Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Grandhotel Cosmopolis přijíždí do Prahy!

 

grandhotel big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

24
března
2017

Od pondělí 27. března do středy se ve foyer pražské Národní technické knihovny zabydlí kolektiv známého augsburgského Grandhotelu Cosmopolis. Přijďte společně vařit, obědvat, diskutovat, poslouchat hudbu nebo se nechat zkrášlit ve speciálním salónu krásy. V pondělí 27. března od 18:00 pak proběhne ve Veletržním paláci diskuse s názvem Má umění společenskou odpovědnost? Vstup zdarma.

Augsburský opuštěný domov pro seniory se během několika posledních let proměnil v interkulturní místo setkávání, které spojuje hned několik funkcí: je ateliérem a výstavním prostorem, kavárnou, jevištěm, dílnou a přechodným místem pobytu pro hotelové hosty a lidi označované jako žadatelé o azyl. Toto vzájemné propojení vytváří jedinečný životní prostor pro cestující všeho druhu.

V rámci výstav Strach z neznámého v Galerii NTK a výstavy čínského umělce Aj wej weje s názvem Zákon cesty v Národní galerii v Praze přijede tým Grandhotelu do Prahy.

Denní program

Grand Cuisine

denně
10:00-15:00  

Denně připravíme nové menu z vyhozené zeleniny, která svým tvarem neodpovídá zdejším standardům krásy. Čeká vás luxusní oběd. Srdečně vás zveme, abyste se zapojili do vaření, sdíleli své zkušenosti, zatímco budeme krájet, míchat a ochutnávat. Ať se všichni setkají při přípravě teplého jídla, ať zažijí hřejivý pocit společenství.
Po jídle se náš velký stůl stane čajovým salonem, který zve k hovorům a poslechu hudby. Ve spolupráci se Zachraň jídlo.

Le Grand Magazine

denně
10:00-17:00
 
Třídenní workshop psaní se Sophie Diesselhorst. Le Grand Magazine je časopis založený roku 2015 v Grandhotelu Cosmopolis Imam Kadyevovou a Sophií Diesselhorst. Vychází každé tři měsíce. Během workshopu vytvoříme spolu s našimi grafiky čtyřstránkové speciální číslo. Imam Kadyeva se do Prahy nedostane, protože jí zatím nebyl přiznán status uprchlíka. Proto pro ni připravíme ve speciálním vydání popis výstavy „Strach z neznámého“. Je možná delší i kratší účast během celého konání workshopu. Přihlášení a další informace: sophie_diesselhorst(at)yahoo.de. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Grand Comfort Zone

denně
11:00-17:00 (pauza 13:00-14:00)
 
Vítejte v salonu krásy. Navštivte nás a užijte si odpoledne s jemným převodem špiček nehtů nebo s vedlejší podporou čokolády. Nebo si raději necháte vlasy? Frauke Frech z kosmopolitního Ateliéru pro krásno vás očekává ve foyer, nebo případně na vašem oblíbeném místě. Nebojte se vydat se na dobrodružství, které může začít přímo pod vašima nohama. Jednoduše přijďte, nebo si rezervujte termín na info(at)fraukefrech.com. 

Konzert Farhad Sidiqi

27.3., 15:00 hodin
 
Afghánská popstar, zpěvák a skladatel Farhad Sidiqi (1981, Kábul) představuje své písně s klavírem. Jeho hlas zazní z NTK až do vesmíru a zpět a zavede nás na místa, o kterých jsme předtím pravděpodobně nikdy neslyšeli. Vstup zdarma.

 

Programovat myšlenky – strukturovat společnost

27.3., 17:00-19:00
 
Workshop s Roi Kfirem, inženýrem a docentem. Od roku 2012 nabízí Grandhotel platformu, na níž zkoumáme a praktikujeme formy alternativní komunikace i interkulturním a interreligiózním procesu. Zkoumáme možnosti, jak ze setkání s neznámým udělat setkání v bezpečném prostoru. Setkávat se jako cizinci může vézt ke strachům nebo předsudkům. Sbíráme zkušenosti a nástroje, jak podobné strachy rozputit. Workshop je vhodný především pro studenty inženýrství, kteří chtějí zkoumat spojení mezi fyzikálními zákony a humanistickým pochopením. Kontakt a info: roykfir1(at)gmail.com.

V které zahradě roste rasismus?

28.3., 10:00-12:00
 
Otevřený workshop s Roi Kfirem. Za pomoci skupinové dynamiky zkoumáme pomocí nejrůznějších metod, jak je náš rozum v souladu s základní myšlenkou oddělení. Jaký je efekt, když potkáváme někoho mimo naše hranice? Akce a čin v prostorách galerie NTK. V neverbální řeči. Kontakt a info: roykfir1(at)gmail.com. 

Pozvěte na tuto jedinečnou událost také své přátele na FB!

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.