Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Desítky lidí v Národní galerii o víkendu napekly cukroví pro potřebné

 

peceni fotoreport big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

12
prosince
2017

Druhou adventní neděli společně ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze desítky lidí napekly tisíce kousků vánočního cukroví pro potřebné, a to přímo v expozici, pod rozměrným člunem od světoznámého umělce Aj Wej-weje. Napečené cukroví návštěvníci v závěru naskládali do více než 300 krabiček opatřených osobními vzkazy a přáními. Ty byly předány Armádě spásy a Inbázi, které je rozdají mezi lidi bez domova v Praze a žadatele o azyl v zařízení v Kostelci. 

Už od desáté hodiny ranní se postupně trousili do Veletržního paláce Národní galerie v Praze lidé, kteří se rozhodli strávit druhou adventní neděli pečením vánočního cukroví pro ty, kteří si ho sami napéci nemohou. Přinášeli podomácku vyrobená těsta, ze kterých pak společně s ostatními vykrajovali a pekli cukroví různých typů a tvarů. Někteří si přinesli už doma připravené perníčky, které s ostatními zdobili. „Včera se napeklo asi sto perníčků, předpékaly se. Udělali jsme těsto, takže jsme udělali s kolegyní zhruba tři sta perníčků,“ popisuje Nikola Kotlárová z Jídelny Kuchařek bez domova.

1

Zapojili se i mnozí návštěvníci galerie, kteří si přišli prohlédnout aktuální výstavy a ve Velké dvoraně na pečící stanoviště čirou náhodou narazili. Rozhodli se své plány přehodnotit a přidat se aspoň na chvíli k ostatním.

2

Na pečení dorazili i ti, kteří Vánoce neslaví, jejich důležitost pro mnohé ostatní si však uvědomují. „Napéct pro někoho, kdo si cukroví nemůže obstarat a bude například na svátky sám, mi přišlo jako úžasný nápad, bez ohledu na vyznání. Prostě jsme se tady sešli, abychom někomu udělali radost,“ říká Kateřina Gamal Richterová, jedna z desítek pečících.

3

„Právě období Vánoc, může být pro řadu lidí, kteří jsou na ulici, nebo jsou sami, dost stresující, proto jsme se rozhodli dát společně některým z nich najevo, že na ně někdo myslí a poslat jim ručně vyrobený malý dárek,“ uvádí koordinátor HFC Lukáš Houdek. „Uprchlické tábory jsou v uvozovkách takové vězení a většinou, když se slaví nějaké svátky, tak ty děti dostávají něco sladkého. A to pro nás bylo takové velké štěstí. Že jsme byli nějakým způsobem považování za součást té společnosti, která slaví ten svátek,“ říká Sagar Rakin, jedna z návštěvnic pečení, která sama v uprchlickém táboře žila.

4

Společné pečení vánočního cukroví pro potřebné iniciovala Národní Galerie v Praze spolu s HateFree Culture. Partnery byli Inbáze, SladkéUmění.cz, Jídelna kuchařek bez domova, Multikulturní centrum Praha a Centrum Alfirdaus.

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.