Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Plzeň i Olomouc opanuje Arabfest. Zaměří se na veřejný prostor na Blízkém východě

 

arabfest 2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

5
dubna
2018

Včera začal v západočeské metropoli Arabfest, který se i letos hlásí k označení HateFree Fest. Festival arabské kultury navazuje na svých osm úspěšných ročníků a potrvá do neděle 8. dubna. Jeho doprovodné akce však potrvají až do 30. dubna. Samostatný program proběhne letos také 5. – 15. dubna v Olomouci. Tématem letošního ročníku je veřejný prostor, územní plánování, architektura a urbanismus na Blízkém východě. Největší letošní novinkou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET.

„Návštěvníci budou mít letos možnost poznat arabské město skutečně zblízka. Dozví se, jak se plánují urbanistické projekty v zemích Zálivu, jaké jsou rozdíly ve vnímání veřejného prostoru u nás a na Blízkém východě nebo v čem se liší evropské a arabské metropole. Program nabídne tradičně přednášky, besedy, filmové projekce, workshopy, oblíbené ochutnávky arabské kuchyně, ale také hned několik novinek. Tou asi největší je ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který se uskuteční 7. dubna v DEPO2015,“ říká ředitelka festivalu Tereza Svášková.

Chybět nebudou výstavy, umělecké workshopy nebo mezinárodní online soutěž v poezii. První festivalový den se bude debatovat se slovenskou architektkou Milotou Sidorovou, spoluzakladatelkou projektu WPS Prague a Fair Shared Cities, egyptským architektem Yasserem Mahgoubem, specializujícím se na megalomanské stavby v Zálivu, a plzeňským architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Organizátoři zvou také na výstavu Město Jaroslavy Bičovské, která představí velkoformátová díla významné malířky zobrazující uličky českých, arabských, ale i jiných světových měst.

Odbornou veřejnost a studenty pořadatelé lákají na mezinárodní konferenci Žena ve veřejném prostoru o roli ženy v městské společnosti na Blízkém východě i u nás a mnohých dalších otázkách, které zodpoví, mimo jiné, i novinářka Petra Hlaváčková nebo fotografka vystupující pod pseudonymem Nora Noor. Festival neopomene ani aktuální dění v regionu Blízkého východu. O současné situaci v Sýrii tak promluví Afshin Shahi, přednášející Bradfordské univerzity. V rámci ArabFILMfestu čeká návštěvníky projekce strhujícího dokumentárního snímku režiséra Ferase Fayyada Poslední v Aleppu z roku 2017, reflektující každodenní rutinu dobrovolníků z tzv. Bílých přileb v syrské válce. Film je ověnčen nominací na Oscara a vítězstvím z filmového festivalu Sundance.

Programovou novinkou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který se uskuteční 7. dubna v DEPO2015 v rámci Velkého sobotního programu: Město hrou. Návštěvníci budou moci vybírat z rozmanité nabídky blízkovýchodních pokrmů. V sobotu je čekají také tradiční orientální trhy a na závěr koncert marocké umělkyně Hafsy Rmich a Hafla: DJs, večírek zakončující celý sobotní festivalový den. Sobotní program se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Kuvajt v ČR.

V neděli se návštěvníci mohou těšit na oblíbený oběd, tentokrát si pochutnají na jordánském národním pokrmu zvaném mansaf a v restauraci U Matasů si užijí i kulturní program s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd. Milovníky street artu jistě potěší účast kuvajtských umělců Fay Al-Homoud a Mohammeda J Abuhakmeha a jejich tři festivalové akce: workshop Graffiti ve městě nebo město v graffiti, výstava fotografií Emancipace #965 o kuvajtském undergroundu a navazující přednáška Na zdi nebo proti zdi?

Foto: Kristýna Nová

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.