Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prahu ovládne Dudlík fest. Výtěžek pomůže popáleným dětem

 

dudlikfest 2017 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

25
října
2017

V pátek 27. října od 15:00 ovládne centrum Prahy multižánrový benefiční festival Dudlík fest. Jeho kompletní výtěžek letos poputuje na pomoc těžce popáleným dětem, a to prostřednictvím organizace Bolíto, která se těmto pacientům věnuje. Těšit se můžete na stálice českého hudebního nebe jako Květy, Tygroo nebo Madhouse Express. Vedle nich však festival připravil desítky workshopů, přednášek i akce pro nejmenší návštěvníky. Probíhá hned na několika místech města a vstup na celý festival, který přijal označení HateFree Fest, činí 150 Kč (120 Kč v předprodeji). Můžete si na něm vyzvednout také naše placky, samolepky a pohlednice. Vloni se festivalu podařilo vybrat přes 35 000 Kč. Povede se letos tuto částku překročit?

Bolíto je neziskovou organizací, jež pořádá aktivity pro popálené děti. Tyto úrazy se pro svou dlouhou, často komplikovanou léčbu a pro fyzické i psychosociální následky řadí k těm nejhorším. Mezi dětmi navíc bohužel i k nejčastějším,“ uvádějí organizátoři festivalu. „Pod vedením přednosty Kliniky popáleninové medicíny FNKV MUDr. Roberta Zajíčka, PhD. občanské sdružení Bolíto pomáhá dětem překonat útrapy a v sebevědomém návratu do normálního života,“ dodávají. Právě tomuto spolku bude určen výtěžek festivalu, který pořádá studentský spolek Cesta ven. Ten vznikl z iniciativy studentů 3. Lékařské fakulty a jejich přátel. Účelem zapsaného spolku je vytvářet prostředí pro setkávání akademické obce se širší veřejností, kulturní, vzdělávací a komunitní činnost a vytvoření pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením.

dudlikfest 2017 1

Bezkonkurenční program

Letošní ročník festivalu představí nabušený odborný i kulturní program. V rámci divadelní sekce ve Studentském klubu Celetná se můžou návštěvníci těšit na několik divadelních představení i večerní slam poetry. Přečtěte si více informací o jednotlivých divadelních bodech programu.

Přednášky řady odborníků, které jsou na rozdíl od jiných aktivit festivalu zcela zdarma, proběhnou v sálech FFUK v Celetné 20. Bude mezi nimi například přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV Robert Zajíček, Daniel Doležal – klinický psycholog Kliniky popáleninové medicíny nebo Lenka Šetelíková – vedoucí sestra Kliniky popáleninové medicíny. Podívejte se na podrobný seznam i přednáškový program.

 

Sídlem workshopů je Skautský institut, kde najdete také dětskou nebo stánkovou sekci a návštěvníci se mohou přihlásit například do dílny slam poetry (na některé workshopy je nutná registrace). Přečtěte si k této festivalové základně a jejím plánu více.

Bohatý hudební program pak probíhá ve vyhlášeném pražském klubu Chapeau Rouge, a to hned na několika stagích. Vystoupí například Květy, Tygroo, Stříbrný Rafael a řada dalších. Pro kompletní line-up mrkněte na podrobný hudební program.

Chcete být v obraze? Sledujte událost na Facebooku a pozvěte na ni také svou rodinu a přátele!

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.