Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

VIDEO: Dvacítka rozličných lidí popisuje, co pro ně znamená láska

 

prostelaska video big 

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
září
2017

„Šli jsme po ulici, on mě chytil a já se v tu chvíli cítil jako plnohodnotný člověk,“ otevírá nové video mladý muž. Popisuje láskyplný moment, který se mu zaryl do paměti. „Celou noc jsme jen leželi na louce, koukali na hvězdy a byli jsme celou dobu zticha,“ přidává vzpomínku mladá dívka. Odpovídají tak na jednu ze sady otázek, které jsme pokládali návštěvníkům letošního festivalu Prague Pride, bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Zajímalo nás, nakolik se pohledy jednotlivých lidí na lásku liší a zda v nich jejich sexuální orientace hraje nějakou roli. A k čemu jsme došli? Že je to #prostěláska.

Přestože se v každodenním kontaktu, a zejména na sociálních sítích, můžeme stále setkat s projevy homofobie, výpovědi samotných návštěvníků našeho stánku s menšinovou orientací také ukazovaly, že se jim žije stále lépe. Někteří z nich však mají doposud problémy v komunikaci se svými rodiči a coming out pro velkou část z nich byl a je složitým životním okamžikem.

prostelaska video 2

Posun ve veřejném mínění potvrzují také průzkumy. Podle toho posledního od CVVM z května letošního roku tři čtvrtiny české populace uznává právo stejnopohlavních párů uzavírat registrované partnerství, 68 % lidí si myslí, že by měli lidé ve stejnopohlavních svazcích měli mít právo si přiosvojit dítě svého partnera nebo partnerky, 51 % dotázaných podporuje adopce těmito páry. Právo na manželství by gayům a lesbám přiznalo 52 % lidí. To ukazuje na trend, že se podpora jednotlivých sledovaných práv lidí s menšinovou sexuální orientací stále zvyšuje.

prostelaska video 3

„Láska pro mě znamená, když jsou k sobě dva lidi upřímní, když se podporují a respektují,“ popisuje svou reflexi lásky další mladý muž. „Velké porozumění v jakýchkoliv situacích,“ říká žena s duhovými náušnicemi, zatímco drží za ruku svého partnera. „Něco krásného, co se nedá změřit vědecky,“ dodává další muž. Do naší videoankety v improvizovaném studiu ve stánku na Letné se v sobotu 12. srpna zapojilo více než padesát jednotlivců a párů. Dvacítka z nich pak figuruje ve dvouminutovém videu, které jsme dnes zveřejnili na sociálních sítích. To navazuje na naši loňskou foto kampaň Prostě láska, ve které jsme společně portrétovali téměř čtyřicet veřejnosti známých i neznámých párů v jejich každodenních situacích.

prostelaska video 1

A protože bylo velmi těžké vybrat ty respondenty, kteří se ve finálním videu objeví, rozhodli jsme se vytvořit také delší verzi, ve které se najdou všichni, kteří se ankety zúčastnili.

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.