Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HFFest: Oslavme dubnový Mezinárodní den Romů. Můžeme spolu

 

mdr2017 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

3
dubna
2017

V duchu vzájemné spolupráce Romů a Neromů se nesou letošní oslavy Mezinárodního dne Romů, který již potřetí pořádá organizace Ara Art. Motto Mezinárodního dne Romů 2017 zní Můžem spolu a připomíná, že cesta k porozumění mezi majoritou a minoritou vede skrze poznávání se, dialog a spolupráci. Program oslav trvá od 5. do 8. dubna a koná se na více místech v Praze. Akce se zařadila mezi HFFesty, držitelé HFObčanek mají slevu na vstupenku na závěrečný galavečer.

 

Doprovodný program, který začíná ve středu 5. dubna v 17 hodin, je zdarma. V Americkém centru proběhne debata se členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ve čtvrtek 6. dubna na návštěvníky čeká od 20 hodin vernisáž výstavy ‚Můžem Spolu‘ v Galerii Phundrado Vudar, v pátek se mohou projet tROMvají, historickou tramvají s živou romskou hudbou, která mezi 17 a 19 hodinou bude brázdit centrum Prahy.

V pátek od 22 hodin pak proběhne happening NECH VZKAZ k Mezinárodnímu dni Romů na Nové Scéně – Piazzettě Národního divadla. Oslavy vyvrcholí sobotním galavečerem v divadle LaFabrika, v rámci večera vystoupí například Eliška Mrázková alias Elis, Jan Bendig, David Koller, Madalena João či Richard Tesařík. Během galavečera také budete mít možnost vyfotit se v našem HateFree fotostánku s oblíbenými bublinami.

V rámci oslav probíhá na Instagramu soutěž o lístky na sobotní galavečer. Ty stojí 150 Kč. Držitelé HateFree Občanek (tu si zdarma můžete vytvořit ZDE) je získají za 100 Kč. Pozvěte na událost také své přátele na Facebooku!

Úvodní foto: repro Ara Art

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.