Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Grandhotel Cosmopolis přijíždí do Prahy!

 

grandhotel big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

24
března
2017

Od pondělí 27. března do středy se ve foyer pražské Národní technické knihovny zabydlí kolektiv známého augsburgského Grandhotelu Cosmopolis. Přijďte společně vařit, obědvat, diskutovat, poslouchat hudbu nebo se nechat zkrášlit ve speciálním salónu krásy. V pondělí 27. března od 18:00 pak proběhne ve Veletržním paláci diskuse s názvem Má umění společenskou odpovědnost? Vstup zdarma.

Augsburský opuštěný domov pro seniory se během několika posledních let proměnil v interkulturní místo setkávání, které spojuje hned několik funkcí: je ateliérem a výstavním prostorem, kavárnou, jevištěm, dílnou a přechodným místem pobytu pro hotelové hosty a lidi označované jako žadatelé o azyl. Toto vzájemné propojení vytváří jedinečný životní prostor pro cestující všeho druhu.

V rámci výstav Strach z neznámého v Galerii NTK a výstavy čínského umělce Aj wej weje s názvem Zákon cesty v Národní galerii v Praze přijede tým Grandhotelu do Prahy.

Denní program

Grand Cuisine

denně
10:00-15:00  

Denně připravíme nové menu z vyhozené zeleniny, která svým tvarem neodpovídá zdejším standardům krásy. Čeká vás luxusní oběd. Srdečně vás zveme, abyste se zapojili do vaření, sdíleli své zkušenosti, zatímco budeme krájet, míchat a ochutnávat. Ať se všichni setkají při přípravě teplého jídla, ať zažijí hřejivý pocit společenství.
Po jídle se náš velký stůl stane čajovým salonem, který zve k hovorům a poslechu hudby. Ve spolupráci se Zachraň jídlo.

Le Grand Magazine

denně
10:00-17:00
 
Třídenní workshop psaní se Sophie Diesselhorst. Le Grand Magazine je časopis založený roku 2015 v Grandhotelu Cosmopolis Imam Kadyevovou a Sophií Diesselhorst. Vychází každé tři měsíce. Během workshopu vytvoříme spolu s našimi grafiky čtyřstránkové speciální číslo. Imam Kadyeva se do Prahy nedostane, protože jí zatím nebyl přiznán status uprchlíka. Proto pro ni připravíme ve speciálním vydání popis výstavy „Strach z neznámého“. Je možná delší i kratší účast během celého konání workshopu. Přihlášení a další informace: sophie_diesselhorst(at)yahoo.de. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Grand Comfort Zone

denně
11:00-17:00 (pauza 13:00-14:00)
 
Vítejte v salonu krásy. Navštivte nás a užijte si odpoledne s jemným převodem špiček nehtů nebo s vedlejší podporou čokolády. Nebo si raději necháte vlasy? Frauke Frech z kosmopolitního Ateliéru pro krásno vás očekává ve foyer, nebo případně na vašem oblíbeném místě. Nebojte se vydat se na dobrodružství, které může začít přímo pod vašima nohama. Jednoduše přijďte, nebo si rezervujte termín na info(at)fraukefrech.com. 

Konzert Farhad Sidiqi

27.3., 15:00 hodin
 
Afghánská popstar, zpěvák a skladatel Farhad Sidiqi (1981, Kábul) představuje své písně s klavírem. Jeho hlas zazní z NTK až do vesmíru a zpět a zavede nás na místa, o kterých jsme předtím pravděpodobně nikdy neslyšeli. Vstup zdarma.

 

Programovat myšlenky – strukturovat společnost

27.3., 17:00-19:00
 
Workshop s Roi Kfirem, inženýrem a docentem. Od roku 2012 nabízí Grandhotel platformu, na níž zkoumáme a praktikujeme formy alternativní komunikace i interkulturním a interreligiózním procesu. Zkoumáme možnosti, jak ze setkání s neznámým udělat setkání v bezpečném prostoru. Setkávat se jako cizinci může vézt ke strachům nebo předsudkům. Sbíráme zkušenosti a nástroje, jak podobné strachy rozputit. Workshop je vhodný především pro studenty inženýrství, kteří chtějí zkoumat spojení mezi fyzikálními zákony a humanistickým pochopením. Kontakt a info: roykfir1(at)gmail.com.

V které zahradě roste rasismus?

28.3., 10:00-12:00
 
Otevřený workshop s Roi Kfirem. Za pomoci skupinové dynamiky zkoumáme pomocí nejrůznějších metod, jak je náš rozum v souladu s základní myšlenkou oddělení. Jaký je efekt, když potkáváme někoho mimo naše hranice? Akce a čin v prostorách galerie NTK. V neverbální řeči. Kontakt a info: roykfir1(at)gmail.com. 

Pozvěte na tuto jedinečnou událost také své přátele na FB!

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. Dodnes také řeší trauma v rámci rodiny a snaží se najít smíření se svou matkou. „Pro ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.