Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Pražská výstava reflektuje přetrvávající segregaci Romů ve školství i v životě

 

vystava segrgace big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

22
řistopadu
2017

Před deseti lety vydal Evropský soud pro lidská práva rozsudek velkého senátu ve věci D. H. a ostatní proti České republice, ve kterém většinou třinácti hlasů proti čtyřem dospěl k závěru, že Česká republika porušila zákaz diskriminace 18 stěžovatelů ve spojení s jejich právem na vzdělání. Aktuálně probíhající výstava v pražské Galerii AVU s názvem Ministerstvo školství varuje: Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí! Vol.2 (Ohlédnutí po 10 letech.), si klade za cíl přispět ke zviditelnění problému segregace Romů, a to nejen v českém vzdělávacím systému. „Poukazuje na explicitní i skrytý rasismus, který se může skrývat za zdánlivě neutrálními frázemi provázejícími diskuzi o oddělení Romů od zbytku ‚bílé‘ společnosti,“ uvádějí organizátoři v prohlášení. Výstava potrvá do konce listopadu a vstup na ni je zdarma.

vystava segrgace 3

Umělci participující na výstavě se neomezují jen na konstatování, že “normální“ děti nepatří do bývalých praktických škol, ale zamýšlí se nad mechanismy, které umožňují Romy v některých případech izolovat. Zároveň tento projekt nabízí nevšední pohled na samotnou romskou komunitu, která je tentokrát nahlížena očima romských umělců. Namísto toho, aby výstava zdůrazňovala předpokládané neúspěchy takzvané přizpůsobivosti Romů nebo problémy soužití s mainstreamovou společností, zaměřuje se na pozitivní hodnoty.

vystava segrgace 1

„Pro romské děti na českých školách je segregace každodenní realitou. Od svých šesti let jsou umisťovány do segregovaných škol nebo segregovaných tříd se sníženou kvalitou vzdělání, které přispívá k začarovanému kruhu celkového vyloučení Romů ve společnosti,“ říkají organizátoři.

vystava segrgace 2

„Díla vystavena v rámci Galerie AVU představují pro Pražany výjimečnou příležitost, aby viděli na jednom místě díla romských umělců, kteří jsou současným hlasem a kteří jsou motivováni hlubokým odhodláním dojít ke změně uměním. V době, kdy jsou xenofobie a anticiganismus politicky na vzestupu – jak v české politice, tak v celém regionu – jde o hlasy, kterým je třeba naslouchat – nejen kvůli Romům, ale v zájmu nás všech,“ píše ve své recenzi výstavy pro časopis A2 bývalý novinář Jonathan Birchall.

vystava segrgace 8

Koncepce výstavy: Tamara Moyzes
Kurátor výstavy: Tamara Moyzes
Produkce and PR: Michal Miko
Architektonické řešení: Shlomi Yaffe
Grafické řešení a ilustrace: Shlomi Yaffe
Místo konání: Galerie Akademie výtvarného umění GAVU
Termín: 13. 11. – 30. 11. 2017

Umělci a umělkyně: Robert Gabris (AT/SK), Sead Kazanxhiu (ALB), Tamara Moyzes (CZ/IL), Csaba Nemes (HU), Sami Mustafa (KO/FR), Group ROMANE KALE PANTERA (CZ/SK), Emília Rigová (SK), David Tišer (CZ)

vystava segrgace 5

vystava segrgace 7

vystava segrgace 6

Foto: Archiv Tamary Moyzes

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.