Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lidé z různých koutů světa se sjednou do Brodku u Přerova. Začíná festival ŽIVOT JE

 

zivotje big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

22
srpna
2018

Čtvrtý ročník festivalu ŽIVOT JE v Brodku u Přerova vzdá hold životu a všem jeho podobám už o tomto víkendu. Tento multižánrový festival vznikl jako reflexe života a klade si za cíl návštěvníky inspirovat a pobídnout k zamyšlení, že mohou žít o něco více naplno. Areál fotbalového hřiště v Brodku u Přerova ožije workshopy, filmovým promítáním, přednáškami, koncerty a bohatým programem pro celou rodinu poslední srpnový víkend. Festival přijal označení HateFree Fest.

„Na začátku byla obyčejná rozprava,” začíná popisovat vznik festivalu jeho hlavní iniciátorka a organizátorka Andrea Fleissigová, „rozprava o tom, jak je život nepředvídatelný, pozoruhodný a hlavně v očích každého člověka jiný. Můj kočovný život mě dostal do různých koutů světa, k různým lidem, pohledům na svět a k myšlence, že právě ono setkávání a vzájemné sdílení je neuvěřitelně obohacující. A tak vznikl festival Život je – místo pro setkání. Tak se přijďte potkat,” pokračuje.

zivotje 2

Cestovatelský život Andrey se podepsal i na každoročním nárůstu mezinárodních návštěvníků festivalu. Letošní ročník nebude výjimkou. Na samotných přípravách se budou podílet dobrovolníci z několika států Evropy, kteří se v Brodku u Přerova sjedou již týden před akcí. Festivalu se totiž letos podařilo získat záštitu zlínské neziskové organizace Asociace DICE, projektu HateFree Culture a vzdělávacího programu Erasmus+, který podporuje mladé lidi v oblastech neformálního vzdělávání, mezinárodní spolupráce, udržitelnosti a kulturního dialogu. A co to znamená pro festival? „Život je 2018 tak nebude jen tradiční víkendovou akcí. V průběhu desetidenní mezinárodní výměny mládeže se bude s 35 účastníky z 8 různých zemí tvořit zcela unikátní projekt, jehož vygradováním bude právě festival samotný. Valná část programu bude tvořena samotnými účastníky, kteří na pár dní v roce Brodku u Přerova vdechnou nový, multikulturní a netradiční život”, vysvětluje jinakost letošního ročníku hlavní organizátorka.

zivotje 3

Festival si mimo jiné klade za cíl pozvednout kulturní život na venkově a šířit povědomí o životě šetrnějšímu k přírodě. K tomu slouží zodpovědný přístup k praktickým otázkám organizace i bohatě sestavený program, který bude zahájen v rytmu bubnů a tancem okolo ohně v pátek 24.srpna. Naváže první blok přednášek, filmové promítání i první koncerty. V sobotu od rána přijde na řadu hned několik workshopů a přednášek, turnaj férového fotbalu a především hudba. Přednášet přijede například Jitka Jurdinová, Tomáš Slavata či Zdeňka Kusalová, která i když žije od narození s dětskou mozkovou obrnou a potřebuje 24 hodinovou péči, dokáže vést velice aktivní život a neostýchá se o svoji životní perspektivu podělit. Na letošní filozofii festivalu “Green and Clean” reaguje také představení kampaně “Zachraňme lesy” od Jana Skalíka z Hnutí DUHA a mnoho dalších.

zivotje 5

V sobotu od tří hodin odpoledne pak vypukne hlavní část festivalu, kdy budou otevřeny všechny zóny - dětská, chill out, magická, kde budou probíhat různé workshopy - DIY lapače snů, masáže, tribe dance, malování na obličej, základy hry na didgeridoo a spousta dalšího. Zároveň se začne rozjíždět hlavní hudební stage, na které se představí slepý zpěvák a DJ Martin Svátek, hudební skupina VIDA v rytmu improvizačních skladeb ovlivněných přírodou. Jako tradičně zahraje v regionu velmi populární D.U.B. music, stálice festivalu a posel vnitřní svobody ViLi Heart, zlínská kapela Mers a domácí KoWall Company, kteří koketují s popem, rockem, indie i folkem a sílou textů v češtině. Zahraniční scénu zastoupí švédský kytarista a písničkář Jonas Lindberg. Třešinkou páteční hudební stage bude nadupaný eklektický mix folku, reggae, funku a blues v podání kapely Victor Veysey and The Modern Corporation z Kalifornie.

zivotje 1

Po dynamickém a pestrém sobotním programu bude ten nedělní o něco poklidnější. Areál se probudí ranním cvičením jógy a společnou snídaní v trávě i úplňkovým ženským kruhem. Přijďte se odreagovat, nalézt nové podněty k zamyšlení, užít si lehkost bytí a oslavit život.

zivotje 6

Více informací najdete na Facebooku nebo na webových stránkách festivalu.

Foto: Archiv festivalu

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.