Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lidé z různých koutů světa se sjednou do Brodku u Přerova. Začíná festival ŽIVOT JE

 

zivotje big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

22
srpna
2018

Čtvrtý ročník festivalu ŽIVOT JE v Brodku u Přerova vzdá hold životu a všem jeho podobám už o tomto víkendu. Tento multižánrový festival vznikl jako reflexe života a klade si za cíl návštěvníky inspirovat a pobídnout k zamyšlení, že mohou žít o něco více naplno. Areál fotbalového hřiště v Brodku u Přerova ožije workshopy, filmovým promítáním, přednáškami, koncerty a bohatým programem pro celou rodinu poslední srpnový víkend. Festival přijal označení HateFree Fest.

„Na začátku byla obyčejná rozprava,” začíná popisovat vznik festivalu jeho hlavní iniciátorka a organizátorka Andrea Fleissigová, „rozprava o tom, jak je život nepředvídatelný, pozoruhodný a hlavně v očích každého člověka jiný. Můj kočovný život mě dostal do různých koutů světa, k různým lidem, pohledům na svět a k myšlence, že právě ono setkávání a vzájemné sdílení je neuvěřitelně obohacující. A tak vznikl festival Život je – místo pro setkání. Tak se přijďte potkat,” pokračuje.

zivotje 2

Cestovatelský život Andrey se podepsal i na každoročním nárůstu mezinárodních návštěvníků festivalu. Letošní ročník nebude výjimkou. Na samotných přípravách se budou podílet dobrovolníci z několika států Evropy, kteří se v Brodku u Přerova sjedou již týden před akcí. Festivalu se totiž letos podařilo získat záštitu zlínské neziskové organizace Asociace DICE, projektu HateFree Culture a vzdělávacího programu Erasmus+, který podporuje mladé lidi v oblastech neformálního vzdělávání, mezinárodní spolupráce, udržitelnosti a kulturního dialogu. A co to znamená pro festival? „Život je 2018 tak nebude jen tradiční víkendovou akcí. V průběhu desetidenní mezinárodní výměny mládeže se bude s 35 účastníky z 8 různých zemí tvořit zcela unikátní projekt, jehož vygradováním bude právě festival samotný. Valná část programu bude tvořena samotnými účastníky, kteří na pár dní v roce Brodku u Přerova vdechnou nový, multikulturní a netradiční život”, vysvětluje jinakost letošního ročníku hlavní organizátorka.

zivotje 3

Festival si mimo jiné klade za cíl pozvednout kulturní život na venkově a šířit povědomí o životě šetrnějšímu k přírodě. K tomu slouží zodpovědný přístup k praktickým otázkám organizace i bohatě sestavený program, který bude zahájen v rytmu bubnů a tancem okolo ohně v pátek 24.srpna. Naváže první blok přednášek, filmové promítání i první koncerty. V sobotu od rána přijde na řadu hned několik workshopů a přednášek, turnaj férového fotbalu a především hudba. Přednášet přijede například Jitka Jurdinová, Tomáš Slavata či Zdeňka Kusalová, která i když žije od narození s dětskou mozkovou obrnou a potřebuje 24 hodinovou péči, dokáže vést velice aktivní život a neostýchá se o svoji životní perspektivu podělit. Na letošní filozofii festivalu “Green and Clean” reaguje také představení kampaně “Zachraňme lesy” od Jana Skalíka z Hnutí DUHA a mnoho dalších.

zivotje 5

V sobotu od tří hodin odpoledne pak vypukne hlavní část festivalu, kdy budou otevřeny všechny zóny - dětská, chill out, magická, kde budou probíhat různé workshopy - DIY lapače snů, masáže, tribe dance, malování na obličej, základy hry na didgeridoo a spousta dalšího. Zároveň se začne rozjíždět hlavní hudební stage, na které se představí slepý zpěvák a DJ Martin Svátek, hudební skupina VIDA v rytmu improvizačních skladeb ovlivněných přírodou. Jako tradičně zahraje v regionu velmi populární D.U.B. music, stálice festivalu a posel vnitřní svobody ViLi Heart, zlínská kapela Mers a domácí KoWall Company, kteří koketují s popem, rockem, indie i folkem a sílou textů v češtině. Zahraniční scénu zastoupí švédský kytarista a písničkář Jonas Lindberg. Třešinkou páteční hudební stage bude nadupaný eklektický mix folku, reggae, funku a blues v podání kapely Victor Veysey and The Modern Corporation z Kalifornie.

zivotje 1

Po dynamickém a pestrém sobotním programu bude ten nedělní o něco poklidnější. Areál se probudí ranním cvičením jógy a společnou snídaní v trávě i úplňkovým ženským kruhem. Přijďte se odreagovat, nalézt nové podněty k zamyšlení, užít si lehkost bytí a oslavit život.

zivotje 6

Více informací najdete na Facebooku nebo na webových stránkách festivalu.

Foto: Archiv festivalu

Čtěte dále

„Rozmazluji se radostí ostatních.” Češka měsíčně rozváží potřebným tunu jídla a propojuje generace

Zuzana Vránová není v pomáhání nováček, už tři roky dobrovolně z vlastní iniciativy rozváží měsíčně kolem tuny potraviny lidem v nouzi – teď v krizi tuny dokonce čtyři. Věnuje se zejména pomoci seniorům. Na nenadálou současnou situaci zareagovala okamžitě: „Já sama toho moc neumím, ale umím organizovat lidi, co něco umí,“ vysvětluje energicky a dodává, že okamžitě rozšířila své aktivity o šití roušek, šíření informací či roznos léků. Jak to vše před třemi roky začalo? „Mám ráda staré lidi, to už od dětství, tak jsem jim tuhle službu zkusila nabídnout. Zákazníky jsem našla brzy, i když pro staré lidi je typické, že sami sebe jako potřebné nevidí a odkazují na to, abych pomohla někomu jinému.

Jiří Pasz 6. 4. 2020

Kvůli posměškům se bál tělocviku, žil v odloučení. Cestu ke svému tělu našel díky partnerovi

Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Vávra z Mariánských Lázní od dětství hledá vztah k vlastnímu tělu, kvůli kterému od základní školy čelí posměškům a poznámkám okolí. Nejhorší byla pro něj situace v šatně před hodinami tělocviku. „Obdobím bulimie a anorexie jsem naštěstí neprošel, ale na druhém stupni jsem problém s tělocvikem řešil tak, že jsem se po domluvě s učitelem převlékal v jeho kabinetu. Nebylo to vyloženě pohodlné, ale na druhou stranu jsem se aspoň na čas vyhnul posmívání a zesměšňování,” vysvětluje. Kamarády téměř neměl, zaměřil se proto na školu. 

Lukáš Houdek 2. 4. 2020

Solidarita, ale i ponižování. Pandemické časy tvrdě dopadají i na lidi bez domova

Nepředvídaná, těžko přehledná pandemická situace s sebou přinesla mimo jiné karanténní podmínky, které uzavřely valnou většinu obyvatel ČR mezi úzké stěny domácího prostředí. Jak se ale s touto situací vypořádávají ti, jejichž domovem je ulice, respektive nejrůznější ubytovací provizoria? Jsou české sociální služby akceschopné a koordinované dostatečně na to, aby dokázaly jejich situaci ad hoc čelit a chránit tak nejen ty, jichž se to adresně týká, ale také zbytek společnosti? 

Adéla Gálová 1. 4. 2020

„S likvidací Romů za války došlo i k zapomenutí příběhů o jejich úspěšné integraci,“ říká Jana Horváthová

V pěti letech začaly Marii Mocovou trápit velké bolesti nohou, následně prodělala také epileptický záchvat. Diagnostikována jí byla revmatoidní artritida, která v Česku zasáhne kolem 85 tisíc lidí. Přestože se příznaky nejčastěji projevují mezi třicátým a padesátým rokem, nevyhýbá se ani dětem. „Jelikož mám artritidu od pěti let a je mi osmatřicet, postižení jsou už v tuhle chvíli rozsáhlá. Mám deformity na prstech obou rukou, totální endoprotézu obou kyčlí, deformity na prstech nohou, postižení kolen, kotníků, ramen, loktů,” popisuje pro HFC Marie, jejíž stav je dnes díky biologické léčbě stabilizovaný. Nemoc s sebou nese řadu omezení v běžném i pracovním životě. Protože však není na první pohled vidět, potýkají se někteří nemocní s nepochopením okolí i diskriminací. Málokdo také tuší, že revma je třetím nejčastějším onemocněním u dětí a mládeže.

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.