Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

VIDEO: Dvacítka rozličných lidí popisuje, co pro ně znamená láska

 

prostelaska video big 

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
září
2017

„Šli jsme po ulici, on mě chytil a já se v tu chvíli cítil jako plnohodnotný člověk,“ otevírá nové video mladý muž. Popisuje láskyplný moment, který se mu zaryl do paměti. „Celou noc jsme jen leželi na louce, koukali na hvězdy a byli jsme celou dobu zticha,“ přidává vzpomínku mladá dívka. Odpovídají tak na jednu ze sady otázek, které jsme pokládali návštěvníkům letošního festivalu Prague Pride, bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Zajímalo nás, nakolik se pohledy jednotlivých lidí na lásku liší a zda v nich jejich sexuální orientace hraje nějakou roli. A k čemu jsme došli? Že je to #prostěláska.

Přestože se v každodenním kontaktu, a zejména na sociálních sítích, můžeme stále setkat s projevy homofobie, výpovědi samotných návštěvníků našeho stánku s menšinovou orientací také ukazovaly, že se jim žije stále lépe. Někteří z nich však mají doposud problémy v komunikaci se svými rodiči a coming out pro velkou část z nich byl a je složitým životním okamžikem.

prostelaska video 2

Posun ve veřejném mínění potvrzují také průzkumy. Podle toho posledního od CVVM z května letošního roku tři čtvrtiny české populace uznává právo stejnopohlavních párů uzavírat registrované partnerství, 68 % lidí si myslí, že by měli lidé ve stejnopohlavních svazcích měli mít právo si přiosvojit dítě svého partnera nebo partnerky, 51 % dotázaných podporuje adopce těmito páry. Právo na manželství by gayům a lesbám přiznalo 52 % lidí. To ukazuje na trend, že se podpora jednotlivých sledovaných práv lidí s menšinovou sexuální orientací stále zvyšuje.

prostelaska video 3

„Láska pro mě znamená, když jsou k sobě dva lidi upřímní, když se podporují a respektují,“ popisuje svou reflexi lásky další mladý muž. „Velké porozumění v jakýchkoliv situacích,“ říká žena s duhovými náušnicemi, zatímco drží za ruku svého partnera. „Něco krásného, co se nedá změřit vědecky,“ dodává další muž. Do naší videoankety v improvizovaném studiu ve stánku na Letné se v sobotu 12. srpna zapojilo více než padesát jednotlivců a párů. Dvacítka z nich pak figuruje ve dvouminutovém videu, které jsme dnes zveřejnili na sociálních sítích. To navazuje na naši loňskou foto kampaň Prostě láska, ve které jsme společně portrétovali téměř čtyřicet veřejnosti známých i neznámých párů v jejich každodenních situacích.

prostelaska video 1

A protože bylo velmi těžké vybrat ty respondenty, kteří se ve finálním videu objeví, rozhodli jsme se vytvořit také delší verzi, ve které se najdou všichni, kteří se ankety zúčastnili.

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.