Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Výstava HateFree? v Brně reflektuje vztah společnosti k Romům

 

hfvystava brno big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

16
října
2017

V Muzeu romské kultury v Brně byla 12. října zahájena mezinárodní výstava s názvem Bez nenávisti? HateFree?, která navazuje na stejnojmennou loňskou výstavu v pražském centru DOX. „Je zaměřena speciálně na Romy, na jednu z menšin, jejíž kvalita života je také mimo jiné důsledkem selhávání mechanismů státu, které by měly zajistit důstojné podmínky k životu,“ uvedla při jejím zahájení ředitelka muzea Jana Horváthová. „Výstava reaguje na nárůst nenávisti vůči menšinám jakýmkoliv, u nás jsou v tomto rozměru Romové menšinou výraznou,“ dodala. Část výstavy probíhá také ve veřejném prostoru – ve výloze Café in the Ghetto nedaleko od Muzea – a HateFree Culture je jejím partnerem. Potrvá do 25. února, následně se přesune na Slovensko, do Maďarska a Polska. K výstavě je také připraven bohatý doprovodný program.

hfvystava brno 4

Ivana Čonková ve svém díle Daleko na Lunik IX dokumentuje případ policejní brutality, jejíž obětí byla šestice romských chlapců. Výsledkem spolupráce autorky s rodinou jednoho z mučených chlapců byla dočasná kresba na stěnách bytu, v němž rodina žije, odrážející kolektivní traumatickou zkušenost. Dílo prezentované v rámci výstavy vyzývá návštěvníky k zakoupení plakátu s motivy kreseb. Získané peníze budou použity na podporu postižené rodiny.

hfvystava brno 2

Výstava přináší také malby maďarského umělce Csaby Nemese zachycující domy obětí masakrů romských rodin v severním Maďarsku z let 2008 a 2009. Michaela Pospíšilová Králová zase přenáší na zdi galerie své dílo věnované méně známému koncentračnímu táboru pro Romy v Hodoníně u Kunštátu, spolu se seznamem těch, kteří nelidské podmínky nepřežili. „Doufám, že po převzetí místa koncentračního tábora Muzeem romské kultury dojde k přiznání české viny na tom, co se tam stalo. Protože tam pracovali jen čeští pracovníci,“ řekla umělkyně v průběhu vernisáže.

hfvystava brno 5

Lukáš Houdek pro výstavu vytvořil sérii portrétů romských mužů a žen v českých a moravských krojích, kterými reaguje na jejich časté vyčleňování z české společnosti, zatímco se většina z nich v Česku narodila, a podobně jako většinová společnost jej považují za svůj domov. Romská umělecká skupina Romane Kale Panthera zase přináší video zachycující její performance v Duchcově, kde se snažila poukázat na nesmyslnost tamní vyhlášky zakazující zejména v ulicích obývaných Romy sedět a grilovat. V jiném z vystavených děl pak reaguje na přítomnost vepřína na místě romského koncentračního tábora v Letech u Písku.

„Výstava se snaží tvořit jednotný celek, aniž by striktně oddělovala ty, kdo jsou umělci a ty, kteří takzvaně umělci nejsou. Jsou tu tedy například hlasy dvou malých romských dívek, které se rozhodly adresovat své poselství gádžům. Je to spontánní a dětsky autentická obžaloba, tedy popis toho, co ty děti cítí, když jsou majoritní společností nahlíženy jakožto obyvatelé druhé kategorie,“ popsala koncept kurátorka výstavy Zuzana Štefková.

hfvystava brno 7

Ta v podobném duchu do expozice přizvala také skupinu romských žen vystupujících pod jménem Moje Ralsko. Ty představují fotografie oblasti, ve které žijí, kde se cítí doma a která podobu jejich života předurčuje. Fotografie jsou propojeny s autentickými výpověďmi těch, kteří v této do určité míry neutěšené oblasti žijí. „Přístupy nás žen byly různé. Starší Romky chtěly například vyjádřit pocit domova tím, že fotily třeba ty rodinné vztahy a zachycovaly rodinnou pospolitost. Jiní se zaměřili na dokumentování zbytků objektů okupační sovětské armády, kterých je tam přehršel,“ vysvětlila jedna ze zapojených žen Daniela Cincibusová.

hfvystava brno 1

„Umělkyně a umělci vystavující v rámci projektu Bez nenávisti? se staví na stranu těch, kdo jsou stigmatizováni kvůli své jinakosti. Analyzují mechanismy definující určitou skupinu jako podřadnou nebo sociálně vyloučenou a ukazují nebezpečí eskalace nenávisti ve společnosti. Zároveň demonstrují víru v symbolickou sílu solidárního uměleckého gesta a jeho konkrétní účinek mimo úzce vymezený svět umění,“ píše v úvodním textu k výstavě její kurátorka Zuzana Štefková.

hfvystava brno 8

Vystavující umělci a umělkyně: Ivanka M. Čonková, Kundy Crew (SK), Magda Fabiańczyk (PL), Lukáš Houdek, Milan Kohout, Michaela Pospíšilová Králová, Tamara Moyzes, Csaba Nemes (HU), Romane Kale Panthera, Tomáš Rafa (SK), Moje Ralsko, Franceska a Sára, Richard Wiesner.

hfvystava brno 3

hfvystava brno 6

hfvystava brno 9

Úvodní foto: Kundy Crew

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.