Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prahu ovládne Dudlík fest. Výtěžek pomůže popáleným dětem

 

dudlikfest 2017 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

25
října
2017

V pátek 27. října od 15:00 ovládne centrum Prahy multižánrový benefiční festival Dudlík fest. Jeho kompletní výtěžek letos poputuje na pomoc těžce popáleným dětem, a to prostřednictvím organizace Bolíto, která se těmto pacientům věnuje. Těšit se můžete na stálice českého hudebního nebe jako Květy, Tygroo nebo Madhouse Express. Vedle nich však festival připravil desítky workshopů, přednášek i akce pro nejmenší návštěvníky. Probíhá hned na několika místech města a vstup na celý festival, který přijal označení HateFree Fest, činí 150 Kč (120 Kč v předprodeji). Můžete si na něm vyzvednout také naše placky, samolepky a pohlednice. Vloni se festivalu podařilo vybrat přes 35 000 Kč. Povede se letos tuto částku překročit?

Bolíto je neziskovou organizací, jež pořádá aktivity pro popálené děti. Tyto úrazy se pro svou dlouhou, často komplikovanou léčbu a pro fyzické i psychosociální následky řadí k těm nejhorším. Mezi dětmi navíc bohužel i k nejčastějším,“ uvádějí organizátoři festivalu. „Pod vedením přednosty Kliniky popáleninové medicíny FNKV MUDr. Roberta Zajíčka, PhD. občanské sdružení Bolíto pomáhá dětem překonat útrapy a v sebevědomém návratu do normálního života,“ dodávají. Právě tomuto spolku bude určen výtěžek festivalu, který pořádá studentský spolek Cesta ven. Ten vznikl z iniciativy studentů 3. Lékařské fakulty a jejich přátel. Účelem zapsaného spolku je vytvářet prostředí pro setkávání akademické obce se širší veřejností, kulturní, vzdělávací a komunitní činnost a vytvoření pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením.

dudlikfest 2017 1

Bezkonkurenční program

Letošní ročník festivalu představí nabušený odborný i kulturní program. V rámci divadelní sekce ve Studentském klubu Celetná se můžou návštěvníci těšit na několik divadelních představení i večerní slam poetry. Přečtěte si více informací o jednotlivých divadelních bodech programu.

Přednášky řady odborníků, které jsou na rozdíl od jiných aktivit festivalu zcela zdarma, proběhnou v sálech FFUK v Celetné 20. Bude mezi nimi například přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV Robert Zajíček, Daniel Doležal – klinický psycholog Kliniky popáleninové medicíny nebo Lenka Šetelíková – vedoucí sestra Kliniky popáleninové medicíny. Podívejte se na podrobný seznam i přednáškový program.

 

Sídlem workshopů je Skautský institut, kde najdete také dětskou nebo stánkovou sekci a návštěvníci se mohou přihlásit například do dílny slam poetry (na některé workshopy je nutná registrace). Přečtěte si k této festivalové základně a jejím plánu více.

Bohatý hudební program pak probíhá ve vyhlášeném pražském klubu Chapeau Rouge, a to hned na několika stagích. Vystoupí například Květy, Tygroo, Stříbrný Rafael a řada dalších. Pro kompletní line-up mrkněte na podrobný hudební program.

Chcete být v obraze? Sledujte událost na Facebooku a pozvěte na ni také svou rodinu a přátele!

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.