, hudba a navíc rybník, louka, les i festivalové náměstíčko nabízí nekonečné možnosti vyblbnutí, relaxace, realizace.

nadivoko 2

Pozvání přijala Markéta Kutilová, válečná reportérka, humanitární pracovnice a neuvěřitelně energická žena. Tentokrát bude povídat o Gambii, jedné z nejchudších zemí Afriky, uprchlické krizi a snu o Evropě. Přímá zkušenost, neuvěřitelné zapálení a velmi dobrá znalost kontextu.

Taky jste přemýšleli, že se přestěhujete do zahraničí? Marek s Ivanou to pojali hodně osobitě. Udělali si řidičák, pořídili si motocykly z poloviny minulého století, naplánovali si 100km na den a vyrazili: Do Austrálie na ČZ 150. Jaké to bylo, se musíte zeptat sami.

nadivoko 3

Kejda Ski Team přijede představit expedici do Bolívie. Bratři Švihálkovi za sebou mají skialp výstupy a sjezdy na 4 kontinentech, 3 šestitisícovky, několik prvovýstupů v Evropě a například taky ocenění za sjezd roku. A ty videa!!!

Kromě motorek a lyží dostanou prostor i jiné dopravní prostředky. Jak se jezdí na biku v Gruzii, se pochlubí Radomír Čížek, jaké je strávit v autě 7 měsíců na cestách Evropou a Asií budou promítat Po vlastní ose a prostor dostane i paraglide. Těšit se můžete taky na tradiční přednášku lektora přežití v extrémních situacích Radka Thumse a jeho praktické návody, Jirku Pasze a výstavu Létající lékaři a mnoho dalších.

nadivoko 1

Kromě hromady inspirace si můžete z festivalu odvézt třeba vlastnoručně vyrobené boty či proniknout do tajů libanonské kuchyně. Nebo si půjčit si loďku, vyrazit na kole po okolí, jen tak se poflakovat, zkusit si balancování na slackline, užít si po koncertě jamování u ohně a hlavně nezapomenutelnou festivalovou atmosféru.

NADIVOKO 2018 je v polovině září a lístků je omezený počet, takže je vhodné si je koupit co nejdříve. Pořídit se dají na smsticket.cz nebo v brněnském Klubu cestovatelů na Veleslavínově 14. Kompletní program a další informace na fb nebo na www.festivalnadivoko.cz.

nadivoko 4

Foto: Archiv festivalu NADIVOKO

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.