Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Evropa: Na jakých dětech záleží? Promítejte film i ve vašem městě!

 

film inkluze big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

21
dubna
2018

Dokumentární film Jenne Magno Evropa: Na jakých dětech záleží? zachycuje zkušenosti některých romských rodičů i jejich dětí s šikanou i podceňováním na některých českých školách, věnuje se tématu segregovaného školství a jeho vlivu na další budoucnost romských dětí. Současně ukazuje na příkladu jedné z britských škol, kam řada romských dětí z Česka i Slovenska po odchodu z vlasti chodí, jak může otevřené prostředí situaci a motivaci dětí změnit. Ty jsou v nové škole často úspěšné a mnoho z nich plánuje návazné studium. Film ukazuje také příklad školy v českých Trmicích, která funguje na inkluzivním a individuálním přístupu k žákům, čímž je pro ně podnětným a vyhledávaným prostředím. HateFree Culture je distribučním partnerem filmu. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm uspořádali projekci tohoto jedinečného filmu?

Zajímají se romští rodiče o vzdělání svých dětí? Je začlenění romských dětí do běžných škol reálné? Jak se inkluze týká romských žáků a žákyň a jak se proinkluzivní principy rozvíjejí v sociálně vyloučených lokalitách? S čím se romské děti setkávají? Čemu musí čelit jejich rodiče? Film zachycuje výpovědi Romů a Romek, kteří se jako děti setkali s šikanou a podceňováním. Rodiče některých z nich nevydrželi tlak okolí a nechali dítě přeřadit na základní školu praktickou. Ti, kteří přeřazení dítěte odmítli, museli přihlížet tomu, jak jejich děti kvůli svému romskému původu čelí posměchu a urážkám.

Film představuje také prostředí dvou inkluzivních škol. První z nich je britský Babington, který z celkového počtu 1000 studujících navštěvuje více než 600 žáků a žákyň s odlišným mateřským jazykem a kulturním zázemím. Studují zde i Romové a Romky z České republiky a Slovenska. Babington v nich díky respektujícímu prostředí dokázal probudit zájem o učení a připravit je na vysokou školu. Dalším inspirativním školním prostředím, které dokument zachycuje, je Základní škola v Trmicích. Ta si zakládá na své otevřenosti, rodinné atmosféře a individuálnímu přístupu ke každému žákovi nebo žákyni.

Máte zájem film promítnout také ve svém městě nebo podniku? Napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">. Za symbolický poplatek 200 Kč za práva k filmu (pro producenta) vám film zašleme ke stažení a následné projekci. Po skončení vás pak požádáme o informaci o počtu diváků.

Autoři filmu nabízejí také možnost diskuse po filmu – jak s autory, tak s protagonisty. Pořadatel by měl však počítat s proplacením nákladů na dopravu, případně ubytování hostů.

Přečtěte si také článek o tématu filmu. Více informací o samotném snímku najdete ZDE.

Název: Evropa: Na jakých dětech záleží?
Země: Czech Republic/UK
Délka: 52 min
Rok výroby: 2016
Jazyk originálu: angličtina, čeština a slovenština
Titulky: české/anglické
Formát: HD
Projekční formát: ProRes/H264
Producentka a režisérka: Jenne Magno
Kamera, střih a animace: Audun Nedrelid
Ilustrace a animace: Petra Lapveteläinen
Mix zvuku: Michael Pajdak
Zvuková postprodukce: Little M Records Studio
Druhá kamera: Ben Suri
Poradce střihu: Liz Barnes
Poradci: Gwendolyn Albert, Lucie Fremlová
Překlad: Klara Meissnerová, Gwendolyn Albert
Titulky: Luboš Pavel, Tereza Sošiková
Hudba: Premiumbeat.coma
Web Studio: Suzanne’s LivingRoom

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.