Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zapojte se do činnosti HateFree Culture. Hledáme dobrovolníky!

 

dobrovolnici big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

7
srpna
2018

Zajímáte se o lidská práva, rádi byste se aktivně na dobrovolné bázi zapojili do činnosti HateFree Culture a současně se svou činností vylepšili životopis? Přidejte se k nám a získejte zkušenosti z fungování vládní kampaně za dobré vzájemné soužití. Hledáme zejména kolegy a kolegyně, kteří by nám pomohli s tvorbou obsahu (HFZprávy, rozhovory, články nebo vyvracení hoaxů). Můžeme na oplátku nabídnout spolupráci na bázi stáže na Úřadu vlády ČR.

HateFree Culture je již několikaletou kampaní Úřadu vlády ČR, která se zaměřuje zejména na reagování na nenávistné projevy, vyvracení hoaxů, zviditelňování činnosti neziskových organizací nebo občanských iniciativ a jednotlivců, nebo na šíření dobré praxe ve vzájemném soužití. Nyní bychom uvítali pomoc několika dobrovolníků, kterým můžeme nabídnout možnost oficiálních stáží v minimální době trvání 3 měsíce. Intenzitu spolupráce bychom domluvili individuálně. Po jejím skončení pak dobrovolníci získají potvrzení o absolvování stáže na Úřadu vlády ČR.

Aktuálně hledáme dobrovolníky pro tyto činnosti

Redaktor/ka HFZpráv

HFZprávy jsou krátké zajímavosti z Česka i ze světa, informující o pozitivních příkladech nebo dobrých praxích. Zájemci o pomoc s jejich tvorbou by měli vládnout písmem v českém jazyce a v ideálním případě mít zkušenosti s psaním článků nebo zpráv, případně být studenti žurnalistiky či dalších podobných oborů.

Autor/ka rozhovorů

Máte kolem sebe odborníky v tematickém rámci HFC, případně zajímavé lidi z různých marginalizovaných skupin? Znáte aktivní lidi nebo dobré praxe z Česka i zahraničí a dokážete s nimi / o nich vést rozhovor? Zájemci o tuto pozici by měli vládnout písmem v českém jazyce a v ideálním případě mít zkušenosti s psaním článků nebo zpráv, případně být studenti žurnalistiky či dalších podobných oborů.

Výpomoc s přepisem rozhovorů

Členové týmu realizují řadu rozhovorů v češtině i angličtině, které je třeba přepsat. Netroufáte si sami vést rozhovor, ale přesto byste rádi pomohli? Ovládáte češtinu nebo angličtinu? Pak je to pozice přímo pro vás.

Jak se přihlásit

Své životopisy a motivační dopisy (max 1 A4) posílejte emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a uveďte současně, jaká z dobrovolnických pozic by vás zajímala a o jak dlouhou stáž byste měli zájem. Pokud se budete hlásit na pozici redaktora nebo redaktorky HFZpráv (nebo rozhovorů), pošlete na ukázku 1-3 své dřívější texty. Tým kampaně po posouzení všech přihlášek uchazečů všechny z nich vyrozumí o (ne)výběru.

Foto: Flickr

Čtěte dále

Jako první neslyšící startoval na zimní olympiádě. Jeho vášní jsou boby

Jakub Nosek se zapsal do historie jako první neslyšící sportovec, který se zúčastnil zimních olympijských her. Na ty v korejském Pchjongčchangu se dostal se sportem, kterému se věnuje necelé čtyři roky - s bobem. O sluch přišel kvůli onemocnění meningitidou ve dvou a půl letech. Přes různé sporty se dostal k atletice, která mu přirostla natrvalo k srdci. Jakuba lákalo stále něco nového, a tak objevil boby. To byl sport, kde mohl naplno využít dovednost z atletiky - rychlost.


Bára Voráčová 14. 12. 2018

Sáhnutí na zadek, pusa nebo objetí ve fotbale. Češi upozornili na diskriminaci LGBT v Rusku, získali zlato

Sáhnutí na zadek, pusa spoluhráči nebo objetí. I takové projevy emocí bývají součástí fotbalových zápasů. Podle ruského zákona proti gay propagandě mohou hráči dostat za sáhnutí na zadek až 15 dní za mřížemi, pokutu za projevení náklonnosti nebo být deportováni za pusu spoluhráči. Česká reklamní agentura Havas Prague ve spolupráci s Amnesty International proto využila mistrovství světa ve fotbale konané v Rusku, aby na absurditu zákona upozornila. A jejich kampaň nyní získala prestižní ocenění za reklamní kreativitu Epica Awards.


Marie Škardová 13. 12. 2018

V 5 letech uprchla z Ghany, otce už nikdy neviděla. Stala se první lídryní politické strany v zemi

Osmapadesátiletá Samia Nkrumah je dcerou prvního ghanského prezidenta, myslitele a bojovníka za nezávislost afrických zemí Kwameho Nkrumaha, který byl posluchači BCC roku 2000 zvolen Afričanem milénia. I proto o něm ona sama nehovoří jako o svém otci, vždy ho jmenuje celým jménem. Samia je také první ženou v zemi, která kdy stála v čele politické strany. Říká, že to mají ženy v tamní politice těžké, přestože podle ní často mají hroší kůži. „Je to pro nás těžší, protože je nás pořád méně. A samozřejmě že jdou do osobní roviny, snaží se vám tím ublížit a umlčet vás. Je v tom sexismu. Řeší se, jak vypadáte, za koho jste vdaná, kolik a jaké máte děti a s kým. Uráží vás,” popisuje v rozhovoru pro HFC. Sama prožila život plný zvratů. Když jí ještě nebylo šest let, došlo v Ghaně k vojenskému převratu a ona musela s matkou a sourozenci uprchnout do Egypta, odkud matka pocházela. „ Neublíži ...

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.