Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Do Prahy se sjedou světoví experti na tělesnou stigmatizaci

 

bodyshaming konference big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

24
května
2017

„Tělesná stigmatizace může mít hluboké následky na duševní i tělesné zdraví lidí s vyšší hmotností. V této oblasti však občas panuje napětí: mezi odborníky na poli zdravovědy a společenských věd nebo mezi výzkumníky a bojovníky za práva obézních lidí,“ píší na webu organizátoři mezinárodní Konference o tělesné stigmatizaci, která zavítá do Česka začátkem června. HateFree Culture je jejím partnerem.

Cílem konference, která se bude konat 6. a 7. června v Praze, je propojit odborníky a aktivisty, kteří se tématem zabývají v různých rovinách, a diskutovat, jak čelit zkreslení a mýtům, které kolem lidí s vyšší tělesnou hmotností stále panují. Konference o tělesné stigmatizaci je tak mezioborovým setkáním vědců i lidí z praxe s rozličnými zkušenostmi. Vystoupí na ní proto přední odborníci z oborů jako psychologie, medicína, veřejné zdraví, vzdělávání, sport, společenské vědy, mediální studia, právo nebo z byznysu.

Mezi přední řečníky, kteří na konferenci vystoupí, patří například Carlos M. Grilo z americké Yale University. Ten přednese příspěvek o dopadu diskriminace na základě zvýšené hmotnosti, rasy a pohlaví na prevalenci kardiovaskulárních chorob na výběru dospělých Američanů. Za zmínku stojí také příspěvek Layly Cameron z kanadské Simon Fraser University, která si klade otázku, jak překonat dlouhotrvající rozpor mezi televizním zobrazením lidí s vyšší hmotností v televizi a cíli aktivistů za práva lidí s vyšší tělesnou hmotností. Konference představí také několik workshopů, které se budou věnovat právě aktivismu nebo sdílení dobrých praxí v boji proti tělesné stigmatizaci. Podívejte se na kompletní program konference.

Pro účast na konferenci je třeba uhradit účastnický poplatek ve výši 220 liber. Pokud se konference chtějí zúčastnit studenti bakalářských, magisterských nebo doktorandských programů z Česka, připravili pro ně organizátoři výraznou slevu - základní dvoudenní vstup za 100 liber, který obsahuje vše co vstup původní za 220 liber, nebo snížený dvoudenní vstup za 50 liber, který neobsahuje občerstvení a účast na banketu. Pro žádost o základní nebo snížený vstup napište na stigmaconf(at)gmail.comTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">. V případě, že si účastníci nemohou zaplacení registračního poplatku dovolit, mohou využít možnosti sponzorovaného vstupu na základě crowdfundingové kampaně, jejímž cílem je umožnit vstup právě těm vážným zájemcům, kteří pocházejí ze sociálně slabého prostředí. Pokud se tato situace týká vás, napište na výše uvedený e-mail a seznamte organizátory se svou situací.

Máte ve svém okolí přátele a známé, které téma tělesné stigmatizace zajímá? Pozvěte je na konferenci skrz událost na Facebooku!

Foto: Obesity Action Coalition

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.