Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Prahu rozjasní Sabor Latino, festival latinsko-americké kultury

 

sabor latino2017 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
července
2018

Už ve čtvrtek 5. července začíná několikadenní festival Sabor Latino Praha, který je bohatou přehlídkou kultury a gastronomie vybraných zemí a oblastí Latinské Ameriky. Od roku 2016, kdy se konal první úspěšný ročník, na něm pravidelně účinkují především příslušníci národnostních menšin z latinsko-amerických zemí žijící na území Česka, dává však prostor také českým umělcům, které kouzlo Latinské Ameriky inspirovalo ve vlastní umělecké tvorbě. V neposlední řadě se na přehlídce setkáváme s osobnostmi, které se kulturou Latinské Ameriky odborně zabývají a jejich zájem má humanitární přesah. Například vystavovatelka Julia Concha Gonzales se zájmem o kulturní odkaz  původních obyvatel nebo organizace Dance 4Water, která honorář za taneční vystoupení a workshopy využívá výhradně na charitativní účely. Návštěvníci se mohou těšit jak na koncerty a vystoupení latiskoamerických umělců, tak na workshopy nebo stánky plné tamní gastronomie. A protože se festival již tradičně hlásí ke značce HateFree Fest, můžete si na něm vyzvednout také naše placky. Vstup je zdarma.

Návštěvníci prostřednictvím koncertů, workshopů a dílen (hudebních, výtvarných, řemeslných, tanečních a kulinářských) poznávají živou a interaktivní formou specifika bohatého dědictví mnoha odlišných kultur a zemí Latinské Ameriky. Přehlídka je však také prostorem pro stmelování latinsko-americké komunity v Čechách a pro posilování národní identity jejích příslušníků prostřednictvím umění. K cílům festivalu patří rovněž snaha poskytnout dětem, ale i dospělým možnost aktivní kulturní seberealizace a vytvořit tak jakýsi protipól k dnes převládající pasivní zábavě.
Sabor Latino Praha vybočuje z průměru obdobně tematicky laděných přehlídek na území České republiky četností uměleckých produkcí. Za pozornost stojí, že kromě koncertů latinsko-americké taneční populární hudby, která obdobné akce běžně provází, jsou do programu zařazeny i koncerty hudby klasické a hudby folklorní, a to včetně projevů původních obyvatel Latinské Ameriky.

sabor latino 2018 1

Hudební a taneční program

Čtvrtek

11:00 Dance4Water - vystoupení, workshop a vizuální projekce charitativní organizace, která tancem pomáhá dětem z rozvojových zemí
12:30 Lenka Mitášová – písničkářka a pořadatelka úspěšných kulturních akcí zahraje tradiční melodie z Venezuely, Argentiny a Brazílie v úpravách pro klasickou kytaru
14:00 - 17:00 Caribe - latino kapela v rytmu salsa, cha-cha, bachata, cumbia, bachata, bolero atd
18:00 - 21:00 latinsko-americká kapela Los Amigos

Pátek

11:00 Lenka Mitášová - tradiční melodie z Venezuely, Argentiny a Brazílie v úpravách pro klasickou kytaru
13:00 Tereza Kaucká - workshop salsy a bachaty
14:00 Kapela Encuentro - indiánský folklor z And od počátku po současnost
15:00 - 17:00 Kapela Encuentro - latinsko-americká taneční hudba napříč prostorem a časem
16:00 Tereza Kaucká - workshop salsy a bachaty na živou hudbu
18:00 - 21:00 Latin Soul - latinsko-americká kapela

sabor latino 2018 2

Sobota

11: 00 Duo Tango - skladby autorů z Latinské Ameriky i Evropy (Astor Piazzolla, Eduard Douša a jiní) v úpravách pro housle a akordeon
13:00 Kamila Kaucká - workshop salsy a bachaty
15:00 Brazilská kapela
17:00 Kamila Kaucká - workshop salsy a bachaty na živou hudbu
18:00 až 21:00 Mariachi Azteca de Praga

Neděle

11:00 Duo Tango
13:00 taneční workshop Kamily Kucké
14:00 Kapela Encuentro nebo Los Amigos
16:00 Brazilský karnevalový tanec v podání Eduarda Diega a jeho partnerky
18:00 - 21:00 kubánská kapela Bachata Love
19:00 taneční workshopy na živou hudbu

sabor latino 2018 3

Výtvarné dílny pro děti

výroba tradičních nástrojů Latinské Ameriky, karnevalových masek atd (Divadlo Minor a jiní)

Hudební workshop pro děti na téma Latinské Ameriky

Taneční workshopy: aztécký rituální tanec, peruánský lidový tanec, tradiční mexický tanec.

Foto: Sabor Latino

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.