Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lidé z různých koutů světa se sjednou do Brodku u Přerova. Začíná festival ŽIVOT JE

 

zivotje big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

22
srpna
2018

Čtvrtý ročník festivalu ŽIVOT JE v Brodku u Přerova vzdá hold životu a všem jeho podobám už o tomto víkendu. Tento multižánrový festival vznikl jako reflexe života a klade si za cíl návštěvníky inspirovat a pobídnout k zamyšlení, že mohou žít o něco více naplno. Areál fotbalového hřiště v Brodku u Přerova ožije workshopy, filmovým promítáním, přednáškami, koncerty a bohatým programem pro celou rodinu poslední srpnový víkend. Festival přijal označení HateFree Fest.

„Na začátku byla obyčejná rozprava,” začíná popisovat vznik festivalu jeho hlavní iniciátorka a organizátorka Andrea Fleissigová, „rozprava o tom, jak je život nepředvídatelný, pozoruhodný a hlavně v očích každého člověka jiný. Můj kočovný život mě dostal do různých koutů světa, k různým lidem, pohledům na svět a k myšlence, že právě ono setkávání a vzájemné sdílení je neuvěřitelně obohacující. A tak vznikl festival Život je – místo pro setkání. Tak se přijďte potkat,” pokračuje.

zivotje 2

Cestovatelský život Andrey se podepsal i na každoročním nárůstu mezinárodních návštěvníků festivalu. Letošní ročník nebude výjimkou. Na samotných přípravách se budou podílet dobrovolníci z několika států Evropy, kteří se v Brodku u Přerova sjedou již týden před akcí. Festivalu se totiž letos podařilo získat záštitu zlínské neziskové organizace Asociace DICE, projektu HateFree Culture a vzdělávacího programu Erasmus+, který podporuje mladé lidi v oblastech neformálního vzdělávání, mezinárodní spolupráce, udržitelnosti a kulturního dialogu. A co to znamená pro festival? „Život je 2018 tak nebude jen tradiční víkendovou akcí. V průběhu desetidenní mezinárodní výměny mládeže se bude s 35 účastníky z 8 různých zemí tvořit zcela unikátní projekt, jehož vygradováním bude právě festival samotný. Valná část programu bude tvořena samotnými účastníky, kteří na pár dní v roce Brodku u Přerova vdechnou nový, multikulturní a netradiční život”, vysvětluje jinakost letošního ročníku hlavní organizátorka.

zivotje 3

Festival si mimo jiné klade za cíl pozvednout kulturní život na venkově a šířit povědomí o životě šetrnějšímu k přírodě. K tomu slouží zodpovědný přístup k praktickým otázkám organizace i bohatě sestavený program, který bude zahájen v rytmu bubnů a tancem okolo ohně v pátek 24.srpna. Naváže první blok přednášek, filmové promítání i první koncerty. V sobotu od rána přijde na řadu hned několik workshopů a přednášek, turnaj férového fotbalu a především hudba. Přednášet přijede například Jitka Jurdinová, Tomáš Slavata či Zdeňka Kusalová, která i když žije od narození s dětskou mozkovou obrnou a potřebuje 24 hodinovou péči, dokáže vést velice aktivní život a neostýchá se o svoji životní perspektivu podělit. Na letošní filozofii festivalu “Green and Clean” reaguje také představení kampaně “Zachraňme lesy” od Jana Skalíka z Hnutí DUHA a mnoho dalších.

zivotje 5

V sobotu od tří hodin odpoledne pak vypukne hlavní část festivalu, kdy budou otevřeny všechny zóny - dětská, chill out, magická, kde budou probíhat různé workshopy - DIY lapače snů, masáže, tribe dance, malování na obličej, základy hry na didgeridoo a spousta dalšího. Zároveň se začne rozjíždět hlavní hudební stage, na které se představí slepý zpěvák a DJ Martin Svátek, hudební skupina VIDA v rytmu improvizačních skladeb ovlivněných přírodou. Jako tradičně zahraje v regionu velmi populární D.U.B. music, stálice festivalu a posel vnitřní svobody ViLi Heart, zlínská kapela Mers a domácí KoWall Company, kteří koketují s popem, rockem, indie i folkem a sílou textů v češtině. Zahraniční scénu zastoupí švédský kytarista a písničkář Jonas Lindberg. Třešinkou páteční hudební stage bude nadupaný eklektický mix folku, reggae, funku a blues v podání kapely Victor Veysey and The Modern Corporation z Kalifornie.

zivotje 1

Po dynamickém a pestrém sobotním programu bude ten nedělní o něco poklidnější. Areál se probudí ranním cvičením jógy a společnou snídaní v trávě i úplňkovým ženským kruhem. Přijďte se odreagovat, nalézt nové podněty k zamyšlení, užít si lehkost bytí a oslavit život.

zivotje 6

Více informací najdete na Facebooku nebo na webových stránkách festivalu.

Foto: Archiv festivalu

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.