Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Čeština je i můj jazyk. Literární soutěž propojí žáky z rodin Čechů i cizinců

 

meta soutez big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

29
dubna
2018

Jaké to je, když se ocitnu v neznámé zemi, kde všichni mluví cizí řečí? K jakým nedorozuměním může dojít, když lidé mluví různými jazyky a pocházejí z různých zemí a kultur? Nad tím se nyní mohou zamyslet žáci základních a středních škol v rámci 4. ročníku jazykové a literární soutěže Čeština je i můj jazyk. Soutěž vybízí k tvůrčí a literární aktivitě a přináší možnost vzájemného poznávání mezi českými studenty a studenty s odlišným mateřským jazykem. „Stejně jako v minulosti i letos chceme připomenout, že migrace je přirozená věc. Vše na planetě je v pohybu. Lidé přicházející do České republiky, obzvláště pak děti, musejí překonávat mnoho překážek. Jednou z nich je neznalost českého jazyka. Ten je z hlediska práva na vzdělání a úspěšného začlenění do výuky pro žáky s odlišným mateřským jazykem klíčový,“ říká programová ředitelka společnosti META Kristýna Titěrová.

Společnost pro příležitosti mladých migrantů META vyhlašuje 4. ročník jazykové a literární soutěže pro žáky základních a středních škol „Čeština je i můj jazyk“. Jde o tvůrčí soutěž zaměřenou na český jazyk jako prostředek k vzájemnému porozumění. V kategorii Promiňte, nerozumím, se budou žáci do 6. tříd zamýšlet jaké to je, když se ocitnou v neznámé zemi, kde všichni mluví neznámou řečí. Ve Ztraceno v překladu budou žáci od 7. tříd a středních škol uvažovat nad tím, k jakým nedorozuměním a situacím může dojít, když lidé mluví různými jazyky a pocházejí z různých zemí a kultur. Třetí, skupinovou kategorií, je Průvodce naší školou, ve které budou žáci vytvářet pomůcku pro orientaci v prostředí školy pro nové spolužáky bez znalosti češtiny. Forma literárních příspěvků i průvodce je libovolná.

 

Zaujala vás soutěž a chcete se zúčastnit? Registrujte se prostřednictvím online formuláře. Soutěžní příspěvky poté zašlete do 15. května emailem, poštou nebo doručte osobně na adresu METY. Více informací a kompletní pravidla najdete zde.

meta soutez 1

Slavnostní vyhlášení proběhne v červnu během mezinárodní konference k tématu vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. Autoři tří nejlepších příspěvků v každé kategorii získají zajímavé ceny v podobě elektroniky, zážitků a kurzu tvůrčího psaní. Členové poroty, kteří budou příspěvky hodnotit, jsou nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Vojtěch Mašek a spisovatel Marek Šindelka.

V minulých ročnících se soutěže zúčastnilo přes 500 žáků základních a středních škol z celé České republiky. Společnost META, která soutěž vyhlašuje, vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab sborník Čeština je i můj jazyk, ve kterém si můžete přečíst finální příspěvky třech předchozích ročníků.

Cizinka

Zmatená ze střípků, co posbírala z tramvaje,
polapená do vlastní pasti.
A venku obrázky, z těch střípků skládá je,
daleko od milované vlasti.

V krabičce špinavých zdí cizího města,
jak balerína tančí v piškotech,
řeči té nerozumí, neví, kudy vede cesta,
tak přemýšlí o minulých životech.

Jejich svět je tady a ten její tam,
kráčí životem nejistě po ledu,
mezi světy propast, kterou sešít má,
led zatím ji udržel, tak kráčí kupředu.

Skrz ty oprýskané domy a závěje sněhu,
v koloběhu života se zaťatou pěstí,
prochází jak dítě, co zažilo něhu,
hledá a touží poznat své štěstí.

Matné stíny mlhy rozeznává snáz,
špínu z ulic jarní déšť odplavil,
v cizím městě dál ubíhá čas,
pryč je prokletí, kdy se s ní nikdo nebavil.

KristýnaKlejdusová 16 let, 5.místo v kategorii jednotlivců v 1.ročníku soutěže

Foto: META

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.