Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dokument Evropa: Na jakých dětech záleží? v HateFree distribuci!

 

film inkluze big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

9
dubna
2018

Dokumentární film Jenne Magno Evropa: Na jakých dětech záleží? vstupuje do HateFree distribuce! Zajímají se romští rodiče o vzdělání svých dětí? Je začlenění romských dětí do běžných škol reálné? Jak se inkluze týká romských žáků a žákyň a jak se proinkluzivní principy rozvíjejí v sociálně vyloučených lokalitách? S čím se romské děti setkávají? Čemu musí čelit jejich rodiče? Snímek zachycuje zkušenosti konkrétních rodičů i jejich dětí s šikanou i podceňováním na některých českých školách, věnuje se tématu segregovaného školství a jeho vlivu na další budoucnost romských dětí. Současně ukazuje na příkladu jedné z britských škol, kam řada romských dětí z Česka i Slovenska po odchodu z vlasti chodí, jak může otevřené prostředí situaci a motivaci dětí změnit. Ty jsou v nové škole často úspěšné a mnoho z nich plánuje návazné studium. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm udělali projekci filmu?

Film zachycuje výpovědi Romů a Romek, kteří se jako děti setkali s šikanou a podceňováním. Rodiče některých z nich nevydrželi tlak okolí a nechali dítě přeřadit na základní školu praktickou. Ti, kteří přeřazení dítěte odmítli, museli přihlížet tomu, jak jejich děti kvůli svému romskému původu čelí posměchu a urážkám.

Film představuje také prostředí dvou inkluzivních škol. První z nich je britský Babington, který z celkového počtu 1000 studujících navštěvuje více než 600 žáků a žákyň s odlišným mateřským jazykem a kulturním zázemím. Studují zde i Romové a Romky z České republiky a Slovenska. Babington v nich díky respektujícímu prostředí dokázal probudit zájem o učení a připravit je na vysokou školu. Dalším inspirativním školním prostředím, které dokument zachycuje, je Základní škola v Trmicích. Ta si zakládá na své otevřenosti, rodinné atmosféře a individuálnímu přístupu ke každému žákovi nebo žákyni.

Film bude promítán ve vybraných místech ze sítě HateFree Zone i dalších spřízněných prostorách nebo festivalech. Pokud byste měli zájem film promítnout také ve svém městě nebo podniku, napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Za symbolický poplatek 200 Kč za práva k filmu (pro producenta) vám film zašleme ke stažení a následné projekci. Po skončení vás pak požádáme o informaci o počtu diváků.

Autoři filmu nabízejí také možnost diskuse po filmu – jak s autory, tak s protagonisty. Pořadatel by měl však počítat s proplacením nákladů na dopravu, případně ubytování hostů.

Přečtěte si také článek o tématu filmu. Více informací o samotném snímku najdete ZDE.

Název: Evropa: Na jakých dětech záleží?
Země: Czech Republic/UK
Délka: 52 min
Rok výroby: 2016
Jazyk originálu: angličtina, čeština a slovenština
Titulky: české/anglické
Formát: HD
Projekční formát: ProRes/H264
Producentka a režisérka: Jenne Magno
Kamera, střih a animace: Audun Nedrelid
Ilustrace a animace: Petra Lapveteläinen
Mix zvuku: Michael Pajdak
Zvuková postprodukce: Little M Records Studio
Druhá kamera: Ben Suri
Poradce střihu: Liz Barnes
Poradci: Gwendolyn Albert, Lucie Fremlová
Překlad: Klara Meissnerová, Gwendolyn Albert
Titulky: Luboš Pavel, Tereza Sošiková
Hudba: Premiumbeat.coma
Web Studio: Suzanne’s LivingRoom

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.