Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Plzeň i Olomouc opanuje Arabfest. Zaměří se na veřejný prostor na Blízkém východě

 

arabfest 2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

5
dubna
2018

Včera začal v západočeské metropoli Arabfest, který se i letos hlásí k označení HateFree Fest. Festival arabské kultury navazuje na svých osm úspěšných ročníků a potrvá do neděle 8. dubna. Jeho doprovodné akce však potrvají až do 30. dubna. Samostatný program proběhne letos také 5. – 15. dubna v Olomouci. Tématem letošního ročníku je veřejný prostor, územní plánování, architektura a urbanismus na Blízkém východě. Největší letošní novinkou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET.

„Návštěvníci budou mít letos možnost poznat arabské město skutečně zblízka. Dozví se, jak se plánují urbanistické projekty v zemích Zálivu, jaké jsou rozdíly ve vnímání veřejného prostoru u nás a na Blízkém východě nebo v čem se liší evropské a arabské metropole. Program nabídne tradičně přednášky, besedy, filmové projekce, workshopy, oblíbené ochutnávky arabské kuchyně, ale také hned několik novinek. Tou asi největší je ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který se uskuteční 7. dubna v DEPO2015,“ říká ředitelka festivalu Tereza Svášková.

Chybět nebudou výstavy, umělecké workshopy nebo mezinárodní online soutěž v poezii. První festivalový den se bude debatovat se slovenskou architektkou Milotou Sidorovou, spoluzakladatelkou projektu WPS Prague a Fair Shared Cities, egyptským architektem Yasserem Mahgoubem, specializujícím se na megalomanské stavby v Zálivu, a plzeňským architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Organizátoři zvou také na výstavu Město Jaroslavy Bičovské, která představí velkoformátová díla významné malířky zobrazující uličky českých, arabských, ale i jiných světových měst.

Odbornou veřejnost a studenty pořadatelé lákají na mezinárodní konferenci Žena ve veřejném prostoru o roli ženy v městské společnosti na Blízkém východě i u nás a mnohých dalších otázkách, které zodpoví, mimo jiné, i novinářka Petra Hlaváčková nebo fotografka vystupující pod pseudonymem Nora Noor. Festival neopomene ani aktuální dění v regionu Blízkého východu. O současné situaci v Sýrii tak promluví Afshin Shahi, přednášející Bradfordské univerzity. V rámci ArabFILMfestu čeká návštěvníky projekce strhujícího dokumentárního snímku režiséra Ferase Fayyada Poslední v Aleppu z roku 2017, reflektující každodenní rutinu dobrovolníků z tzv. Bílých přileb v syrské válce. Film je ověnčen nominací na Oscara a vítězstvím z filmového festivalu Sundance.

Programovou novinkou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který se uskuteční 7. dubna v DEPO2015 v rámci Velkého sobotního programu: Město hrou. Návštěvníci budou moci vybírat z rozmanité nabídky blízkovýchodních pokrmů. V sobotu je čekají také tradiční orientální trhy a na závěr koncert marocké umělkyně Hafsy Rmich a Hafla: DJs, večírek zakončující celý sobotní festivalový den. Sobotní program se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Kuvajt v ČR.

V neděli se návštěvníci mohou těšit na oblíbený oběd, tentokrát si pochutnají na jordánském národním pokrmu zvaném mansaf a v restauraci U Matasů si užijí i kulturní program s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd. Milovníky street artu jistě potěší účast kuvajtských umělců Fay Al-Homoud a Mohammeda J Abuhakmeha a jejich tři festivalové akce: workshop Graffiti ve městě nebo město v graffiti, výstava fotografií Emancipace #965 o kuvajtském undergroundu a navazující přednáška Na zdi nebo proti zdi?

Foto: Kristýna Nová

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.