Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Čeština je i můj jazyk. Literární soutěž propojí žáky z rodin Čechů i cizinců

 

meta soutez big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

29
dubna
2018

Jaké to je, když se ocitnu v neznámé zemi, kde všichni mluví cizí řečí? K jakým nedorozuměním může dojít, když lidé mluví různými jazyky a pocházejí z různých zemí a kultur? Nad tím se nyní mohou zamyslet žáci základních a středních škol v rámci 4. ročníku jazykové a literární soutěže Čeština je i můj jazyk. Soutěž vybízí k tvůrčí a literární aktivitě a přináší možnost vzájemného poznávání mezi českými studenty a studenty s odlišným mateřským jazykem. „Stejně jako v minulosti i letos chceme připomenout, že migrace je přirozená věc. Vše na planetě je v pohybu. Lidé přicházející do České republiky, obzvláště pak děti, musejí překonávat mnoho překážek. Jednou z nich je neznalost českého jazyka. Ten je z hlediska práva na vzdělání a úspěšného začlenění do výuky pro žáky s odlišným mateřským jazykem klíčový,“ říká programová ředitelka společnosti META Kristýna Titěrová.

Společnost pro příležitosti mladých migrantů META vyhlašuje 4. ročník jazykové a literární soutěže pro žáky základních a středních škol „Čeština je i můj jazyk“. Jde o tvůrčí soutěž zaměřenou na český jazyk jako prostředek k vzájemnému porozumění. V kategorii Promiňte, nerozumím, se budou žáci do 6. tříd zamýšlet jaké to je, když se ocitnou v neznámé zemi, kde všichni mluví neznámou řečí. Ve Ztraceno v překladu budou žáci od 7. tříd a středních škol uvažovat nad tím, k jakým nedorozuměním a situacím může dojít, když lidé mluví různými jazyky a pocházejí z různých zemí a kultur. Třetí, skupinovou kategorií, je Průvodce naší školou, ve které budou žáci vytvářet pomůcku pro orientaci v prostředí školy pro nové spolužáky bez znalosti češtiny. Forma literárních příspěvků i průvodce je libovolná.

 

Zaujala vás soutěž a chcete se zúčastnit? Registrujte se prostřednictvím online formuláře. Soutěžní příspěvky poté zašlete do 15. května emailem, poštou nebo doručte osobně na adresu METY. Více informací a kompletní pravidla najdete zde.

meta soutez 1

Slavnostní vyhlášení proběhne v červnu během mezinárodní konference k tématu vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. Autoři tří nejlepších příspěvků v každé kategorii získají zajímavé ceny v podobě elektroniky, zážitků a kurzu tvůrčího psaní. Členové poroty, kteří budou příspěvky hodnotit, jsou nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Vojtěch Mašek a spisovatel Marek Šindelka.

V minulých ročnících se soutěže zúčastnilo přes 500 žáků základních a středních škol z celé České republiky. Společnost META, která soutěž vyhlašuje, vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab sborník Čeština je i můj jazyk, ve kterém si můžete přečíst finální příspěvky třech předchozích ročníků.

Cizinka

Zmatená ze střípků, co posbírala z tramvaje,
polapená do vlastní pasti.
A venku obrázky, z těch střípků skládá je,
daleko od milované vlasti.

V krabičce špinavých zdí cizího města,
jak balerína tančí v piškotech,
řeči té nerozumí, neví, kudy vede cesta,
tak přemýšlí o minulých životech.

Jejich svět je tady a ten její tam,
kráčí životem nejistě po ledu,
mezi světy propast, kterou sešít má,
led zatím ji udržel, tak kráčí kupředu.

Skrz ty oprýskané domy a závěje sněhu,
v koloběhu života se zaťatou pěstí,
prochází jak dítě, co zažilo něhu,
hledá a touží poznat své štěstí.

Matné stíny mlhy rozeznává snáz,
špínu z ulic jarní déšť odplavil,
v cizím městě dál ubíhá čas,
pryč je prokletí, kdy se s ní nikdo nebavil.

KristýnaKlejdusová 16 let, 5.místo v kategorii jednotlivců v 1.ročníku soutěže

Foto: META

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.