Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Máte doma nepotřebný spacák? Věnujte ho člověku bez domova

 

spacaky big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

7
března
2018

Letošní zima je tuhá a noční teploty se mnohdy pohybují pod bodem mrazu. Lidé bez domova mají sice v některých větších městech možnost přespat v noclehárnách, i díky projektu Nocleženka, ne všichni však podmínky pro přijetí splní. Například pokud mají psa. Studenti Jaboku a Teologické fakulty Univerzity Karlovy proto pořádají sbírku již nepotřebných spacáků, aby těm, kteří musejí přečkat zimu venku, bylo aspoň o trochu tepleji. „Jednoduše proto, aby neumrzli a současně cítili projev solidarity,“ popisuje Tereza Baudyšová, jedna z iniciátorek sbírky. Vybrané spacáky pak budou rozdány mezi potřebné komunitou Sant Egidio, která s lidmi na ulici pracuje.

„Smyslem je samozřejmě vybrat co největší počet spacáků, které věnujeme lidem bez domova. Letošní zima je tuhá a možná někteří doma prostě mají spacák navíc,“ říká ke smyslu sbírky Baudyšová. Studenti mají už zkušenost se sbírkou vánočních dárků pro sociálně znevýhodněné děti z Vítkova. Ta se jim osvědčila, chtějí proto své sítě a zájem lidí využít také v další potřebné věci. Baudyšová současně uvádí, že o spacáky je ze strany lidí žijících na ulici obrovský zájem.

Rozdávat spacáky těm nejpotřebnějším pak bude komunita Sant Egidio, jejíž dobrovolníci pravidelně rozdávají lidem bez domova jídlo. „Myslím, že by lidé bez domova samozřejmě raději někde přespali, ale kapacity nocleháren mnohdy nestačí. Kromě toho, zima je i přes den. Někteří lidé z nějakého důvodu ani nechtějí do nějaké instituce a je pro ně třeba přijatelnější risknout spánek venku,“ vysvětluje Baudyšová. Ten se jim však v těchto extrémně chladných dnech může stát osudným.

spacaky 1

Spacáky je možné zanést do Knihovny Jabok (Salmovská 8, Praha), a to v pondělí a středu od 10:00 do 15:00, v úterý a čtvrtek mezi 13:00 a 18:00. Sbírka trvá do 14. března.

Foto: Wikipedia

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.