Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Evropa: Na jakých dětech záleží? Promítejte film i ve vašem městě!

 

film inkluze big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

21
dubna
2018

Dokumentární film Jenne Magno Evropa: Na jakých dětech záleží? zachycuje zkušenosti některých romských rodičů i jejich dětí s šikanou i podceňováním na některých českých školách, věnuje se tématu segregovaného školství a jeho vlivu na další budoucnost romských dětí. Současně ukazuje na příkladu jedné z britských škol, kam řada romských dětí z Česka i Slovenska po odchodu z vlasti chodí, jak může otevřené prostředí situaci a motivaci dětí změnit. Ty jsou v nové škole často úspěšné a mnoho z nich plánuje návazné studium. Film ukazuje také příklad školy v českých Trmicích, která funguje na inkluzivním a individuálním přístupu k žákům, čímž je pro ně podnětným a vyhledávaným prostředím. HateFree Culture je distribučním partnerem filmu. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm uspořádali projekci tohoto jedinečného filmu?

Zajímají se romští rodiče o vzdělání svých dětí? Je začlenění romských dětí do běžných škol reálné? Jak se inkluze týká romských žáků a žákyň a jak se proinkluzivní principy rozvíjejí v sociálně vyloučených lokalitách? S čím se romské děti setkávají? Čemu musí čelit jejich rodiče? Film zachycuje výpovědi Romů a Romek, kteří se jako děti setkali s šikanou a podceňováním. Rodiče některých z nich nevydrželi tlak okolí a nechali dítě přeřadit na základní školu praktickou. Ti, kteří přeřazení dítěte odmítli, museli přihlížet tomu, jak jejich děti kvůli svému romskému původu čelí posměchu a urážkám.

Film představuje také prostředí dvou inkluzivních škol. První z nich je britský Babington, který z celkového počtu 1000 studujících navštěvuje více než 600 žáků a žákyň s odlišným mateřským jazykem a kulturním zázemím. Studují zde i Romové a Romky z České republiky a Slovenska. Babington v nich díky respektujícímu prostředí dokázal probudit zájem o učení a připravit je na vysokou školu. Dalším inspirativním školním prostředím, které dokument zachycuje, je Základní škola v Trmicích. Ta si zakládá na své otevřenosti, rodinné atmosféře a individuálnímu přístupu ke každému žákovi nebo žákyni.

Máte zájem film promítnout také ve svém městě nebo podniku? Napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">. Za symbolický poplatek 200 Kč za práva k filmu (pro producenta) vám film zašleme ke stažení a následné projekci. Po skončení vás pak požádáme o informaci o počtu diváků.

Autoři filmu nabízejí také možnost diskuse po filmu – jak s autory, tak s protagonisty. Pořadatel by měl však počítat s proplacením nákladů na dopravu, případně ubytování hostů.

Přečtěte si také článek o tématu filmu. Více informací o samotném snímku najdete ZDE.

Název: Evropa: Na jakých dětech záleží?
Země: Czech Republic/UK
Délka: 52 min
Rok výroby: 2016
Jazyk originálu: angličtina, čeština a slovenština
Titulky: české/anglické
Formát: HD
Projekční formát: ProRes/H264
Producentka a režisérka: Jenne Magno
Kamera, střih a animace: Audun Nedrelid
Ilustrace a animace: Petra Lapveteläinen
Mix zvuku: Michael Pajdak
Zvuková postprodukce: Little M Records Studio
Druhá kamera: Ben Suri
Poradce střihu: Liz Barnes
Poradci: Gwendolyn Albert, Lucie Fremlová
Překlad: Klara Meissnerová, Gwendolyn Albert
Titulky: Luboš Pavel, Tereza Sošiková
Hudba: Premiumbeat.coma
Web Studio: Suzanne’s LivingRoom

Čtěte dále

11letá dívka byla donucena k porodu poté, co byla znásilněna. Argentinské úřady jí nepovolily potrat

Argentinská nezletilá dívka byla znásilněna přítelem své babičky. Ačkoliv lékaře prosila, aby „vyndali, co do mě ten starý muž dal,” nebylo jí umožněno potrat podstoupit. Musela prodělat operaci podobnou císařskému řezu a ačkoliv se dítě narodilo živé, zemřelo po jedenácti dnech života.


Nina Djukanovićová 26. 3. 2019

Kvůli šikaně nedokončila základku. Dnes učí na univerzitě a je úspěšnou spisovatelkou

Život dnes úspěšné spisovatelky a univerzitní profesorky Oksany Marafioti by vydal na tragikomický cestopisný detektivní román, který ona sama nakonec doopravdy napsala a ve Spojených státech jí přinesl věhlas i úspěch. Narodila se v Sovětském svazu a dětství strávila na cestách s úspěšným romským hudebním souborem svých prarodičů. Těsně před revolucí s rodiči emigrovala do USA, kde rodiče toužili dosáhnout úspěchu a slávy v Hollywoodu. To se však nekonalo a oni se naopak propadli do chudoby a bydleli v jednopokojovém bytě se šváby. Rodina se brzy rozpadla a otec se pak vedle hraní po barech začal věnovat okultismu, stal se dokonce vyhledávaným exorcistou. Přestože Oksana v Rusku nedokončila základní školu kvůli šikaně, nastoupila v USA na prestižní střední hudební školu v Hollywoodu. Později pracovala u filmu a nakonec skončila u psaní a vyučování na univerzitě v Las Vegas. Její úspěšná kniha American ...

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.