Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Oslavy romství tématem letošního Mezinárodního dne Romů v Praze

 

mdr 2018 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
dubna
2018

Na 8. dubna každý rok připadá Mezinárodní den Romů. Letos budou jeho oslavy probíhat už od 6. dubna, vyvrcholí pak v neděli od 20:00 galavečerem v pražském divadle Archa. Prahou budou jezdit historické tROMvaje s živou hudbou, k vidění bude mimo jiné představení Miri Fajta, divadelní sitcom z prostředí silné romské komunity v jenom (ne)obyčejném brněnském činžáku. Slavnostní večer v divadle Archa bude plný romských i neromských osobností a již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti Romského jazyka. Můžete se těšit na osobnosti jako je například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Gitana, Marta Balážová, Milan Kroka a mnoho dalších. Oslavy pořádá spolek Ara Art. HateFree Culture je partnerem akce.

Mezinárodní den Romů je dnem, kdy Romové po celém světě oslavují bohatství své kultury, připomínají si svou historii a také reflektují situace, kterým čelí jak v majoritních společnostech, tak i uvnitř vlastních komunit. Sdružení Ara Art se Mezinárodnímu dni Romů začalo věnovat v roce 2015 v reakci na prakticky neexistující tradici důstojných oslav tohoto významného dne v Čechách. Cílem bylo sdružit při této příležitosti pokud možno všechny romské a pro-romské organizace, oslovit jejich prostřednictvím nejen romskou společnost a připomenout, že Romové jsou národ, který i přes veškeré těžkosti, kterými v historii i v současnosti prošel a stále prochází, má být na co hrdý.

Jednotící téma každého ročníku oslav je voleno vždy tak, aby odráželo některou z aktuálních problematik. Romští studenti tak již vzdávali pocty svým vzorům, významným romským osobnostem (2015, Meet Factory), pocty se vzdávaly také tzv. neviditelným Romům, kteří svou prací nabourávají mýty a stereotypy panující v české společnosti (2016, LaFabrika) a poukazovalo se také na možnost bezproblémového soužití a spolupráce Romů a Neromů (2017, La Fabrika). Letošní ročník oslav zastřešuje téma Romipen, tedy romství. „Tímto termínem označujeme soubor kulturních tradic, hodnot a způsobů jednání, vystupování a chování nejen v rámci rodiny a komunity, ale také na veřejnosti. Jde o nepsané zákony předávané z generace na generaci, kterými se (mimo jiné) odlišuje romská společnost od majority.“ Vysvětluje David Tišer, ředitel pořádající společnosti a režisér hlavního večera. „Chceme se ptát, co vlastně znamená Romipen v současné době – jaké má podoby, jak se vyvíjí, zda nás kultivuje, nebo naopak brzdí. Odpovědi na tyto a další otázky jsou pro nás nesmírně důležité, protože abychom jako celek mohli dobře fungovat v majoritní společnosti, musíme především rozumět sobě samým. Jak jednou trefně popsal novinář Petr Uhl ,Romipen je základem kulturní emancipace Romů´. A já k tomu dodávám, že tato emancipace je bezpodmínečně nutná k tomu, aby Romové žili důstojně a v oboustranně přínosné symbióze s majoritou,“ dodává David Tišer.

MDR 2018 1

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů potrvají od pátku 6. dubna do neděle 8. dubna, kdy vrcholí Galavečerem v divadle Archa. Prahou budou jezdit historické tROMvaje s živou hudbou, k vidění bude mimo jiné představení Miri Fajta - divadelní sitcom v režii Robina Stiry z prostředí silné romské komunity v jenom (ne)obyčejném brněnském činžáku. Slavnostní večer v divadle Archa bude plný romských i neromských osobností a již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá seminář Romistiky při FFUK v Praze. Těžištěm bude ale samozřejmě skvělý hudební program. Návštěvníci se mohou těšit na takové osobnosti, jako je například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Gitana, Marta Balážová, Milan Kroka a mnoho dalších.

Kompletní program a další informace najdete ZDE.

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.