Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Do Prahy se sjedou světoví experti na tělesnou stigmatizaci

 

bodyshaming konference big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

24
května
2017

„Tělesná stigmatizace může mít hluboké následky na duševní i tělesné zdraví lidí s vyšší hmotností. V této oblasti však občas panuje napětí: mezi odborníky na poli zdravovědy a společenských věd nebo mezi výzkumníky a bojovníky za práva obézních lidí,“ píší na webu organizátoři mezinárodní Konference o tělesné stigmatizaci, která zavítá do Česka začátkem června. HateFree Culture je jejím partnerem.

Cílem konference, která se bude konat 6. a 7. června v Praze, je propojit odborníky a aktivisty, kteří se tématem zabývají v různých rovinách, a diskutovat, jak čelit zkreslení a mýtům, které kolem lidí s vyšší tělesnou hmotností stále panují. Konference o tělesné stigmatizaci je tak mezioborovým setkáním vědců i lidí z praxe s rozličnými zkušenostmi. Vystoupí na ní proto přední odborníci z oborů jako psychologie, medicína, veřejné zdraví, vzdělávání, sport, společenské vědy, mediální studia, právo nebo z byznysu.

Mezi přední řečníky, kteří na konferenci vystoupí, patří například Carlos M. Grilo z americké Yale University. Ten přednese příspěvek o dopadu diskriminace na základě zvýšené hmotnosti, rasy a pohlaví na prevalenci kardiovaskulárních chorob na výběru dospělých Američanů. Za zmínku stojí také příspěvek Layly Cameron z kanadské Simon Fraser University, která si klade otázku, jak překonat dlouhotrvající rozpor mezi televizním zobrazením lidí s vyšší hmotností v televizi a cíli aktivistů za práva lidí s vyšší tělesnou hmotností. Konference představí také několik workshopů, které se budou věnovat právě aktivismu nebo sdílení dobrých praxí v boji proti tělesné stigmatizaci. Podívejte se na kompletní program konference.

Pro účast na konferenci je třeba uhradit účastnický poplatek ve výši 220 liber. Pokud se konference chtějí zúčastnit studenti bakalářských, magisterských nebo doktorandských programů z Česka, připravili pro ně organizátoři výraznou slevu - základní dvoudenní vstup za 100 liber, který obsahuje vše co vstup původní za 220 liber, nebo snížený dvoudenní vstup za 50 liber, který neobsahuje občerstvení a účast na banketu. Pro žádost o základní nebo snížený vstup napište na stigmaconf(at)gmail.comTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">. V případě, že si účastníci nemohou zaplacení registračního poplatku dovolit, mohou využít možnosti sponzorovaného vstupu na základě crowdfundingové kampaně, jejímž cílem je umožnit vstup právě těm vážným zájemcům, kteří pocházejí ze sociálně slabého prostředí. Pokud se tato situace týká vás, napište na výše uvedený e-mail a seznamte organizátory se svou situací.

Máte ve svém okolí přátele a známé, které téma tělesné stigmatizace zajímá? Pozvěte je na konferenci skrz událost na Facebooku!

Foto: Obesity Action Coalition

Čtěte dále

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.