Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Máte doma nepotřebný spacák? Věnujte ho člověku bez domova

 

spacaky big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

7
března
2018

Letošní zima je tuhá a noční teploty se mnohdy pohybují pod bodem mrazu. Lidé bez domova mají sice v některých větších městech možnost přespat v noclehárnách, i díky projektu Nocleženka, ne všichni však podmínky pro přijetí splní. Například pokud mají psa. Studenti Jaboku a Teologické fakulty Univerzity Karlovy proto pořádají sbírku již nepotřebných spacáků, aby těm, kteří musejí přečkat zimu venku, bylo aspoň o trochu tepleji. „Jednoduše proto, aby neumrzli a současně cítili projev solidarity,“ popisuje Tereza Baudyšová, jedna z iniciátorek sbírky. Vybrané spacáky pak budou rozdány mezi potřebné komunitou Sant Egidio, která s lidmi na ulici pracuje.

„Smyslem je samozřejmě vybrat co největší počet spacáků, které věnujeme lidem bez domova. Letošní zima je tuhá a možná někteří doma prostě mají spacák navíc,“ říká ke smyslu sbírky Baudyšová. Studenti mají už zkušenost se sbírkou vánočních dárků pro sociálně znevýhodněné děti z Vítkova. Ta se jim osvědčila, chtějí proto své sítě a zájem lidí využít také v další potřebné věci. Baudyšová současně uvádí, že o spacáky je ze strany lidí žijících na ulici obrovský zájem.

Rozdávat spacáky těm nejpotřebnějším pak bude komunita Sant Egidio, jejíž dobrovolníci pravidelně rozdávají lidem bez domova jídlo. „Myslím, že by lidé bez domova samozřejmě raději někde přespali, ale kapacity nocleháren mnohdy nestačí. Kromě toho, zima je i přes den. Někteří lidé z nějakého důvodu ani nechtějí do nějaké instituce a je pro ně třeba přijatelnější risknout spánek venku,“ vysvětluje Baudyšová. Ten se jim však v těchto extrémně chladných dnech může stát osudným.

spacaky 1

Spacáky je možné zanést do Knihovny Jabok (Salmovská 8, Praha), a to v pondělí a středu od 10:00 do 15:00, v úterý a čtvrtek mezi 13:00 a 18:00. Sbírka trvá do 14. března.

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.